Рішення від 28.04.2025 по справі 600/1167/25-а

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 квітня 2025 р. м. Чернівці Справа № 600/1167/25-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Брезіної Т.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернівецькій області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про визнання протиправною та скасування постанови державного виконавця,-

ВСТАНОВИВ:

Описова частина

Короткий виклад позиції позивача та заперечень відповідача

В поданому до суду адміністративному позові позивач просить суд прийняти рішення, яким визнати протиправною та скасувати постанову Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернівецькій області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про накладення штрафу від 26.02.2025 ВП№68164163 в розмірі 5100 гривень.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що не погоджується з постановою відповідача про накладення штрафу за невиконання рішення Чернівецького окружного адміністративного суду в адміністративній справі №600/688/21-а. Позивач стверджує, що на виконання вказаного рішення суду було проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 , виплата якої здійснюється в новому розмірі. При цьому, розраховану суму різниці пенсії, яка утворилась на виконання рішення суду за період з 29.01.2021 р. по 30.06.2021 р. в сумі 60767,85 грн включено до Реєстру рішень суду та внесено відповідну інформацію та має бути виплачена за рахунок коштів Державного бюджету України. Таким чином позивач вказує, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернівецькій області здійснено перерахунок пенсії та вживаються дії на виконання рішення суду в порядку черговості за окремим бюджетним фінансуванням. Таким чином, позивач просив суд задовольнити позовні вимоги та вважає, що відсутні правові підстави для застосування до нього штрафних санкцій за невиконання рішення суду.

Відповідач заперечував проти задоволення позову та вказав, що оскаржувана постанова є правомірною, оскільки відповідачем не виконано у повному обсязі рішення Чернівецького окружного адміністративного суду в адміністративній справі №600/688/21-а.

Рух справи у суді

Ухвалою суду від 24.03.2025 року адміністративний позов залишено без руху. 31.03.2025 року позивачем виправлено недоліки адміністративного позову, у зв'язку із цим судом відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників адміністративної справи.

Фактичні обставини справи, встановлені судом

Рішенням Чернівецького окружного адміністративного суду від 27.04.2021 року №600/688/21-а, адміністративний позов задоволено повністю. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо не нарахування та невиплати з 29.01.2021 року підвищення до пенсії ОСОБА_1 , як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, у розмірі, визначеному ст. 39 Закону України від 28.02.1991 року №796-ХІІ “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області здійснити з 29.01.2021 року нарахування та виплату підвищення до пенсії ОСОБА_1 , як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, у розмірі, визначеному ст. 39 Закону України від 28.02.1991 року №796-ХІІ, що дорівнює двом мінімальним заробітним платам (згідно із Законом України про Державний бюджет України на відповідний рік). Стягнуто на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області судовий збір в сумі 908 грн відповідно до квитанції №75535 від 18.02.2021 року.

28.05.2021 р. Чернівецьким окружним адміністративним судом видано виконавчі листи №600/688/21-а.

Постановою державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернівецькій області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) ВП№68164163 від 13.01.2022 року відкрито виконавче провадження з примусового виконання виконавчого листа Чернівецького окружного адміністративного суду №600/688/21-а від 28.05.2021 року. (а.с. 11-12).

20.01.2022 р. відповідач направив позивачу вимогу надати вичерпну інформацію (з наданням підтверджуючих документів) стосовно виконання рішення Чернівецького окружного адміністративного суду в адміністративній справі №600/688/21-а. (а.с. 20)

Листом 27.01.2022 р. позивач повідомив відповідача, що на виконання рішення Чернівецького окружного адміністративного суду в адміністративній справі №600/688/21-а пенсійним органом здійснено ОСОБА_1 перерахунок пенсії. Різницю між розміром пенсії, визначених відповідно до рішення суду і розміром пенсії без рішення суду складає 60767,85 грн, яку включено до Реєстру рішень суду та внесено відповідну інформацію та має бути виплачена за рахунок коштів Державного бюджету України. (а.с. 21-22).

27.01.2022 р. пенсійний орган звернувся до відповідача із листом, в якому просив закінчити виконавче провадження №68164163, у зв'язку із виконанням рішення суду. (а.с. 24-25).

26.02.2025 р. відповідачем прийнято постанову про накладення штрафу ВП№68164163, за невиконання рішення Чернівецького окружного адміністративного суду №600/688/21-а накладено на Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області штраф на користь держави у розмірі 5100 грн. (а.с. 13-14).

Матеріали справи містять перерахунок пенсії ОСОБА_1 на виконання рішення Чернівецького окружного адміністративного суду в адміністративній справі №600/688/21-а та розрахунок на доплату пенсії в сумі 60767,85 гривень. (а.с. 10, 12).

Мотивувальна частина

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ст. 129-1 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно з ст.ст. 14, 370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Відповідно з ч. 4 ст. 372 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що примусове виконання судових рішень в адміністративних справах здійснюється в порядку, встановленому законом.

Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку визначає Закон України від 02.06.2016 №1404-VIII “Про виконавче провадження» (далі - Закон №1404-VIII).

Статтею 1 Закону №1404-VIII передбачено, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Згідно з положеннями ст. 18 Закону № 1404-VIII виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. Виконавець зобов'язаний здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 63 Закону № 1404-VIII за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.

У відповідності до п. 9 ч. 1 ст. 39 Закону №1404-VIII виконавче провадження підлягає закінченню у разі фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом.

Згідно з ст. 75 Закону №1404-VIII визначено, що у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.

У разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин виконавець у тому самому порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до органів досудового розслідування з повідомленням про вчинення кримінального правопорушення.

Рішенням Чернівецького окружного адміністративного суду від 27.04.2021 року №600/688/21-а зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області здійснити з 29.01.2021 року нарахування та виплату підвищення до пенсії ОСОБА_1 , як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, у розмірі, визначеному ст. 39 Закону України від 28.02.1991 року №796-ХІІ, що дорівнює двом мінімальним заробітним платам (згідно із Законом України про Державний бюджет України на відповідний рік). Стягнуто на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області судовий збір в сумі 908 грн відповідно до квитанції №75535 від 18.02.2021 року.

28.05.2021 р. Чернівецьким окружним адміністративним судом видано виконавчі листи №600/688/21-а.

Суд встановив, що постановою Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернівецькій області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) від 26.02.2025 р. ВП№68164163 за невиконання рішення Чернівецького окружного адміністративного суду №600/688/21-а накладено на Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області штраф на користь держави у розмірі 5100 грн.

Суд зазначає, що визначальним при вирішенні питання про накладення на боржника штрафу є не встановлення самого факту невиконання ним рішення суду, а надання оцінки причинам, у зв'язку з якими боржник не виконує (частково чи повністю) рішення суду. Проте відповідачем в оскаржуваній постанові не надано жодної оцінки причинам невиконання рішення Чернівецького окружного адміністративного суду в адміністративній справі №600/688/21-а.

Як вбачається з матеріалів справи, на виконання рішення суду №600/688/21-а орган Пенсійного фонду вчинив наступні дії: здійснив з 29.01.2021 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 з нарахуванням підвищення до пенсії, як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення. Розмір пенсії з грудня 2021 р. після перерахунку склав 15064,47 грн, в тому числі підвищення - 13000 гривень.

Різницю пенсії, визначену відповідно до рішення суду, за період з 29.01.2021 р. по 30.06.2021 р. в сумі 60767,85 грн включено до Реєстру рішень суду та внесено відповідну інформацію.

Відповідно до пп. 4 п. 4 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 22 грудня 2014 року №28-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 січня 2015 року за №40/26485 визначено, що Головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування пенсій та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством.

Згідно з положеннями Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виплата підвищень, визначених цим законом здійснюється за рахунок коштів державного бюджету.

Відповідно до п. 2 ст. 73 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» забороняється використання коштів Пенсійного фонду на цілі, не передбачені цим Законом.

Тобто, виплата пенсій здійснюються органом Пенсійного фонду виключно за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством. Інших фінансових можливостей, крім зазначених, для здійснення виплат управління не має.

Відповідно до ст. 23 та ст. 116 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України. Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнування та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.

Отже, фактичне та у повному обсязі виконання судового рішення в адміністративній справі №600/688/21-а позивачем можливе лише за наявності відповідних бюджетних асигнувань на відповідні цілі за рахунок коштів Державного бюджету України.

Як вбачається з матеріалів справи, Головним управлінням Пенсійного фонду України у Чернівецькій області не виконано рішення суду щодо виплати перерахованої пенсії, сума якої складає 60767,85 грн, у зв'язку із відсутністю коштів.

Вказані обставини, на переконання суду, є поважними, оскільки грошові кошти у вигляді перерахованої пенсії, які належать ОСОБА_1 , не є власністю позивача та не знаходяться на його рахунках. Фактичне, у повному обсязі виконання судового рішення у спірних правовідносинах, можливо лише за наявності відповідного бюджетного призначення за рахунок Державного бюджету.

Таким чином, суд вважає, що невиконання судового рішення позивачем в частині виплати перерахованої пенсії з 29.01.2021 р. по 30.06.2021 р. в сумі 60767,85 грн, за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин, оскільки боржник не мав фінансової можливості протягом встановленого державним виконавцем строку та в подальшому - до отримання фінансування з Державного бюджету, виконати судове рішення. Накладення штрафу у такому випадку жодним чином не захищає право особи на отримання бюджетних коштів. При цьому, поважними можуть вважатися об'єктивні причини, які унеможливили або значно ускладнили виконання рішення божником, та які не залежали від його волевиявлення.

Аналогічна правова позиція викладена, зокрема, у постановах Верховного Суду від 24 січня 2018 по справі №405/3663/13-а, від 13 червня 2018 року по справі №757/29541/14-а.

Таким чином, враховуючи неповне виконання позивачем рішення суду від 27.04.2021 року №600/688/21-а саме з поважних причин (за відсутності реальної фінансової можливості), то прийнята державним виконавцем постанова про накладення штрафу від 26.02.2025 р. ВП№68164163 в сумі 5100 грн є протиправною та підлягає скасуванню.

На підставі вказаного суд вважає, що заявлений позов містить достатні докази та обставини для його задоволення.

Висновки за результатами розгляду справи

Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з вимогами ч. 1 та ч. 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

На підстав аналізу матеріалів адміністративної справи та законодавства, що регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що постанова державного виконавця про накладення штрафу є протиправною, а тому поданий позов підлягає задоволенню.

Судові витрати

Відповідно до ч.2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Оскільки позивач не поніс вказаних витрат, суд не вирішує питання про їх стягнення.

Керуючись статтями 9, 14, 77, 78, 90, 139, 143, 241 - 246, 250, 257 - 262, 287 Кодексу адміністративного судочинства України ,-

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Визнати протиправною та скасувати постанову Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернівецькій області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про накладення штрафу від 26.02.2025 ВП№68164163 в розмірі 5100 гривень.

Згідно статті 272 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження.

У відповідності до статей 287, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.

Найменування учасників справи:

позивач: Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (площа Центральна, 3, м. Чернівці, 58002, код ЄДРПОУ 40329345);

відповідач: Відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернівецькій області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (вул. Целана Пауля, 11, м. Чернівці, Чернівецький р-н, Чернівецька обл., 58001, код ЄДРПОУ 43316386).

Суддя Т.М. Брезіна