Єдиний унікальний номер 317/3296/24
Провадження № 2/317/71/2025
28 квітня 2025 року м. Запоріжжя
Запорізький районний суд Запорізької області у складі:
головуючого судді Сакояна Д.І.
за участі:
секретаря судового засідання Сидоренка І.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у спрощеному позовному провадженні цивільну справу за позовом Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованого об'єму природного газу,-
У червні 2024 року Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» звернулось до Запорізького районного суду Запорізької області з позовом до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованого об'єму природного газу.
Позивач просить стягнути з ОСОБА_1 вартість необлікованого (донарахованого) об'єму (обсягу) природного газу в сумі 110269 грн. 34 коп. та судові витрати.
В обґрунтування позову зазначено, що на момент виявлення порушення об'єкт споживача був забезпечений вузлом обліку Gallus G-4 №002820756, який належить споживачу. З урахуванням виявлених порушень на місці їх виявлення представниками оператора ГРМ у присутності представника споживача Демиденко В.А. складено акт про порушення № 005373 від 06.01.2023. Акт підписано працівниками АТ «Запоріжгаз» та представником споживача.
09.01.2023 лічильник демонтовано для проведення експертизи, про що складено протокол про направлення засобу вимірювальної техніки на експертизу № 002230. Після зняття ЗВТ запаковано в сейф-пакет № 0264848.
За результатами проведеної експертизи комісією, створеною у порядку Глави 10 Розділу Х Кодексу газорозподільних систем, виявлено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ, про що складено акт експертизи лічильника газу № 0040 від 16.01.2023.
Після проведення експертизи проведено позачергову повірку лічильника. За результатами повірки лічильник визнано непридатним до подальшої експлуатації, що відображено у протоколі повірки ДП «Запоріжжястандартметрологія» № 0040 від 16.01.2023 та довідці про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки ДП «Запоріжжястандартметрологія» № 3-0022-23 від 16.01.2023.
З урахуванням виявлення факту несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, комісією АТ «Запоріжгаз» з розгляду актів про порушення було прийнято рішення про задоволення акту про порушення № ZP005373 від 06.01.2023, що відображено у протоколі № 164 від 01.02.2023.
Відповідачу здійснено перерахунок (донарахування) об'ємів природного газу за граничними об'ємами споживання природного газу населенням з 04.11.2022 по 06.01.2023 з урахуванням усіх газових приладів (плита газова - 2 шт., котел-колонка - 1 шт.), зареєстрованих осіб (3 особи) та опалювальної площі (110 м2).
Вартість необлікованого (донарахованого) об'єму (обсягу) природного газу склала 110269,34 грн.
20.02.2023 АТ «Запоріжгаз» на адресу відповідача рекомендованим листом з повідомленням направлено акт-розрахунок необлікованого об'єму природного газу і його вартості та рахунок на оплату необлікованого (донарахованого) об'єму (обсягу) природного газу та його вартості. У добровільному порядку відповідачкою борг на момент подання позову не сплачено.
Ухвалою Запорізького районного суду Запорізької області від 21.06.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідачкою ОСОБА_1 подано відзив на позовну заяву у якому вона просить відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі. Свою позицію обґрунтовує наступним.
В акті про порушення вказане місцезнаходження комісії з розгляду актів про порушення, дата та час проведення засідання комісії, на якому буде розглядатись вказаний акт - 17.03.2023 без зазначення часу, які не відповідають дійсності, оскільки протокол засідання комісії датований 01.02.2023.
Оскільки факту умисного пошкодження лічильника не встановлено, а припущення позивача, що внаслідок виявлених порушень здійснюється викривлення даних обліку природного газу не є беззаперечним доказом такого впливу.
Відповідно до протоколу повірки висновку зроблено не було, оскільки непотрібне не було закреслене.
Відповідачем не було отримано Акт-розрахунок на оплату необлікованого об'єму (обсягу) природного газу та його вартості та рахунок на його оплату.
АТ «Запоріжгаз» не надано достатніх доказів, на підставі яких можливо дійти до висновку про факт умисного втручання відповідача в роботу ЗВТ, що мало наслідком викривлення облікових даних. У даному випадку представниками АТ «Запоріжгаз» виявлено 06.01.2023 лише порушення - на лічильному механізмі друга декада не читаєма (погано читаєма), але вже під час експертизи лічильника - пошкодження корпусу лічильного механізму. Проте наданими позивачем документами неможливо поза розумним сумнівом довести що саме відповідачем був пошкоджений лічильник. Пошкодження корпусу не були очевидно видимими, були непоміченими навіть контролером під час зняття показань, а були виявлені лише після зняття лічильника та ретельного його огляду представниками АТ «Запоріжгаз». Цей лічильник був встановлений представниками АТ «Запоріжгаз» під час попередньої повірки лічильника. Доказів на підтвердження того, що цей лічильник на момент встановлення не мав цих пошкоджень, суду не надано.
Немає підстав вважати, що з боку споживача газу мало місце несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ та пошкодження ЗВТ, тобто не знайшли свого підтвердження відомості зазначені в акті про порушення.
Представник АТ «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз», адвокат Швайковський А.А., у судовому засіданні 31.03.2025 позов підтримав у повному обсязі, просив задовольнити. У заяві від 28.04.2025 представник позивача, адвокат Рибалко Є.С., просив розглянути справу за відсутності представника АТ «Запоріжгаз».
Представник відповідачки, адвокат Булдигіна М.С., у судовому засіданні 31.03.2025 просила відмовити у задоволенні позову з підстав, викладених у відзиві на позов. У заяві від 28.04.2025 представник відповідачки, адвокат Булдигіна М.С., просила розглянути справу за відсутності відповідачки та її представника.
Належним чином повідомлена про дату, час та місце розгляду справи відповідачка ОСОБА_1 до суду не з'явилась.
Допитаний у судовому засіданні 31.03.2025 свідок ОСОБА_2 пояснив суду, що ОСОБА_1 є його дружиною. У 2015 році було зняття лічильника газу на повірку. Два тижні його повіряли. Потім їм зателефонували і сказали, що лічильник потрібно замінити. Оскільки грошей на новий лічильник у них не було, то їм встановили старий лічильник. Протягом місяця він побачив пошкодження на циферблаті. Через три-чотири дні ходив контролер, якому він все показав. Контролер спитав коли був встановлений лічильник, на що він відповів, що місяць тому. Контролер сказав, що це відповідальність АТ «Запоріжгаз», а їх відповідальність - це пломби. Потім неодноразово приходили контролери, дивились лічильник. 06.01.2023 прийшли контролери і детально дивились лічильник. На другий день вони прийшли і сказали, що лічильник потрібно знімати на повірку. Наступного дня вони приїхали знімати лічильник. Бригаді яка приїхала свідок сказав, що буде фіксувати усе на відео. Вони оглянули пломби, ті були цілі. Потім вони почали знімати лічильник. Десь через 3 місяці він їздив на комісію, але його не хотіли допускати. Його не хотіли зазначати у якомусь документі, але після спілкування з юристом той їм сказав, що свідок має на це право. Свідок сказав їм, що буде записувати відео. Він попереджав, що лічильник потрібно розбирати поетапно. Коли вони лічильник розібрали, то показали де було втручання. Збирали лічильник вони вже без нього. Його дружина у той час виїжджала на західну Україну. Після цієї експертизи він приблизно через місяць їздив на комісію. На комісії у нього питали чому зменшилось споживання газу. Він пояснював, що раніше було 300 літрів у системі, а зараз 50 літрів. Через півтора роки прийшла повістка в суд.
Вислухавши доводи учасників справи, допитавши свідка, дослідивши надані докази, суд встановив наступне.
Частиною 1 ст. 2 ЦПК України передбачено, що завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Згідно з приписами ст. 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Кожна особа має право звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів (ч. 1 ст. 4 ЦПК України).
Згідно з ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відносини між газопостачальними підприємствами та фізичними особами споживачами газу в частині обліку природного газу регулюються Кодексом газорозподільних систем, затв. постановою НКРЕКП № 2494 від 30.09.2015, положеннями ЦК України, Законом України «Про житлово-комунальні послуги».
За змістом ст. 16, 19, 26 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» відносини у сфері житлово-комунальних послуг регулюються виключно на договірних засадах.
У відповідності до пункту 1 глави 1 розділу VI Кодексу газорозподільних систем (далі - Кодекс ГРС), суб'єкти ринку природного газу (у тому числі споживачі), які у встановленому законодавством порядку підключені до газорозподільних систем, мають право на отримання/передачу природного газу зазначеними газорозподільними системами за умови дотримання ними вимог цього Кодексу та укладення договору розподілу природного газу.
Відповідно до ч. 1 ст. 714 ЦК України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.
У відповідності до пункту 3 глави 3 розділу VI Кодексу газорозподільних систем договір розподілу природного газу є публічним та укладається з урахуванням ст. 633, 634, 641, 642 ЦК України за формою Типового договору розподілу природного газу.
Договір розподілу природного газу між оператором ГРМ та споживачем укладається шляхом підписання заяви-приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу, що відповідає Типовому договору розподілу природного газу, розміщеному на офіційному веб-сайті регулятора та оператора ГРМ та/або в друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності з розподілу газу, і не потребує двостороннього підписання сторонами письмової форми договору (пункт 4 глави 3 розділу VI Кодексу газорозподільних систем).
Згідно з пунктом 3 глави 1 розділу 1 Кодексу газорозподільних систем дія цього Кодексу поширюється на операторів газорозподільних систем, замовників доступу та приєднання до газорозподільної системи, споживачів (у тому числі побутових споживачів), об'єкти яких підключені до газорозподільних систем, та на їх постачальників.
З 01.07.2015 Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Запоріжгаз», яке наразі має найменування Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз», на підставі ліцензії з розподілу природного, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ газу здійснює діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності та користуванні, та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління. Таким чином, в розумінні Закону України «Про ринок природного газу» та Кодексу газорозподільних систем ПАТ «Запоріжгаз» серед суб'єктів ринку природного газу кваліфікується як оператор газорозподільної системи.
Судом встановлено, що відповідачка ОСОБА_1 є власником житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна № 424335439.
Згідно з актом встановлення побутового лічильника газу після виконання повірки № 023660 від 16.09.2015, облік спожитого природного газу за адресою: АДРЕСА_1 , особовий рахунок НОМЕР_1 , здійснювався лічильником марки Gallus, типу G-4, заводський № 002820756, рік випуску - 95, пломба № С23606976 на штуцерах, «Бар'єр» № НОМЕР_2 , «Магнет» № НОМЕР_3 , контрольні покази 58668,9 м3. Акт підписано абонентом та виконавцями (а.с. 13).
Підпунктами 1, 4 пункту 1 глави 9 розділу Х Кодексу ГРС передбачено, що суміжні суб'єкти ринку природного газу, зокрема Оператор ГРМ та споживач, під час введення в експлуатацію або протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових, у тому числі вразі позаштатної ситуації чи виникнення спірних питань щодо результатів вимірювань об'єму природного газу, мають право здійснювати з дотриманням вимог цього Кодексу перевірку комерційного ВОГ та його складових щодо: 1) відповідності умовам експлуатації та узгодженій проєктній документації чи умовам договору; 4) відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та/або несанкціонованого газопроводу.
Пунктом 2 глави 9 розділу Х Кодексу ГРС встановлено, що перевірка комерційного ВОГ, а також контрольний огляд вузла обліку здійснюються у будь-який час доби та у присутності споживача (суміжного суб'єкта природного газу) або його представника, крім випадків, передбачених цим розділом.
Споживач (суміжний суб'єкт ринку природного газу), на території якого знаходиться комерційний ВОГ, має забезпечити безперешкодний доступ представникам Оператора ГРМ (іншого суб'єкта ринку природного газу, а саме ініціатора перевірки) за їх посвідченнями (документами, які уповноважують особу) до комерційного ВОГ та його складових для проведення їх перевірки або контрольного огляду вузла обліку.
Відповідно до пункту 4 глави 9 розділу X Кодексу ГРС оператор ГРМ при проведенні контрольного огляду вузла обліку має право у числі іншого оглядати комерційний ВОГ та його складові на предмет відсутності ознак пошкодження ЗВТ, пошкодження пломб, несанкціонованого втручання в ЗВТ, несанкціонованого газопроводу та/або несанкціонованого підключення газових приладів, внаслідок чого може перевищуватися діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу).
Згідно з підпунктами 2, 5 пункту 7 глави 9 розділу X Кодексу ГРС у разі виявлення під час перевірки комерційного ВОГ чи його складових або контрольного огляду вузла обліку ознак нижченаведених порушень представник Оператора ГРМ на місці перевірки складає у порядку, визначеному цим Кодексом, акт про порушення, зокрема, про пошкодження ЗВТ (лічильника газу), наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ.
Приписами підпункту 3 пункту 1 глави 2 розділу XI Кодексу ГРС визначено, що до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, належить несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу).
Згідно з пунктом 1 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу.
Акт про порушення після пред'явлення представником Оператора ГРМ службового посвідчення складається в присутності споживача/несанкціонованого споживача та/або незаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи об'єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами. У разі якщо комерційний вузол обліку, на якому сталося порушення, знаходиться на території (в приміщенні) Оператора ГРМ, останній повинен завчасно попередити споживача про час і місце складання акта про порушення.
Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення (пункт 2 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС).
Відповідно до п. 7 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС на дату складання акта про порушення представник Оператора ГРМ забезпечує усунення виявленого порушення, про що в акті про порушення робиться відповідний запис. У разі неможливості усунути порушення на дату складання акта про порушення (відсутні відповідні засоби чи повноваження) представник Оператора ГРМ робить відповідний запис в акті про порушення та надалі забезпечує контроль за усуненням порушення, що підтверджується окремо складеним актом про усунення порушення.
Під час складання акта про порушення, акта про усунення порушення, акта про припинення/відновлення газопостачання тощо представниками Оператора ГРМ обов'язково фіксуються та зазначаються у вищезазначених актах показання лічильника газу (ЗВТ), за винятком випадків відмови у доступі до об'єкта споживача, де розташований лічильник газу (ЗВТ).
06.01.2023 працівниками АТ «Запоріжгаз» за результатами перевірки на об'єкті споживача ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 , виявлено факт несанкціонованого втручання у роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильнику газу) - на лічильному механізмі друга декада не читаєма (погано читаєма), про що складено акт про порушення № ZP 005373 від 06.01.2023. Акт містить відмітку про неусунення порушення по технічним причинам. Споживача запрошено на засідання комісії Оператора ГРМ з розгляду даного акту на 17.03.2023 за адресою: м. Запоріжжя, вул. Південне шосе, буд. 52 Акт підписано представниками АТ «Запоріжгаз» та ОСОБА_2 . У графі «Зауваження, пропозиції споживача (його представника)» ОСОБА_2 зазначив, що у 2015 році, після метрологічної повірки ним було зафіксовано, що цифра на другій декаді була погано читаєма. Він повідомив контролера міськгазу, що є така проблема і вона повідомить керівництву (а.с. 14-15).
З показань допитаного у судовому засіданні ОСОБА_2 слідує, що останній є чоловіком ОСОБА_1 , що сторонами не заперечується.
Главою 10 розділу Х Кодексу ГРС врегульовано порядок проведення експертизи ЗВТ та пломб.
Після зняття ЗВТ та/або пломби, пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломбу, чи гвинта, на якому закріплено пломбувальний матеріал (далі - пломба), у присутності сторін пломба або ЗВТ пакується в пакет з поліетилену чи з іншого цупкого матеріалу (або в транспортну тару, що передбачена заводом-виробником та зазначена в паспорті на ЗВТ), який опломбовується пломбою Оператора ГРМ з унікальним номером та, за бажанням, пломбою споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу). При цьому представник Оператора ГРМ складає протокол щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу (по одному екземпляру для кожної сторони), в якому чітко зазначає: поштову адресу місця проведення експертизи; дату та орієнтовний час проведення експертизи (у випадку проведення експертизи ЗВТ та/або пломби суб'єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України «Про судову експертизу», Оператор ГРМ зазначає кінцевий строк, до якого має бути передано ЗВТ та/або пломбу до такого суб'єкта); контактний телефон особи Оператора ГРМ (для уточнення інформації щодо проведення експертизи); сторону, відповідальну за доставку ЗВТ та/або пломби на експертизу; дату останньої повірки ЗВТ.
Експертиза ЗВТ та/або пломби має бути проведена протягом десяти робочих днів з дня складання протоколу (крім випадку проведення експертизи ЗВТ та/або пломби суб'єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України «Про судову експертизу»).
Експертизу ЗВТ та/або пломби проводить комісія, до складу якої має входити не менше трьох представників Оператора ГРМ зі складу інженерно-технічного персоналу та юристів.
Крім того, Оператор ГРМ офіційним листом має запросити для участі на постійній основі у складі комісії по одному уповноваженому представнику від метрологічної організації та територіального органу Регулятора.
У разі відмови метрологічної служби або територіального органу Регулятора в делегуванні свого представника для участі на постійній основі у складі комісії комісія створюється без участі таких представників.
Остаточний склад комісії з проведення експертизи ЗВТ та пломб затверджується наказом Оператора ГРМ.
За вимогою однієї зі сторін до проведення експертизи в конкретному випадку можуть бути додатково залучені представники виробника ЗВТ чи виробника пломби. Уповноважені особи при собі повинні мати документ, який посвідчує їх особу, та оригінал листа від виробника за підписом керівника, завірений печаткою (за наявності), в якому чітко зазначені уповноважені від виробника особи для участі в експертизі та їх кваліфікація.
Споживач (суміжний суб'єкт ринку природного газу) зобов'язаний бути присутнім під час проведення експертизи.
За неможливості бути присутнім під час проведення експертизи споживач (суміжний суб'єкт ринку природного газу) може дати письмову згоду у довільній формі на проведення експертизи без його присутності або у присутності уповноваженої ним іншої особи.
У разі неприбуття споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу) та/або уповноваженої ним особи на експертизу проведення експертизи ЗВТ та/або пломби проводиться без його участі.
Результати огляду фіксуються в акті експертизи. Акт експертизи підписується всіма членами комісії, а також споживачем (суміжним суб'єктом ринку природного газу) або його уповноваженою особою. Якщо споживач (суміжний суб'єкт ринку природного газу) або його уповноважена особа чи член комісії мають окрему думку з приводу експертизи, вона має бути відображена в акті експертизи.
Протоколом демонтажу та направлення засобу вимірювальної техніки для проведення експертизи № 002230 від 09.01.2023 зафіксовано зняття лічильника газу Gallus, типу G-4, заводський № 002820756 за адресою: Запорізька область, Запорізький район, с. Біленьке, вул. Партизанська, буд. 80. ЗВТ поміщений у сейф-пакет 0264848. Споживача запрошено для проведення експертизи ЗВТ на 16.01.2023 з 9 год. 00 хв. до 14 год. 00 хв. (а.с. 16).
16.01.2023 комісією, затвердженою наказом Оператора ГРМ - АТ «Запоріжгаз», за відсутності особисто споживача ОСОБА_1 , проведено експертизу лічильника газу Gallus 2000, типорозміру G-4, заводський номер 002820756, рік випуску 1995, демонтованого 09.01.2023 за адресою: АДРЕСА_1 , про що складено акт експертизи лічильника газу від № 0040 16.01.2023 (а.с. 19).
За змістом даного акту експертизою встановлено:
1) Відповідність місць фактичного розташування пломб місцям, зазначеним у протоколі: відповідає;
2) Цілісність та місцезнаходження пломб, а також ознаки порушень, зазначених у протоколі: не порушено;
3) Цілісність заводського та/або повірочного тавра на ЗВТ: не порушено;
4) Цілісність лічильного механізму та корпусу ЗВТ: порушено (пошкодження корпусу лічильного механізму та декад лічильного механізму ЗВТ);
5) Цілісність конструктивних елементів вихідного патрубка ЗВТ: не порушена;
6) Наявність сторонніх предметів усередині ЗВТ: відсутні;
7) Відповідність маркування 3ВТ нормативно-технічній документації: відповідає;
8) Відповідність ЗВТ, програмного забезпечення та контрольної суми паспорту на 3ВТ та/або опису типу на цей тип ЗВТ: перевірка не передбачена;
9) Відповідність втручань у роботу ЗВТ наявним актам перевірок та/або відомостям про повірку та ремонт ЗВТ: відповідає.
По результатам позачергової повірки похибка лічильника, за об'ємної витрати становить: Qmin: -100 %, 0,2Qmax: -48,20 %; Qmax: -7,01%.
Покази лічильника газу після проведення позачергової повірки: 68122,395 куб.м.
Висновок комісії: виявлено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ. Наявне пошкодження корпусу лічильного механізму (між корпусом та суматором лічильника з правої сторони) з внутрішнього боку гнізда для встановлення пломби про проходження державної повірки, внаслідок чого наявний доступ в роботу лічильного механізму. На внутрішній поверхні суматора наявні механічні пошкодження (подряпини), що свідчить про проникнення в лічильний механізм сторонніми предметами. На поверхні колеса шостої та сьомої декади лічильного механізму (нумерація з права на ліво) наявні механічні пошкодження цифр (поздовжні подряпини) та зім'яття на зубцях декад лічильного механізму. Позаштатний режим роботи ЗВТ (відсутність зміни показань при фактичній витраті). Внаслідок виявлених порушень здійснюється викривлення даних обліку природного газу. Витрата природного газу комерційним ВОГ обліковується з порушенням законодавства. ЗВТ експлуатується з порушенням законодавства. Під час проведення експертизи застосовувалось фото та відеофіксація. Лічильник непридатний до подальшої експлуатації, підлягає заміні. Лічильник поміщено в пакет, опломбовано пломбою № R36669244.
Пунктом 10 глави 10 розділу Х Кодексу ГРС визначено, що після проведення експертизи ЗВТ проводиться його позачергова повірка відповідно до Порядку проведення повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, та оформлення її результатів, затвердженого наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 08.02.2016 № 193 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24.02.2016 за № 278/28408.
Згідно з протоколом повірки № 0040 від 16.01.2023 лічильник газу G-4 № 002820756, рік випуску 1995, виробник Schlumberger, має відносну похибку: Qmin: -100%; 0,2Qmax: -48,20%; Qmax: -7,01% (а.с. 21).
За змістом довідки про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № 3-00022-23 від 16.01.2023, лічильник газу Gallus 2000, заводський № 002820756, виробник Schlumberger, не відповідає вимогам ДСТУ 9035:2020. Підстави для визнання ЗВТ непридатним: відносна похибка лічильника перевищує допустиму (а.с. 22).
Під час розгляду справи по суті за клопотанням представника відповідачки, адвоката Черкашина І.І., судом була призначена судова трасологічна експертиза. У висновку експерта № СЕ-19/108-24/20465-ТР від 25.11.2024 судовий експерт Запорізького науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України Проценко С.С. дійшов наступних висновків:
1) в конструкцію та складові відлікового пристрою (суматора) лічильника газу «GALLUS 2000 G4» № 002820756 відбулось несанкціоноване втручання;
2) на внутрішніх торцевих поверхнях приливу пломбувального гнізда коробу суматора лічильника газу «GAL LUS 2000 G4» № 002820756, розташованих у правому куті (при перевернутому положенні) пройми для вушка основи наявні пошкодження у вигляді слідів тертя-ковзання, розташованих на ділянці шириною до 3 мм, із утворенням задирок, характерні для слідів від дії стороннього предмету;
3) на внутрішній поверхні основи суматора лічильника газу «GALLUS 2000 G4» № 002820756 ліворуч від стойки пломбувального вушка наявні пошкодження у вигляді слідів тертя-ковзання та дрібних подряпин зі свіжим блиском металу, розташованих на ділянці шириною до 3 мм, характерні для слідів від дії стороннього предмету;
4) на п'ятому (з права наліво) цифровому колесі старшого розряду (колеса чорного кольору) наявні три ділянки з пошкодженнями у вигляді часткового відділення фарби цифрового позначення і множинних хаотичних подряпин із зсувом матеріалу та дрібних вм'ятин клиноподібної і серповидної форми, розташованих на краях передаточних зубців. Дані ділянки розташовуються у зонах цифр: 1-2, 5-6, 7-8. На шостому цифровому колесі старшого розряду наявні п'ять ділянок з пошкодженнями у вигляді часткового відділення фарби цифрового позначення і множинних хаотичних подряпин зі зсувом матеріалу та дрібних вм'ятин клиноподібної і серповидної форми, розташованих на краях передаточних зубців. Дані ділянки розташовуються у зонах цифр: 0-1, 2-3, 4-5, 6-7, 8-9. А також у зоні цифри 5 має місце відлам одного передаточного зубця. На сьомому цифровому колесі старшого розряду наявні дві ділянки з пошкодженнями у вигляді часткового відділення фарби цифрового позначення і множинних хаотичних подряпин із зсувом матеріалу та дрібних вм'ятин клиноподібної і серповидної форми, розташованих на краях передаточних зубців. Дані ділянки розташовуються у зонах цифр 4 та 6. На восьмому цифровому колесі старшого розряду наявна одна ділянка з пошкодженнями у вигляді часткового відділення фарби цифрового позначення і потертостей із зсувом матеріалу та дрібної вм'ятини, розташованої на краю передаточного зубця. Дана ділянка розташовується у зоні цифри 6. Вказані пошкодження свідчать про неодноразовий вплив на цифрові колеса відносно тонким та твердим стороннім предметом (предметами) (а.с. 106-117).
Акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення. Засідання комісії з розгляду акта про порушення має бути проведено Оператором ГРМ не пізніше двомісячного строку з дня складання акта про порушення (крім випадку очікування результатів експертизи ЗВТ, яка проводиться суб'єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України «Про судову експертизу») (пункт 8 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС).
Приписами пункту 10 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРВ встановлено, що споживач (несанкціонований споживач) зобов'язаний бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення, на якому буде розглядатися складений на нього акт про порушення.
За неможливості бути присутнім на засіданні особисто споживач (несанкціонований споживач) має право дати письмову згоду у довільній формі на проведення засідання без його присутності або у присутності його уповноваженої особи.
У разі неприбуття споживача (несанкціонованого споживача) та/або уповноваженої ним особи на засідання комісії остання розглядає складений акт про порушення без його (її) участі.
При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості.
Пунктом 11 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС визначено, що за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.
Згідно з протоколом засідання комісії розгляду актів про порушення кодексу ГРМ АТ «Запоріжгаз» № 164 від 01.02.2023, розглянувши акт про порушення № ZP005373 від 06.01.2023, комісія дійшла висновку про задоволення акту повністю. Протокол підписано головою та членами комісії. Також у протоколі містяться пояснення ОСОБА_2 , який зазначив, що з рішенням комісії не згоден, оскільки у 2015 році йому ніхто не показував рахувальний механізм коли встановлював лічильник (а.с. 23-24).
Згідно з приписами пункту 1 глави 3 розділу ХІ Кодексу ГРС у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об'єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об'ємами споживання природного газу населенням (додаток 19 цього Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.
Якщо несанкціонований газопровід проведений шляхом прихованих заходів або фізичною особою, яка є несанкціонованим споживачем, початок періоду, за який визначається об'єм необлікованого природного газу, визначається з дня набуття споживачем (фізичною особою) права власності/користування на житлові (підсобні) приміщення, але не більше двох років, що передували дню виявлення порушення.
Якщо несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу здійснено шляхом прихованих заходів, початок періоду, за який визначається об'єм необлікованого природного газу, визначається з дня встановлення лічильника газу та/або пломби, які виявились пошкодженими (їх встановлення повинно підтверджуватися відповідним актом про їх встановлення), але не більше 12 місяців.
Приховані заходи - несанкціоновані заходи, здійснені споживачем чи іншою особою, внаслідок яких здійснюється необліковане (обліковане частково чи з порушенням законодавства) використання природного газу, які неможливо виявити без використання спеціальних технічних засобів, проведення земельних робіт, демонтажу будівельних конструкцій чи оздоблювальних матеріалів, часткового чи повного демонтажу ЗВТ або дактилоскопічної експертизи чи перевірки метрологічних характеристик ЗВТ (пункт 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРС).
ОСОБА_1 проведено перерахунок (донарахування) необлікованого (донарахованого) об'єму (обсягу) природного газу і його вартості за несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ за період з 04.11.2022 по 06.01.2023 з урахуванням підключених газових приладів (плита газова - 2 шт., котел-колонка - 1 шт.), опалювальної площі (110,00 кв.м) та кількості зареєстрованих осіб (зареєстровано 3 особи). Вартість необлікованого (донарахованого) об'єму (обсягу) природного газу склала 110269,34 грн., що підтверджується розрахунком (а.с. 25-26).
Жодних заперечень щодо вихідних даних для донарахування та визначеної вартості необлікованого (донарахованого) об'єму (обсягу) природного газу відповідачем не висловлено.
АТ «Запоріжгаз» листом № 690-Сл-2333-0223 від 20.02.2023 на адресу ОСОБА_1 направлено Акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму (обсягу) природного газу і його вартості (а.с. 28) та Рахунок на оплату вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу (а.с. 29), складені за результатами розгляду комісією акту про порушення № ZP 005373 від 06.01.2023 (а.с. 27).
Згідно з рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, виплату поштового переказу, вищезазначене поштове відправлення повернулось до АТ «Запоріжгаз». У формі № 20 зазначено причину повернення - «адресат відсутній за вказаною адресою» (а.с. 30).
Приписами підпункту 3 пункту 1 глави 2 розділу XI Кодексу ГРС визначено, що до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, належить несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу).
Несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу - втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об'єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу (пункт 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРС).
Відповідно до пункту 1 глави 6 Розділу Х Кодексу ГРС власник комерційного ВОГ або суб'єкт господарювання, що здійснює його експлуатацію на підставі відповідного договору з власником, забезпечує належний технічний стан комерційного ВОГ та його складових (зокрема ЗВТ), а також проведення періодичної повірки ЗВТ (крім населення) в порядку, визначеному главою 7 цього розділу, та відповідає за дотримання правил експлуатації комерційного вузла обліку та його складових (ЗВТ).
Згідно з пунктом 4 глави 6 розділу Х Кодексу ГРС за збереження і цілісність комерційних та дублюючих ВОГ та пломб (відбитків їх тавр) відповідає власник (користувач), на території або у приміщенні якого вони встановлені, що має бути зафіксовано у відповідному акті про пломбування.
Матеріали справи не містять належних доказів, які б доводили, що ОСОБА_1 був встановлений вже пошкоджений лічильник газу. Також у матеріалах справи немає звернень споживача до АТ «Запоріжгаз» з приводу пошкодження лічильника газу сторонніми особами.
Згідно з ч. 3 ст. 12, ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків (ст. 76 ЦПК України).
Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, що не стосуються предмета доказування (ст. 77 ЦПК України).
За змістом ч. 1-3 ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Приписами ч. 1, 2 ст. 59 Закону України «Про ринок природного газу» встановлено, що суб'єкти ринку природного газу, які порушили законодавство, що регулює функціонування ринку природного газу, несуть відповідальність згідно із законом. Правопорушеннями на ринку природного газу зокрема є несанкціонований відбір природного газу.
Врахувавши встановлені судом фактичні обставини справи, оцінивши наявні у справі докази, суд доходить висновку, що факт несанкціонованого втручання споживачем в роботу ЗВТ знайшов своє підтвердження, а тому у нього виник обов'язок щодо сплати вартості донарахованого (необлікованого) об'єму природного газу у розмірі 143734,28 грн.
Доводи відзиву на позов та надані відповідачкою та її представниками й досліджені у судовому засіданні докази, не спростовують висновків суду.
Сам по собі факт незакреслення потрібного в протоколі повірки № 0040 не спростовує результатів вимірювань значень відносної похибки, які зафіксовані цим протоколом. Більше того, за наслідками повірки складено довідку про непридатність для застосування лічильника газу Gallus 2000, заводський № 002820756, виробник Schlumberger, через його невідповідність вимогам ДСТУ 9035:2020. У даній довідці зазначені підстави для визнання ЗВТ непридатним: відносна похибка лічильника перевищує допустиму.
Відсутність опису вкладення поштового відправлення на ім'я ОСОБА_1 , по-перше, не спростовує факту порушення споживачем Кодексу ГРС., а, по-друге, не є порушенням визначеної Кодексом ГРС процедури.
Наявними у справі доказами доведені наявність усіх складових - дії, способу втручання, наслідків у вигляді викривлення даних обліку природного газу (факт часткового обліку природного газу підтверджено протоколом повірки № 0040 від 16.01.2023 та довідкою про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № 3-0022-23 від 16.01.2023).
Не спростовують висновки суду й показання свідка ОСОБА_2 . Суд критично оцінює показання даного свідка щодо того, що пошкодження на циферблаті були ним виявлені після встановлення лічильника після повірки і це він показував контролеру. Будучи чоловіком відповідачки, свідок зацікавлений у результатах розгляду справи. Ні відповідачка, ні її представники не заявляли клопотань про виклик та допит у якості свідка контролера, якому свідок ОСОБА_2 показував стан лічильника.
Оскільки ОСОБА_1 не сплатила вартість обґрунтовано донарахованого (необлікованого) об'єму природного газу у розмірі 110269,34 грн., суд вважає позовні вимоги АТ «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» такими, що підлягають задоволенню. При цьому суд виходить з приписів ч. 1, 5 ст. 81 ЦПК України та враховує, що відповідачка та її представники не надали суду належних доказів повної чи часткової сплати вартості донарахованого обсягу природного газу, не спростували обставин на які посилається позивач як підставу своїх позовних вимог.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
На підставі вищенаведеного, керуючись ст. 3, 12, 13, 19, 23, 76-83, 89, 141, 247, 258-259, 263-265 ЦПК України,-
Позов Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» до ОСОБА_1 про стягнення вартості донарахованого (необлікованого) об'єму природного газу - задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_4 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 ) на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» (код у ЄДРПОУ 03345716, адреса: 69035, м. Запоріжжя, вул. Заводська, буд. 7) вартість донарахованого (необлікованого) об'єму природного газу у сумі 110269 грн. 34 коп. (сто десять тисяч двісті шістдесят дев'ять грн. 34 коп.).
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_4 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 ) на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» (код у ЄДРПОУ 03345716, адреса: 69035, м. Запоріжжя, вул. Заводська, буд. 7) судовий збір у розмірі 3028 грн. 00 коп. (три тисячі двадцять вісім грн. 00 коп.).
Рішення суду може бути оскаржено шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Запорізького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Д.І. Сакоян