Постанова від 28.04.2025 по справі 485/671/25

Справа № 485/671/25

Провадження № 3/485/187/25

ПОСТАНОВА

іменем України

28 квітня 2025 року м. Снігурівка

Суддя Снігурівського районного суду Миколаївської області Соловйов О.В., секретар судового засідання Гусарова І.М., за участю особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , прокурора Снігурівського відділу Баштанської окружної прокуратури Миколаївської області Гамери Н.В., розглянувши матеріали, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Миколаївській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого фактично за адресою: АДРЕСА_2 , працюючого ГО "The Halo Trust", РНОКПП НОМЕР_1 ,

за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,

встановив:

ОСОБА_1 , обіймаючи посаду головного державного виконавця Снігурівського відділу державної виконавчої служби у Баштанському районі Миколаївської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), тобто відповідно до п.п. "в" п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України "Про запобігання корупції" є суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, у порушення вимог абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону України "Про запобігання корупції", після припинення діяльності пов'язаної з виконанням функцій держави, без поважних причин, несвоєчасно подав, шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, типу "при звільненні", яку зобов'язаний був подати до 31 січня 2024 року (включно), подавши таку декларацію 02 квітня 2024 року, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність, за яке передбачена ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Крім того, ОСОБА_1 , обіймаючи посаду головного державного виконавця Снігурівського відділу державної виконавчої служби у Баштанському районі Миколаївської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), тобто відповідно до п.п. "в" п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України "Про запобігання корупції" є суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, у порушення вимог абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону України "Про запобігання корупції", після припинення діяльності пов'язаної з виконанням функцій держави, без поважних причин, несвоєчасно подав, шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, типу "щорічна" (після звільнення) за 2023 рік, яку зобов'язаний був подати до 31 березня 2024 року (включно), подавши таку декларацію 02 квітня 2024 року, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність, за яке передбачена ч.1 ст.172-6 КУпАП.

09 квітня 2025 року до Снігурівського районного суду Миколаївської області надійшли два протоколи про адміністративні правопорушення, складені відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст.172-6 КУпАП та заведені дві судові справи №485/671/25 (провадження №3/485/187/25), та №485/672/25 (провадження 3/485/188/25), які передані до розгляду одному судді.

У судовому засіданні ОСОБА_1 вину визнав, у вчиненому розкаявся, пояснив, що він дійсно несвоєчасно подав декларацію при звільненні та після звільнення, оскільки не знав про зняття мараторію на декларування на час дії воєнного стану.

Прокурор просив притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності та накласти адміністративне стягнення у розміром семидесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд дійшов до таких висновків.

Судом встановлено, відповідно до наказу Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) № 2484/1 від 29 вересня 2021 року ОСОБА_1 призначено на посаду головного державного виконавця Снігурівського відділу державної виконавчої служби у Баштанському районі Миколаївської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) (а.с. 30-31).

Наказом Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) від 08 травня 2023 року № 3701-к, ОСОБА_1 звільнено із займаної посади з 09 травня 2023 року у зв"язку із скороченням посади державної служби (а.с. 37-38).

Відповідно до п.п. "в" п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України "Про запобігання корупції" ОСОБА_1 є суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією.

Згідно з абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону України "Про запобігання корупції" особи, зазначені в п. 1 ч. 1 ст. 3 цього ж закону (підпункт "в" - державні службовці, посадові особи місцевого самоврядування), які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Відповідно до абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону України "Про запобігання корупції" особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.

Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року №2102-ІХ, в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, який продовжувався відповідними указами Президента України та діє на даний час.

Відповідно до роз'яснень НАЗК від 07 березня 2022 року "Щодо застосування окремих положень Закону України "Про запобігання корупції" стосовно заходів фінансового контролю в умовах воєнного стану (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунка в установі банку-нерезидента, проведення перевірок)", які розроблені з урахуванням положень Закону України від 03 березня 2022 року № 2115-ІХ "Про захист інтересів суб'єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни" відтерміновано обов'язок подання декларації.

Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану" № 3384-ІХ, який набрав чинності 12 жовтня 2023 року, відновлено обов'язок декларування.

Прикінцевими положеннями Закону України "Про запобігання корупції" встановлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до ст. 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану" № 3384-ІХ, подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.

У п.2.2 роз"яснень "щодо застосування окремих положень Закону України "Про запобігання корупції" стосовно заходів фінансового контролю (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунку)" від 13 листопада 2023 року № 4, НАЗК зазначено, в тому числі, що особи, які звільнились у період з 01 січня 2023 року до 11 жовтня 2023 року (включно) подають: 1) декларацію за 2021 рік (щорічну декларацію з позначкою "я продовжую виконувати функції держави або місцевого самоврядуваня" або кандидата на посаду за потреби та якщо відповідна декларація не подана раніше) до 31 січня 2024 року; 2) щорічну декларацію з позначкою "я продовжую виконувати функції держави або місцевого самоврядування" за 2022 рік до 31 січня 2024 року (якщо така декларація не подана раніше); 3) декларацію при звільненні за період, не охоплений раніше поданими деклараціями до 31 січня 2024 року; 4) декларацію з позначкою "я припинив(ла) вионувати фукнції держави або органу місцевого самоврядування (після звільнення) за 2023 рік до 31 березня 2024 року.

Факт несвоєчасного подання ОСОБА_1 декларацій типу "при звільненні" та типу "щорічна" (після звільнення) за 2023 рік підтверджується:

- повідомленням начальника відділу з питань запобігання і виявлення корупції Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) І.Мигур адресоване 14 грудня 2024 року № 171563/0/06-24 Нацональному агенству з питань запобігання корупції про встановлення факту не подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, при звільненні за 2023 рік (01.01.2023 по 09.05.2023) та після звільнення за 2023 рік ОСОБА_1 (а.с. 20-21);

- скрін-шотом подачі декларацій суб'єкта декларування, з якого слідує що декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, при звільненні за 2023 рік (01.01.2023 по 09.05.2023) та після звільнення за 2023 рік ОСОБА_1 подано 02 квітня 2024 року (а.с. 14-15);

- витягом з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування щодо послідовності дій користувача ОСОБА_1 , з якого вбачається що роботу в реєстрі ним розпочато лише 02 квітня 2024 року о 17:06:42 год (а.с. 22-24);

- посадовою інструкцією головного державного виконавця (а.с. 33-35);

- ознайомленням з обмеженнями, встановленими Законом України "Про запобігання корупції", в якому ОСОБА_1 власноруч підтвердив ознайомлення про обмеження, встановлені Законом України "Про запобігання корупції", пов"язаними з призначенням на посаду державної служби, її проходженням та припиненням (а.с. 36).

Таким чином, вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, повністю доведена сукупністю вказаних доказів.

Поважних причин, які би об'єктивно унеможливлювали подання ОСОБА_1 електронної декларації у встановлений законом строк, під час розгляду справи не було встановлено.

Згідно інформаційного листа №70-09/27860-24 від 22 квітня 2024 року, Департамент інформаційних систем, аналітичної роботи та захисту інформації, технічних несправностей та перебоїв у роботі Реєстру, які б завадили поданню документів до Реєстру не встановлено (а.с. 41).

Суд критично ставиться до пояснень ОСОБА_1 щодо не подання ним декларації у зв"язку з необізнаністю щодо відновлення обов"язку декларування у період воєнного стану оскільки, на думку суду, це не є поважною причиною для пропуску строку подачі декларації.

Відповідно до положень ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.

При визначенні адміністративного стягнення, у відповідності до ст. 33 КУпАП, враховано характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан.

Обставиною, що пом'якшує відповідальність суд приймає визнання вини. Обтяжуючих відповідальність обставин не встановлено.

Відповідно до положень ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.

З метою виховання та запобігання вчиненню ОСОБА_1 нових правопорушень, суд вважає за необхідне накласти на нього адміністративне стягнення за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП, у виді штрафу мінімальним розміром передбаченим санкцією зазначеної статті.

Крім того, відповідно до ст. 40-1 КУпАП з ОСОБА_1 на користь держави підлягає стягненню судовий збір у розмірі встановленому законом.

Враховуючи, що до суду надійшли матеріали щодо декількох адміністративних правопорушень, вчинених однією особою, які розглядаються одним суддею, вони підлягають об'єднанню в одне провадження.

Керуючись ст. 36, 283, 284 КУпАП, суд

постановив:

Справи №485/671/25 (провадження №3/485/187/25), та №485/672/25 (провадження 3/485/188/25) про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП - об'єднати в одне провадження.

Об'єднаному провадженню присвоїти номер справи №485/671/25 (провадження №3/485/187/25).

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та притягнути до адміністративної відповідальності у виді штрафу розміром п'ятдесят неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850,00 грн (вісімсот п'ятдесят грн 00 к.).

Реквізити для сплати штрафу: отримувач: Миколаїв. ГУК/тг м.Снігурівка/ 2230101, код отримувача (ЄДРПОУ): 37992030, банк одержувача: Казначейство України (ЕАП), номер рахунку: UA378999980313050106000014444, код класифікації доходів бюджету: 21081100.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , судовий збір на користь держави (стягувач Державна судова адміністрація) у розмірі 605,60 грн (шістсот п'ять грн 60 к.) за наступними реквізитами: отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, банк отримувача (ГУДКСУ): Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106.

Відповідно до ч. 1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш, як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови, - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

На підставі ст. 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч. 1 ст. 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу, а також витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.

Копію постанови протягом трьох днів вручити під розписку або вислати особі, щодо якої її винесено, про що зробити відповідну відмітку у справі.

Постанова може бути оскаржена до Миколаївського апеляційного суду через Снігурівський районний суд Миколаївської області протягом десяти днів з дня її винесення. У разі пропуску зазначеного строку з поважних причин цей строк за заявою особи, щодо якої винесено постанову, може бути поновлено органом (посадовою особою), правомочним розглядати скаргу.

Постанова набирає законної сили з наступного дня після закінчення строку на її оскарження, а у випадку такого оскарження з дня набрання законної сили рішенням за результатами такого оскарження, яке винесено органом (посадовою особою), правомочним розглядати скаргу, за наслідками розгляду справи по суті.

Строк пред'явлення даної постанови до виконання становить три місяці.

Повний текст постанови складено 24 квітня 2025 року.

Суддя О. В. Соловйов