463/2484/25
2/465/2679/25
28.04.2025 м. Львів
Суддя Франківського районного суду м. Львова Баран О.І., розглянувши питання про відкриття провадження у справі:
позивач: Моторне (транспортне) страхове бюро України (ЄДРПОУ: 21647131, електронна пошта: info@mtsbu.ua, місцезнаходження: 02653, м. Київ, Русанівський бульвар, буд. 8, зареєстрований електронний кабінет у ЄСІТС),
відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ),
предмет позову: відшкодування в порядку регресу витрат, пов'язаних з виплатою страхового відшкодування,
У березні 2025 року уповноважений представник позивача, ОСОБА_2 , звернувся до Личаківського районного суду м. Львова із позовною заявою до ОСОБА_1 , у якій просить суд стягнути з відповідача на користь позивача суму сплаченого майнового відшкодування у розмірі 22 646,74 грн. та вирішити питання про розподіл судових справ.
Із відповіді № 1209983 від 19.03.2025 встановлено зареєстроване з 27.05.1997 місце проживання відповідача за адресою: АДРЕСА_1 .
На підставі клопотання представника позивача від 19.03.2025, ухвалою судді Личаківського районного суду м. Львова від 20.03.2025 матеріали цивільної справи передано на розгляд за територіальною юрисдикцією (підсудністю) до Франківського районного суду м. Львова на підставі ч. 6 ст. 28 ЦПК України за місцем заподіяння шкоди.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 24.04.2025 року матеріали справи передані на розгляд судді Баран О.І.
Відповідно до ч. 8 ст. 187 ЦПК України, з метою визначення підсудності отримано дані Єдиного державного демографічного реєстру.
Із відповідей № 1209983 від 19.03.2025 та № 1322958 від 25.04.2025 з Єдиного державного демографічного реєстру вбачається, відповідач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 . Вказане може свідчити про його можливий статус внутрішньо переміщеної особи у зв'язку зі збройною агресією російської федерації. У зв'язку з цим виникає необхідність з'ясування його фактичного місця проживання/перебування для забезпечення належного повідомлення про судовий розгляд та забезпечення реалізації його процесуальних прав та обов'язків.
Згідно з ч. 1 ст. 27 ЦПК України позови до фізичної особи пред'являються в суд за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її проживання або перебування, якщо інше не передбачено законом.
Стаття 28 ЦПК України передбачає так звану альтернативну підсудність, зокрема ч. 6 вказаної статті передбачено позови про відшкодування шкоди, заподіяної майну фізичних або юридичних осіб, можуть пред'являтися також за місцем заподіяння шкоди.
Згідно з ч. 2 ст. 19 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку: наказного провадження, позовного провадження (загального або спрощеного), окремого провадження. Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.
Відповідно до ч. 3 ст. 274 ЦПК України, при вирішенні питання про розгляд справи в порядку спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: ціну позову; значення справи для сторін; обраний позивачем спосіб захисту; категорію та складність справи; обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; кількість сторін та інших учасників справи; чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес. У відповідності до пунктів 1, 2 ч. 6 ст. 19, пунктів 1-2 ч. 1 ст. 274 ЦПК України, справа може бути розглянута у порядку спрощеного позовного провадження.
Відповідно до ч. 5 ст. 279 ЦПК України за клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Зважаючи на вищевикладене, приходжу до висновку про необхідність розглядати справу за правилами спрощеного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
Крім цього, відповідно до ч. 2 ст. 294 ЦПК України з метою з'ясування обставин справи, суд може за власною ініціативою витребувати необхідні докази.
Частиною 2 статті 4-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» (далі Закон) визначено, що порядок створення, ведення та доступу до відомостей Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст. 4-1 Закону Центральний орган виконавчої влади з формування та забезпечення реалізації державної політики у сферах соціального захисту, соціального обслуговування населення, волонтерської діяльності, з питань сім'ї та дітей, оздоровлення та відпочинку дітей, а також захисту прав депортованих за національною ознакою осіб, які повернулися в Україну, є відповідальним за забезпечення формування та ведення Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб.
Згідно з підпунктом 52 пункту 4 Положення про Міністерство соціальної політики України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 17.06.2015 № 423,
Мінсоцполітики відповідно до покладених на нього завдань забезпечує формування та ведення Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб
Відповідно до пунктів 2, 14 Порядку створення, ведення та доступу до відомостей Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, затвердженого Постановою Постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2016 № 646, база даних - автоматизований банк відомостей, створений для забезпечення єдиного державного обліку фізичних осіб, які є внутрішньо переміщеними. Володільцем інформації, що обробляється в базі даних, є Мінсоцполітики.
Відповідно до пункту 5 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року №509 з метою обліку внутрішньо переміщених осіб уповноважений орган веде Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб, держателем якої є Мінсоцполітики, до якої вноситься така інформація:
прізвище, ім'я, по батькові, громадянство;
дата, місце народження;
документ, що посвідчує особу;
номер довідки, дата її видачі та назва органу, що її видав;
відомості про останнє зареєстроване місце проживання внутрішньо переміщеної особи на території, де виникли обставини, зазначені у статті 1 Закону, та її фактичне місце проживання/перебування;
адреса, за якою із внутрішньо переміщеною особою може вестися офіційне листування або вручення офіційної кореспонденції, та номер телефону; тощо.
Згідно з пунктом 11 указаного Порядку, органи державної влади та органи місцевого самоврядування мають право безоплатно отримувати інформацію з Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, зокрема в електронній формі у порядку електронної інформаційної взаємодії або за допомогою технічних засобів з використанням унікального електронного ідентифікатора (QR-коду, штрих-коду, цифрового коду).
Ураховуючи зазначене, існує необхідність витребувати у Міністерства соціальної політики України інформацію з Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб щодо відповідача.
Крім цього, шляхом опрацювання інформації розміщеної на веб-сайті судової влади та даними автоматизованої системи документообігу суду (КП «Д-3»)судом встановлено, що у провадженні Франківського районного суду м. Львова перебувала справа №465/1378/24 про притягнення ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП. У матеріалах цієї справи зазначено, що ОСОБА_3 є військовослужбовцем військової частини НОМЕР_2 . Ці обставини можуть свідчити про зміну його місця перебування у зв'язку з виконанням військового обов'язку, що, своєю чергою, ускладнює належне вручення йому процесуальних документів за місцем проживання.
Суд зазначає, що забезпечення кожному права на справедливий суд та реалізація права особи на судовий захист мають здійснюватися з урахуванням норм Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, а також практики Європейського суду з прав людини, які відповідно до статті 17 Закону України від 23 лютого 2006 року № 3477-IV «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» застосовуються судами при розгляді справ як джерело права.
Відповідно до пункту 1 статті 6 Конвенції 1950 року кожен при вирішенні спору щодо його цивільних прав та обов'язків має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Враховуючи викладене, з метою забезпечення прав відповідача суд дійшов висновку про витребування у військової частини НОМЕР_2 інформацію щодо проходження ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , військової служби, про участь військової частини у здійсненні бойових дій та виконанні бойових завдань, та підтверджуючі документи про участь останнього у виконанні бойових завдань.
На підставі викладеного та керуючись статтями 28, 31, 187, 260, 261, 294 ЦПК України, суддя,
Прийняти до свого провадження позовну заяву Моторного (транспортного) страхового бюро України до ОСОБА_3 про відшкодування в порядку регресу витрат, пов'язаних з виплатою страхового відшкодування.
Відкрити провадження у справі за позовом Моторного (транспортного) страхового бюро України до ОСОБА_3 про відшкодування в порядку регресу витрат, пов'язаних з виплатою страхового відшкодування.
Справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням учасників справи про час, дату та місце судового засідання з розгляду справи по суті.
Призначити судове засідання з розгляду справи по суті, яке проводити 23.05.2025 о 10 год. 00 хв. у приміщенні Франківського районного суду м. Львова (м. Львів, вул. Генерала Чупринки, 69, кабінет № 304).
Витребувати у Міністерства соціальної політики України (01601, м. Київ, вул.Еспланадна, буд. 8/10, e-mail: info@mlsp.gov.ua) інформацію з Єдиної інформаційної бази даних внутрішньо переміщених осіб відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (місце реєстрації за адресою: АДРЕСА_1 ) актуальні відомості наявність у ОСОБА_1 статусу внутрішньо переміщеної особи, його фактичне місце проживання/перебування внутрішньо переміщеної особи, та адресу, за якою із внутрішньо переміщеною особою може вестися офіційне листування або вручення офіційної кореспонденції, та номер телефону.
Витребувати у Військової частини НОМЕР_2 ( АДРЕСА_2 , е-mail: ІНФОРМАЦІЯ_2 ) інформацію з підтверджуючими документами щодо проходження ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , військової служби у військовій частині НОМЕР_2 , про переведення військової частини на воєнний стан або залучення до проведення антитерористичної операції (участь військової частини у здійсненні бойових дій та виконанні бойових завдань, участь ОСОБА_3 у виконанні бойових завдань, яка б унеможливлювала його участь у розгляді справи судом) станом на дату виконання ухвали суду від 25.04.2025 року.
Витребувані документи очікуються до 12.05.2025, попередньо на адресу електронної пошти inbox@fk.lv.court.gov.ua.
Роз'яснити посадовим особам, що відповідно до ст.84 ЦПК України будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду.
У разі неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів з причин, визнаних судом неповажними, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, передбачені цим Кодексом (ч. 8 ст. 84 ЦПК).
Попередити, що відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 148 ЦПК України суд може постановити ухвалу про стягнення в дохід державного бюджету з відповідної особи штрафу у сумі від 0,3 до трьох розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб у випадках неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, або неподання таких доказів без поважних причин.
Згідно з ч. 2 ст. 148 ЦПК України у випадку повторного чи систематичного невиконання процесуальних обов'язків, повторного чи неодноразового зловживання процесуальними правами, повторного чи систематичного неподання витребуваних судом доказів без поважних причин або без їх повідомлення, триваючого невиконання ухвали про забезпечення позову або доказів суд з урахуванням конкретних обставин стягує у дохід державного бюджету з відповідного учасника судового процесу або відповідної іншої особи штраф у сумі від одного до десяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Притягнення винних осіб до відповідальності не звільняє їх від обов'язку подати витребувані судом докази (ч. 9ст. 84 ЦПК).
Копію ухвали про відкриття провадження у справі надіслати учасникам справи - для відома, Міністерству соціальної політики та Військовій частині НОМЕР_2 - для виконання.
Відповідачу разом із копією ухвали про відкриття провадження в справі, надіслати копію позовної заяви з копіями доданих до неї документів.
Відповідач має право протягом п'яти днів з дня вручення зазначеної ухвали подати заперечення щодо розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Роз'яснити, що відповідач може подати відзив на позов, оформлений з додержанням вимог ст. 178 ЦПК України, у п'ятнадцятиденний строк з дня отримання копії ухвали про відкриття провадження у справі.
До відзиву додаються докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, якщо такі не додані позивачем, а також документи, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказу іншим учасникам справи.
Роз'яснити учасникам справи, що докази, не подані у встановлений законом або судом строк, до розгляду судом не приймаються, крім випадку, коли особа, яка їх подає, обґрунтувала неможливість їх подання у вказаний строк з причин, що не залежали від неї.
Копії доказів (крім речових доказів), що подаються до суду, заздалегідь надсилаються або надаються особою, яка їх подає, іншим учасникам справи. Суд не бере до уваги відповідні докази у разі відсутності підтвердження надсилання (надання) їх копій іншим учасникам справи, крім випадку, якщо такі докази є у відповідного учасника справи або обсяг доказів є надмірним, або вони подані до суду в електронній формі, або є публічно доступними.
У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішуватиме справу за наявними матеріалами.
Відповідач має право пред'явити зустрічний позов у строк для подання відзиву.
Відповідь на відзив та заперечення позивачем можуть бути подані в строк до судового засідання з розгляду справи по суті з дотриманням вимог, передбачених ст. 178 ЦПК України.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо справи, що розглядається, на офіційному вебпорталі судової влади України в мережі Інтернет за посиланням: https://fk.lv.court.gov.ua/sud1326/.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя: Баран О.І.