Справа № 500/2053/25
28 квітня 2025 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі судді Грицюка Р.П., розглянувши позовну заяву та додані до неї матеріали ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
До Тернопільського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Ухвалою судді від 14.04.2025 позовну заяву було залишено без руху та надано строк, достатній для усунення недоліків позовної заяви, із зазначенням способу їх усунення.
На виконання даної ухвали 22.04.2025 до суду надійшла позовна заява із зазначеними позовними вимогами до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.
Зі змісту позовної заяви слідує, що позивачем звернуто позовну вимогу до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, яке не визначено позивачем як відповідача у справі, натомість зазначено учасником справи як "заінтересована особа".
Статтею 5 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Відповідно до ч.1 ст.42 КАС України, учасниками справи є сторони, треті особи. Згідно положень статті 46 КАС України сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач. Відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
У позовній заяві позивач зазначає відповідачем Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області. Проте, позовні вимоги звернуто також до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області. Натомість, позовна заява не містить як викладення обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимог до вказаного суб'єкта владних повноважень, не зазначаючи про його рішення, дії чи бездіяльність, з якими не згідний.
Разом з тим, суд зазначає, що Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області є належним відповідачем в частині позовних вимог про визнання протиправним і скасування рішення, вчинення дій зобов'язального характеру щодо зарахування спірного стажу.
Також, позовна заява подана без додержання вимог, встановлених статтею 161 КАС України, та містить такі недоліки. Зокрема, позивачем не долучено до позовної заяви, яка надійшла на усунення недоліків, зазначених у ній додатків, про що відділом документального забезпечення (канцелярія) суду складено 22.04.2025 акт про відсутність вкладень у справі № 500/2053/25.
Відповідно до частини 1 статті 161 КАС України, до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.
Згідно із п.5 ч.5 ст.160 КАС України в позовній заяві зазначаються виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Згідно із ч.4 ст. 161 КАС України позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Приписами ч.1 ст.118 КАС України визначено, що процесуальні строки - це встановлені законом або судом строки, у межах яких вчиняються процесуальні дії. Процесуальні строки встановлюються законом, а якщо такі строки законом не визначені - встановлюються судом.
Відповідно до ч. 2 ст. 121 КАС України встановлений судом процесуальний строк може бути продовжений судом за заявою учасника справи, поданою до закінчення цього строку, чи з ініціативи суду.
Згідно з ч. 3 ст. 121 КАС України якщо інше не встановлено законом, заява про поновлення процесуального строку розглядається судом, у якому належить вчинити процесуальну дію, стосовно якої пропущено строк, а заява про продовження процесуального строку, встановленого судом, - судом, який встановив строк, у письмовому провадженні.
Про поновлення або продовження процесуального строку, відмову у поновленні або продовженні процесуального строку суд постановляє ухвалу, яка не пізніше наступного дня з дня її постановлення надсилається особі, яка звернулася із відповідною заявою (ч. 6 ст. 121 КАС України).
За наведених обставин, з метою забезпечення права позивача на доступ до правосуддя, гарантованого статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, суд вважає за необхідне продовжити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви на 10 днів з дня вручення даної ухвали.
Керуючись ст.ст. 118, 121, 162, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Продовжити строк залишення позовної заяви без руху для усунення її недоліків.
Встановити позивачу 10-денний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання копії ухвали.
Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення, оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя Грицюк Р.П.