Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
м. Харків
28 квітня 2025 року № 520/14404/24
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Мельникова Р.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Селянського (фермерського) господарства "Обрій" до Дергачівської міської військової адміністрації Харківського району Харківської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
Селянське (фермерське) господарство "Обрій" звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Дергачівської міської військової адміністрації Харківського району Харківської області (код ЄДРПОУ 44673786) у вигляді ненадання Селянському (фермерському) господарству «Обрій» (код ЄДРПОУ 30957361) як землекористувачу на підставі договорів оренди за його заявою пільги зі сплати земельного податку з фізичних осіб з 01.01.2023 по 31.12.2023 за земельні ділянки;
- зобов'язати Дергачівську міську військову адміністрацію Харківського району Харківської області (код ЄДРПОУ 44673786) вирішити питання про визнання земельних ділянок, визначених у заяві за вих. № 42 від 23.05.2023, непридатними для використання у зв'язку із потенційним засміченням вибухонебезпечними предметами (з обов'язковим зазначенням кадастрових номерів);
- зобов'язати Дергачівську міську військову адміністрацію Харківського району Харківської області (код ЄДРПОУ 44673786) вирішити питання про надання Селянському (фермерському) господарству «Обрій» (код ЄДРПОУ 30957361) як землекористувачу на підставі договорів оренди за його заявою пільгу у вигляді звільнення від сплати земельного податку з фізичних осіб з 01.01.2023 по 31.12.2023 за земельні ділянки, визначені у заяві вих. № 42 від 23.05.2023, розташовані на території Проходівського старостинського округу Дергачівської територіальної громади за 2023 рік;
- зобов'язати Дергачівську міську військову адміністрацію Харківського району Харківської області (код ЄДРПОУ 44673786) в порядку, визначеному чинним законодавством, передати інформацію про прийняті рішення контролюючим органам за місцезнаходженням земельних ділянок, з метою звільнення Селянського (фермерського) господарства «Обрій» (код ЄДРПОУ 30957361) від сплати мінімального податкового зобов'язання за 2023 рік.
В обґрунтування позову зазначено, що бездіяльність відповідача у вигляді ненадання Селянському (фермерському) господарству «Обрій» як землекористувачу на підставі договорів оренди за його заявою пільги зі сплати земельного податку з фізичних осіб з 01.01.2023 по 31.12.2023 за земельні ділянки є протиправною. Зазначені обставини зумовили звернення позивача до суду з даним позовом задля захисту своїх прав.
Ухвалою суду від 28.05.2024 року прийнято адміністративний позов до розгляду та відкрито спрощене провадження в зазначеній справі.
Представником відповідача через канцелярію суду було подано відзив на позовну заяву, в якому вказано, що відповідач проти заявленого позову заперечує з підстав його необґрунтованості та недоведеності. Представником відповідача зазначено, що заява позивача щодо визнання земельних ділянок (паїв), які перебувають в його оренді, непридатними для використання у зв'язку з потенційною загрозою їх забруднення вибухонебезпечними предметами по земельним ділянкам з кадастровими номерами, наведеними у заяві, не містить періоду на який позивач просить надати пільгу, а саме: з 01.01.2023 по 31.12.2023. Також зазначено, що оскільки зазначені в заяві земельні ділянки перебувають у власності фізичних осіб, пільги зі сплати земельного податку на підставі заяви поданої позивачем не були встановлені, про що надана відповідь від 20.06.2023 №1304/03-31.
Суд зазначає, що відповідно до положень ст.257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності. За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
Відповідно до ч.5 ст.262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Отже, враховуючи вищевикладене, дана справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними в матеріалах справи доказами.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, проаналізувавши доводи позову, суд встановив наступне.
Селянське (фермерське) господарство "Обрій", код ЄДРПОУ 30957361, зареєстроване у відповідності до норм діючого законодавства як суб'єкт господарювання.
Позивач 23.05.2023 року звернувся до Дергачівської міської військової адміністрації із заявою про встановлення пільг зі сплати місцевих податків та зборів у порядку, визначеному п.283 Податкового кодексу України та 12.3 Податкового кодексу України, щодо визнання цих ділянок непридатними для використання у зв'язку з потенційною їх загрозою їх забруднення вибухонебезпечними предметами.
Розпорядженням № 694 від 28.07.2023 року Дергачівської міської військової адміністрації СФГ «Обрій» встановлено пільгу з 01.07.2023 зі сплати за землю на земельні ділянки комунальної власності, що перебувають у його користуванні на праві оренди та розташовані на території Дергачівської міської територіальної громади, через непридатність використання, у зв'язку з потенційною загрозою їх забруднення вибухонебезпечними предметами, згідно додатка № 1.
04 серпня 2023 року відповідно до розпорядження № 730 Дергачівської міської військової адміністрації СФГ «Обрій» встановлено з 01.10.2022 по 31.12.2022 пільгу зі сплати єдиного податку четвертої групи на земельні податки, що перебувають у його користуванні та розташовані на території Дергачівської міської територіальної громади, де велись активні бойові дії та територія перебувала в тимчасовій окупації РФ, і які визнаються забрудненими вибухонебезпечними предметами, додаток № 1.
Позивач 11.09.2023 року звернувся до Дергачівської міської військової адміністрації із заявою щодо звільнення від податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки (вих. №59 від 11.09.2023).
В подальшому, 04.10.2023 року позивач надав додаткові документи на відповідь від 02.10.2023 № 2530/03-31 щодо звільнення від сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.
Відповідачем 17.10.2023 року відмовлено у наданні пільги за заявою позивача (вих. № 59 від 11.09.2023 року) із посиланням на те, що підстави щодо звільнення від податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки відсутні. Відповідач послався на те, що майну, що перебуває у власності позивача завдано пошкодження 41-80%, що відносить до пошкоджень II категорії. Своєю чергою у вказаній відповіді, зазначено, що майно зазнало не значних пошкоджень, придатних для проживання/використання за цільовим призначенням та підлягають відновленню шляхом поточного ремонту (І категорія) лист від 17.10.2023 вих. № 1272/01-17.
Як зазначено представником позивача у позовній заяві, після відмови відповідача листом від 17.10.2023 року вих. № 1272/01-17 позивач звернувся за індивідуальною консультацією до Державної податкової служби України стосовно звільнення від податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.
Державною податковою службою України 09.01.2024 року надано відповідь згідно листа вих. №51/6/99-00-04-01-04-06, в якому зазначено, що згідно із витягом з Реєстру майна від 22.09.2023 року, наданого господарством до звернення, об'єкт (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно № 35233309) зареєстровано в реєстрі майна за №ОНМ-19.06.2023-130901 та такий має категорію пошкоджень несучих та огороджувальних конструкцій, ступень та характер яких свідчить про необхідність виконання робіт щодо часткового демонтажу частин об'єкту або його окремих конструкцій, підсилення об'єкту або його окремих несучих та огороджувальних конструкцій пошкодження 41-80%, орієнтовна дата пошкодження 05.05.2022 року. За висновками зазначеними у витягу, на відновлення об'єкту рекомендовано виконання робіт з відновлення, капітального ремонту або реконструкції.
З огляду на зазначене, представником позивача вказано, що господарство має право не нараховувати та не сплачувати податок з 01.03.2022 року, а починаючи з місяця, наступного за місяцем, в якому за даними реєстру майна об'єкт буде капітально відремонтований, реконструйований або реставрований та визнаний придатним для використання за цільовим призначенням у господарства поновлюється податковий обов'язок зі справляння податку за приналежний йому об'єкт.
Позивач 16.11.2023 року за вих. № 65 звернувся до відповідача із заявою про встановлення податкової пільги зі сплати мінімального податкового зобов'язання за 2023 рік на всі земельні ділянки, які знаходяться у користуванні господарства та встановлення податкової пільги зі сплати за землю на земельні ділянки, що перебувають у користуванні на праві оренди та розташовані на території Дергачівської міської ради з 01.01.2023 по 01.07.2023 та визнати земельні ділянки (паї), які знаходяться в оренді СФГ «Обрій» (код ЄДРПОУ 30957361) непридатними для використання у зв'язку з потенційною загрозою їх забруднення вибуховими предметами (ст. 12.3.7 Податкового кодексу України).
З аналогічною заявою 27.11.2023 року позивач звернувся до відповідача (вих. № 70 від 27.11.2023).
Згідно із відповіддю відповідача вих. № 3254/03-31 від 11.12.2023 року із посиланням на положення п.12.3 ст.12, п. 283-1.3, п. 38-1.2 ст.38-1 Податкового кодексу України вказано, що сільські, селищні, міські ради, військові адміністрації або військово-цивільні адміністрації не приймають рішень щодо встановлення пільг зі сплати мінімального податкового зобов'язання. Також вказано, що заяву від 18.07.2023 року №50 про проведення комплексу першочергових організаційно-технічних робіт і заходів, спрямованих на ліквідацію небезпечних наслідків збройної агресії російської федерації на території СФГ «Обрій» було розглянуто та направлено до Департаменту цивільного захисту Харківської обласної військової адміністрації для здійснення заходів щодо розмінування. Отже зазначено, що Дергачівська міська територіальна громада є прикордонною громадою, відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих рф, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 року №309, в період з 24.02.2022 року до 13.09.2022 територію Дергачівської міської територіальної громади було віднесено до території активних бойових дій, частина з них перебувала під окупацією, на теперішній час є територією можливих бойових дій. Але підстави для встановлення пільг щодо податку з фізичних осіб та мінімального податкового зобов'язання відсутні.
Зі змісту позовної заяви встановлено доводи представника позивача стосовно того, що у розпорядженнях № 694 та № 730 відповідач фактично визнав землі, на яких здійснювало господарську діяльність до 24 лютого 2022 року СФГ «Обрій», землями які не придатні до використання у зв'язку з потенційною загрозою їх забруднення вибухонебезпечними предметами; де велись активні бойові дії та територія перебувала в тимчасовій окупації рф, і які визнаються забрудненими вибухонебезпечними предметами.
При цьому позивачем вказано, що факт потенційного забруднення земель вибухонебезпечними предметами в результаті збройної агресії російської федерації проти України з 24 лютого 2022, на яких здійснював господарську діяльність до 24 лютого 2022 року позивач, також підтверджується Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області у листі від 17.01.2024 № 65040-488/65122.
Відповідно до листа Департаменту агропромислового розвитку Харківської обласної державної адміністрації від 18.12.2023 за вих. № 08-30/04/2476 позивач має право на встановлення податкових пільг зі сплати за землю та орендні плати за договорами оренди земельних ділянок державної і комунальної власності та визнання земельних ділянок непридатними для використання у зв'язку потенційною засміченістю вибухонебезпечними предметами, та повинно звернутись до Дергачівської міської військової адміністрації.
Позивач 25.01.2024 року за вих. № 1 звернувся до Дергачівської міської військової адміністрації щодо надання пільги зі сплати єдиного податку четвертої групи шляхом звільнення від нарахування та сплати єдиного податку за земельні ділянки сільськогосподарського призначення, визнані непридатними для використання у зв'язку з потенційною загрозою їх забруднення вибухонебезпечними предметами, зі сплати мінімального податкового зобов'язання за земельні ділянки сільськогосподарського призначення, визнанні непридатними для використання у зв'язку з потенційною загрозою їх забруднення вибухонебезпечними предметами згідно переліка, зі сплати орендної плати земельних ділянок сільськогосподарського призначення комунальної власності шляхом звільнення від нарахування та сплати орендної плати за договорами оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення комунальної власності, визнаних непридатними для використання у зв'язку з потенційно загрозою їх забруднення.
Відповідно до розпорядження № 247 від 14.02.2024 року встановлено позивачу податкову пільгу зі сплати орендної плати за земельні ділянки комунальної власності, що перебувають у користування на праві оренди та розташовані на території Дергачівської міської територіальної громади, через непридатність використання, у зв'язку з потенційною загрозою її забруднення вибухонебезпечними предметами з 01 січня 2023 року.
Також відповідно до розпорядження №248 від 14.02.2024 року позивачу встановлено податкову пільгу зі сплати орендної плати за земельні ділянки комунальної власності, що перебувають у користування на праві оренди та розташовані на території Дергачівської міської територіальної громади, через непридатність використання, у зв'язку з потенційною загрозою її забруднення вибухонебезпечними предметами з 01 січня 2024 року.
Відповідно до листа Військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України від 06.02.2024 року вих. №1508/165 зазначено, що території Проходівського старостинського округу Дергачівської територіальної громади, на яких розміщені сільськогосподарські земельні ділянки позивача з 24.02.2022 по 13.09.2022 перебували в окупації та в зоні активних бойових дій. Станом на 06.02.2024 року вільне переміщення у зоні відповідальності батальйону в даному районні неможливе, у зв'язку з проведенням заходів відсічі збройної агресії рф. Значна частина сільськогосподарських угідь, що раніше оброблялась, облаштована оборонними украпленнями, замінована та потребує розмінування оскільки, засмічена вибухонебезпечними предметами з перерахуванням земельних ділянок. За період з 01 січня 2022 року до 31 грудня 2022 року не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих російською федерацією територіях України, та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних осіб, та за період з 01 березня 2022 року до 31 грудня 2022 року - в частині земельних ділянок, що перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців. Починаючи з 01 січня 2023 року, за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих російською федерацією територіях України, які включені до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) не нараховується та не сплачується за період з першого числа місяця, в якому було визначено щодо відповідних територій дату початку активних бойових дій або тимчасової окупації, до останнього числа місяця, в якому було завершено активні бойові дії або тимчасова окупація на відповідній території.
Позивач, вважаючи протиправною бездіяльність відповідача, звернувся до суду із позовом.
Надаючи оцінку заявленим позовним вимогам та запереченням проти них, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із Указу Президента України «Про утворення військових адміністрацій населених пунктів у Харківській області» від 1 жовтня 2022 року № 680/2022 на території Дергачівської міської територіальної громади було утворено Дергачівську міську військову адміністрацію Харківського району Харківської області.
Постановою Верховної Ради України «Про здійснення начальниками військових адміністрацій населених пунктів у Харківській області повноважень, передбачених частиною другою статті 10 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» від 16 листопада 2022 року № 2777-ІХ начальник військової адміністрації: крім повноважень, віднесених до його компетенції цим Законом, здійснює повноваження сільської, селищної, міської ради, її виконавчого комітету, сільського, селищного, міського голови.
Згідно із підпункту 10.1.1. пункту 10.1. статті 10 Податкового кодексу України (далі - ПКУ) податок на майно належить до місцевих податків.
Положеннями ст. 265 Податкового кодексу України визначено, що податок на майно складається з: податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки; транспортного податку; плати за землю.
Підпунктом 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України встановлено, що плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Згідно підпункту 14.1.72. пункту 14.1 ст. 14 ПКУ земельний податок - обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів.
Відповідно до ст. 270 Податкового кодексу України об'єктами оподаткування є: земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні; земельні частки (паї), які перебувають у власності.
Відповідно до пп. 69.14 п. 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України власники та користувачі земельних ділянок не нараховують та не сплачують плату за землю (земельний податок та/або орендна плата) на територіях активних бойових дій або тимчасово окупованих російською федерацією за 2022 рік - з 1 березня до 31 грудня.
Дати початку та завершення активних бойових дій або тимчасової окупації визначаються відповідно до даних Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією.
Отже, для цілей справляння плати за землю до пп.69.14 п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України застосовується тільки перелік територій активних бойових дій та тимчасово окупованих російською федерацією.
Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» від 15.03.2022 № 2120-ІХ, який набув чинності 17.03.2022, підрозділ 10 розділу XX ПК України доповнено підпунктом 69.14 наступного змісту: «Тимчасово, на період з 1 березня 2022 року по 31 грудня року, наступного за роком, у якому припинено або скасовано воєнний, надзвичайний стан, не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації, та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних або юридичних осіб, а також за земельні ділянки (земельні частки (паї), визначені обласними військовими адміністраціями як засмічені вибухонебезпечними предметами та/або на яких наявні фортифікаційні споруди. Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації, визначається Кабінетом Міністрів України».
В подальшому, Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період дії воєнного стану» від 24.03.2022 №2142-ІХ, який набув чинності 05.04.2022, пункт 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України доповнено підпунктом 69.22 такого змісту: «Тимчасово положення статті 266 цього Кодексу застосовуються з урахуванням таких особливостей: за 2021 та 2022 податкові (звітні) роки не нараховується та не сплачується податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за об'єкти житлової нерухомості, у тому числі їх частки, які перебувають у власності фізичних осіб, що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації, та за об'єкти житлової нерухомості, що стала непридатною для проживання у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України; за період з 1 березня 2022 року по 31 грудня 2022 року не нараховується та не сплачується податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за об'єкти житлової нерухомості, у тому числі їх частки, які перебувають у власності юридичних осіб, що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації, та за об'єкти житлової нерухомості, що стала непридатною для проживання у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України; тимчасово, на період з 1 березня 2022 року по 31 грудня року, в якому припинено або скасовано воєнний стан, введений Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ, не нараховується та не сплачується податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за об'єкти нежитлової нерухомості, у тому числі їх частки, що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації. При цьому платники податку - юридичні особи протягом шести календарних місяців після місяця, в якому припинено чи скасовано воєнний стан, введений Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року №2102-ІХ, мають право подати уточнюючу податкову декларацію, в якій відображаються зміни розміру податкового зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за відповідний податковий період. Для платників податку - фізичних осіб контролюючий орган самостійно обчислює податкове зобов'язання за період з 1 січня по 1 березня 2022 року. Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії та територій тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації, визначається Кабінетом Міністрів України. Порядок визнання об'єктів житлової нерухомості такими, що непридатні для проживання у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, визначається Кабінетом Міністрів України».
Крім того, пунктом 4 розділу II Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» зобов'язано Кабінет Міністрів України невідкладно забезпечити перегляд та приведення міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 06.12.2022 № 1364 «Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією», яка набула чинності 25.12.2022, установлено, що перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією (далі - перелік), затверджується Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій за формою згідно з додатком за погодженням з Міністерством оборони з урахуванням пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій.
Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309, яка набула чинності 27.12.2022, затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією.
Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно» від 11.04.2023 № 3050-ІХ (набрав чинності 06.05.2023) викладено у новій редакції підпункт 69.14 підрозділу 10 розділу XX ПК України, зокрема, абзаци перший - п'ятий: «За період з 1 січня 2022 року до 31 грудня 2022 року не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих російською федерацією територіях України, та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних осіб, та за період з 1 березня 2022 року до 31 грудня 2022 року - в частині земельних ділянок, що перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.
Починаючи з 1 січня 2023 року, за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих російською федерацією територіях України, які включені до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) не нараховується та не сплачується за період з першого числа місяця, в якому було визначено щодо відповідних територій дату початку активних бойових дій або тимчасової окупації, до останнього числа місяця, в якому було завершено активні бойові дії або тимчасова окупація на відповідній території.
Дати початку та завершення активних бойових дій або тимчасової окупації визначаються відповідно до даних Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією.
Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, визначається у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку.
Платники плати за землю, які до дати набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно» відповідно до пункту 286.2 статті 286 цього Кодексу задекларували за 2022 та/або 2023 роки податкові зобов'язання з плати за землю за земельні ділянки, що розташовані на територіях, визначених цим підпунктом, мають право відкоригувати нараховані податкові зобов'язання з плати за землю за період березень 2022 - грудень 2023 року шляхом подання в порядку, визначеному цим Кодексом, уточнюючих податкових декларацій».
Також, Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно» від 11.04.2023 № 3050-ІХ (набрав чинності 06.05.2023) викладено у новій редакції підпункт 69.22 підрозділу 10 розділу XX ПК України, зокрема, абзаци перший - десятий: «Тимчасово, на період дії воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року №2102-ІХ, по 31 грудня року, в якому припинено або скасовано воєнний стан, положення статті 266 цього Кодексу застосовуються з урахуванням таких особливостей: підставою для обчислення податкових зобов'язань з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за об'єкти житлової та нежитлової нерухомості, у тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних та/або юридичних осіб, що були пошкоджені або знищені, є відомості, визначені статтею 266 цього Кодексу, дані Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України (далі - Реєстр майна), та дані Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, визначеного у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку.
Держатель Реєстру майна щокварталу у 15-денний строк після закінчення податкового (звітного) кварталу подає центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, відомості, необхідні для розрахунку та справляння податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, станом на перше число відповідного кварталу.
Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, не нараховується та не сплачується:
- за об'єкти житлової та/або нежитлової нерухомості, що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих російською федерацією територіях України: за 2021 та 2022 роки - за об'єкти житлової нерухомості, у тому числі їх частки, що перебувають у власності фізичних осіб; за період з 1 березня 2022 року по 31 грудня 2022 року - за об'єкти житлової нерухомості, у тому числі їх частки, що перебувають у власності юридичних осіб, та за об'єкти нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та/або юридичних осіб.
Починаючи з 1 січня 2023 року за об'єкти житлової та/або нежитлової нерухомості, у тому числі їх частки, що перебувають у власності фізичних та/або юридичних осіб, що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих російською федерацією територіях України, які включені до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, не нараховується та не сплачується за період з першого числа місяця, в якому було визначено щодо відповідних територій дату початку активних бойових дій або тимчасової окупації, до останнього числа місяця, у якому завершено бойові дії або тимчасову окупацію на відповідній території.
Дати початку та завершення активних бойових дій або тимчасової окупації визначаються відповідно до даних Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією.
Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, визначається у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку».
Також, Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно» від 11.04.2023 № 3050-ІХ (набрав чинності 06.05.2023 доповнено Податковий кодекс України статтею 283-1.
Відповідно до пункту 283-1.3 ст. 283-1 Податкового кодексу України ненарахування земельного податку за земельні ділянки, непридатні для використання у зв'язку з потенційною загрозою їх забруднення вибухонебезпечними предметами, здійснюється протягом періоду, що починається з першого числа місяця, на який припадає дата прийняття сільською, селищною, міською радою, військовою адміністрацією або військово-цивільною адміністрацією рішення про надання податкових пільг зі сплати місцевих податків та/ або зборів на підставі заяви платника податків.
Приписами ст. 269 Податкового кодексу України визначено, що платниками податку на землю є: 269.1.1. платники земельного податку: 269.1.1.1. власники земельних ділянок, земельних часток (паїв); 269.1.1.2. землекористувачі, яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності на правах постійного користування; 269.1.2. платники орендної плати - землекористувачі (орендарі) земельних ділянок державної та комунальної власності на умовах оренди.
Аналізуючи вищезазначену норму можливо зробити висновок, що платниками податку у відносинах, які виникли між позивачем та орендодавцями - фізичними особами за договорами оренди, платником податку є саме власник землі - фізична особа-орендодавець.
Земельний кодекс України розмежує поняття постійне користування та оренда землі.
Відповідно до ст. 92 Земельного кодексу України право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку.
Права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають: а) органи державної влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації, що належать до державної та комунальної власності; б) громадські організації осіб з інвалідністю України, їх підприємства (об'єднання), установи та організації; в) релігійні організації України, статути (положення) яких зареєстровано у встановленому законом порядку, виключно для будівництва і обслуговування культових та інших будівель, необхідних для забезпечення їх діяльності; г) публічне акціонерне товариство залізничного транспорту загального користування, утворене відповідно до Закону України "Про особливості утворення публічного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування", та акціонерне товариство, утворене відповідно до Закону України "Про акціонерне товариство "Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом"; ґ) заклади освіти незалежно від форми власності; д) співвласники багатоквартирного будинку для обслуговування такого будинку та забезпечення задоволення житлових, соціальних і побутових потреб власників (співвласників) та наймачів (орендарів) квартир та нежитлових приміщень, розташованих у багатоквартирному будинку; е) оператор газотранспортної системи, оператор газосховища та оператор системи передачі; є) господарські товариства в оборонно-промисловому комплексі, визначені частиною першою статті 1 Закону України "Про особливості реформування підприємств оборонно-промислового комплексу державної форми власності"; ж) акціонерне товариство "Національна суспільна телерадіокомпанія України", утворене відповідно до Закону України "Про суспільні медіа України".
Тобто, постійне користування застосовується відносно земель державної та комунальної власності.
Відповідно до ст. 93 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
Земельні ділянки можуть передаватися в оренду громадянам та юридичним особам, іноземцям і особам без громадянства, міжнародним об'єднанням і організаціям, а також іноземним державам.
Відтак, між позивачем та фізичними особами, власниками земельних ділянок, укладені саме договори оренди із зазначенням строку, на який вони укладаються.
З огляду на зазначене слід дійти висновку про те, що земельні ділянки не перебувають у позивача в постійному користуванні, в зв'язку з чим останній не є платником земельного податку відносно цих земельних ділянок, і, як наслідок, не є заявником щодо надання пільг по сплаті земельного податку. Платниками земельного податку з фізичних осіб за ці земельні ділянки є їх власники.
Крім того, суд зазначає, що відповідно до підпункту 12.3.7. пункту 12.3. ст 12 ПКУ не дозволяється сільським, селищним, міським радам встановлювати індивідуальні пільгові ставки місцевих податків та зборів для окремих юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців і фізичних осіб або звільняти їх від сплати таких податків та зборів.
Дія абзацу першого цього підпункту не поширюється на прийняття сільськими, селищними, міськими радами, військовими адміністраціями та військово-цивільними адміністраціями рішень про встановлення податкових пільг зі сплати місцевих податків та/або зборів на підставі заяв платників податків про визнання земельних ділянок непридатними для використання у зв'язку з потенційною загрозою їх забруднення вибухонебезпечними предметами (з обов'язковим зазначенням кадастрових номерів таких земельних ділянок), а також про внесення змін до таких рішень.
Рішення про встановлення податкових пільг зі сплати місцевих податків та/або зборів на підставі заяв платників податків про визнання земельних ділянок непридатними для використання у зв'язку з потенційною загрозою їх забруднення вибухонебезпечними предметами повинні прийматися на кожний календарний рік окремо, за умови наявності відповідних заяв платників податків, та на період не більше ніж до кінця поточного календарного року.
Враховуючи вищевикладене, для надання пільг зі сплати земельного податку по земельним ділянка, де власниками є фізичні особи, із заявою про потенційне забруднення земельної ділянки вибухонебезпечними предметами безпосередньо повинні звернутися платники такого податку, тобто, фізичні особи.
Відтак враховуючи викладене вище, слід дійти висновку про те, що у відповідача були відсутні підстави для надання позивачу пільги зі сплати земельного податку з фізичних осіб, що в свою чергу свідчить про недопущенням останнім протиправної бездіяльності в цій частині.
Стосовно питання звільнення від податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки суд зазначає таке.
Згідно із ст. 69.22 Податкового кодексу України підставою для обчислення податкових зобов'язань з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за об'єкти житлової та нежитлової нерухомості, у тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних та/або юридичних осіб, що були пошкоджені або знищені, є відомості, визначені статтею 266 цього Кодексу, дані Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та дані Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, визначеного у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку.
Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, не нараховується та не сплачується: за пошкоджені об'єкти житлової та/або нежитлової нерухомості (як такі, що
потребують капітального ремонту, реконструкції чи реставрації внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської Федерації проти України): за період з 1 березня 2022 року та наступні податкові (звітні) періоди - за об'єкти нежитлової нерухомості, у тому числі їх частки, які перебувають у власності фізичних та/або юридичних осіб, які були пошкоджені у 2022 році внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України, та дані про пошкодження яких внесені до Реєстру майна.
За об'єкти житлової та/або нежитлової нерухомості, у тому числі їх частки, які перебувають у власності фізичних та/або юридичних осіб, пошкоджені (як такі, що потребують капітального ремонту, реконструкції чи реставрації) у податкових (звітних) періодах починаючи з 1 січня 2023 року внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України, податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, не нараховується та не сплачується за період з першого числа місяця, в якому було зафіксовано факт пошкодження житлової та/або нежитлової нерухомості за даними Реєстру майна, до першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому за даними
Реєстру майна об'єкти житлової та/або нежитлової нерухомості капітально відремонтовані, реконструйовані, реставровані та визнані придатними для проживання/для використання за цільовим призначенням.
У частині об'єктів житлової/нежитлової нерухомості, у тому числі їх часток, які внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, зазнали незначних пошкоджень, придатні для проживання/використання за цільовим призначенням (відповідно) та підлягають відновленню шляхом поточного ремонту, сільські, селищні, міські ради, військові адміністрації або військово-цивільні адміністрації мають право: 1) встановлювати ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, в розмірі, меншому за розмір податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, встановлений рішенням відповідного органу місцевого самоврядування для певного типу об'єктів нерухомого майна, що сплачується на відповідній території; 2) звільняти від сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.
Встановлення пільг зі сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки є правом, а не обов'язком органу місцевого самоврядування.
Таким чином, органи місцевого самоврядування мають право прийняти рішення стосовно об'єктів житлової/нежитлової нерухомості, які зазнали незначних пошкоджень та підлягають відновленню шляхом поточного ремонту, а документом, який підтверджує рівень пошкодження/руйнування є відомості з Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України.
Згідно із витягом з Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією російської федерації від 22.09.2023 року нежитлова будівля, яка належить позивачу, внесена до реєстру та визначена категорія пошкодження ІІ та рекомендовано виконання робіт з відновлення, капітального ремонту або реконструкції.
Пунктом 38-1.2 статті 38-1 ПКУ встановлено, що мінімальне податкове зобов'язання не визначається для земельних ділянок, земельних часток (паїв), за які не нараховувалися та не сплачувалися плата за землю або єдиний податок четвертої групи, що перебувають у консервації, або забруднені вибухонебезпечними предметами, або щодо яких прийнято рішення про надання податкових пільг зі сплати місцевих податків та/або зборів на підставі заяв платників податків про визнання земельних ділянок непридатними для використання у зв'язку з потенційною загрозою їх забруднення вибухонебезпечними предметами.
Таким чином, сільські, селищні, міські ради, військові адміністрації або військово-цивільні адміністрації не приймають рішень щодо встановлення пільг зі сплати мінімального податкового зобов'язання.
Отже, враховуючи викладене вище, суд приходить до висновку, що доводи позивача не знайшли свого підтвердження під час розгляду справи.
Відповідно до положень ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно частин 1, 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог Селянського (фермерського) господарства "Обрій".
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст.ст. 243-246, 250, 255, 257-262, 295, 297 КАС України, суд
У задоволенні адміністративного позову Селянського (фермерського) господарства "Обрій" (вул. Конєва, 1, с. Малі Проходи, Харківський р-н, Харківська обл., 62330) до Дергачівської міської військової адміністрації Харківського району Харківської області (пл. Перемоги, буд. 5, м. Дергачі, Харківський р-н, Харківська обл., 62302) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Мельников Р.В.