Рішення від 28.04.2025 по справі 460/5587/24

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 квітня 2025 року м. Рівне №460/5587/24

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Нор У.М. розглянувши за правилами письмового провадження без повідомлення учасників справи, адміністративну справу за позовом

Головне управління ДПС у Рівненській області

доОСОБА_1

про стягнення податкового боргу, -

ВСТАНОВИВ:

До Рівненського окружного адміністративного суду надійшов позов Головного управління ДПС у Рівненській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що за відповідачем обліковується податкова заборгованість. В зв'язку з несплатою протягом строків, встановлених пунктом 57.3 статті 57 ПКУ, вказана заборгованість набула статусу податкового боргу. З підстав наведених в позовній заяві, позивач просив суд позов задовольнити повністю, а справу розглянути у порядку спрощеного провадження.

Ухвалою суду від 04.06.2024 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи провести за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

15.07.2024 на адресу суду від представника відповідача надійшов зустрічний позов до Головного управління ДПС у Рівненській області, в якому просив суд :

визнати незаконними та скасувати податкове повідомлення - рішення ГУ ДПС у Рівненській області №0414292-2409-1715-UA56040290000025511 від 21.11.2023 на суму 10114,00 грн, та податкову вимогу ГУ ДПС у Рівненській області від 23.02.2024 №0002209-1306-1700.

На обгрунтування зустрічного позову ОСОБА_1 зазначає, що податкові повідомлення - рішення ГУ ДПС у Рівненській області №0414292-2409-1715 UA56040290000025511 від 21.11.2023 на суму 10114,00 грн, та податкову вимогу ГУ ДПС у Рівненській області від 23.02.2024 №0002209-1306-1700 винесені незаконно та підлягають скасуванню. Просить суд прийняти зустрічний позов.

Ухвалою суду від 02.09.2024 вимоги за зустрічним позовом об'єднано в одне провадження з первісним позовом у справі №460/5587/24.

Розгляд справи призначено за правилами загального позовного провадження.

Підготовче засідання у справі призначено на "02" жовтня 2024 р. о 10:00 год. в залі судових засідань Рівненського окружного адміністративного суду (м. Рівне, вул. 16 Липня 87).

Ухвалою суду від 02.10.2024 розгляд справи відкладено на 30.10.2024.

Розгляд справи призначений на 30.10.2024 не відбувся, у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю головуючого судді.

Ухвалою суду від 08.11.2024 розгляд справи призначено на 27.11.2024.

Ухвалою суду від 27.11.2024 розгляд справи відкладено на 11.12.2024.

Ухвалою суду від 11.12.2024 розгляд справи відкладено на 08.01.2025.

В підготовче засідання 08.01.2025 представники сторін не прибули, про дату, час і місце судового розгляду повідомлені належним чином. Від представника відповідача надійшло клопотання про проведення підготовчого провадження без їх участі. Від представника позивача надійшло клопотання про розгляд підготовчого провадження в порядку письмового провадження.

Ухвалою суду від 08.01.2025 закрито підготовче провадження у справі.

Розгляд справи по суті призначено у відкритому судовому засіданні на "29" січня 2025 р. о10:00 год. в залі судових засідань Рівненського окружного адміністративного суду (м. Рівне, вул. 16 Липня 87).

В судове засідання призначене на 29.01.2025 учасники справи, яких належним чином повідомлено про дату, час та місце судового засідання, не прибули.

Ухвалою суду від 29.01.2025 вирішено перейти до розгляду справи в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд встановив такі обставини та відповідні їм правовідносини.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулює Податковий кодекс України (далі - ПК України), він, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Відповідно до підпункту 10.1.1 пункту 10.1 ПК України, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, податок на майно належить до місцевих податків.

Згідно з підпунктом 265.1.1 пункту 265.1 статті 265 ПК України, податок на майно складається з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.

Судом встановлено, що згідно з Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна №374294720 від 15.04.2024 (а.с.76-81) позивачу на праві спільної часткової власності належить об'єкт нерухомого майна, а саме: нежитлове приміщення (конюшня), загальною площею 389 кв.м., що має реєстраційний номер 2575691256040 за адресою: АДРЕСА_1 . Вказане право власності зареєстроване 21.02.2022 на підставі таких документів, поданих для державної реєстрації: свідоцтво про право на спадщину, за законом, серія та номер: №332, виданий 21.02.2022, видавник: приватний нотаріус Дубенського районного нотаріального округу Рівненської області Гордійчук В.І., частка: «0». Відповідно до вищенаведеного реєстру право власності на об'єкт нерухомого майна припинене 21.10.2022 на підставі договору купівлі-продажу.

Водночас, згідно з Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна №374294720 від 15.04.2024 (а.с.76-81) ОСОБА_2 на праві спільної часткової власності належить об'єкт нерухомого майна, а саме: нежитлове приміщення (конюшня), загальною площею 389 кв.м., що має реєстраційний номер 2575691256040 за адресою: АДРЕСА_1 . Вказане право власності зареєстроване 21.02.2022 на підставі таких документів, поданих для державної реєстрації: свідоцтво про право на спадщину, за законом, серія та номер: №332, виданий 21.02.2022, видавник: приватний нотаріус Дубенського районного нотаріального округу Рівненської області Гордійчук В.І., частка: «0». Відповідно до вищенаведеного реєстру право власності на об'єкт нерухомого майна припинене 21.10.2022 на підставі договору купівлі-продажу.

Таким чином судом встановлено, а матеріалами справи підтверджено, що об'єкт нерухомого майна, а саме: нежитлове приміщення (конюшня), загальною площею 389 кв.м., що має реєстраційний номер 2575691256040 за адресою: АДРЕСА_1 , належить на праві спільної часткової власності (без виділення часток) ОСОБА_2 та ОСОБА_1 .

В силу вимог підпунктів 266.1.1. - 266.1.2. пункту 266.1 статті 266 ПК України платниками податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості. Якщо об'єкт житлової та/або нежитлової нерухомості перебуває у спільній частковій власності кількох осіб, платником податку є кожна з цих осіб за належну їй частку. Якщо об'єкт житлової та/або нежитлової нерухомості перебуває у спільній сумісній власності кількох осіб, але не поділений в натурі, платником податку є одна з таких осіб-власників, визначена за їх згодою, якщо інше не встановлено судом. Якщо об'єкт житлової та/або нежитлової нерухомості перебуває у спільній сумісній власності кількох осіб і поділений між ними в натурі, платником податку є кожна з цих осіб за належну їй частку.

Відповідно до підпункту 266.2.1 пункту 266.2 статті 266 ПК України, об'єктом оподаткування є об'єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка.

Відповідно до вимог підпунктів 266.3.1.- 266.3.2. пункту 266.3 статті 266 ПК України, базою оподаткування є загальна площа об'єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток. База оподаткування об'єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних осіб, обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що безоплатно надаються органами державної реєстрації прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документів на право власності.

Згідно з підпунктом 266.7.2. пункту 266.7 цієї ж статті, податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку, обчисленого згідно з підпунктом 266.7.1 пункту 266.7 цієї статті, та відповідні платіжні реквізити, зокрема, органів місцевого самоврядування за місцезнаходженням кожного з об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, надсилаються платнику податку контролюючим органом у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, до 1 липня року, що настає за базовим податковим (звітним) періодом (роком).

У разі якщо контролюючий орган не надіслав (не вручив) податкове/податкові повідомлення-рішення у строки, встановлені підпунктом 266.7.2 пункту 266.7 цієї статті, фізичні особи звільняються від відповідальності, передбаченої цим Кодексом за несвоєчасну сплату податкового зобов'язання (пп. 266.10.2 п. 266.10 ст. 266 ПК України).

Підпунктом 266.8.1 пункту 266.8 статті 266 ПК України визначено, що у разі переходу права власності на об'єкт оподаткування від одного власника до іншого протягом календарного року податок обчислюється для попереднього власника за період з 1 січня цього року до початку того місяця, в якому припинилося право власності на зазначений об'єкт оподаткування, а для нового власника - починаючи з місяця, в якому він набув право власності.

Підпунктом 266.5.1 пункту 266.5 статті 266 ПК України встановлено, що ставки податку для об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються за рішенням сільської, селищної, міської ради або ради об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, залежно від місця розташування (зональності) та типів таких об'єктів нерухомості у розмірі, що не перевищує 1,5 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 квадратний метр бази оподаткування.

Органи місцевого самоврядування до 25 грудня року, що передує звітному, подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням об'єкта житлової та/або нежитлової нерухомості рішення щодо ставок та наданих пільг юридичним та/або фізичним особам зі сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за формою, затвердженою Кабінетом Міністрів України (підпункт 266.4.2 пункту 266.4 статті 266 ПК України).

Згідно з пунктом 12.4 статті 12 ПК України до повноважень сільських, селищних, міських рад та рад об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, щодо податків та зборів належать: встановлення ставок місцевих податків та зборів в межах ставок, визначених цим Кодексом; визначення переліку податкових агентів згідно із статтею 268 цього Кодексу; до початку наступного бюджетного періоду прийняття рішення про встановлення місцевих податків та зборів, зміну розміру їх ставок, об'єкта оподаткування, порядку справляння чи надання податкових пільг, яке тягне за собою зміну податкових зобов?язань платників податків та яке набирає чинності з початку бюджетного періоду.

Рішенням Радивилівської міської ради VIII скликання №369 від 14.07.2021 встановлено на 2022 рік податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки для міста Радивилів та для сільських населених пунктів Радивилівської громади, згідно з додатком 1 (п. 1 Рішення). Згідно з пунктом 1.1 Рішення № 369 від 14.07.2021, ставка податку для вказаного об'єкта нерухомості встановлена за 1 квадратний метр бази оподаткування у розмірі 0,6 відсотка від розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року.

Відповідно до вищенаведених норм чинного законодавства та долученого до матеріалів справи розрахунку Головним управлінням ДПС у Рівненській області винесено податкове повідомлення-рішення №0414230-2409-1715-UA56040290000025511 від 21.11.2023 (а.с.102), яким ОСОБА_1 визначено суму податкового зобов'язання за платежем «податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачене фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості» в розмірі 10 114 грн. (0,6% (ставка податку) х 6500,00 (мінімальна заробітна плата за 2022) х 389,0 кв.м. (площа))/12 міс * 8 міс) за 2022 рік щодо об'єкта «нежитлове приміщення (конюшня)», загальною площею 389 кв.м., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 . Відповідно до рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, виплату поштового переказу, податкове повідомлення-рішення №0414230-2409-1715-UA56040290000025511 від 21.11.2023 надіслано позивачу відповідно до вимог ст. 42 ПК України (а.с.102).

Водночас, судом встановлено, а матеріалами справи підтверджено, що співвласнику об'єкта нерухомого майна, а саме: нежитлове приміщення (конюшня), загальною площею 389 кв.м., що має реєстраційний номер 2575691256040 за адресою: АДРЕСА_1 , ОСОБА_2 також визначено податкове зобов?язання «податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачене фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості» у розмірі 10 114 грн за 2022 рік відповідно до податкового повідомлення-рішення №0414292-2409-1715- UA56040290000025511 від 21.11.2023.

Більше того, рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 14.05.2024 у справі №460/2820/24, що набрало законної 09.10.2024, з ОСОБА_2 стягнуто податкову заборгованість з податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки, в тому числі по податковому повідомленні-рішенні №0414292-2409-1715- UA56040290000025511 від 21.11.2023 в розмірі 10 114 грн., що свідчить про подвійне визначення та стягнення суми податкового зобов?язання за одним і тим же об'єктом оподаткування, що суперечить вищенаведеним вимогам податкового законодавства.

За правилами частини четвертої статті 78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Підсумовуючи вищенаведене в його сукупності, суд приходить до висновку, що податкове повідомлення-рішення №0414230-2409-1715-UA56040290000025511 від 21.11.2023 та податкова вимога від 23.02.2024 №0002209-1306-1700 є протиправними, необґрунтованими та не відповідають вимогам ч.2 ст.2 КАС України

Згідно з ч.ч.1, 2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Позивач не виконав процесуального обов'язку доказування своєї позиції, не довів правомірності своєї поведінки у спірних правовідносинах, натомість доводи відповідача відповідають обставинам справи та ґрунтуються на нормах матеріального закону.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Головного управління ДПС у Рівненській області до задоволення не підлягають, натомість слід задовольнити зустрічний позов.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову Головного управління ДПС у Рівненській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу відмовити повністю.

Зустрічний позов ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Рівненській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення та податкової вимоги задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Рівненській області №0414230-2409-1715-UA56040290000025511 від 21.11.2023 та податкову вимогу від 23.02.2024 №0002209-1306-1700.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Рівненській області судові витрати із сплати судового збору в сумі 1 211 гривні 20 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасники справи:

Позивач - Головне управління ДПС у Рівненській області (вул. Відінська, буд. 12,м. Рівне,Рівненська обл.,33023, ЄДРПОУ/РНОКПП 44070166)

Відповідач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ,

Повний текст рішення складений 28 квітня 2025 року

Суддя У.М. Нор