Ухвала від 28.04.2025 по справі 605/143/25

Справа № 605/143/25

Провадження №2/605/77/2025

УХВАЛА

про відмову у відкритті провадження у справі

28 квітня 2025 рокум.Підгайці

Суддя Підгаєцького районного суду Тернопільської області Кравчук В.М., ознайомившись із позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій в Тернопільській області про скасування наказів про накладення дисциплінарного стягнення та про звільнення з служби цивiльного захисту, поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку за період вимушеного прогулу та відшкодування моральної шкоди,

ВСТАНОВИЛА:

23.04.2025 до Підгаєцького районного суду Тернопільської області звернувся ОСОБА_1 з позовом до Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій в Тернопільській області. Позивач просить поновити строк на оскарження наказу про накладення дисциплінарного стягнення вiд 11 березня 2025 року, як такий, що пропущений з поважних причин; скасувати наказ Головного управiння державної служби України з надзвичайних ситуацiй у Тернопiльськiй області № 179-НК/64 вiд 10 квiтня 2025 року; скасувати наказ Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацiй у Тернопільскій обасті № 121-НК/64 вiд 11 березня 2025 року; поновити його на посаді головного майстер-сержанта служби цивiльного захисту, водія 14 державної пожежнорятувальної частини 2 державного пожежно-рятувального загону Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацiй у Тернопiльськiй області; стягнути з вiдповiдача середньомісячний заробіток за час вимушеного прогулу станом на час вирішення справи; стягнути з вiдповiдача моральну шкоду в розмірі 760 000 грн; стягнути з відповідача понесені судові витрати (7600,00 грн).

На підставі протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями матеріали позовної заяви 24.04.2025 передано судді Кравчук В.М.

Дослідивши матеріали позовної заяви та додатки, суд відмовляє у відкритті провадження у справі, виходячи з такого.

Конституцією України закріплено право кожного на судовий захист (стаття 55) та передбачено, що юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі (стаття 124), а статтею 18 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» визначено, що суди загальної юрисдикції спеціалізуються на розгляді цивільних, кримінальних, господарських, адміністративних справ, а також справ про адміністративні правопорушення.

Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в суді, до підсудності якого вона віднесена процесуальним законом (стаття 8 Закону України «Про судоустрій і статус суддів»). Вказана норма кореспондується з положеннями ст. 6 Конвенції, відповідно до якої в поняття «суд, встановлений законом», входить лише той суд, до підсудності якого віднесений розгляд тієї чи іншої справи. Важливість суворого дотримання правил про підсудність доводиться і практикою Європейського суду з прав людини.

Отже, вирішуючи питання про відкриття провадження, суди повинні перевірити відповідність вимог, з якими позивач звертається до суду для захисту, дотримання позивачем передбачених відповідним процесуальним законодавством України вимог, а також предметну, суб'єктну, територіальну підсудність.

Питання юрисдикції впливає на визначення компетентного суду, належного кола учасників справи, розподіл тягаря доведення тощо, тож має вирішуватись судом пріоритетно до вирішення усіх інших правових питань.

Зі змісту позовної заяви видно, що позивач ОСОБА_1 перебував на службі цивільного захисту, зарахований в кадри ДСНС з присвоєнням відповідного спеціального звання та призначений на посаду в підрозділ цивiльного захисту. Наказом т.в.о. начальника ГУ ДСНС України у Тернопільській областi №121-НК/64 вiд 11.03.2025 ОСОБА_1 притягнутий до дисциплінарної відповідальності та наказом начальника ГУ ДСНС України у Тернопільській областi №179-НК/64 від 10.04.2025 - звільнений відповідно до пп. 7, 8, 57, 58, 59, 68 Дисциплінарного статуту служби цивільного захисту, затвердженого Законом України від 05.03.2009 №1068-УІ.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до ст. 19 ЦПК України, суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.

Предметна юрисдикція - це розмежування компетенції цивільних, кримінальних, господарських та адміністративних судів. Кожен суд має право розглядати і вирішувати тільки ті справи (спори), які віднесені до їх відання законодавчими актами, тобто діяти в межах встановленої компетенції (постанова Великої Палати Верховного Суду від 21 серпня 2019 року у справі № 712/9272/17, провадження № 14-345цс19).

Критеріями розмежування судової юрисдикції, тобто передбаченими законом умовами, за яких певна справа підлягає розгляду за правилами того чи іншого виду судочинства, є суб'єктний склад правовідносин, предмет спору та характер спірних матеріальних правовідносин у їх сукупності. Крім того, таким критерієм може бути пряма вказівка в законі на вид судочинства, у якому розглядається визначена категорія справ.

Адміністративна справа - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи (пункти 1, 2 ч. 1 ст. 4 КАС України).

Згідно ч. 1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: 1) спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження; 2) спорах з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби.

З аналізу вказаних норм вбачається, що юрисдикція адміністративних судів поширюється не на будь-які трудові спори, а лише ті, які пов'язані з прийняттям громадян на публічну службу, її проходженням, звільненням з неї.

У цій справі позов пред'явлено фізичною особою до Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій в Тернопільській області про скасування наказів про накладення дисциплінарного стягнення та про звільнення з служби цивiльного захисту, поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку за період вимушеного прогулу та відшкодування моральної шкоди.

Пунктом 17 ч. 1 ст. 4 КАС України визначено, що публічна служба - діяльність на державних політичних посадах, у державних колегіальних органах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, інша державна служба, патронатна служба в державних органах, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.

Оскільки публічна служба є різновидом трудової діяльності, відносини публічної служби як окремий різновид трудових відносин існують на стику двох галузей права - трудового та адміністративного, тому правовідносини, пов'язані з прийняттям на публічну службу, її проходженням та припиненням, регламентуються нормами як трудового, так і адміністративного законодавства, а спори, які виникають з таких правовідносин, підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства.

Отже, такі спори стосуються працівників всіх державних інституцій, які виконують завдання і функції держави та місцевого самоврядування. Разом з тим, для визначення чи відноситься та чи інша посада до посад публічної служби, слід у кожному конкретному випадку аналізувати відповідне спеціальне законодавство, що регулює відповідну діяльність.

Відповідно до п.2 Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 593 від 11.07.2013, служба цивільного захисту є державною службою особливого характеру, яка забезпечує пожежну охорону, захист населення і територій від негативного впливу надзвичайних ситуацій, вживає заходів до запобігання і реагування на надзвичайні ситуації, ліквідації їх наслідків у мирний час та в особливий період.

Особами рядового і начальницького складу служби цивільного захисту є громадяни, які у добровільному порядку прийняті на службу цивільного захисту за контрактом і яким присвоєно відповідно до цього Положення спеціальні звання. Особи рядового і начальницького складу належать до персоналу (кадрів) ДСНС. Час проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби відповідно до закону (п.п. 5-6 Положення).

Отже, з урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що між сторонами виник публічно-правовий спір з приводу проходження публічної служби та звільнення з неї, тому ця позовна заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства. Цей спір згідно з статтею 19 КАС України належить до юрисдикції адміністративних судів та має розглядатись у порядку адміністративного судочинства і відповідно до ч. 2 ст. 20 КАС України підсудний окружним адміністративним судам.

Згідно п. 1 ч. 1 ст. 186 ЦПК України, суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.

За ч.2 ст. 186 ЦПК України про відмову у відкритті провадження у справі постановляється ухвала не пізніше п'яти днів з дня надходження заяви. Така ухвала надсилається заявникові не пізніше наступного дня після її постановлення в порядку, встановленому статтею 272 цього Кодексу.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 4, 19, 20 КАС України, ст.ст. 4, 19, 186, 260, 352-355 ЦПК України, суддя

ПОСТАНОВИЛА:

У відкритті провадження за цивільним позовом ОСОБА_1 до Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій в Тернопільській області про скасування наказів про накладення дисциплінарного стягнення та про звільнення з служби цивiльного захисту, поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку за період вимушеного прогулу та відшкодування моральної шкоди - відмовити.

Роз'яснити позивачу, що з цими позовними вимогами він має право звернутися в порядку адміністративного судочинства в Тернопільський окружний адміністративний суд.

Ухвалу суду надіслати ОСОБА_1 . До ухвали про відмову у відкритті провадження у справі додати позовні матеріали. Копію позовної заяви залишити в суді.

Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Ухвала суду може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду до Тернопільського апеляційного суду. У разі скасування цієї ухвали позовна заява вважається поданою в день первісного звернення до суду.

Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України: https://court.gov.ua/sud1913/gromadyanam/csz/.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт НОМЕР_1 , виданий Тернопільським МВ УМВС України в Тернопільській області 21.03.2000, РНОКПП НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_1 .

Відповідач: Головне управління державної служби України з надзвичайних ситуацій в Тернопільській області, ЄДРПОУ 38535547, адреса реєстрації: вул. Лесі Українки, буд.6, м. Тернопіль, Тернопільська область, 46011.

Суддя: Валентина КРАВЧУК