Справа № 296/13049/23
2-о/296/26/25
"23" квітня 2025 р. м.Житомир
Корольовський районний суд м.Житомира у складі:
головуючого судді - Драча Ю.І.,
присяжних - Черних Ж.А., Шелестюка С.М.
за участю секретаря судового засідання - Алексеєнко В.В., Дальянської В.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа - Орган опіки та піклування в особі виконавчого комітету Житомирської міської ради про визнання особи недієздатною та призначення опікуна
Заявник звернулася до суду із заявою про визнання матері дружини - ОСОБА_2 недієздатної та призначення його опікуном, посилаючись на те, що на протязі довгого часу ОСОБА_2 хворіє на психічну хворобу, у зв'язку з чим була поставлена на облік у психоневрологічний диспансер м. Житомира. В останній рік стан її здоров'я значно погіршився. Вона майже постійно потребує психіатричного лікування, не в змозі працювати, не усвідомлює наслідків своєї поведінки, не може орієнтуватися в простих життєвих ситуаціях. Потребує постійного нагляду та турботи. Внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу вона не здатна усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, тому потребує догляду та встановлення над нею опіки.
Крім цього зазначено, що на протязі тривалого часу/постійно заявник проживає та турбується про ОСОБА_2 , займається її лікуванням, харчуванням, доглядом та вирішує всі її побутові проблеми, що дозволяє їй жити в нормальних умовах. Заявник бажає доглядати її і в подальшому і бути її опікуном, і має на це можливість і бажання.
Ухвалою від 11.01.2024 відкрито провадження у справі.
23.04.2025 представником заявника - адвокатом Янчук М.О. подано заяву про розгляд справи за його відсутності. Заяву підтримують та просять задовольнити.
23.04.2025 представник органу опіки та піклування в особі виконавчого комітету Житомирської міської ради Любар О.В. подала заяву про розгляд справи за її відсутності. Не заперечує проти задоволення заяви ОСОБА_1 .
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 та ОСОБА_3 перебувають у зареєстрованому шлюбі, що підтверджується копією свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_1 (а.с. 11).
ОСОБА_2 є матір'ю дружини заявника ОСОБА_3 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 (а.с. 11,зворот) та копією рішення суду (а.с. 12).
Відповідно до довідки Консультативно терапевтично психіатричного відділення КНП «Обласний медичний спеціалізований центр» Житомирської обласної ради ОСОБА_2 , 1938 року народження, яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 за станом здоров'я потребує надання соціальної допомоги , включаючи вирішення питання оформлення опіки (а.с. 10).
ОСОБА_1 звернувся до органу опіки та піклування при виконавчому комітеті Житомирської міської ради із заявою про можливість виконання опікунських обов'язків над ОСОБА_2 . Рішенням виконавчого комітету Житомирської міської ради № 513 від 03.04.2024 року затверджено подання про можливість призначення опікуном ОСОБА_1 над ОСОБА_2 .
Відповідно до висновку судово-психіатричної експертизи № 989-2025 Житомирської філії судових експертиз Державної установи "Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров'я» ОСОБА_2 страждає на стійкий, хронічний психічний розлад - деменцію (слабоумство) змішаного генезу (дисметаболічного, дисциркуляторного, посттравматичного). ОСОБА_2 не здатна в даний час усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними.
Оскільки висновком судово-психіатричної експертизи встановлено, що ОСОБА_2 за своїм психічним станом не здатна усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, тому є достатні підстави для визнання її недієздатною.
Як передбачено ст. 55 ЦК України, опіка та піклування встановлюються з метою забезпечення особистих немайнових і майнових прав та інтересів малолітніх, неповнолітніх осіб, а також повнолітніх осіб, які за станом здоров'я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати обов'язки.
Вимогами ст. 58 ЦК України передбачено, що опіка встановлюється над малолітніми особами, які є сиротами або позбавлені батьківського піклування, та фізичними особами, які визнані недієздатними.
Згідно з ч. 1ст. 60 ЦК України, суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.
Ст. 62 ЦК України визначено, що опіка або піклування встановлюються за місцем проживання фізичної особи, яка потребує опіки чи піклування, або за місцем проживання опікуна чи піклувальника.
Згідно ст. 63 ЦК України, опікуном може бути лише фізична особа з повною цивільною дієздатністю, за її письмовою заявою; опікун призначається при можливості особи виконувати обов'язки опікуна чи піклувальника.
Частиною першою статті 300 ЦПК України передбачено, що суд, ухвалюючи рішення про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи (у тому числі обмеження або позбавлення права неповнолітньої особи самостійно розпоряджатися своїми доходами) чи визнання фізичної особи недієздатною, встановлює над нею відповідно піклування або опіку і за поданням органу опіки та піклування призначає їй піклувальника чи опікуна.
Виходячи з аналізу частини першої статті 60 ЦК України та частини першої статті 300 ЦПК України обов'язковою умовою призначення судом конкретної фізичної особи опікуном над недієздатною фізичною особою є наявність подання органу опіки та піклування щодо доцільності призначення саме цієї особи опікуном.
Подібний правовий висновок викладено у постановах Верховного Суду від 20 травня 2020 року у справі № 736/1508/17 (провадження№ 61-39361св18), від 23 листопада 2021 року у справі № 751/9572/19 (провадження № 61-3053св21).
Органами, які приймають рішення щодо опіки і піклування, є районні, районні в містах Києві та Севастополі державні адміністрації, виконавчі комітети міських, районних у містах, сільських, селищних рад (пункт 1.3. Правил опіки та піклування, затверджених спільним наказом Державного комітету України у справах сім'ї та молоді, Міністерства освіти України, Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства праці та соціальної політики України від 26 травня 1999 року № 34/166/131/88 від 26.05.99, далі - також Правила).
Органи опіки та піклування відповідно до покладених на них завдань та розподілу повноважень між структурними підрозділами відповідних управлінь і відділів місцевої державної адміністрації: вирішують питання про встановлення і припинення опіки та піклування; ведуть облік щодо осіб, які потребують опіки (піклування);здійснюють нагляд за діяльністю опікунів і піклувальників; провадять іншу діяльність щодо забезпечення прав та інтересів неповнолітніх дітей та повнолітніх осіб, які потребують опіки і піклування (пункт 1.7. Правил).
Рішення органів опіки і піклування про призначення чи звільнення опікунів і піклувальників від виконання своїх обов'язків, а також з інших питань опіки і піклування можуть бути оскаржені в установленому законом порядку (пункт 1.8. Правил).
Системний аналіз норм ЦК України, Правил свідчить, що саме відповідний Орган опіки вирішує питання про встановлення і припинення опіки та піклування, а також приймає рішення про призначення чи звільнення опікунів і піклувальників від виконання своїх обов'язків. Рішення про встановлення опіки (піклування) повинно бути прийняте не пізніше як у місячний термін з моменту, коли відповідному Органові опіки стане відомо про потребу встановлення опіки чи піклування. За наявності документів визначених пунктом 3.3. Правил, зокрема й рішення суду про визнання особи недієздатною для безпосереднього здійснення опіки Орган опіки призначає конкретного опікуна.
Опікуном може бути лише фізична особа за умови подання письмової заяви. Водночас, якщо особі, яка перебуває в закладі охорони здоров'я, опікун або піклувальник у встановленому законом порядку не призначений, то виконання обов'язків опікунів та піклувальників від імені держави здійснює зазначена установа в особі керівника зазначеної установи.
Крім того, зміст наведених вище норм Закону свідчить про те, що обов'язковою умовою призначення судом конкретної фізичної особи опікуном над недієздатною фізичною особою є наявність подання органу опіки та піклування щодо доцільності призначення саме цієї особи опікуном. Таке подання має бути обґрунтованим і оформлюватися за наявності документів визначених пунктом 3.3. Правил, й у разі неможливості за певних причин відповідним органом опіки та піклування прийняти рішення про опіку самостійно.
Відтак, в разі визнання особи недієздатною, суд встановлює опіку над такою особою та призначає опікуна тільки за обґрунтованим поданням органу опіки та піклування до якого мають долучатися відповідні документи, які стали підставою для його оформлення та подання до суду.
Відповідно до ч. 1ст. 75 ЦК України, суд, якщо він призначив опікуна чи піклувальника, або орган опіки та піклування за заявою особи звільняє її від повноважень опікуна або піклувальника.
Згідно ч. 2 ст.300 ЦПК України суд за заявою органу опіки та піклування чи особи, призначеної піклувальником або опікуном, у місячний строк звільняє її від повноважень піклувальника або опікуна і призначає за поданням органу опіки та піклування іншу особу, про що постановляє ухвалу.
Враховуючи, що ОСОБА_2 потребує встановлення опіки, суд приходить до висновку про необхідність задоволення заяви ОСОБА_1 та призначення його опікуном над недієздатною ОСОБА_2 .
Відповідно до ч.6 ст.300 ЦПК України строк дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною визначається судом, але не може перевищувати двох років.
Керуючись ст.ст.236-241, 294, 300 ЦПК України, ст.ст.39, 41, 58, 60, 63 ЦК України, суд
Заяву задовольнити.
Визнати недієздатною ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_3 .
Встановити опіку та призначити опікуном над недієздатною ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_3 - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (паспорт № НОМЕР_4 , виданий 13.12.2017 органом 1810, РНОКПП НОМЕР_5 , місцем реєстрації: АДРЕСА_1 )
Визначити строк дії рішення суду 2 (два) роки.
Опікун та/або представник органу опіки та піклування мають право звернутись з клопотанням про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною не пізніше ніж за 15 (п'ятнадцять) днів до закінчення строку дії вказаного рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Житомирського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення судового рішення.
Заявник: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_5 . Адреса реєстрації: АДРЕСА_1 .
Заінтересована особа: виконавчий комітет Житомирської міської ради Рада, як орган опіки та піклування, місцезнаходження: м. Житомир, майдан ім. С.П. Корольова. 4/2.
Головуючий суддя Юрій ДРАЧ
Присяжні Жанна ЧЕРНИХ
Сергій ШЕЛЕСТЮК