Справа № 676/6040/24
Провадження № 3/676/13/25
24 квітня 2025 року м. Кам'янець-Подільський
Суддя Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області Савчук Р.І., з участю секретаря Рачковської Т.О., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , його захисника, адвоката Мерінової Н.В. розглянувши матеріали справи, що надійшли від батальйону патрульної поліції Кам'янець-Подільського району УПП в Хмельницькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця АДРЕСА_1 , за ч. 1 ст. 130 КУпАП,-
До Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області надійшов адміністративний протокол серії ЕПР1 № 121400 від 02.09.2024 року відповідно до якого ОСОБА_1 02.09.2024 року близько 00 год. 15 хв. по вул. Драгоманова, 11 м. Кам'янець-Подільського керував транспортним засобом марки «Opel Vectra» д.р.н. НОМЕР_1 , з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме запах алкоголю з порожнини рота, виражене тремтіння пальців рук, порушення мови, від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння у встановленому законом порядку на місці зупинки транспортного засобу та в найближчому медичному закладі відмовився. Своїми діями, ОСОБА_1 порушив вимоги п.2.5 Правил дорожнього руху, за що передбачена адміністративна відповідальність за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні вказаного правопорушення не визнав та пояснив, що не вживав алкогольні напої. Вказав, що в день події був зупинений працівниками поліції за порушення комендантської години, в ході розмови поліцейський запропонував пройти тест на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки, погодився проте у вказаного екіпажу був відсутній «Драгер». По спливу значного терміну часу приїхав інший екіпаж, проте на той момент він уже відмовився від проходження огляду на місці зупинки та просив поліцейських проїхати у медичний заклад, при цьому поліцейські не роз'яснили права та обов'язки відповідно до ст. 268 КУпАП та ст. 63 КУ, не надали жодного направлення для проходження огляду. Прибувши у лікарню, лікар та поліцейські вимагали його засвідчуваних підписів під різного роду документами, які як було ними сказано, регламентовані чинним законодавством. Відмовився їх підписувати, оскільки його було доставлено до лікарні для проходження огляду на стан сп'яніння, а не для здійснення підписів під різними документами. Вважає, що дану відмову від підпису, як лікар так і поліцейський сприйняли, як відмову від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння, хоча від цієї процедури він не відмовлявся. Просив суд закрити провадження.
Свідок ОСОБА_2 , лікар КНП Кам'янець-Подільська міська лікарня, суду пояснив, що в день події перебував на чергуванні. Водій ОСОБА_1 йому нічим особливим не запам'ятався, запах алкоголю від водія не чув, жодних ознак алкогольного сп'яніння не пам'ятає. Повідомив, що перед проходженням огляду на стан алкогольного сп'яніння він запитує у водія чи згідний той пройти огляд, про, що останній розписується. В даному випадку водій ОСОБА_1 відмовився, після чого було одразу призупинено проведення огляду особи на стан алкогольного сп'яніння.
З переглянутого відеозапису зафіксовано рух автомобіля «Opel Vectra» д.р.н. НОМЕР_1 , його зупинку працівниками поліції та спілкування з водієм ОСОБА_1 в ході якого поліцейський запропонував водієві пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння. Відмовився від проходження огляду на місці зупинки, просив пройти огляд в медичному закладі. Перебуваючи в лікарні - лікар ОСОБА_2 перед початком процедури роз'яснив водієві про необхідність отримання від нього дозволу на її проведення, даний факт необхідно зазначити у відповідних документах (не надав письмової згоди). Водій ОСОБА_1 відмовився, після чого лікар покинув приміщення, де мав відбутись огляд водія на стан алкогольного сп'яніння. В подальшому, було складено адміністративні матеріали за ст. 130 КУпАП щодо ОСОБА_1 .
Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, оглянувши відеозапис, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що провадження в справі про адміністративні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, щодо ОСОБА_1 слід закрити з наступних підстав.
Відповідно до п. 2.5 «Правил дорожнього руху України» водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідальність за ч. 1 ст. 130 КУпАП настає керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Згідно ч. 1 ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Відповідно до ч.ч. 2, 3 ст. 266 КУпАП огляд особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення. У разі незгоди особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.
Відповідно до вимог п.2 Розділу І Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої спільним Наказом МВС та МОЗ України від 09 листопада 2015 року № 1452/735 (далі Інструкція), огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
Згідно пункту 3 Розділу І Інструкції, ознаками алкогольного сп'яніння є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці.
Положення п.п. 6, 7 Розділу І Інструкції визначають, що огляд на стан сп'яніння проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом (далі - спеціальні технічні засоби); лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку). У разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - заклад охорони здоров'я). Згідно із п.8 цього ж Порядку у разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров'я поліцейський в присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп'яніння і дії водія щодо ухилення від огляду.
Згідно із положеннями Розділу ІІІ Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції,затвердженої наказом МВС України та МОЗ України від 09 листопада 2015 року №1452/735, огляд у закладах охорони здоров'я щодо виявлення стану сп'яніння проводиться лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту), який пройшов тематичне удосконалення за відповідною програмою згідно з чинним законодавством (п.3). Метою цього огляду є встановлення наявності чи відсутності стану сп'яніння в обстежуваної особи (п.4). За результатами огляду на стан сп'яніння та лабораторними дослідженнями встановлюється діагноз, який вноситься до акта медичного огляду (п.15). Висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі висновок щодо результатів медичного огляду особи на стан сп'яніння) (додаток 4), видається на підставі акта медичного огляду (п.16). Зміст висновку щодо результатів медичного огляду особи на стан сп'яніння повідомляється оглянутій особі в присутності поліцейського, який її доставив, про що робиться запис у вищезазначеному висновку (п.17). Усі записи в акті медичного огляду та висновку щодо результатів медичного огляду особи на стан сп'яніння повинні бути розбірливими, не допускається формулювання «Норма» (п.18). Акт медичного огляду особи складається в одному примірнику, який залишається в закладі охорони здоров'я (п.19). Висновок щодо результатів медичного огляду особи на стан сп'яніння складається в усіх випадках безпосередньо після огляду особи у трьох примірниках: перший примірник видається під підпис поліцейському, який доставив дану особу на огляд, другий видається оглянутій особі, а третій залишається в закладі охорони здоров'я (п.20).
Як встановлено із протоколу про адміністративне правопорушення, огляд ОСОБА_1 не було проведено на місці зупинки транспортного засобу та у закладі охорони здоров'я, оскільки він відмовився від проведення огляду.
Крім того, із долученого до протоколу про адміністративне правопорушення відеозапису встановлено, що водій ОСОБА_1 не погоджувався пройти огляд на стан сп'яніння на місці зупинки та не заперечував проти проходження огляду у закладі охорони здоров'я. У закладі охорони здоров'я ОСОБА_1 погодився пройти огляд проте на вимогу лікаря він відмовився надати згоду на проведення огляду (підписувати письмову згоду на проведення огляду), що було розцінено як відмову від проходження огляду. Однак відповідно до Порядку направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого Постановою КМУ № 1103 від 17 грудня 2008 року, норм Інструкції та вимог ст.266 КУпАП, не передбачено отримання письмової згоди водія на огляд у закладі охорони здоров'я. У акті медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, бланк якого затверджено вищевказаною Інструкцією, який є підставою для складання Висновку щодо результатів медичного огляду особи на стан сп'яніння, взагалі непередбачено підпису особи, яку оглядають. Такий підпис обстежуваної особи передбачено у Висновку, проте відмова від підпису не є перешкодою для його складання із зазначенням факту відмови.
З урахуванням вищезазначеного, встановлено, що лікарем не було забезпечено проведення огляду водія ОСОБА_1 у закладі охорони здоров'я, в той час як водій погоджувався пройти такий огляд, що свідчить про порушення встановленого порядку проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння.
Таким чином судом не здобуто належних та допустимих доказів, які б поза розумним сумнівом доводили вину ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Відповідно до ст. 62 Конституції України ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину, а обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Пунктом 1 ст. 6 Європейської конвенції про захист прав людини і основоположних свобод закріплено право кожного на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
Враховуючи наведене вище, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що провадження у справі щодо ОСОБА_1 підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Керуючись ст.ст. 283-285 КУпАП,-
Провадження в справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП, щодо ОСОБА_1 закрити на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
На постанову може бути подано апеляційну скаргу до Хмельницького апеляційного суду через Кам'янець-Подільський міськрайонний суд протягом 10 днів з дня винесення постанови.
Суддя