Справа №173/252/25
Провадження №3/173/157/2025
іменем України
24 квітня 2025 р. Верхньодніпровський районний суд Дніпропетровської області
Суддя Верхньодніпровського районного суду Дніпропетровської області Петрюк Т.М., за участю прокурора Кобринського Т.В., захисника - адвоката Тиховліса В.Р., розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду, в м. Верхньодніпровську, матеріал, який надійшов від Управління стратегічних розслідувань в Дніпропетровській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України відносно
ОСОБА_1 ,
ІНФОРМАЦІЯ_1 ;
РНОКПП - НОМЕР_1 ;
місце реєстрації та проживання: АДРЕСА_1 ;
місце роботи: ДП «Петриківське лісове господарство», лісничий,
про вчинення адміністративних правопорушень, пов'язаних з корупцією, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП.
встановив:
ОСОБА_1 , будучи в.о. лісничим Мишуринрізького ДП «Петриківське лісове господарство» відповідно до підпункту «е» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом декларування, а також, відповідно до примітки до статті 172-6 КУпАП будучи суб'єктом правопорушення за цією статтею, у порушення вимог ч.1 ст. 45 п.27 розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» несвоєчасно та без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функції держави або місцевого самоврядування за 2021 рік, а саме: 07.02.2024 о 16 год. 41 хв., тобто з порушенням встановленого законодавством строку для подачі такої декларації, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачене частиною 1 статті 172-6 КУпАП.
ОСОБА_1 , будучи в.о. лісничим Мишуринрізького ДП «Петриківське лісове господарство» відповідно до підпункту «е» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом декларування, а також, відповідно до примітки до статті 172-6 КУпАП будучи суб'єктом правопорушення за цією статтею, у порушення вимог ч.1 ст. 45 п.27 розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» несвоєчасно та без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функції держави або місцевого самоврядування за 2022 рік, а саме: 07.02.2024 о 16 год. 51 хв., тобто з порушенням встановленого законодавством строку для подачі такої декларації, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачене частиною 1 статті 172-6 КУпАП.
Відповідно до абз. 12 ч. 1 Закону України «про запобігання корупції» правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст. 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Відповідно до частини 1 статті 651 Закону за вчинення корупційних або пов'язаних з корупцією правопорушень особи, зазначені в частині першій статті 3 цього Закону, притягаються до кримінальної, адміністративної, цивільно-правової та дисциплінарної відповідальності у встановленому законом порядку.
Абз. 1 ч. 2 ст. 81 Цивільного кодексу України визначає, що юридичні особи, залежно від порядку їх створення, поділяються на юридичних осіб приватного права та юридичних осіб публічного права, а абз. 3 ч. 2 ст. 81 Цивільного Кодексу України закріплює, що юридична особа публічного права створюється розпорядчим актом Президента України, органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування.
Відповідно до Статуту Державне підприємство «Петриківське лісове господарство», засновано на державній власності створене на підставі наказу Міністерства лісового господарства України від 31.10.1991 №133 «Про організаційну структуру управління лісовим господарством України», належить до сфери управління Державного агентства лісових ресурсів України і координується Дніпропетровським обласним управлінням лісового та мисливського господарства (код ЄДРПОУ - 00991611).
Підприємство є державним комерційним підприємством - юридичною особою публічного права та суб'єктом господарювання. Підприємство діє на принципах повної господарської самостійності та самоокупності, самостійно планує свою діяльність, несе відповідальність за її наслідки та виконання зобов'язань перед бюджетом, держаними цільовими фондами.
Постановою Кабінету міністрів України №976 від 16.09.2009 затверджено Положення про державну лісову охорону.
Згідно п. 1 Положення Державна лісова охорона діє у складі Держлісагенства Республіканського комітету Автономної республіки Крим з питань лісового і мисливського господарства, обласних управлінь лісового і мисливського господарства і підприємств та організацій, що належать до сфери управління Держлісагенства. Держлісохорона має статус правоохоронного органу.
Відповідно до абзацу 5 розділу «Підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Держлісагенства» додатку до Положення «Посадові особи державної лісової охорони» посаду «лісничим» разом з іншими посадами, зазначеними у вказаному додатку до Положення, віднесено до посадових осіб державної лісової охорони.
Згідно наказу № 58 від 31.10.2008 Державного підприємства «Верхньодніпровське лісове товариство» ОСОБА_1 було прийнято на посаду пом. лісничого, а потім переведено на в.о. лісничого М-Різького лісництва. Наказом № 82-к від 24.12.2024 державного підприємства «Петриківське лісове господарство призначено на посаду в.о. лісничого Машуринрізького лісництва ДП «Петриківський лісгосп».
Згідно з п.п. «е» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону,є посадові особи державної лісової охорони. Одночасно, зазначена категорія посад віднесена до суб'єктів вчинення адміністративного правопорушення.
Отже, працюючі в ДП «Петриківський лісгосп», ДП «Верхньодніпровський лісгосп» ОСОБА_1 був посадовою особою державної лісової охорони.
Статтею 45 Закону України «Про запобігання корупції», передбачено, що особи, зазначені у пункті 1, підпункті «а» «в» - «г» пункту 2 частини першої ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані щорічно до першого квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до абзацу 16 частини 1 статті 1 Закону № 1700-VII суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в» - «г» пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Наказом Національного агентства «Про затвердження форми декларації особи уповноваженої на виконання функцій держави та місцевого самоврядування та Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» від 23.07.2021 №449/21 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29 липня 2021 року за №987/36609) затверджено форми декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави та місцевого самоврядування та Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Цей Порядок визначає процедуру заповнення та подання до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, передбачених статтею 45 Закону України «Про запобігання корупції».
Декларація заповнюється та подається особисто суб'єктом декларування шляхом заповнення електронної форми після автентифікації у власному персональному електронному кабінеті у Реєстрі.
При дослідженні матеріалів справи встановлено, що ОСОБА_1 на виконання вимог Закону України «Про запобігання корупції» 07.02.2024 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (за 2021-2022 роки), шляхом заповнення відповідної форми на веб-ресурсі https:\\public.nazk.gov.ua\search, тобто даним фактом підтверджено обізнаність ОСОБА_1 з порядком роботи реєстру та його вміння користуватися ним при заповненні та подачі декларації.
Однак, відповідно до результатів пошуку у Єдиному державному реєстрі декларацій на офіційному сайті Національного агентства з питань запобігання корупції (https:\\public.nazk.gov.ua\search), встановлено, що ОСОБА_1 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за типом «щорічна» за 2021 рік, лише 07.02.2024 року о 16 годині 41 хвилин, а за 2022 рік лише 07.02.2024 року о 16 годині 51 хвилин, тобто поза межами строку встановленого законом для подачі такого роду декларацій (том справи 1 а.с.8; том справи 2 а.с.8).
У судовому засіданні ОСОБА_1 визнав свою вину та щиро розкаявся у вчиненні адміністративних правопорушень, пов'язаних з корупцією, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП, а також підтвердив факт несвоєчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік, лише 07.02.2024 року, і за 2022 рік лише 07.02.2024 року. При цьому пояснив, що причиною несвоєчасного подання декларації стало те, що в зв'язку із введенням в Україні воєнного стану було відстрочення подачу щорічних декларацій. В подальшому він звільнився із займаної посади, поїхав на заробітки і там затримався та упустив момент для подачі щорічної декларації та не знав, що було поновлено необхідність подачі щорічних декларацій. Лише коли йому повідомили із його попередньої роботи про необхідність заповнення і подання щорічної декларації та надали необхідні для її заповнення дані, він заповнив та подав щорічні декларації.
Адвокат Тиховліс В.Р. у судовому засіданні наполягав на закритті провадження у справі про адміністративні правопорушення, пов'язаних з корупцією, передбачених статтею ч.1 ст.172-6 КУпАП, виходячи із закінченням строків давності притягнення до адміністративної відповідальності.
Прокурор у судовому засіданні підтримав доводи, викладені у протоколах про адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією у повному обсязі. Просив притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.172-6 КУпАП та накласти адміністративне стягнення у виді та в межах санкції даної статті. Також пояснив. що строки давності притягнення ОСОБА_1 , до адміністративної відповідальності не закінчились, оскільки датою виявлення адміністративних правопорушень пов'язаних з корупцією, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП є дата складання протоколів, яким зафіксоване відповідне адміністративне правопорушення, тобто 27.01.2025 року.
Вислухавши пояснення, дослідивши в судовому засіданні зібрані по справі докази та оцінюючи їх в сукупності, суд вважає, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, пов'язаних з корупцією, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП, знайшла своє підтвердження в ході судового розгляду справи, зокрема:
- відповідно до результатів пошуку у Єдиному державному реєстрі декларацій на офіційному сайті НАЗК, встановлено, що ОСОБА_1 подав електрону форму щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за типом «щорічна» за 2021 рік, 07.02.2024 року о 16 годині 41 хвилин, тобто поза межами строку встановленого законом для подачі такого роду декларацій (том справи 1 а.с.64-71);
- відповідно до результатів пошуку у Єдиному державному реєстрі декларацій на офіційному сайті НАЗК, встановлено, що ОСОБА_2 подав електрону форму щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за типом «щорічна» за 2022 рік, 07.02.2024 року о 16 годині 51 хвилин, тобто поза межами строку встановленого законом для подачі такого роду декларацій (том справи 2 а.с.64-71);
Частиною 1 ст.172-6 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
На підставі Закону України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану" були внесені зміни до деяких Законів України, а саме: пункт 27 розділу XIII "Прикінцеві положення" Закону України «Про запобігання корупції» №1700-VІІ від 14.10.2014 викладено у такій редакції: "установити, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Тобто, вищевказаним Законом визначено, що щорічні декларації (з будь-якою позначкою) за 2021-2022 звітні періоди за загальним правилом слід подати до 31 січня 2024 року.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 несвоєчасно та без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік та за 2022 рік, лише 07 лютого 2024 року.
Надані суду докази узгоджуються в цілому, не викликають сумніву та вказують на винуватість ОСОБА_1 у вчиненні даних адміністративних правопорушень.
Вказаними діями ОСОБА_1 вчинив адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, відповідальність за які передбачена ч.1 ст.172-6 КУпАП, а саме: несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий рік.
Доводи адвоката Тиховліса Р.В., про те, що пропущені строки притягнення ОСОБА_1 , до адміністративної відповідальності та за цією обставиною справа підлягає закриттю , суд вважає безпідставними.
Оскільки за правилами ст. 38 КУпАП, адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення. Суд вважає, що датою вчинення адміністративного правопорушення є 31 січня 2024 року, тобто дата, до якої необхідно було подати щорічні декларації за 2021 та 2022 роки. Виявлене правопорушення 27.01.2025 року , тобто в межах строку, передбаченого ст. 38 КУпАП.
З урахуванням наведеного, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 , є винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 Кодексом України про адміністративні правопорушення
Призначаючи адміністративне стягнення ОСОБА_1 суд враховує характер вчинених правопорушень, котрі стосуються засад запобігання та протидії корупції, незначний проміжок часу, що пройшов з дати закінчення строку для подачі щорічних декларацій за 2021 і 2022 роки до дати фактичного їх подання ОСОБА_1 , а тому, суд прийшов до висновку про можливість застосувати до гр. ОСОБА_1 ст.22 КУпАП та обмежитись усним зауваженням, яке на думку суду буде достатнім для виправлення правопорушника та попередження вчинення ним нових правопорушень.
На підставі викладеного та керуючись ст.283, ст. 22, ч.1 ст. 172-6 КУпАП,-
постановив:
Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 Кодексом України про адміністративні правопорушення.
На підставі ст.22 КУпАП звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності за ч.1 ст.172-6 КУпАП за малозначністю вчиненого правопорушення, обмежившись усним зауваженням.
Провадження по справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.172-6 КУпАП закрити за малозначністю адміністративних правопорушень.
Постанова може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду через Верхньодніпровський районний суд Дніпропетровської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення зазначеного десятиденного строку, встановленого для її оскарження.
Строк пред'явлення постанови до виконання протягом трьох місяців з дня набрання нею законноїсили.
Суддя Т.М.Петрюк