Справа № 591/3800/25 Провадження № 2-а/591/232/25
про залишення позовної заяви без руху
28 квітня 2025 року
Суддя Зарічного районного суду м. Суми Ніколаєнко О.О., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій та скасування постанови про накладання адміністративного стягнення, -
Представник позивача адвокат Сапіч В.М., діючи в інтересах ОСОБА_1 , звернувся до суду з вказаним позовом, в якому просить суд :
1)визнати протиправними дії начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 щодо розгляду відносно ОСОБА_1 справи про адміністративне правопорушення за ознаками ч.3 ст.210-1 КУпАП у зв'язку з їх невідповідністю вимогам чинного законодавства України ;
2)скасувати постанову начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 від 05.04.25 Х03/25-624 про накладення на нього адміністративного стягнення у вигляді штрафу розміром 17000 грн. як таку, що не відповідає фактичним обставинам справи та винесена з грубими порушенням норм адміністративного законодавства України.
Дослідивши матеріали позовної заяви, вважаю, що позовна заява ОСОБА_1 підлягає залишенню без руху, виходячи з наступного.
Згідно з ч.2 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене, своєчасне вирішення спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно з п.7 ч.1 ст.4КАСУкраїни, суб'єктом владних повноважень є орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Відповідно до Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 року №154 (далі Положення), територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (далі ТЦК та СП) є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Відповідно до п.9 Положення, ТЦК та СП розглядають справи про адміністративні правопорушення відповідно та з дотриманням Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Повноваження ТЦК та СП щодо притягнення громадян до адміністративної відповідальності визначені у ст.235 КУпАП. На підставі частини 1 цієї статті територіальні центри комплектування та соціальної підтримки розглядають справи про такі адміністративні правопорушення: про порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, про зіпсуття військово-облікових документів чи втрату їх з необережності (статті 210,210-1,211 (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України або Служби зовнішньої розвідки України).
Відповідно до ч.2 ст.235 КУпАП від імені територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.
Отже, розглядаючи справу про адміністративне правопорушення, керівник ТЦК та СП діє не від власного імені, а як уповноважений представник органу військового управління. З огляду на зазначене у справах цієї категорії належним відповідачем є ТЦК та СП суб'єкт владних повноважень, який у правовідносинах щодо притягнення громадян до адміністративної відповідальності виконує публічно-владну управлінську функцію, а не посадовці, в особі яких він реалізує цю функцію.
Зазначений підхід ґрунтується на правовій позиції Верховного Суду, сформульованій у постановах від 17.09.2020 року у справі №742/2298/17 та від 26.12.2019 року у справі № 724/716/16-а.
Виходячи з викладеного належним відповідачем у справі є ІНФОРМАЦІЯ_3 , а не начальник цього орган, який діє від його імені як уповноважена службова особа.
Відповідно до частини 1 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160,161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Враховуючи наведене, позовна заява підлягає залишенню без руху.
Позивачу пропонується у десятиденний строк з дня отримання копії ухвали усунути недоліки позовної заяви : уточнити суб'єктний склад учасників справи.
Керуючись ст. 123, 161 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій та скасування постанови про накладання адміністративного стягнення залишити без руху, надавши строк п'ять днів з дня вручення позивачу ухвали для виправлення недоліків, вказаних в мотивувальній частині ухвали.
Роз'яснити позивачу, що у випадку невиконання вимог даної ухвали позовна заява вважатиметься неподаною та буде повернута.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя О.О. Ніколаєнко