печерський районний суд міста києва
Справа № 757/9216/25-к
пр. № 1-кс-10123/25
07 березня 2025 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , розглянувши у судовому засіданні в залі суду в м. Києві клопотання прокурора групи прокурорів у кримінальному провадженні № 42023000000000808 Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів,-
до провадження слідчого судді Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 надійшло клопотання прокурора групи прокурорів у кримінальному провадженні № 42023000000000808 Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 про надання дозволу на тимчасовий доступ до документів, які містять охоронювану законом таємницю та знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою: АДРЕСА_1 .
Обґрунтовуючи внесене клопотання, сторона кримінального провадження прокурор вказав, що слідчими Державного бюро розслідувань здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42023000000000808 від 15.05.2023 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 111 КК України, ч. 2 ст. 111 КК України.
Процесуальне керівництво досудовим розслідуванням здійснюється групою прокурорів у складі прокурорів Департаменту організації, процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення у кримінальних провадженнях про злочини, вчиненні у зв'язку із масовими протестами у 2013-2014 роках, Офісу Генерального прокурора та відрядженими до вказаного Департаменту прокурорами, включеними до складу групи прокурорів у кримінальному провадженні №42023000000000808.
З матеріалів клопотання вбачається, що під час досудового розслідування кримінального провадження № 42023000000000808 встановлюються обставини, що можуть свідчити про вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ст. 109, ч. 2 ст. 110, ч.ч. 1, 2 ст. 111, ч. 3 ст. 161, ст. 436, ч. 3 ст. 436-2 КК України.
Починаючи з 2010 року політичним керівництвом України на вищі керівні посади у сфері захисту національної безпеки, призначалися особи за принципом особистої лояльності, окремі з яких були громадянами РФ пов'язаними з органами безпеки РФ, що створювало загрозу національній безпеці України. Упродовж 2013 року представниками РФ здійснювалися таємні перемовини з політичним керівництвом України та пов'язаними з ним особами, які у період до 20.11.2013 вирішили відмовитися від підписання Угоди про асоціацію України з ЄС змінивши таким чином зовнішню та внутрішню державну політику України в інтересах РФ в обмін на допомогу в утриманні ними державної влади в Україні та реалізації інших особистих інтересів. На виконання вказаних домовленостей з представниками РФ 21.11.2013 Кабінетом Міністрів України прийняте розпорядження № 905-ра 29.11.2013 Угода про асоціацію України з ЄС Президентом України ОСОБА_4 не була підписана. Водночас в результаті подальших демократичних виборів об'єктивно могла відбутися зміна політичного керівництва України, що створювало можливість повернення України до інтеграції з ЄС та NATO. Тому військово-політичне керівництво РФ спільно з залученими ними громадянами України з вищої ланки військово-політичного керівництва України реалізуючи попередні домовленості між собою, розробили та вживали заходи, спрямовані на забезпечення безальтернативного виключення можливості у майбутньому поновлення взаємодії між Україною та ЄС щодо укладання Угоди про асоціацію та подальшого набуття Україною членства у ЄС та NATO. Одним з таких запланованих заходів було протиправне обмеження права громадян на мирне зібрання, під час яких могла висловлюватися критика дій політичного керівництва України, зокрема стосовно відмови від підписання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, інших його дій на користь інтересам РФ.
Керівники органів державної влади України та інші залучені ними особи, у період з 30.11.2013 по 20.02.2014, погоджуючи свої дії з представниками РФ, які спонукали їх до застосування сили під час протидії акціям протесту, з метою реалізації своїх намірів щодо вчинення дій на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній, інформаційній безпеці України, надаючи допомогу РФ в проведенні підривної діяльності проти України, організували застосування підрозділів правоохоронних органів, груп найманців, так званих тітушок, членів проросійських організацій для протиправного застосування насильства стосовно учасників акцій протесту, журналістів, представників опозиції та інших осіб, в результаті чого тисячі громадян України отримали тілесні ушкодження, а також було вбито, зокрема і внаслідок застосування вогнепальної зброї, 110 демонстрантів та 18 працівників правоохоронних органів.
Таким чином, діюче на той час політичне керівництво України та залучені до надання допомоги РФ у підривній діяльності проти України керівники ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та інших правоохоронних органів, організували в інтересах власної окремої політичної сили застосування насильства правоохоронними органами до громадян, які висловлювали критику таких дій чинної влади, здійснювали іншу підривну діяльність в інтересах РФ у 2013-2014 роках, що призвело до суспільно-політичної кризи, а також тимчасової структурної та функціональної нездатності усіх ланок політичної системи суспільства до оперативного реагування на загрози територіальній цілісності та суверенітету України з боку РФ, сприяло реалізації планів агресії РФ проти України та анексії українських територій.
Крім того, в період з 2010 року до 22.02.2014 діючим політичним керівництвом України та керівниками правоохоронних, розвідувальних та контррозвідувальних органів, а також залученими ними особами, умисно не здійснювалася протидія наявним загрозам національній безпеці України з боку РФ, водночас надавалася допомога представникам РФ у веденні підривної діяльності проти України, а в період з 21.11.2013 по 22.02.2014 здійснювалася взаємодія з представниками РФ щодо планування та реалізації заходів, направлених на протидію акціям протесту проти дій чинного на той час політичного керівництва України, надаючи допомогу у підривній діяльності РФ проти України, в той час як РФ розпочала активні дії на підготовку окупації ряду регіонів України, маніпулюючи інформацією розповсюджувала заяви про наявність громадянського конфлікту в Україні, захоплення влади «нацистами» та «фашистами», загрози для «російськомовних», активізували підтримку сепаратистських рухів, створюючи умови для початку відкритої збройної агресії проти України.
Під час досудового розслідування перевіряється причетність колишніх співробітників ІНФОРМАЦІЯ_4 до вчинення кримінальних правопорушень, передбачених розділом І Особливої частини КК України злочинів проти основ національної безпеки України. Зокрема, з числа керівного складу ІНФОРМАЦІЯ_5 , а саме: заступника начальника головного управління- начальника головного відділу по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю, полковника ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_6 .
Встановлено, що 01.03.2014 у будівлі ІНФОРМАЦІЯ_7 , за адресою: АДРЕСА_2 , відбулася нарада особового складу військовослужбовців ІНФОРМАЦІЯ_4 , на якій серед інших, був присутній керівний склад ІНФОРМАЦІЯ_4 , представники фсб рф, а також ОСОБА_6
ОСОБА_6 видав себе за представника органів влади російської федерації, шляхом умовлянь, погроз, підкупу, обіцянок подальшого проходження служби у самопроголошених, так званих «органах безпеки Кримського регіону», а у подальшому - Федеральній службі безпеки рф, зі збереженням отриманих військових звань та рівнозначних посад, підвищенням розміру грошового забезпечення та інших соціальних гарантій на рівні військовослужбовців ІНФОРМАЦІЯ_8 , особисто схиляв військовослужбовців керівного складу ІНФОРМАЦІЯ_9 , в тому числі заступника начальника ІНФОРМАЦІЯ_9 ОСОБА_5 до переходу на бік ворога в період збройного конфлікту, надання іноземній державі та її представникам допомоги в проведенні підривної діяльності проти України, тобто державної зради.
Також, в ході досудового розслідування допитано свідка, який надав покази в частині дій ОСОБА_5 після проведення зазначеної наради. Він зазначив, що від співробітників відділу «К», який очолював ОСОБА_5 , стало відомо про те, що останній писав рапорт про перехід до так званої « ІНФОРМАЦІЯ_10 » (СБК), сфотографував його та використовував як зразок для підлеглих, фактично змушуючи їх до аналогічних дій.
Свідок також показав, що надалі, після анексії Криму, ОСОБА_5 виїхав на материкову частину України, був призначений на посаду заступника начальника ІНФОРМАЦІЯ_11 - начальника підрозділу «К». Проте у подальшому стало відомо про дії ОСОБА_5 щодо написання рапорту про перехід до СБК. Після чого, він був усунений з посади, та продовжив проходження служби у ІНФОРМАЦІЯ_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_12 ).
Вказані факти свідчать про можливу причетність ОСОБА_5 до вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 111 КК України (державна зрада).
Крім того, встановлено, що ОСОБА_5 перетинав державний кордон України, востаннє 24.12.2021 в напрямку в'їзду на територію України.
Особова справа ОСОБА_5 може містити відомості щодо його кар'єрного шляху, кадрових переміщень, службових характеристик, пояснень щодо подій 2014 року, а також документів, які можуть мати значення для кваліфікації його дій у кримінальному провадженні.
Прокурор зазначив, що по даному кримінальному провадженні провадяться слідчі дії, в зв'язку з чим виникла необхідність в отриманні тимчасового доступу до документів, які містять охоронювану законом таємницю та знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою: АДРЕСА_1 , з можливістю вилучення копій документів.
В судове засідання слідчий, прокурор не з'явився, про причини неявки суд не повідомив. Прокурор подав заяву про розгляд клопотання у його відсутність та зазначив, що клопотання підтримує в повному обсязі.
Представник особи, у володінні якої перебувають речі та документи в судове засідання не з'явився, подав письмові пояснення, відповідно до яких не заперечував щодо надання тимчасового доступу до особової справи в частині періоду проходження військової служби в органах СБ України.
Статтею 22 КПК України передбачено, що кримінальне провадження здійснюється на основі змагальності, що передбачає самостійне обстоювання стороною обвинувачення і стороною захисту їхніх правових позицій, прав, свобод і законних інтересів засобами, передбаченими цим Кодексом. Сторони кримінального провадження мають рівні права на збирання та подання до суду речей, документів, інших доказів, клопотань, скарг, а також на реалізацію інших процесуальних прав, передбачених цим Кодексом.
У відповідності до положень ст. 26 КПК України, сторони кримінального провадження є вільними у використанні своїх прав у межах та спосіб, передбачених цим Кодексом.
Оскільки, згідно ч. 4 ст. 163 КПК України, відсутність слідчого чи прокурора не є перешкодою для розгляду клопотання, суд визнав можливим розглянути клопотання за відсутності слідчого, прокурора на підставі наявних доказів.
Фіксація під час розгляду клопотання слідчим суддею за допомогою технічних засобів на підставі ч. 4 ст. 107 КПК України не здійснювалась.
Дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя приходить до наступного висновку.
Згідно ч. 1 ст. 132 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 132 КПК України, тимчасовий доступ є одним із заходів забезпечення кримінального провадження.
Згідно ч. 1 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до електронних інформаційних систем або їх частин, мобільних терміналів систем зв'язку здійснюється шляхом зняття копії інформації, що міститься в таких електронних інформаційних системах або їх частинах, мобільних терміналах систем зв'язку, без їх вилучення.
Згідно до ст. 162 КПК України, до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в документах, належать: 1) інформація, що знаходиться у володінні засобу масової інформації або журналіста і надана їм за умови нерозголошення авторства або джерела інформації; 2) відомості, які можуть становити лікарську таємницю; 3) відомості, які можуть становити таємницю вчинення нотаріальних дій; 4) конфіденційна інформація, в тому числі така, що містить комерційну таємницю; 5) відомості, які можуть становити банківську таємницю; 6) особисте листування особи та інші записи особистого характеру; 7) інформація, яка знаходиться в операторів та провайдерів телекомунікацій, про зв'язок, абонента, надання телекомунікаційних послуг, у тому числі отримання послуг, їх тривалості, змісту, маршрутів передавання тощо; 8) персональні дані особи, що знаходяться у її особистому володінні або в базі персональних даних, яка знаходиться у володільця персональних даних; 9) державна таємниця; 10) таємниця фінансового моніторингу; 11) відомості, що становлять професійну таємницю відповідно до Закону України "Про ринки капіталу та організовані товарні ринки".
Відповідно до ч. 5 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Згідно ч. 6 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
З матеріалів клопотання вбачається, що іншим способом довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів, неможливо.
Таким чином, враховуючи положення ст. 163 КПК України, дослідивши матеріали клопотання, пояснення представника особи у володінні якої перебувають документи, слідчий суддя дійшов висновку про наявність підстав для задоволення клопотання, оскільки вказана інформація має суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні та іншими способами неможливо довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих документів неможливо.
На підставі викладеного і керуючись ст. 108, ст.ст. 159, 160, 162-164, 166, ст. 309 КПК України, слідчий суддя,-
Клопотання прокурора групи прокурорів у кримінальному провадженні № 42023000000000808 Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів - задовольнити.
Надати дозвіл слідчим Управління з розслідування злочинів, вчинених у зв'язку із масовими протестами у 2013-2014 роках, Державного бюро розслідувань, які входять до складу слідчої групи у кримінальному провадженні № 42023000000000808, а саме: ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , а також прокурорам групи прокурорів у кримінальному провадженні № 42023000000000808, а саме: заступнику начальника другого відділу процесуального керівництва Департаменту організації, процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення у кримінальних провадженнях про злочини, вчинені у зв'язку із масовими протестами у 2013-2014 роках, Офісу Генерального прокурора ОСОБА_17 , прокурору другого відділу процесуального керівництва Департаменту організації, процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення у кримінальних провадженнях про злочини, вчинені у зв'язку із масовими протестами у 2013-2014 роках Офісу Генерального прокурора ОСОБА_18 , прокурору Черкаського відділу Черкаської окружної прокуратури Черкаської області ОСОБА_19 , прокурору Черкаського відділу Черкаської окружної прокуратури Черкаської області ОСОБА_3 , які мають допуск до державної таємниці відповідної форми на тимчасовий доступ до оригіналів документів, які містять охоронювану законом таємницю та знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою: АДРЕСА_1 , з можливістю вилучення копій документів, що містять відомості за період перебування ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_13 на військовій службі в СБ України, ЗСР України, та які знаходяться в матеріалах особової справи №1071 у т.ч. тих, які включають інформацію з обмеженим доступом (службової інформації, таємної інформації, конфіденційної).
Визначити строк дії ухвали тривалістю в два місяці, який обраховувати з дня постановлення ухвали слідчим суддею.
Службовим особам ІНФОРМАЦІЯ_1 надати (забезпечити) тимчасовий доступ до речей і документів, особам, які здійснюють досудове розслідування у кримінальному провадженні та/або оперативним підрозділам органів внутрішніх справ, які здійснюють слідчі (розшукові) дії в кримінальному провадженні за письмовим дорученням слідчого, прокурора та надати їм можливість вилучити зазначені в ухвалі документи.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Підготовлено в 2-х примірниках.
Прим. 1 - справа №757/9216/25-к.
Прим. 2 - прокурор ОСОБА_3
Копія - ІНФОРМАЦІЯ_1
Виконавець: ОСОБА_1 , 07.03.2025