з питань розгляду звіту суб'єкта владних повноважень
25 квітня 2025 рокуСправа № 280/7051/24 м. Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Махунові В.В., розглянувши у місті Запоріжжі в порядку письмового провадження матеріали адміністративної справи
за позовом 1. ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ); 2. ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 )
до Міністерства оборони України (проспект Повітряних Сил, буд.6, м.Київ, 03168; код ЄДРПОУ 00034022)
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_3 )
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_3 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_4 )
про зобов'язання вчинити дії,
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 10.09.2024 позов задоволено: зобов'язано Міністерство оборони України призначити та виплатити ОСОБА_1 і ОСОБА_2 одноразову грошову допомогу у розмірі, передбаченому пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 за №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», як членам сім'ї загиблого військовослужбовця.
18.12.2024 рішення суду набрало законної сили.
У справі видано виконавчі листи.
На адресу суду надійшла заява ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про зобов'язання подати звіт про виконання судового рішення.
У заяві зазначено: "... Рішення суду було подано нами до примусового виконання. Проте з листа начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 від 27.02.25 вбачається, що замість виконання судового рішення боржник знову - вкотре - запустив бюрократичний механізм збирання і обробки якихось нікому не потрібних "необхідних документів", без яких нібито неможливо виконати рішення. Насправді єдиним дійсно необхідним для виконання рішення є виконавчий документ. Нічого більше збирати, обробляти і футболити з кабінету в кабінет потреби немає. Вважаю, що шляхом затягування і вигадування нових потреб у непотрібних насправді паперах Відповідач ухиляється від виконання судового рішення. ... Оскільки справжні підстави невиконання судового рішення залишаються невідомими, вважаємо за необхідне просити суд обов'язати Відповідача надати звіт про виконання судового рішення. На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 382, 382-1 КАС України, прошу: Зобов'язати Міністерство оборони України протягом 1 місяця подати звіт про виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 10.09.2024р. у цій справі, пояснивши, які існують об'єктивні причини для нездійснення встановлених судовим рішенням виплат. ...".
Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 18.03.2024 заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про зобов'язання подати звіт про виконання судового рішення задоволено: зобов'язано Міністерство оборони України протягом тридцяти днів з дня отримання копії даної ухвали подати звіт до Запорізького окружного адміністративного суду про виконання рішення суду від 10.09.2024 у справі №280/7051/24.
17.04.2025 від Міністерства оборони України до суду надійшов звіт про виконання судового рішення, в якому зазначено: "... На виконання вказаної ухвали Міноборони повідомляє, що пунктом 1 протоколу комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 28.03.2025 №4/с вирішено на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 10.09.2024 у справі №280/7051/24, постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 18.12.2024, постанов Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України про відкриття виконавчого провадження від 28.01.2025 ВП №77005744 та від 28.01.2025 ВП №77005658: призначити одноразову грошову допомогу ОСОБА_1 та ОСОБА_2 - батьку та матері померлого ІНФОРМАЦІЯ_4 добровольця Добровольчого формування Запорізької територіальної громади №4 "Азов" ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_5 ), (свідоцтво про смерть НОМЕР_5 від 12.08.2022) у розмірі, передбаченому пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 за №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», як членам сім'ї загиблого військовослужбовця - в сумі 15000000 (П'ятнадцять мільйонів) грн. 00 коп. у рівних частках кожному. Також Головним управлінням соціальної підтримки повідомлено, що у встановленому порядку вжиті заходи щодо виділення коштів на реалізацію вищевказаного рішення. ...".
Згідно з ч.1 ст.382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.
Відповідно до ч.1 ст.382-2 КАС України суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.
За ч.1 ст.382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.
Міністерством оборони України додано до звіту про виконання судового рішення Витяг з протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 21.03.2025 за №4/с, в якому зазначено: "... Розглянувши подані документи, комісія дійшла висновку про призначення одноразової грошової допомоги: 1. На виконання рішення Запорізького окружного адміністративноrо суду від І0.09.2024 у справі №280/7051/24, постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 18.12.2024, постанов Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України про відкриття виконавчого провадження від 28.01.2025 ВП №77005744 тa від 28.01.2025 ВП №77005658: призначити одноразову грошову допомогу ОСОБА_1 та ОСОБА_2 - батьку та матері померлого ІНФОРМАЦІЯ_4 добровольця Добровольчого формування Запорізької територіальної громади №4 "Азов" ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_5 ), (снідоцтво про смерть НОМЕР_5 від 12.08.2022) у розмірі, передбаченому пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 за №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницькоrо складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану", як членам сім'ї загиблого військовослужбовця в сумі 15000000 (П'ятнадuять мільйонів) грн. 00 коп. у рівних частках кожному. ...".
З документів наданих до суду ІНФОРМАЦІЯ_1 з приводу подачі Міністерством оборони України до суду звіту про виконання судового рішення вбачається, що відповідно до листа Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України від 14.04.2025 за №220/13/1665 на адресу Центрального фінансово-економічного управління ІНФОРМАЦІЯ_6 до списку осіб для проведення виплати одноразової грошової допомоги відповідно до рішень судів, які набрали законної сили, включено - ОСОБА_4 та суму 1500000,00 грн., ОСОБА_2 та суму 1500000,00 грн.
Судом враховано, що відповідно до п.1.10 розділу І "Порядку і умов призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану", затвердженого 25.01.2023 наказом Міністерства оборони України №45, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30.01.2023 за №176/39232 (надалі - "Порядок і умови призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану"), призначена сума ОГД у Міністерстві оборони України, військовій частині НОМЕР_6 , Державній спеціальній службі транспорту та підпорядкованих їм військових частинах виплачується поетапно: на першому етапі - 1/5 від призначеної суми ОГД; залишок невиплаченої суми ОГД (4/5 від призначеної суми) - щомісячно, частками впродовж 40 наступних місяців.
У суду відсутні докази визнання протиправним та нечинним "Порядку і умов призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану" чи окремих його положень.
Таким чином, приписи "Порядку і умов призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану" мають дотримуватись.
Суд не може контролювати виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 10.09.2024 у справі №280/7051/24 по строкам визначеним п.1.10 розділу І "Порядку і умов призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану" у майбутньому, так як вони ще не настали та не порушені.
Передумов порушення Міністерством оборони України вказаних строків не вбачається.
Суб'єктом владних повноважень наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють швидке виконання судового рішення, та заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є достатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.
З урахуванням вищевикладеного, суд вважає за можливе прийняти звіт Міністерства оборони України в адміністративній справі №280/7051/24.
З огляду на викладене, прийняття судом звіту суб'єкта владних повноважень - відповідача в адміністративній справі №280/7051/24 не позбавляє права позивача знову звернутись до суду із заявою про зобов'язання подати звіт про виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 10.09.2024 у справі №280/7051/24.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.241, 243, 248, 382 КАС України, суд -
Прийняти звіт Міністерства оборони України в адміністративній справі №280/7051/24.
Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається: adm.zp.court.gov.ua/sud0870/.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Суддя О.О. Прасов