Ухвала від 28.04.2025 по справі 522/4281/25

Справа №522/4281/25

Провадження №1-кс/522/2898/25

УХВАЛА

28 квітня 2025 року м. Одеса

Слідчий суддя Приморського районного суду м. Одеси ОСОБА_1 ,

за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання прокурора Одеської обласної прокуратури ОСОБА_3 про продовження строку відсторонення від посади відносно

ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м.Чусовой Пермської області рф, українця, громадянина України, в.о. начальника Департаменту архітектури та містобудування Одеської міської ради, одруженого, маючого на утриманні неповнолітню дитину ОСОБА_5 2010 року народження, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого,

підозрюваного у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12024160000000757 від 21.06.2024 року у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України,

за участю сторін кримінального провадження:

прокурора ОСОБА_3 ,

захисників ОСОБА_6 , ОСОБА_7 ,

підозрюваного ОСОБА_4 ,

ВСТАНОВИВ:

У провадження слідчого судді ОСОБА_1 надійшло клопотання прокурора Одеської обласної прокуратури ОСОБА_3 про продовження строку відсторонення від посади відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12024160000000757 від 21.06.2024 року у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.

Клопотання прокурора обґрунтовано тим, що слідчим управлінням ГУНП в Одеській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12024160000000757 від 21.06.2024 за підозрою ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні злочину, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.

Нагляд за додержанням законів під час здійснення досудового розслідування у формі процесуального керівництва здійснюється відділом Одеської обласної прокуратури.

Досудовим розслідуванням встановлено, що 17 березня 2021 року Рішенням голови міста Одеси «Про затвердження Положення про Департамент архітектури та містобудування Одеської міської ради у новій редакції» № 051631 затверджено Положення про Департамент архітектури та містобудування Одеської міської ради (нова редакція) (далі - Департамент).

Згідно з розділом 1 Положення «Загальні положення»:

- п. 1.1. «Департамент є виконавчим органом Одеської міської ради і створений відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». Департамент є спеціально уповноваженим органом Одеської міської ради з питань містобудування та архітектури…».

- п. 1.2. «…Департамент є юридичною особою, має рахунки в органах Державної казначейської служби України, печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, штампи та бланки…».

- п. 1.3. «…Департамент у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, іншими законодавчими актами, рішеннями Одеської міської ради, її виконавчого комітету, розпорядженнями міського голови та цим Положенням…».

- п. 1.4. «…Департамент підзвітній і підконтрольний Одеській міській раді, підпорядкований її виконавчому комітету, міському голові, заступнику міського голови з питань діяльності виконавчих органів відповідно до розподілу обов'язків, а при виконанні делегованих повноважень органів виконавчої влади - відповідним органам виконавчої влади…».

Згідно з розділом 2 Положення «Завдання та повноваження Управління»:

- п. 2.1. «…Завданнями Управління є:

- 2.1.1. Реалізація на території міста державної і місцевої політики у сфері планування та забудови територій, а також у сфері архітектурної діяльності, дизайну міського середовища та благоустрою;

- 2.1.2. Організація планування територій на місцевому рівні, аналіз стану містобудування на території міста, організація розробки, експертизи і подання на затвердження у встановленому законодавством порядку містобудівних програм, Генерального плану міста Одеси, іншої містобудівної документації;

- 2.1.3. Координація діяльності суб'єктів містобудування з комплексного розвитку і забудови міста, його інженерної, транспортної та соціальної інфраструктури, сприяння поліпшенню архітектурного та естетичного вигляду міста;

- 2.1.4. Забезпечення дотримання законодавства України, державних стандартів, норм і правил у сфері містобудування, благоустрою та охорони об'єктів культурної спадщини.

- п. 2.2. Департамент відповідно до покладених на нього завдань у сфері планування територій:

- 2.2.6. Забезпечує попередній розгляд містобудівної та проектної документації архітектурно-містобудівної радою.

- п. 2.3. Департамент відповідно до покладених на нього завдань у сфері регулювання забудови територій:

- 2.3.4. Вирішує питання включення до містобудівних умов та обмежень вимог щодо архітектурних та інженерних рішень, у тому числі в галузі дизайну міського середовища;

- 2.3.5. Погоджує у випадках та в порядку, встановлених законодавством України, паспорти опорядження та фарбування фасадів будівель, будинків та споруд;

- 2.3.7. Розглядає містобудівні розрахунки та інші графічні матеріали з будівництва, реконструкції, капітального ремонту й реставрації визначених законодавством України об'єктів та благоустрою територій, готує і надає довідкову інформацію щодо відповідності намірів забудови таких об'єктів містобудівній документації та державним будівельним нормам…».

Згідно з розділом 3 Положення «Структура та керівництво Департаменту»:

- п. 3.1. «…Департамент очолює директор, який призначається на посаду та звільняється з посади міським головою. Директор департаменту за посадою є головним архітектором міста;

- п. 3.2. Кваліфікаційні вимоги до директора Департаменту: повна вища освіта не нижча ступені магістра, спеціаліста за фахом; вільне володіння державною мовою, стаж на службі в органах місцевого самоврядування, на посадах державної служби або досвід на керівних посадах підприємств, установ та організацій не залежно від форми власності не менше 2-х років…».

- п. 3.3. «…Директор Департаменту:

- 3.3.1. Здійснює керівництво діяльністю Департаменту, несе персональну відповідальність за виконання покладених на Департамент завдань, визначає ступінь відповідальності заступників директора Департаменту, керівників його структурних підрозділів;

- 3.3.5. Забезпечує виконання покладених на Департамент завдань;

- 3.3.6. У межах своїх повноважень видає накази;

- 3.3.7. Діє без довіреності від імені Департаменту в межах повноважень, визначених цим Положенням, представляє Департамент як виконавчих орган Одеської міської ради у відносинах з органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями, громадянами;

- 3.3.8. Веде особистий прийом громадян;

- 3.3.11. Погоджує містобудівні та архітектурні проектні рішення об'єктів, розташованих в історичній частині міста, історичних ареалах, на магістралях та площах загальноміського значення…».

Згідно з розділом 4 Положення «Права Департаменту»:

- п. 4.1.2. «…Отримувати у встановленому законодавством порядку від відповідних органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від їх підпорядкування та форм власності, об'єднань громадян, окремих осіб матеріали та інформацію, необхідні для виконання своїх обов'язків…».

Досудовим розслідуванням встановлено, що згідно з Наказом начальника Головного архітектурно-планувального управління Виконавчого комітету Одеської міської ради народних депутатів № 21/к 09.08.1988 ОСОБА_4 прийнято на роботу на посаду заступника начальника Головного архітектурно-планувального управління Виконавчого комітету Одеської міської ради.

Згідно з Розпорядження голови м. Одеси «Про переведення працівників управління архітектури та містобудування» від 26.06.2019 № 868К/107104 та у зв'язку зі змінами у штатному розписі ОСОБА_4 переведено на посаду заступника директора департаменту архітектури та містобудування Одеської міської ради з 01 липня 2019 року.

Розпорядженням голови м. Одеси від 09.03.2021 № 294К/003890, ОСОБА_4 переведено на посаду першого заступника директора департаменту архітектури та містобудування Одеської міської ради, з окладом згідно з штатним розкладом, з 10 березня 2021 року.

Розпорядженням голови м. Одеси від 17.10.2023 № 1080К/014313, виконання обов'язків директора Департаменту архітектури та містобудування Одеської міської ради - головного архітектора міста покладено на ОСОБА_4 , першого заступника директора департаменту архітектури та містобудування Одеської міської ради, з 18 жовтня 2023 року, тимчасово, на період заміщення посади директора Департаменту архітектури та містобудування Одеської міської ради - головного архітектора міста відповідно до вимог чинного законодавства України.

Відповідно до ч. 3 ст. 18 КК України службовими особами є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також постійно чи тимчасово обіймають в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною службовою особою підприємства, установи, організації, судом або законом.

Також, відповідно до примітки 1 до ст. 364 КК України, службовими особами є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також обіймають постійно чи тимчасово в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на державних чи комунальних підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною особою підприємства, установи, організації, судом або законом.

Таким чином, ОСОБА_4 , тимчасово обіймаючи посаду директора Департаменту архітектури та містобудування Одеської міської ради - головного архітектора міста та здійснюючи організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції є службовою особою.

Так, відповідно до ч. 1 ст. 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011 (далі - Закон): основними складовими вихідних даних є: містобудівні умови та обмеження , технічні умови , завдання на проектування.

Відповідно до ч. 2 ст. 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» фізична або юридична особа, яка має намір щодо забудови земельної ділянки, що перебуває у власності або користуванні такої особи, повинна одержати містобудівні умови та обмеження для проектування об'єкта будівництва.

Відповідно до ч. 3 ст. 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» містобудівні умови та обмеження надаються відповідними уповноваженими органами містобудування та архітектури на підставі містобудівної документації на місцевому рівні на безоплатній основі за заявою замовника (із зазначенням кадастрового номера земельної ділянки), якої додаються: копія документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, або копія договору суперфіцію - у разі, якщо речове право на земельну ділянку не зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно; копія документа, що посвідчує право власності на об'єкт нерухомого майна, розташований на земельній ділянці - у разі, якщо право власності на об'єкт нерухомого майна не зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, або згода його власника, засвідчена в установленому законодавством порядку (у разі здійснення реконструкції або реставрації); викопіювання з топографо-геодезичного плану М 1:2000.

Інформацію про речове право на земельну ділянку, право власності на об'єкт нерухомого майна, розташований на земельній ділянці, відомості з Державного земельного кадастру уповноважені органи містобудування та архітектури отримують відповідно до частини восьмої статті 9 Закону України «Про адміністративні послуги».

Для отримання містобудівних умов та обмежень до заяви замовник також додає містобудівний розрахунок, що визначає інвестиційні наміри замовника, який складається у довільній формі з доступною та стислою інформацією про основні параметри об'єкта будівництва.

Цей перелік документів для надання містобудівних умов та обмежень є вичерпним.

Відповідно до ч. 4 ст. 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» підставами для відмови у наданні містобудівних умов та обмежень є: неподання визначених частиною третьою цієї статті документів, необхідних для прийняття рішення про надання містобудівних умов та обмежень; виявлення недостовірних відомостей у документах, що посвідчують право власності чи користування земельною ділянкою, або у документах, що посвідчують право власності на об'єкт нерухомого майна, розташований на земельній ділянці; невідповідність намірів забудови вимогам містобудівної документації на місцевому рівні.

Відповідно до ч. 6 ст. 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» надання містобудівних умов та обмежень або прийняття рішення про відмову в їх наданні здійснюється відповідним уповноваженим органом містобудування та архітектури протягом 10 робочих днів з дня реєстрації заяви, затверджується наказом такого органу.

Так встановлено, що в червні місяці 2024 року ОСОБА_8 , який є представником власника нежитлового приміщення, розташованого за адресою: АДРЕСА_2 , вирішив звернутися до уповноважених осіб Департаменту архітектури та містобудування Одеської міської ради з метою отримання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки на об'єкт будівництва «Влаштування фасадного входу в нежитлові підвальні приміщення № 103 без зміни зовнішніх геометричних розмірів фундаментів в плані з пристосуванням під адміністративно-офісні цілі за адресою: м. Одеса, Приморський район, вул. Ланжеронівська, 19».

Звернувшись до Департаменту архітектури та містобудування Одеської міської ради для отримання містобудівних умов та обмежень отримав відмову з підстав, які не передбачені діючим законодавством.

В подальшому, у зв'язку з неможливістю отримання містобудівних умов та обмежень ОСОБА_8 змушений був звернутися до в.о. директора Департаменту архітектури та містобудування Одеської міської ради - головного архітектора міста ОСОБА_4 .

Так, 01.07.2024, об 11 год 16 хв, ОСОБА_8 прибув за адресою: м. Одеса, вул. Гоголя, будинок № 10, в службове приміщення Департаменту архітектури та містобудування Одеської міської ради за місцем фактичного здійснення своєї службової діяльності в.о. директора Департаменту архітектури та містобудування Одеської міської ради - головного архітектора міста ОСОБА_4 . Під час розмови з ОСОБА_4 ОСОБА_8 повідомив останньому, що йому необхідно отримати передбачену чинним законодавством України дозвільну документацію на об'єкт нерухомості, розташований за адресою: Одеська обл., м. Одеса, вулиця Ланжеронівська, будинок 19, приміщення 103, з метою подальшого проведення реконструкції та використання відповідного приміщення за призначенням.

Так, ОСОБА_4 , обіймаючи посаду в.о. директора Департаменту архітектури та містобудування Одеської міської ради - головного архітектора міста, будучи службовою особою, яка наділена організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями, маючи вищу освіту за спеціальністю «архітектура» та «державне управління», здійснюючи свою професійну діяльність з 1988 року та обіймаючи керівні посади, будучи достовірно усвідомленим про вимоги чинного законодавства України, якими передбачено видачу містобудівних умов та обмежень для проектування об'єкта будівництва, а також імперативні положення Закону України «Про запобігання корупції», розуміючи, що відповідно до вищевказаних норм законодавства, саме він має повноваження на видачу містобудівних умов та обмежень в інтересах ОСОБА_8 , у останнього виник злочинний умисел на вимагання та отримання неправомірної вигоди від ОСОБА_8 за вчинення вищезазначених дій.

В подальшому, 04.03.2025 приблизно о 12 годині ОСОБА_4 , діючи відповідно до раніше розробленого злочинного плану, попередньо отримавши та неодноразово перевіривши документи, які йому надавав ОСОБА_8 , перебуваючи у приміщені кафе «Гоголь-Моголь» за адресою: провулок Некрасова, 2 у місті Одеса, особисто повідомив останньому, що за усунення штучних перешкод у видачі містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки на об'єкт будівництва «Влаштування фасадного входу в нежитлові підвальні приміщення № 103 без зміни зовнішніх геометричних розмірів фундаментів в плані з пристосуванням під адміністративно-офісні цілі за адресою: м. Одеса, Приморський район, вул. Ланжеронівська, 19», йому необхідно надати ОСОБА_4 неправомірну вигоду у розмірі 2000 доларів США в якості сплати за «послуги».

Усвідомлюючи, що дії ОСОБА_4 , які направлені на вимагання та отримання від ОСОБА_8 неправомірної вигоди є незаконними, останній завершив розмову на вказану тему.

Так, 05.03.2025 приблизно о 14 годині ОСОБА_8 , перебуваючи у закладі громадського харчування «Чорнослив» за адресою: м. Одеса, вул. Європейська, буд. 12, зустрівся з в.о. директора Департаменту архітектури та містобудування Одеської міської ради - головного архітектора міста ОСОБА_4 . Під час бесіди з останнім, ОСОБА_8 знову з'ясував у ОСОБА_4 необхідність передання ним неправомірної вигоди. В свою чергу, ОСОБА_4 , продовжуючи додержуватись свого раніше розробленого злочинного плану, направленого на вимагання та отримання неправомірної вигоди, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його суспільно небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, тобто діючи з прямим умислом, маючи корисливу мету, направлену на незаконне збагачення, повідомив ОСОБА_8 , що з попередньої розмови про необхідність надання неправомірної вигоди за видачу містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки на об'єкт будівництва «Влаштування фасадного входу в нежитлові підвальні приміщення № 103 без зміни зовнішніх геометричних розмірів фундаментів в плані з пристосуванням під адміністративно-офісні цілі за адресою: м. Одеса, Приморський район, вул. Ланжеронівська, 19», нічого не змінилось. Розуміючи, що без передачі ОСОБА_4 вказаної неправомірної вигоди, ОСОБА_8 буде позбавлений можливості на законне отримання містобудівних умов та обмежень, останній, діючи відповідно до злочинного умислу ОСОБА_4 , передав йому неправомірну вигоду у розмірі 2000 доларів США. Після цього ОСОБА_4 було викрито правоохоронними органами у вчиненні зазначеного злочину шляхом затримання останнього.

Враховуючи викладене, 06.03.2025 року ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , повідомлено про підозру у вчиненні злочину, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України за кваліфікуючими ознаками: одержання службовою особою неправомірної вигоди для себе за вчинення такою службовою особою в інтересах того, хто надає неправомірну вигоду, чи в інтересах третьої особи дій з використанням службового становища, поєднане з вимаганням цієї неправомірної вигоди.

Повідомлена ОСОБА_4 підозра в інкримінованому йому кримінальному правопорушенні підтверджується зібраними у ході досудового розслідування належними та допустимими доказами у їх сукупності, зокрема:

- повідомленням ОСОБА_8 про вчинення кримінального правопорушення від 21.06.2024;

- повідомленням про виявлення ознак кримінального правопорушення Управління СБ України в Одеській області;

- протоколом допиту свідка ОСОБА_8 від 21.06.2024, який повідомив, що йому необхідно отримати передбачену чинним законодавством України дозвільну документацію на об'єкт нерухомості, розташований за адресою: АДРЕСА_2 , з метою подальшого проведення реконструкції та використання відповідного приміщення за призначенням, проте на особистому прийомі у в.о. директора Департаменту архітектури та містобудування Одеської міської ради - головного архітектора міста ОСОБА_4 , останнім було повідомлено, що дозвільна документація може бути отримана за грошову винагороду;

- протоколом огляду та вручення грошових коштів заявнику від 05.03.2025;

- протоколом огляду місця події, який було проведено 05.03.2025 в період часу 14 год. 06 хв. по 14 год. 50 хв. під час огляду ділянки місцевості (на дорозі), місце розташування якої знаходиться на перехресті вулиць Європейська та Ланжеронівська, біля будівлі за адресою: м. Одеса, вул. Європейська, б. 14 за участю ОСОБА_4 , в ході якого виявлено та вилучено грошові кошти, здобуті неправомірним шляхом (неправомірну вигоду у загальному розмірі 2000 доларів США);

- протоколом затримання особи, підозрюваної у вчиненні злочину в пор. ст. 208 КПК України від 05.03.2025;

- протоколом обшуку у приміщеннях Департаменту архітектури та містобудування ОМР за адресою: АДРЕСА_3 від 05.03.2025, в ході якого вилучено речові докази (чорнові записи, відмови у видачі дозвільної документації на об'єкт нерухомості, розташований за адресою: Одеська обл., м. Одеса, вулиця Ланжеронівська, будинок 19, приміщення 103);

- протоколом обшуку транспортного засобу марки HYUNDAI модель ELANTRA номер кузова НОМЕР_1 2020 року випуску чорного кольору д.н.з. НОМЕР_2 від 05.03.2025, який згідно реєстраційної картки транспортного засобу на праві власності належить УКВ АТГ Одеського Міськвиконкому та використовується ОСОБА_4 , в ході якого виявлено та вилучено раніше подану ОСОБА_8 документацію на видачу містобудівних умов та обмежень на об'єкт нерухомості, розташований за адресою: Одеська обл., м. Одеса, вулиця Ланжеронівська, будинок 19, приміщення 103);

- проведеними негласними слідчими (розшуковими) діями, а саме: аудіо-, відео контроль особи, спостереження за особою;

- протоколом додаткового допиту свідка ОСОБА_8 від 06.03.2025, який повідомив, що 05.03.2025 останній, під контролем правоохоронних органів, діючи відповідно до злочинного умислу ОСОБА_4 передав йому неправомірну вигоду у розмірі 2000 доларів США за видачу містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки на об'єкт будівництва «Влаштування фасадного входу в нежитлові підвальні приміщення № 103 без зміни зовнішніх геометричних розмірів фундаментів в плані з пристосуванням під адміністративно-офісні цілі за адресою: м. Одеса, Приморський район, вул. Ланжеронівська, 19»;

- іншими матеріалами кримінального провадження в сукупності.

Ухвалою слідчого судді Приморського районного суду м. Одеси від 07.03.2025 року відносно ОСОБА_4 обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою з визначенням застави як альтернативного запобіжного заходу у розмірі 500 (п'ятисот) розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що складає 1514000,00 грн. (один мільйон п'ятсот чотирнадцять тисяч гривень 00 коп.), який у подальшому 10.03.2025 року був внесений на рахунок ТУ ДСА України в Одеській області.

07.03.2025 року ухвалою слідчого судді Приморського районного суду

м. Одеси ОСОБА_4 відсторонено від посади в.о. директора Департаменту архітектури та містобудування Одеської міської ради та першого заступника директора Департаменту архітектури та містобудування Одеської міської ради строком до 03.05.2025 року включно.

Ухвалою слідчого судді Приморського районного суду м. Одеси від 28.04.2025 року строк досудового розслідування у кримінальному провадженні №12024160000000757 від 21.06.2024 року продовжено до 4-х місяців, а саме до 06.07.2025 року.

У зв'язку із викладеним у органу досудового розслідування виникла необхідність у продовженні строку дії відсторонення підозрюваного від займаної посади.

У судовому засіданні прокурор підтримав клопотання та просив його задовольнити в повному обсязі, посилаючись на те, що підозрюваного ОСОБА_4 відсторонили від займаної посади на виконання ухвали слідчого судді, у зв'язку з чим просять продовжити строк відсторонення підозрюваного ОСОБА_4 від посади в.о. директора Департаменту архітектури та містобудування Одеської міської ради та першого заступника директора Департаменту архітектури та містобудування Одеської міської ради, оскільки наявні ризики, передбачені п.п. 1-5 ч. 1 ст. 177 КПК України.

Підозрюваний ОСОБА_4 та його захисники у судовому засіданні заперечували проти задоволення клопотання.

Вивчивши матеріали, які обґрунтовують доводи клопотання, наявність вказаних в ньому ризиків, допитавши підозрювану, заслухавши прокурора, захисника приходжу до висновку, що клопотання слідчого необхідно задовольнити з наступних підстав.

Слідчим суддею встановлено, що слідчим управлінням ГУНП в Одеській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні №12024160000000757 від 21.06.2024 за підозрою ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні злочину, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.

06.03.2025 року ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , повідомлено про підозру у вчиненні злочину, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України за кваліфікуючими ознаками: одержання службовою особою неправомірної вигоди для себе за вчинення такою службовою особою в інтересах того, хто надає неправомірну вигоду, чи в інтересах третьої особи дій з використанням службового становища, поєднане з вимаганням цієї неправомірної вигоди.

Повідомлена ОСОБА_4 підозра в інкримінованому йому кримінальному правопорушенні підтверджується зібраними у ході досудового розслідування належними та допустимими доказами у їх сукупності, зокрема:

- повідомленням ОСОБА_8 про вчинення кримінального правопорушення від 21.06.2024;

- повідомленням про виявлення ознак кримінального правопорушення Управління СБ України в Одеській області;

- протоколом допиту свідка ОСОБА_8 від 21.06.2024, який повідомив, що йому необхідно отримати передбачену чинним законодавством України дозвільну документацію на об'єкт нерухомості, розташований за адресою: АДРЕСА_2 , з метою подальшого проведення реконструкції та використання відповідного приміщення за призначенням, проте на особистому прийомі у в.о. директора Департаменту архітектури та містобудування Одеської міської ради - головного архітектора міста ОСОБА_4 , останнім було повідомлено, що дозвільна документація може бути отримана за грошову винагороду;

- протоколом огляду та вручення грошових коштів заявнику від 05.03.2025;

- протоколом огляду місця події, який було проведено 05.03.2025 в період часу 14 год. 06 хв. по 14 год. 50 хв. під час огляду ділянки місцевості (на дорозі), місце розташування якої знаходиться на перехресті вулиць Європейська та Ланжеронівська, біля будівлі за адресою: м. Одеса, вул. Європейська, б. 14 за участю ОСОБА_4 , в ході якого виявлено та вилучено грошові кошти, здобуті неправомірним шляхом (неправомірну вигоду у загальному розмірі 2000 доларів США);

- протоколом затримання особи, підозрюваної у вчиненні злочину в пор. ст. 208 КПК України від 05.03.2025;

- протоколом обшуку у приміщеннях Департаменту архітектури та містобудування ОМР за адресою: АДРЕСА_3 від 05.03.2025, в ході якого вилучено речові докази (чорнові записи, відмови у видачі дозвільної документації на об'єкт нерухомості, розташований за адресою: АДРЕСА_2 );

- протоколом обшуку транспортного засобу марки HYUNDAI модель ELANTRA номер кузова НОМЕР_1 2020 року випуску чорного кольору д.н.з. НОМЕР_2 від 05.03.2025, який згідно реєстраційної картки транспортного засобу на праві власності належить УКВ АТГ Одеського Міськвиконкому та використовується ОСОБА_4 , в ході якого виявлено та вилучено раніше подану ОСОБА_8 документацію на видачу містобудівних умов та обмежень на об'єкт нерухомості, розташований за адресою: Одеська обл., м. Одеса, вулиця Ланжеронівська, будинок 19, приміщення 103);

- проведеними негласними слідчими (розшуковими) діями, а саме: аудіо-, відео контроль особи, спостереження за особою;

- протоколом додаткового допиту свідка ОСОБА_8 від 06.03.2025, який повідомив, що 05.03.2025 останній, під контролем правоохоронних органів, діючи відповідно до злочинного умислу ОСОБА_4 передав йому неправомірну вигоду у розмірі 2000 доларів США за видачу містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки на об'єкт будівництва «Влаштування фасадного входу в нежитлові підвальні приміщення № 103 без зміни зовнішніх геометричних розмірів фундаментів в плані з пристосуванням під адміністративно-офісні цілі за адресою: м. Одеса, Приморський район, вул. Ланжеронівська, 19»;

- іншими матеріалами кримінального провадження в сукупності.

Ухвалою слідчого судді Приморського районного суду м. Одеси від 07.03.2025 року відносно ОСОБА_4 обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою з визначенням застави як альтернативного запобіжного заходу у розмірі 500 (п'ятисот) розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що складає 1514000,00 грн. (один мільйон п'ятсот чотирнадцять тисяч гривень 00 коп.).

У разі внесення застави, на підозрюваного ОСОБА_4 ухвалою суду були покладені обов'язки, передбачені ч. 5 ст. 194 КПК України, а саме:

1) прибувати за кожною вимогою до слідчого, прокурора в розумні строки;

2) повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та місця роботи;

3) не відлучатися з міста Одеси та Одеської області без дозволу слідчого, прокурора або суду;

4) здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт, інші документи, що дають право на виїзд/в'їзд з України;

5) утримуватись від спілкування з особами, допитаними у якості свідків у даному кримінальному провадженні;

6) носити електронний засіб контролю.

10.03.2025 року ОСОБА_4 звільнений з ДУ «Одеський слідчий ізолятор» з-під варти у зв'язку із внесенням суми застави, визначеної ухвалою суду.

07.03.2025 року ухвалою слідчого судді Приморського районного суду

м. Одеси ОСОБА_4 відсторонено від посади в.о. директора Департаменту архітектури та містобудування Одеської міської ради та першого заступника директора Департаменту архітектури та містобудування Одеської міської ради строком до 03.05.2025 року включно.

Ухвалою слідчого судді Приморського районного суду м. Одеси від 28.04.2025 року строк досудового розслідування у кримінальному провадженні №12024160000000757 від 21.06.2024 року продовжено до 4-х місяців, а саме до 06.07.2025 року.

Згідно з вимогами ст. 158 КПК України, прокурор має право звернутись з клопотанням про продовження строку відсторонення від посади, яке розглядається в порядку, передбаченому ст.156 КПК України. Слідчий суддя, суд відмовляє у продовженні строку відсторонення від посади, якщо прокурор не доведе, що обставини, які стали підставою для відсторонення від посади, продовжують існувати; сторона обвинувачення не мала можливості забезпечити досягнення цілей, заради яких було здійснено відсторонення від посади, іншими способами протягом дії попередньої ухвали.

Слідчим суддею під час розгляду клопотання встановлено, що ОСОБА_4 підозрюється у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, під час перебування на посаді в.о. директора Департаменту архітектури та містобудування Одеської міської ради та першого заступника директора Департаменту архітектури та містобудування Одеської міської радиз використанням свого службового становища.

Тому слідчий суддя погоджується з позицією прокурора, що перебуваючи на посаді підозрюваний може продовжити вчиняти аналогічні кримінальні правопорушення, знищити чи підробити речі і документи, які мають суттєве значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливатиме на свідків та інших учасників кримінального провадження (заявника, коллег та інших) або протиправно перешкоджатиме кримінальному провадженню іншим чином, в тому числі при необхідності витребування документів та іншого.

Обґрунтованих даних, які спростовують наявність встановлених в ході розгляду клопотання ризиків, слідчому судді не надано.

За таких обставин, слідчий суддя приходить до висновку про те, що відсторонення підозрюваного від посади є необхідним заходом для запобігання його подальшим протиправним діям на займаній посаді, а також впливу на свідків.

Тимчасове відсторонення підозрюваного ОСОБА_4 від посади на даному етапі досудового розслідування є необхідним для встановлення істини у кримінальному провадженні і застосовується з метою запобігти спробам останнього протиправно перешкоджати кримінальному провадженню.

Крім того, слідчий суддя не погоджується з доводами сторони захисту стосовно відсутності підстав для продовження строку відсторонення підозрюваного ОСОБА_4 від займаної посади, оскільки згідно з рішенням Одеської міської ради від 16.04.2025 року №2945-VIII Департамент архітектури та містобудування Одеської міської ради припинено шляхом ліквідації, тому що на теперішній час у слідчого судді відсутня інформація про звільнення ОСОБА_4 із займаної посади.

Таким чином, клопотання прокурора про продовження строку відсторонення від посади підозрюваного підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 154-158, 371-372, 395 КПК України, слідчий суддя

УХВАЛИВ:

Клопотання прокурора Одеської обласної прокуратури ОСОБА_3 про продовження строку відсторонення від посади відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12024160000000757 від 21.06.2024 року у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, задовольнити.

Продовжити термін тимчасового відсторонення підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від посади в.о. директора Департаменту архітектури та містобудування Одеської міської ради та першого заступника директора Департаменту архітектури та містобудування Одеської міської ради строком на 2 (два) місяці, а саме до 28.06.2025 року включно.

Виконання ухвали покласти на прокурораОдеської обласної прокуратури ОСОБА_3 .

Ухвала підлягає негайному виконанню.

Апеляційна скарга, на ухвалу слідчого судді, може бути подана протягом п'яти днів з дня її оголошення. Подання апеляційної скарги на ухвалу слідчого судді зупиняє набрання нею законної сили, але не зупиняє її виконання.

Слідчий суддя ОСОБА_1