Рішення від 28.04.2025 по справі 520/5948/25

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м.Харків

28 квітня 2025 року №520/5948/25

Харківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Лариси Мар'єнко, розглянувши в місті Харкові в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Харківській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач - Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Харківській області, в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Харківській області, оформлене листом №1849/АП/20-40-53-05-05 від 12.03.2025, щодо відмови фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 у реєстрації як платника єдиного податку третьої групи з 11.03.2025;

- зобов'язати Головне управління ДПС у Харківській області здійснити реєстрацію фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 як платника єдиного податку зі ставкою єдиного податку, встановленої для третьої групи, яка не передбачає сплату податку на додану вартість, з дня державно реєстрації, а саме: 11.03.2025.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що з 20.08.2024 вперше зареєстрований як фізична особа-підприємець. З дати реєстрації перебував на спрощеній системі оподаткування як платник єдиного податку ІІІ групи. Однак, у зв'язку з технічним збоєм та фактичним припиненням реєстрації як фізичної особи-підприємця, що мало місце 10.03.2025, ОСОБА_1 був вимушений знову зареєструватися як фізична особа-підприємець, одночасно подавши заяву щодо обрання спрощеної системи оподаткування (третя група єдиного податку, ставка податку - 5%). Рішенням від 12.03.2025, оформленого листом №1849/АП/20-40-53-05-05 Головне управління ДПС у Харківській області відмовило в застосуванні спрощеної системи оподаткування з посиланням на пп.298.1.4 п.298.4 ст.298 ПК України (позивач протягом 2025 року вже перебував на спрощеній системі оподаткування). Позивач вважає рішення відповідача про відмову у реєстрації платника єдиного податку протиправним та таким, що підлягає скасуванню, оскільки позивач протягом 2025 року не був платником інших податків і зборів відповідно до норм ПК України та не здійснював перехід на спрощену систему оподаткування.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 20.03.2025 відкрито спрощене позовне провадження у справі без виклику сторін у судове засідання.

Представник відповідача надіслав суду відзив на позовну заяву, в якому заперечував проти заявлених позовних вимог, посилаючись на те, що у спірних правовідносинах Головне управління ДПС у Харківській області діяло в порядку, спосіб та в межах чинного законодавства України. Так, у разі, якщо фізична особа-підприємець, яка на початок поточного року перебувала на спрощеній системі оподаткування та щодо якої державним реєстратором прийнято рішення про припинення підприємницької діяльності, поновила реєстрацію протягом поточного року, то така особа вважається платником інших податків і зборів. При цьому така особа не може повернутись у поточному році на спрощену систему оподаткування, оскільки вже скористалась своїм правом на застосування спрощеної системи оподаткування у цьому році. Разом з тим, така особа може перейти на спрощену систему оподаткування з 01 січня наступного року за умови відповідності вимогам ст.291 ПК України.

Представник позивача у відповіді на відзив не погодився з правовою позицією представника відповідача, просив суд позов задовольнити у повному обсязі.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст.229 КАС України.

Відповідно до частини 5 статті 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем обставини, дослідивши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.

Позивач - ОСОБА_1 , 20.08.2024 вперше зареєстрований як суб'єкт господарювання - фізична особа-підприємець в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань (податковий номер 3684703474), №2004800000000267857.

В період з 21.08.2024 по 10.03.2025 перебував на податковому обліку в Головному управління ДПС у Харківській області, Київська ДПІ (Салтівський район м.Харкова).

Згідно витягу з реєстрі платників єдиного податку від 16.09.2024 №36927 ОСОБА_1 здійснював діяльність на спрощеній системі оподаткування, платник податку ІІІ групи зі ставкою єдиного податку - 5%.

Позивач в позовній заяві зазначає, що внаслідок технічного збою та фактичним припиненням реєстрації як фізичної особи-підприємця, що стався 10.03.2025 року, змушений був повторно здійснити державну реєстрацію фізичної особи-підприємця 11.03.2025 та одночасно подав до відповідача через портал "Дія" заяву про обрання спрощеної системи оподаткування (платник податку ІІІ групи, ставка єдиного податку - 5%) з дати державної реєстрації.

Листом від 12.03.2025 №1849/АП/20-40-53-05-05 Головне управління ДПС у Харківській області відмовило ОСОБА_2 в застосуванні спрощеної системи оподаткування з 11.03.2025 року, посилаючись на те, що відповідно до п.п.298.1.4 п.298.1 ст.298 ПК України, суб'єкт господарювання, який є платником інших податків і зборів може прийняти рішення про перехід на спрощену систему оподаткування шляхом подання заяви до контролюючого органу не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного кварталу. Такий суб'єкт господарювання може здійснювати перехід на спрощену систему оподаткування один раз протягом календарного року. У разі, якщо фізична особа-підприємець, яка на початок поточного року перебувала на спрощеній системі оподаткування та щодо якої державним реєстратором прийнято рішення про припинення підприємницької діяльності, поновила реєстрацію протягом поточного року, то така особа вважається платником інших податків і зборів. При цьому така особа не може повернутись у поточному році на спрощену систему оподаткування, оскільки вже скористалась своїм правом на застосування спрощеної системи оподаткування у цьому році. Зважаючи на те, що 10.03.2025 заявником проведена процедура державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою-підприємцем за її рішенням, а 11.03.2025 поновлена підприємницька діяльність шляхом державної реєстрації фізичної особи-підприємця, протягом 2025 року ОСОБА_3 вважається таким, що перебував на спрощеній системі оподаткування.

Вважаючи таке рішення відповідача, оформлене листом від 12.03.2025 №1849/АП/20-40-53-05-05 протиправним, а свої права порушеними, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з наступних підстав та мотивів.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює ПК України.

Пунктом 291.2 ст.291 ПК України встановлено, що спрощена система оподаткування, обліку та звітності особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених п.297.1 ст.297 цього Кодексу, на сплату єдиного податку в порядку та на умовах, визначених цією главою, з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності.

Згідно з п. 291.3 ст.291 ПК України, юридична особа чи фізична особа-підприємець може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим цією главою, та реєструється платником єдиного податку в порядку, визначеному цією главою.

Порядок обрання або переходу на спрощену систему оподаткування, або відмови від спрощеної системи оподаткування встановлено ст.298 ПК України

Для обрання або переходу на спрощену систему оподаткування суб'єкт господарювання подає до контролюючого органу заяву. Заява подається за вибором платника податків, якщо інше не передбачено цим Кодексом, в один з таких способів: 1) особисто платником податків або уповноваженою на це особою; 2) надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення; 3) засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації кваліфікованого електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством; 4) державному реєстратору як додаток до заяви про державну реєстрацію, що подається для проведення державної реєстрації юридичної особи або фізичної особи - підприємця з урахуванням вимог п.291.5 ст.291цьогоКодексу. Електронна копія заяви, виготовлена шляхом сканування, передається державним реєстратором до контролюючого органу одночасно з відомостями з заяви про державну реєстрацію на проведення державної реєстрації юридичної особи або фізичної особи - підприємця згідно із Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" (пп. 298.1.1 п. 298.1 ПК України).

Зареєстровані в установленому законом порядку суб'єкти господарювання (новостворені), які протягом 10 днів з дня державної реєстрації подали заяву щодо обрання спрощеної системи оподаткування та ставки єдиного податку, встановленої для третьої групи, яка не передбачає сплату податку на додану вартість, вважаються платниками єдиного податку з дня їх державної реєстрації (абз.2 пп.298.1.2 п. 298.1 ПК України).

Підпунктом 298.1.4 п.298.1 ст. 298 ПК України встановлено, що суб'єкт господарювання, який є платником інших податків і зборів відповідно до норм цього Кодексу, може прийняти рішення про перехід на спрощену систему оподаткування шляхом подання заяви до контролюючого органу не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного календарного кварталу. Такий суб'єкт господарювання може здійснити перехід на спрощену систему оподаткування один раз протягом календарного року.

Судом з матеріалів адміністративної справи встановлено, що ФОП ОСОБА_1 вдруге зареєструвався в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підпиємців та громадських формувань як суб'єкт господарювання фізична особа-підприємець 11.03.2025 року за №2010350000000743502. Також, 11.03.2025 ним подано заяву про застосування спрощеної системи оподаткування (реєстр. №1662385-11032025 від 11.03.2025) як платником єдиного податку IIІ групи з 11.03.2025.

З огляду на викладені вище правові норми та враховуючи те, що ОСОБА_1 в межах 10-денного строку з дня державної реєстрації подано заяву щодо обрання спрощеної системи оподаткування суд дійшов висновку про дотримання ним порядку обрання спрощеної системи оподаткування.

При цьому, позивачем не приймалось рішення щодо переходу на спрощену систему оподаткування, а було подано нову заяву щодо обрання спрощеної системи оподаткування як новозареєстрованого ФОП в порядку пп.298.1.2 п.298.1 ст. 298 ПК України.

Суд вважає помилковим висновок Головного управління ДПС у Харківській області про те, що позивач не може повернутись у поточному році на спрощену систему оподаткування, так як вже скористався своїм правом на застосування спрощеної системи оподаткування, чим порушив порядок переходу на спрощену систему оподаткування, визначеного пп. 298.1.4 п.298.1 ст.298 ПК України, оскільки в даному випадку мало місце не поновлення реєстрації суб'єкта господарювання, а нова реєстрація фізичної особи-підприємця. Відтак, новостворений суб'єкт господарювання не може вважатись платником інших податків і зборів в розумінні пп.298.1.4 п.298.1 ст.298 ПК України, так як позивач був взагалі знятий з податкового обліку.

Вказаний висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постанові від 05.03.2020 у справі №826/25754/15, у постанові від 11.02.2021 у справі №372/49/20, у постанові від 20.10.2023 у справі №№520/13564/2020, які в силу приписів частини 5 статті 242 КАС України, підлягають врахуванню при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин.

Таким чином, відповідач рішенням у формі листа від 12.03.2025 №1849/АП/20-40-53-05-05 протиправно відмовив ОСОБА_1 у застосуванні відносно нього спрощеної системи оподаткування та його реєстрації як платника єдиного податку ІІІ групи.

Приписами ч.1 та ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Зважаючи на встановлені у справі обставини, з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що відповідачем не доведено правомірність прийнятого ним рішення, у зв'язку з чим позовні вимоги позивача належить задовольнити.

Витрати зі сплати судового збору підлягають розподілу відповідно до частини 1 статті 139 КАС України.

Надміру сплачена сума судового збору підлягає поверненню в порядку, визначеному пунктом 1 частини 1 та частини 2 статті 7 Закону України "Про судовий збір" за клопотанням особи, яка його сплатила.

Керуючись ст.ст.19, 139, 229, 241-247, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Харківській області (вул.Григорія Сковороди, буд.46, м.Харків, 61057, код ЄДРПОУ 43983495) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Харківській області у формі листа №1849/АП/20-40-53-05-05 від 12.03.2025 про відмову фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 у реєстрації як платника єдиного податку третьої групи з 11.03.2025.

Зобов'язати Головне управління ДПС у Харківській області здійснити реєстрацію фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 як платника єдиного податку зі ставкою єдиного податку, встановленої для третьої групи, яка не передбачає сплату податку на додану вартість, з дня державно реєстрації, а саме: 11.03.2025 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Харківській області (вул.Григорія Сковороди, буд.46, м.Харків, 61057, код ЄДРПОУ 43983495) на користь Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) витрати зі сплати судового у розмірі 2422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) гривні 40 копійок.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 з 24 лютого 2022 року був введений воєнний стан на території України, у зв'язку з бойовими діями на території м.Харків та Харківської області, повний текст рішення складено 28 квітня 2025 року.

Суддя Лариса МАР'ЄНКО