Заводський районний суд м. Запоріжжя
Справа № 332/81/25
Провадження №: 2/332/947/25
28 квітня 2025 р. м. Запоріжжя
Заводський районний суд м. Запоріжжя у складі головуючого судді Блажко У.В. за участі секретаря судового засідання Дубачової А.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні у порядку спрощеного провадження цивільну справу за позовом Департамента соціального захисту населення Запорізької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої державної допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам,
У січні 2025 року Департамент соціального захисту населення Запорізької міської ради (надалі - Департамент/позивач) звернувся до Заводського районного суду м. Запоріжжя із позовом до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої державної допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам.
В обґрунтування позову Департамент зазначив, що ОСОБА_1 29.08.2023 взята на облік як внутрішньо переміщена особа. Після отримання довідки відповідачка звернулася до Департаменту із заявою про призначення допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам (надалі - допомога). На підставі заяви відповідачки від 29.08.2023 та наданих документів їй було призначено державну допомогу з 01.08.2023 у розмірі 2000,00 грн щомісяця. У листопаді 2023 року Департаментом отримані дані верифікації щодо одержувачів допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, згідно з якими відповідачка протягом трьох місяців перед зверненням здійснила на суму, що перевищує 100 тис. гривень, купівлю житлового будинку. За результатами верифікації державних виплат Міністерства фінансів України у зв'язку зі здійсненням відповідачем купівлі будинку на суму, що перевищує 100 000 грн, Департаментом соціального захисту населення Запорізької міської ради винесено рішення припинити виплату допомоги відповідачці з 01.09.2023. Позивачем встановлений обсяг надміру виплачених сум допомоги, на яку відповідач не мала права, за період з вересня по листопад 2023 року, розмір якої становить 6000,00 грн. Департаментом засобами поштового зв'язку на адресу відповідачки було наслано повідомлення про припинення надання та повернення надміру виплачених коштів державної допомоги у розмірі 6000,00 грн. Надміру виплачені кошти державної допомоги відповідачем в добровільному порядку не повернуто. Посилаючись на викладене, позивач просив суд стягнути з відповідачки надміру виплачені кошти допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам у розмірі 6000,00 грн та судові витрати по справі.
Ухвалою судді від 27.01.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, визначено провести розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін, сторонам встановлені строки для подання заяв по суті справи.
Ухвалою суду від 24.02.2025 клопотання представника позивача Купрікової О.О. про витребування доказів задоволено, витребувано у Міністерства соціальної політики України інформацію з Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб стосовно ОСОБА_1 .
Листом від 05.03.2025 Міністерство соціальної політики України надало суду інформацію про те, що ОСОБА_1 перебуває на обліку внутрішньо переміщених осіб, фактично проживає за адресою: АДРЕСА_1 .
У судовому засіданні 23.04.2025 представник позивача Купрікова О.О. просила позов задовольнити з підстав, зазначених у ньому, не заперечувала проти винесення заочного рішення по справі.
Відповідачка ОСОБА_1 у судові засідання не з'явилася, причин неявки суду не повідомила, про день, час та місце слухання справи повідомлялася у встановленому законом порядку через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України та шляхом направлення судової повістки за адресою місця реєстрації внутрішньо переміщеної особи.
У встановлений судом строк відзив на позовну заяву до суду відповідачка не подала, жодних заяв чи клопотань не надіслала, у зв'язку з чим суд відповідно до положень ч. 8 ст. 178 ЦПК України вирішує справу за наявними в ній матеріалами.
Відповідно до ч. 4 ст. 223 ЦПК України у разі повторної неявки в судове засідання відповідача, повідомленого належним чином, суд вирішує справу на підставі наявних у ній даних чи доказів (постановляє заочне рішення).
Відповідно до ч. 1 ст. 280 ЦПК України суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: 1) відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; 2) відповідач не з'явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; 3) відповідач не подав відзив; 4) позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
На підставі наявних у справі доказів, зі згоди представника позивача, прийнято рішення про заочний розгляд справи на підставі ст. 280 ЦПК України.
У судовому засіданні 23.04.2025 вирішено відкласти ухвалення та проголошення судового засіданні на 28 квітня 2025 року.
У судове засідання 28.04.2025 учасники справи не з'явилися. Представник позивача надав суду заяву про проведення судового засідання за його відсутності. Відповідачка до суду не з'явилася, причин неявки суду не повідомила.
Заслухавши представника позивача, дослідивши письмові докази, наявні в матеріалах справи, всебічно перевіривши обставини, на яких вони ґрунтуються, у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, суд встановив такі обставини та дійшов таких висновків.
Судом встановлено, що відповідачка ОСОБА_1 29.08.2023 звернулася до Департамента соціального захисту населення Запорізької міської ради із заявою про взяття на облік як внутрішньо переміщеної особи, після чого відповідачці видано довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Того ж дня відповідачка звернулася до позивача із заявою про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам. У заяві ОСОБА_1 зазначила, що ознайомлена з умовами надання допомоги та усвідомлює, що наведені нею відомості, які вплинули на надання допомоги, можуть бути перевірені згідно із законодавством (а.с. 18).
Відповідно до п. 1 Порядку про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 № 332, у редакції, що діяла на момент призначення відповідачці допомоги (надалі - Порядок № 332), цей Порядок визначає механізм надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам (далі - допомога). Допомога призначається для забезпечення соціальної підтримки внутрішньо переміщених осіб із числа незахищених верств населення та стимулювання до працевлаштування внутрішньо переміщених осіб працездатного віку.
За приписами п. 2 Порядку № 332 допомога призначається на шість місяців внутрішньо переміщеній особі, яка вперше звернулася за призначенням допомоги, та виплачується щомісяця внутрішньо переміщеній особі або уповноваженій особі на внутрішньо переміщену особу у випадку недієздатності отримувача або дитину (далі - уповноважена особа) у такому розмірі: для осіб з інвалідністю та дітей - 3000 гривень; для інших осіб - 2000 гривень. Допомога призначається на кожну внутрішньо переміщену особу (далі - отримувач), відомості про якого включено до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб. Допомога призначається за повний місяць, у якому уповноважена особа звернулася за її наданням, незалежно від дати такого звернення.
Рішення Департаменту від 30.08.2023 № 1071093003-2023-1 ОСОБА_1 призначена допомога на проживання внутрішньо переміщеним особам з 01.08.2023 у розмірі 2000,00 грн.
Пунктом 23 Порядку № 332 визначено, що для підтвердження актуальності права уповноваженої особи та отримувачів на продовження отримання допомоги Мінсоцполітики щомісяця забезпечує передачу Мінфіну засобами електронної інформаційної взаємодії інформації отримувачів для проведення поточної верифікації відповідно до Закону України "Про верифікацію та моніторинг державних виплат". За результатами проведеної верифікації отримувачів Мінфіном передаються рекомендації Мінсоцполітики для подальшого завантаження до електронних систем Мінсоцполітики із використанням функціоналу Єдиної системи.
Пунктом 24 Порядку № 332 визначено, що у разі успішного проходження верифікації інформації отримувачів допомога продовжується автоматично із використанням функціоналу Єдиної системи. У разі виявлення невідповідності вимогам цього Порядку за результатами верифікації та відомостей, відображених в Єдиній системі, в Єдиній системі формується відповідний статус із зазначенням критеріїв, наведених у пунктах 7, 7-1 і 8 цього Порядку, які порушено. За наявності технічної можливості інформація про підстави відмови у призначенні/ продовженні виплати допомоги та порядок оскарження рішення повідомляється уповноваженій особі або отримувачам із застосуванням засобів електронного сповіщення Єдиної системи, засобами мобільного зв'язку або органу соціального захисту населення, який призначає допомогу на проживання, шляхом надсилання повідомлення з використанням засобів поштового/електронного зв'язку.
Відповідно до підпункту 2 п. 7 Порядку № 332 допомога не призначається внутрішньо переміщеній особі, яка вперше звертається за її призначенням, починаючи з 1 серпня 2023 року, якщо протягом трьох місяців перед зверненням внутрішньо переміщеною особою, яка звертається за допомогою на проживання, здійснено на суму, що перевищує 100 тис. гривень, купівлю земельної ділянки, квартири (будинку) (крім житла, отриманого або придбаного за рахунок державного чи місцевого бюджету, та житла, розташованого на територіях активних бойових дій, можливих бойових дій, тимчасово окупованих територіях, зазначених у переліку територій, щодо яких не визначено дати завершення бойових дій (припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації, або житла, яке зруйновано), іншого нерухомого майна, цінних паперів та інших фінансових інструментів, віртуальних активів (у значенні, наведеному в Законі України “Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення»), інших товарів довгострокового вжитку (крім автомобілів, будівельних матеріалів, якщо в особи пошкоджено/знищено житло) або оплачено (одноразово) будь-які роботи або послуги (крім будівельних, якщо в особи пошкоджено/знищено житло, медичних, освітніх та житлово-комунальних послуг згідно із соціальною нормою житла).
У листопаді 2023 року Департаментом отримані дані верифікації, за результатами якої виявлена невідповідність за кодом 458 (внутрішньо переміщена особа, яка вперше звертається за її призначенням, починаючи з 1 серпня 2023 року, протягом трьох місяців перед зверненням здійснила на суму, що перевищує 100 000 грн купівлю земельної ділянки, квартири (будинку), іншого нерухомого майна).
Відповідно до Інформації Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта від 04.12.2023 № 356848123, сформованої на запит Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради, 20 липня 2023 року здійснена державна реєстрація права власності на житловий будинок, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , за ОСОБА_1 , ціна нерухомого майна становить 621 667,00 грн (а.с. 20).
Ураховуючи результати верифікації державних виплат Міністерства фінансів України, у зв'язку зі здійсненням відповідачкою придбання будинку на суму, що перевищує 100 000 грн, Департаментом соціального захисту населення Запорізької міської ради 18.12.2023 прийнято рішення про припинення виплати допомоги ОСОБА_1 з 01 вересня 2023 року (а.с. 29). Позивачем встановлено обсяг надміру виплачених сум допомоги, на яку відповідачка не мала права, за період з вересня 2023 року по листопад 2023 року у розмірі 6000,00 грн (а.с. 30).
Листом від 26.12.2023 відповідачку повідомлено, що в результаті верифікації виявлено, що вона не має правових підстав на отримання допомоги внутрішньо переміщеним особам, а також про розмір переплати суми допомоги та необхідність її повернення.
Відповідно до пункту 18 Порядку № 332 уповноважена особа несе відповідальність за достовірність інформації, зазначеної у заяві.
Пунктом 29 Порядку № 322 визначено, що у разі неправомірного або повторного отримання внутрішньо переміщеною особою допомоги на проживання за певний період суми виплаченої допомоги повертаються особою добровільно або за вимогою органу соціального захисту населення.
Орган соціального захисту населення з моменту виявлення факту надмірне перерахованої (виплаченої) допомоги визначає обсяг неправомірно або повторно отриманих коштів та протягом 30 робочих днів повідомляє про це уповноваженій особі або отримувачу шляхом надсилання повідомлення з використанням засобів поштового/електронного зв'язку (із застосуванням засобів електронного сповіщення Єдиної системи (за технічної можливості)/ засобами мобільного зв'язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику.
У разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки орган соціального захисту населення вирішує питання про їх стягнення в судовому порядку.
Кошти надміру перерахованої (виплаченої) допомоги повертаються отримувачами та банками на не бюджетні рахунки органів соціального захисту населення відкриті в Казначействі.
Частиною 1 ст. 1212 ЦК України встановлено, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Відповідно до ст. 1215 ЦК України не підлягають поверненню безпідставно набуті допомоги, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
За змістом зазначеної норми, допомога, в даному випадку допомога переміщеним особам на проживання, не підлягає поверненню у випадку, якщо її виплата проведена юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки та відсутності недобросовісності з боку набувача.
Аналіз положень ст. 1215 ЦК України дає підстави для висновку про те, що за загальним правилом безпідставно набута особою допомога не підлягає поверненню, натомість, закон встановлює два виключення з цього правила: по-перше, якщо її виплата є результатом рахункової помилки з боку особи, яка проводила цю виплату; по-друге, у разі недобросовісності з боку набувача.
Державна допомога на проживання внутрішньо переміщеним особам призначена ОСОБА_1 у зв'язку з неповідомленням нею про те, що 20 липня 2023 року вона придбала житловий будинок, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , вартістю 621 667,00 грн. Таким чином, ОСОБА_1 не мала права на отримання допомоги, відповідно підстави для виплати допомоги відсутні.
Відповідачка не з'явилася до суду та не представила суду жодних доказів на спростування позовних вимог позивача.
Ураховуючи наведене, суд вважає, що з боку відповідачки наявна недобросовісність набуття державної допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, та доходить висновку, що позовні вимоги слід задовольнити, стягнути з ОСОБА_1 на користь держави в особі позивача надміру виплачену суму державної допомоги у розмірі 6000,00 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Отже, з відповідача підлягають стягненню на користь позивача понесені судові витрати в розмірі 3028,00 грн.
Керуючись ст. 13, 81, 141, 263-265, 279, 280-284 ЦПК України, суд
Позов Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої державної допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради надміру виплачену допомогу на проживання внутрішньо переміщеній особі у розмірі 6000 (шість тисяч) гривень 00 коп..
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської радисудовий збір у розмірі 3 028 (три тисячі двадцять вісім) гривень 00 коп..
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом двадцяти днів з дня отримання його копії. У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржено відповідачем в апеляційному порядку.
Заочне рішення може бути оскаржене позивачем в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Запорізького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його ухвалення. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частину судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Учасники справи:
позивач: Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради, місцезнаходження: 69035, м. Запоріжжя, бул. Марії Примаченко, б. 3, код ЄДРПОУ: 37573438;
відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_3 , РНОКПП: НОМЕР_1 .
Суддя У. В. Блажко