Справа № 513/439/25
Провадження № 3/513/353/25
Саратський районний суд Одеської області
28 квітня 2025 року суддя Саратського районного суду Одеської області Миргород В.С., розглянувши матеріали, які надійшли від ВП № 1 Білгород-Дністровського РВП ГУНП в Одеській області, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця с. Кулевча Саратського району Одеської області, зареєстрованого по АДРЕСА_1 , та проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , не працюючого, паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , виданий 05 листопада 1998 року, Саратським РВ УМВС України в Одеській області,
за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 187 КУпАП,
Ухвалою Саратського районного суду Одеської області від 03 березня 2025 року ОСОБА_1 , встановлено адміністративний нагляд строком на дванадцять місяців з наступними обмеження, а саме: заборонено вихід з будинку АДРЕСА_2 з 22 години до 05 години наступної доби; заборони перебування в місцях (кафе, бари, магазини), де здійснюється продаж алкогольних напоїв на розлив з метою їх придбання; заборони виїзду в особистих справах за межі Білгород-Дністровського району Одеської області без дозволу керівництва ВП №1 Білгород-Дністровського РВП ГУНП в Одеській області; реєстрації у дільничного офіцера кожного першого понеділка місяця з 09:00 до 11:00 за адресою: АДРЕСА_3 .
ОСОБА_1 , порушуючи встановлені умови та заборони встановленого адміністративного нагляду, 17 березня 2025 року у період часу з 09 години 00 хвилин до 11 години 00 хвилин, не з'явився на перереєстрацію адміністративного нагляду до кабінету ДОП, за адресою: вул. Центральна, буд. 52, с. Кулевча, Білгород-Дністровський район, Одеська область.
Крім того, ОСОБА_1 , 18 березня 2025 року, порушуючи встановлені умови та заборони встановленого адміністративного нагляду, о 23 годині 30 хвилин, на момент перевірки був відсутній за адресою: будинок АДРЕСА_2 .
Також, ОСОБА_1 , 24 березня 2025 року, порушуючи встановлені умови та заборони встановленого адміністративного нагляду, о 22 годині 34 хвилин, на момент перевірки був відсутній за адресою: будинок АДРЕСА_2 .
Кодекс України про адміністративні правопорушення фактично не передбачає процесуальних норм, які регламентують порядок розгляду суддею справ про адміністративні правопорушення і не містить спеціальних норм, що передбачають порядок об'єднання справ про адміністративне правопорушення, які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою). Проте відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування кожної справи.
Відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
Кодекс України про адміністративні правопорушення фактично не передбачає процесуальних норм, які регламентують порядок розгляду суддею справ про адміністративні правопорушення і не містить спеціальних норм, що передбачають порядок об'єднання справ про адміністративне правопорушення, які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою).
17 липня 1997 року Україна ратифікувала Європейську Конвенцію про захист прав і основоположних свобод людини від 04 листопада 1950 року і Протоколи 1,2,4,7,11, чим визнала її дію в національній правовій системі, а також обов'язковість рішень Європейського суду з прав людини, які стосуються тлумачення та застосування норм Конвенції.
Згідно практики Європейського Суду з прав людини, деякі справи про адміністративні правопорушення, за своєю суттю мають кримінальний характер та повністю підпадають під гарантії ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (п.п. 21-22 рішення у справі Надточій проти України». П.33 рішення у справі «Гурепка проти України»).
Враховуючи наявність прогалин в праві стосовно процесуального врегулювання розгляду суддею справ про адміністративні правопорушення, зокрема, врегулювання порядку об'єднання справ в одне провадження, приходжу до висновку, що в даному випадку правомірним і доцільним буде застосування аналогії процесуального закону - за правилами, закріпленими в КПК України.
Відповідно до частини 1 статті 334 КПК України матеріали кримінального провадження можуть об'єднуватися в одне провадження або виділятися в окреме провадження ухвалою суду, на розгляді якого вони перебувають, згідно з правилами, передбаченими статтею 217 цього Кодексу.
Згідно з частиною 1 статті 217 КПК України у разі необхідності в одному провадженні можуть бути об'єднані матеріали досудових розслідувань щодо декількох осіб, підозрюваних у вчиненні одного кримінального правопорушення, або щодо однієї особи, підозрюваної у вчиненні кількох кримінальних правопорушень.
Вказані матеріали про адміністративне правопорушення складені у відношенні однієї особи та знаходяться у провадженні одного органу, уповноваженого на їх розгляд. У зв'язку з чим, на підставі ст. 36 КУпАП вказані матеріали підлягають об'єднанню в одне провадження.
На підставі ч. 2 ст. 36 КУпАП протоколи про адміністративні правопорушення: серії ВАД № 013593 від 17 березня 2025 року, серії ВАД №013594 від 19 березня 2025 року та серії ВАД № 171387 від 24 березня 2025 року складені відносно громадянина ОСОБА_1 , суд вважає за необхідне об'єднати в одне провадження під №3/513/353/25, присвоїти справі №513/493/25.
ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився, про день, час та місце розгляду справ повідомлений належним чином та завчасно, шляхом надсилання смс повідомлення, відправленим у додаток «Viber», яке ним отримано 24 квітня 2025 року о 16:10:43. Зі складеними з приводу виявлених адміністративних правопорушень протоколами про адміністративне правопорушення порушник ознайомився, йому було роз'яснено права, передбачені ст. 63 Конституції України, а також ст.268 КУпАП, повідомлено, що справу про адміністративне правопорушення буде розглянуто у строки, визначені статтею 277 КУпАП, про що зроблено відмітка та поставлено підпис особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Суду подав заяву про розгляду справ за його відсутності, вину повністю визнав.
Враховуючи той факт, що ОСОБА_1 при повідомленні судом про місце і час розгляду справи, не з'явився у судове засідання, будучи обізнаним про складання щодо нього протоколів про адміністративні правопорушення, подав заяву про слухання справи у його відсутність, суд вважає, з метою запобігання на затягування розгляду справи та спливу строку притягнення до адміністративної відповідальності, передбаченого статтею 38 КУпАП, за необхідне розглянути справу у відсутність особи, щодо якої складено протоколи про адміністративні правопорушення, на підставі наданих суду доказів.
Вказане узгоджується з рішенням Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 року у справі «Смірнов проти України», відповідно до якого в силу вимог ч. 1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, обов'язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи, є порушенням ч.1 ст.6 даної Конвенції.
В своїх рішеннях Європейський суд також наголошує, що сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана з розумним інтервалом сама цікавитись провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
Згідно зі ст. 268 КУпАП справа розглянута за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Дослідивши матеріали справи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 187 КУпАП, суд приходить до такого висновку.
В порядку статті 280 КпАП України орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно зі ст. ст. 251, 252 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані на основі яких встановлюється наявність чи відсутність адміністративного правопорушення в діяннях винної особи. Докази оцінюються на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до ст. 278 КУпАП, орган який розглядає справу про адміністративне правопорушення, вирішує також питання, чи правильно складено протокол про адміністративне правопорушення і виходячи з цього, не вправі вийти за межі протоколу.
Вина ОСОБА_1 в скоєнні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст.187 КУпАП, підтверджується такими доказами:
- протоколами про адміністративне правопорушення, датованим 17 березня 2025 року серії ВАД № 013593; від 19 березня 2025 року серії ВАД № 013594 та від 24 березня 2025 року серії ВАД № 171387, з якими його було ознайомлено, зауважень щодо викладених у них обставин не зазначив, з протоколами погодився;
- ухвалою Саратського районного суду Одеської області від 03 березня 2025 року, згідно з якою щодо ОСОБА_1 запроваджено адміністративний нагляд строком на дванадцять місяців та відповідні обмеження, зокрема, заборони виходу з дому з 22:00 години до 05:00 години наступного дня та реєстрації у дільничного офіцера кожного першого понеділка місяця з 09:00 до 11:00 за адресою: АДРЕСА_3 ;
- письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 17 березня 2025 року до протоколу серії ВАД № 013593, в яких останній вину свою визнав, пояснив, що дійсно не прибув на до кабінету ДОП, оскільки забув про необхідність реєстрації у дільничного офіцера поліції;
- письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 19 березня 2025 року до протоколу серії ВАД № 013594, в яких останній вину свою визнав, пояснив, що дійсно не був під час перевірки за місцем реєстрації;
- письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 24 березня 2025 року до протоколу серії ВАД № 171387, в яких останній вину свою визнав, пояснив, що дійсно не був під час перевірки за місцем реєстрації, оскільки працював за наймом і не встиг повернутись додому до встановленої години;
- заявою піднаглядного ОСОБА_1 в якій останній визнає вину та зобов'язується в подальшому не порушувати встановлені умови та заборони;
- рапортами т.в.о. начальника відділення СВ Білгород-Дністровського РВП ГУНП в Одеській області, старшого лейтенанта ОСОБА_2 21 березня 2025 року про вивчення матеріалів ЄО;
- рапортом помічника чергового відділення поліції № 1 (смт Сарата) Білгород-Дністровського РВП ГУНП в Одеській області Христюк Д.В. від 17 березня 2025 року, про надходження повідомлення зі служби 102 щодо відсутність піднаглядного ОСОБА_1 17 березня 2025 року о 09 годині 00 хвилин по місцю проживання за адресою: АДРЕСА_3 , заявник: ДОП Діордієв;
- рапортом помічника чергового відділення поліції № 1 (смт Сарата) Білгород-Дністровського РВП ГУНП в Одеській області Христюк Д.В. від 19 березня 2025 року, про надходження повідомлення зі служби 102 щодо відсутність піднаглядного ОСОБА_1 18 березня 2025 року о 23 годині 30 хвилин за місцем проживання за адресою: АДРЕСА_3 , заявник: Діордієв;
- рапортом старшого інспектора-чергового чергової частини ВП №1 Білгород-Дністровського РВП ГУНП в Одеській області В.Г. Коваленка про надходження повідомлення зі служби 102 про відсутність піднаглядного ОСОБА_1 21 березня 2025 року о 22 годині 34 хвилини за місцем проживання за адресою: АДРЕСА_3 , заявник: Долгорук.
Обираючи вид адміністративного стягнення суд, відповідно до ст. 33 КУпАП, враховує характер вчинених правопорушень, їх систематичність, обставини справи, особу правопорушника, який за місцем проживання характеризується негативно, як такий, що схильний до зловживання спиртними напоями, ступінь його вини, його майновий стан обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність.
Відповідно до ст. ст. 34, 35 КУпАП обставин, що пом'якшують або обтяжують відповідальність ОСОБА_1 за адміністративні правопорушення, суд не встановив.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що для виправлення ОСОБА_1 , а також для припинення вчинення ним нових правопорушень буде достатнім покарання накладенням адміністративного стягнення у вигляді штрафу, у межах санкції ч.1 ст. 187 КУпАП.
Відповідно до ст.40-1 КУпАП, пункту 5 частини 2 ст.4 Закону України «Про судовий збір», з ОСОБА_1 належить стягнути на користь держави судовий збір у сумі 605,60 гривні.
Керуючись ст. ст. 33, 36, 40-1, 283, 284, 285 КУпАП, суддя,
Об'єднати справи №513/439/25 (провадження №3/513/353/25), №513/440/25 (провадження №3/513/354/25) та № 513/444/25 (провадження №3/513/355/25) про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст.187 КУпАП в одне провадження.
Об'єднаному провадженню присвоїти номер справи №513/439/25 (провадження №3/513/353/25).
ОСОБА_1 , визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст.187 КУпАП.
Застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі в розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що дорівнює 170,00 грн (сто сімдесят грн 00 к.).
Стягнення проводити на користь держави на розрахунковий рахунок №UA978999980313030106000015722, код за ЄДРПОУ отримувача - 37607526, отримувач коштів - ГУК в Одеській області/смт. Сарата/21081100, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), вид платежу: адміністративні штрафи та інші санкції.
Роз'яснити правопорушнику, що у разі несплати штрафу в установлений ст. 307 КУпАП строк, постанова буде надіслана для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем його проживання. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення відповідно до вимог ст. 308 КУпАП з порушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу; витрати на облік зазначених правопорушень.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави у сумі 605,60 грн (шістсот п'ять грн 60 к.) на розрахунковий рахунок №UA908999980313111256000026001, код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), отримувач коштів - ГУК у м. Києві (м. Київ) 22030106, призначення платежу стягнення судового збору на користь держави.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених ч. 5 ст. 7 КУпАП та ч. 1 ст. 287 КУпАП.
В разі оскарження постанови перебіг строку давності зупиняється до розгляду скарги. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Строк пред'явлення постанови до виконання 3 (три) місяці з дня набрання нею законної сили.
Суддя В. С. Миргород