Справа № 593/312/25
Провадження №2-а/593/22/2025
"28" квітня 2025 р. Бережанський районний суд Тернопільської області в складі:
головуючого судді Крамара В. М.
при секретарі судового засідання Осадці М. Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Бережанах справу адміністративного судочинства за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення, -
28 лютого 2025 року до Бережанського районного суду Тернопільської області надійшла позовна заява ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення. У вказаній позовній заяві позивач просить: скасувати постанову ІНФОРМАЦІЯ_1 у справі про адміністративне правопорушення від 06.01.2025 № 1/1 про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення за частиною 3 ст. 2101 Кодексу України про адміністративні правопорушення; справу про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 3 ст. 2101 Кодексу України про адміністративні правопорушення - закрити. Підставою позову в позовній заяві позивачем вказано те, що позивач не вчиняв правопорушення.
В судовому засіданні представниця позивача - Дарморіс О.М. позовну заяву підтримала з підстав і мотивів наведених у позовній заяві та вказала, що відповідач отримав дані від позивача про його фактичне місце проживання, але не зважаючи на вказане надіслав повістку на іншу адресу, де позивач не проживає.
Представник відповідача - ІНФОРМАЦІЯ_1 , подав відзив на позовну заяву, в якому просить в задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити у повному обсязі. Справу слухати у відсутності представника відповідача.
У відзиві представник відповідача посилається на те, що відповідачем оскаржувану постанову було прийнято з дотриманням законодавства, на виконання повноважень та в межах повноважень відповідача, у зв'язку з тим, що позивач не з'явився по повістці № 1222637 в ТЦК та СП, яка була надіслана поштовим зв'язком з вказанням дати відвідування ІНФОРМАЦІЯ_2 - 28.11.2024 року о 14:00 год. ОСОБА_1 не підтвердив поважність причини неявки, а порушив чинне законодавство у особливий період.
Судом вчинено такі процесуальні дії по справі:
Ухвалою судді від 04 березня 2025 року позовну заяву ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення, - залишено без руху роз'яснено позивачу право протягом десяти днів з дня вручення ухвали звернутися до суду з заявою про поновлення строку, де вказати інші підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду.
Ухвалою судді Бережанського районного суду Тернопільської області від 17 березня 2025 року поновлено ОСОБА_1 строк звернення до адміністративного суду з позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення, відкрито спрощене позовне провадження у справі, судове засідання з участю сторін призначено на 14 год. 30 хв. 04 квітня 2025 року. Відповідно до ч.2 ст. 269 КАС України копію позовної заяви та доданих до неї документів надати відповідачу для ознайомлення в судовому засіданні, оскільки суду невідома електронна пошта та у відповідача відсутній електронний кабінет. Роз'яснено відповідачу право в п'ятиденний строк з моменту надіслання копії ухвали про відкриття провадження у справі подати відзив на позовну заяву.
04 квітня 2025 року розгляд справи відкладено на 10 год. 00 хв. 28 квітня 2025 року у зв'язку з задоволенням клопотання представниці позивача.
Суд, перевіривши матеріали справи, встановив такі фактичні обставини.
Позивач ОСОБА_1 проживає та має зареєстроване місце проживання по АДРЕСА_1 . Вказане підтверджується копією паспорта позивача та копією рішення Бережанського районного суду Тернопільської області від 25 січня 2024 року по справі за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про розірвання шлюбу.
27.07.2024 року за вхідним номером 25935 до ІНФОРМАЦІЯ_2 надійшла заява ОСОБА_1 жителя с. Шибалин Тернопільського району, в якій останній просив надати йому - ОСОБА_1 відстрочку на підставі абз. 2 ч.1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Вказана заява не містить вказівки про місце проживання позивача за адресою: АДРЕСА_2 . Вказаний факт підтверджується копією заяви, що додана до матеріалів справи та засвідчена відповідачем.
Позивачу зареєстрованому за адресою: АДРЕСА_1 , - внаслідок розгляду поданої ним заяви від 27.07.2024 р. вхідний № 25935 та підтвердних документів було надано відстрочку строком дії до 11 листопада 2024 року на підставі абз. 2 ч.1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», вказана відстрочка дійсна за пред'явлення військово-облікового документа № 47387 та документа, що посвідчує особу. Вказане підтверджується листом «Про надання інформації» вих. № 2249 від 12.03.2025 року та довідкою № 6167 від 09.08.2024 року, виданими відповідачем.
Відповідно до тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 його видано позивачу.
15 листопада 2024 року ІНФОРМАЦІЯ_3 надіслав рекомендованим листом ОСОБА_1 на адресу: АДРЕСА_2 , - повістку від 15.11.2024 року № 1222637, якою викликав позивача на 14 год. 00 хв. 28.11.2024 року для уточнення даних при ІНФОРМАЦІЯ_4 ( ОСОБА_3 ), однак вказане поштове відправлення було повернуто відправнику 30.11.2024 року з причини відсутності адресата за вказаною адресою. Цей факт підтверджується копією повістки, конвертом № 0610207777830, рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, які додані до справи.
02 січня 2025 року щодо ОСОБА_1 , складено протокол про адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст. 2101 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Відповідно до вказаного протоколу 02 січня 2024 року близько 10 год. 30 хв. ОСОБА_1 з'явився до ІНФОРМАЦІЯ_2 за повідомленням працівників відділу поліції №1 м. Бережани, про те, що ОСОБА_1 знаходиться в розшуку. Після звірки усіх документів та даних військового обліку, виявилося, що на ОСОБА_1 була згенерована повістка та 15.11.2024 року надіслана за адресою АДРЕСА_2 , щоб 28.11.2024 року о 14:00 год. з'явився в ІНФОРМАЦІЯ_3 . Однак ОСОБА_1 не з'явився за викликом, а тому був оголошений в розшук по причині неявки згідно повістки в ТЦК. За усним поясненням ОСОБА_1 , по вказаній на конверті адресі він вже не проживає, оскільки розлучився з дружиною і переїхав на проживання в с. Шибалин Тернопільської області, - у зв'язку з цим ОСОБА_1 здійснив адміністративне правопорушення в особливий період, чим здійснив порушення вимог пункту 3 «Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів», - чим вчинив адміністративне правопорушення передбачене ч.3 ст. 2101 КУпАП. Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення передбачене ч.3 ст. 210-1 Кодексу України про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 повідомлений про те, що розгляд справи про адміністративне правопорушення відбудеться о 11 год. 30 хв. 04.01.2025 року в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_1 кабінет № 308.
Відповідно до постанови № 1/1 про адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст. 2101 Кодексу України про адміністративне правопорушення, її прийнято в м. Тернопіль тимчасово виконуючим обов'язки начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 06.01.2025 року. З постанови про адміністративне правопорушення, випливає, що 02 січня 2025 року близько 10 год. 30 хв. ОСОБА_1 з'явився до ІНФОРМАЦІЯ_2 за повідомленням працівників відділу поліції №1 м. Бережани, про те, що ОСОБА_1 знаходиться в розшуку. Після звірки усіх документів та даних військового обліку, виявилося, що на ОСОБА_1 була згенерована повістка та 15.11.2024 року надіслана за адресою АДРЕСА_2 , щоб 28.11.2024 року о 14:00 год. з'явитися в ІНФОРМАЦІЯ_3 . Однак ОСОБА_1 не з'явився за викликом, а тому був оголошений в розшук по причині неявки згідно повістки в ТЦК. За усним поясненням ОСОБА_1 , по вказаній на конверті адресі він вже не проживає, оскільки розлучився з дружиною і переїхав на проживання в с. Шибалин Тернопільської області, - у зв'язку з цим ОСОБА_1 , здійснив порушення вимог абз. 2 ч.1 ст. 22, абз. 7 п.3 ч.1 ст. 22, ч.2 ст. 26 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», п. 3 «Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів», - у зв'язку з цим, в особливий період, здійснив адміністративне правопорушення передбачене ч.3 ст. 2101 КУпАП та на нього накладено штраф у розмірі 17000,00 гривень.
При оцінці таких фактичних обставин суд виходить з таких норм законодавства.
Згідно з ч.1 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» громадяни зобов'язані з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці, для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду.
Відповідно до ч.3 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» під час мобілізації інші військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження. У разі отримання повістки про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки громадянин зобов'язаний з'явитися у зазначені у ній місце та строк.
Відповідно до пп. 2 п.1 «Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів», які є додатком 2 до «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» затвердженого 30 грудня 2022 року постановою Кабінету Міністрів України № 1487 (далі - правил) призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні прибувати за викликом районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів на збірні пункти, призовні дільниці, до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках, розпорядженнях) районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів для взяття на військовий облік та визначення призначення на особливий період, оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на навчальні (перевірочні) та спеціальні збори військовозобов'язаних та резервістів.
Згідно з п. 3 правил призовники, військовозобов'язані та резервісти за порушення правил військового обліку та законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, зіпсуття або недбале зберігання військово-облікових документів, яке спричинило їх втрату, притягуються до адміністративної відповідальності згідно із Кодексом України про адміністративні правопорушення.
Пунктами 7, 34 ч.1 ст. 7 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», до персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать: місце проживання та місце перебування; відомості про наявність права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.
Відповідно до п. 34 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період» від 16 травня 2024 р. № 560 повістка про виклик резервіста або військовозобов'язаного до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ може бути надіслана зазначеними органами військового управління (органами) засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення з повідомленням про вручення на адресу його місця проживання після завершення 60 днів, відведених законодавством на уточнення своїх облікових даних, у тому числі адреси місця проживання. У разі коли резервіст або військовозобов'язаний уточнив свої облікові дані після завершення 60 днів, відведених законодавством на уточнення своїх облікових даних, повістка може надсилатися на адресу місця проживання, зазначену резервістом або військовозобов'язаним під час уточнення облікових даних. У разі неуточнення протягом 60 днів резервістом або військовозобов'язаним своєї адреси місця проживання повістка може надсилатися на його адресу зареєстрованого/задекларованого місця проживання. Повістка про виклик резервіста або військовозобов'язаного до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ надсилається адресату протягом 48 годин після підпису повістки відповідним керівником. При цьому день явки за викликом резервіста або військовозобов'язаного з населеного пункту, що є адміністративним центром області, визначається протягом семи діб, а з інших населених пунктів - протягом десяти діб від дня надсилання повістки засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення.
Ч.3 ст. 2101 КУпАП передбачено відповідальність за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію вчинене в особливий період.
Згідно з приміткою до ст. 210 КУпАП положення статей 210, 2101 цього Кодексу не застосовуються у разі можливості отримання держателем Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів персональних даних призовника, військовозобов'язаного, резервіста шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи.
Виходячи з наведених норм відповідач отримавши 27 липня 2024 року заяву позивача про надання відстрочки, де вказано фактичне місце проживання і таке місце проживання співпадає із зареєстрованим місцем проживання позивача, та задовольнивши заяву ОСОБА_1 у спосіб надання відстрочки на підставі абз. 2 ч.1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», повинен був внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про надання такої відстрочки та про фактичне місце проживання ОСОБА_1 , однак з невідомих причин таких дій не вчинив. І в наступному надіслав повістку про виклик ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_5 не на адресу місця проживання позивача, а на адресу, за якою ОСОБА_1 не зареєстрований та фактично не проживає, про що відповідачу мало бути відомо з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Виходячи з наведеного, оскаржувана постанова про адміністративне правопорушення не може бути залишена в силі і підлягає скасуванню, оскільки позивач не повідомлявся належним чином про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Відповідно до ч.3 ст. 286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право: 1) залишити рішення суб'єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення; 2) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи); 3) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення; 4) змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.
Виходячи з наведеного, рішення суб'єкта владних повноважень (оскаржувану постанову) слід скасувати і закрити справу про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ч.1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Зважаючи на вказане, на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень слід відшкодувати судові витрати у виді сплаченого позивачем судового збору в розмірі 605,60 грн.
Керуючись ст.ст. 7, 9, 2101, 247, 268, 279, 283, 284, 288 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ст. ст. 4, 9, 46, 48, 77, 139, 159, 242, 246, 268-272, 286 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Позов задовольнити.
Постанову ІНФОРМАЦІЯ_1 у справі про адміністративне правопорушення від 06 січня 2025 року № 1/1 про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення за частиною 3 ст. 2101 Кодексу України про адміністративні правопорушення, - скасувати і провадження по справі про адміністративне правопорушення закрити.
Відшкодувати ОСОБА_1 605,60 грн. (шістсот п'ять гривень шістдесят копійок) сплаченого судового збору за рахунок бюджетних асигнувань на ІНФОРМАЦІЯ_6 .
Рішення може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі протягом десяти днів з дня його проголошення апеляційної скарги.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення апеляційної інстанції.
Суддя