21.04.2025
Справа №635/9379/21
Провадження № 2/635/2309/2025
21 квітня 2025 року смт Покотилівка Харківського району Харківської області
Харківський районний суд Харківської області у складі:
головуючого судді - Даниленко Т.П.,
за участі секретаря судового засідання - Шевченко В.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Харківгаз» до ОСОБА_1 про стягнення вартості не облікованого (донарахованого) обсягу природного газу та витрат, пов'язаних з демонтажем, транспортуванням та проведенням експертизи,-
Позиція позивача
26.11.2021 АТ «Оператор газорозподільної системи «Харківгаз» звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 , в якому просить стягнути з відповідача на свою користь вартість не облікованого (донарахованого) об'єму природного газу в розмірі 30791,90 гривень, витрати, пов'язані з демонтажем, транспортуванням та проведенням експертизи лічильника газу у розмірі 4934,13 гривень та витрати по сплаті судового збору у розмірі 2270 гривень.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він на момент виникнення спірних правовідносин був газорозподільним підприємством, що здійснювало діяльність розподілу природного газу в Харківській області, згідно ліцензії, виданої Постановою НКРЕКП № 809 від 19.06.2017 (із змінами).
АТ «Харківгаз» надає послуги з розподілу природного газу за адресою: АДРЕСА_1 . За вказаною адресою на ім'я відповідача відкрито особовий рахунок, та встановлено лічильник природного газу (ЗВТ) типу РЛ G-6 заводський номер 0580374.
11.02.2021 працівниками АТ «Харківгаз» при проведенні огляду газового лічильника виявлено порушення, а саме - ознаки зняття мастичних пломб або повірчого тавра, за результатами чого складено акт про порушення № КН 001142 від 11.02.2021. Акт про порушення № 001142 підписано відповідачем без зауважень.
11.02.2021 зазначений лічильник демонтовано для проведення експертизи, про що складено Акт (протокол) щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу. Даним актом споживача повідомлено про місце, дату та час проведення експертизи.
За результатами експертизи лічильника газу (акт №175 від 18.02.2021) підтверджено факт несанкціонованого втручання в роботу лічильника. Згідно п.1.1. наявні ознаки пошкодження (руйнування) захисного пломбування лічильника. Існує доступ до відлікового механізму. За п.1.2. щодо цілісності відлікового механізму -лічильник пофарбовано. Інші пошкодження відсутні.
Крім того ДП «УКРМЕТРТЕСТСТАНДАРТ» було надано довідку про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки №39-1-3/9752 від 18.02.2021.
18.02.2021 комісією АТ «Харківгаз» з розгляду актів про порушення протокольним рішенням ухвалено акт про порушення № КН 001142 від 11.02.2021: визнати таким, що відповідає вимогам ГРС та задовільнити, провести донарахування об'ємів необлікованого природного газу за граничними об'ємами споживання природного газу населенням за період з 11.08.2020 до 11.02.2021 за цінами закупівлі природного газу для АТ «Харківгаз», які діяли в узгоджений період. Вартість донарахованих об'ємів складає 30791,90 грн; за період 11.08.2020 до 11.02.2021 провести донарахування в обсязі 3607,59 куб. м, вартість яких визначається постачальником природного газу, а також за рахунок споживача мають бути компенсовані витрати, пов'язані з демонтажем, транспортуванням, монтажем ЗВТ та витрати пов'язані з експертизою і встановленням нового ЗВТ в розмірі 4934,13 грн.
Згідно акту-розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості визначений заграничними об'ємами споживання 3607,59 м3. Вартість донарахованого об'єму природного газу за цінами закупівлі АТ «Харківгаз» склала 30791,90 грн.
Відповідач вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу, виконаних робіт, проведення експертизи в добровільному порядку не сплатив, що стало підставою для звернення АТ «Харківгаз» з даною позовною заявою.
Рух справи в суді.
Ухвалою Харківського районного суду Харківської області від 24.12.2021 відкрито провадження по справі та призначено в судове засідання.
Відповідно до розпорядження голови Верховного суду від 08.03.2022 № 2/0/9-22 «Про зміну територіальної підсудності судових справ в умовах воєнного стану» та Закону України «Про внесення зміни до частини сьомої статті 147 Закону України «Про судоустрій і статус судді» справу передану за підсудністю відповідно акту приймання-передачі справ та речових доказів від 01.04.2022.
Ухвалою Полтавського районного суду Полтавської області від 04.03.2023 справу передано за підсудністю до Харківського районного суду Харківської області для розгляду по суті.
Ухвалою Харківського районного суду Харківської області від 26.04.2024 справу прийнято до провадження судді Харківського районного суду Харківської області Даниленко Т.П., відкрито провадження та призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін.
Клопотання та заяви по суті справи.
18.02.2022 відповідач ОСОБА_2 надав до суду відзив, у якому він просить у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі, вимоги позивача не визнав.
10.09.2024 до суду надійшла заява відповідача ОСОБА_2 , у якій він не згоден з позовними вимогами.
Представник позивача надіслала заяву про розгляд справи у її відсутність, позовні вимоги підтримала та просила їх задовольнити, у разі неявки відповідача не заперечувала проти ухвалення заочного рішення.
Враховуючи те, що учасники справи належним чином повідомлені про день та час розгляду справи від них надійшли заяви про розгляд справи за їх відсутності, суд вважає за можливе відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України розглянути справу у відсутності сторін на підставі наявних у справі доказів, не здійснюючи фіксування судового процесу.
Фактичні обставини, встановлені судом.
Судовим розглядом встановлено, що згідно акту про порушення № КН 001142 від 11.02.2021, складеного співробітниками АТ «Харківгаз» при проведенні огляду лічильника природного газу типу РЛ G-6 заводський номер 0580374, за адресою: АДРЕСА_1 , встановлено порушення Кодексу за п.1.3 «несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ».
11.02.2021 лічильник газу типу РЛ G-6 заводський номер 0580374 направлено на експертизу до Метрологічного Центру АТ «Харківгаз», м.Харків, вул. Безлюдівська, 1-а., що підтверджується актом №001142 від 11.02.2021.
Згідно висновку комісії, зазначеної в акті №175 експертизи лічильника газу від 18.02.2021 підтверджено факт несанкціонованого втручання в роботу лічильника. Згідно п.1.1. наявні ознаки пошкодження (руйнування) захисного пломбування лічильника. Існує доступ до відлікового механізму. За п.1.2. щодо цілісності відлікового механізму - лічильник пофарбовано. Відповідно до п.1.3. Інші пошкодження відсутні.
Також, відносно зазначеного лічильника ДП «УКРМЕТРТЕСТСТАНДАРТ» відповідно до Порядку проведення повірки була видана довідка про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки №39-1-3/9752 від 18.02.2021. Підстава для визнання ЗВТ непридатним: наявність ознак пошкодження (руйнування) захисного пломбування лічильника. Наявність пошкоджень та дефектів лакофарбованого покриття лічильника.
22.03.2021 на засіданні комісії АТ «Харківгаз» з розгляду актів про порушення та проведенні перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування об'ємів природного газу у разі виявлення порушень вимог Кодексу газорозподільних систем, на якому не був присутній відповідач, було прийнято рішення: акт про порушення № КН 001142 від 11.02.2021 визнати таким, що відповідає вимогам ГРС та задовільнити, провести донарахування об'ємів необлікованого природного газу за граничними об'ємами споживання природного газу населенням за період 11.08.2020 до 11.02.2021 за цінами закупівлі природного газу для АТ «Харківгаз», які діяли в узгоджений період. Вартість донарахованих об'ємів складає 30791,90 грн; за період 11.08.2020 до 11.02.2021 провести донарахування в обсязі 3607,59 куб. м., вартість яких визначається постачальником природного газу, а також за рахунок споживача мають бути компенсовані витрати, пов'язані з демонтажем, транспортуванням, монтажем ЗВТ та витрати пов'язані з експертизою і встановленням нового ЗВТ в розмірі 4934,13 грн.
Згідно акту-розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості визначений заграничними об'ємами споживання 3607,59 м3. Вартість донарахованого об'єму природного газу за цінами закупівлі АТ «Харківгаз» склала 30791,90 грн.
Надаючи правову оцінку встановленим фактам, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст. 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави. Суд та учасники судового процесу зобов'язані керуватися завданням цивільного судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі.
Згідно з частиною першою статті 5 ЦПК України здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
У відповідності до частини 2 ст.11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків зокрема є договори та інші правочини. Частиною 3 ст. 11 ЦК України визначено, що цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства. Кодекс газорозподільних систем прийнятий Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2494 від 30.09.2015 року зареєстрований у Міністерстві юстиції України за №1379/27824 від 06.11.2015 року, а отже є актом цивільного законодавства, яким регулюються відносини оператора газорозподільних систем із суб'єктами ринку природного газу.
Мотиви, з яких виходить суд, та застосовані норми права, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені певні обставини та оцінка доказів, наданих сторонами.
Відповідно до Закону України «Про ринок природного газу» з 01.07.2015 функції постачання та розподілу природного газу розподілені.
Постачальником природного газу є суб'єкт господарювання, який здійснює діяльність із постачання природного газу.
В свою чергу, АТ «Харківгаз» провадив господарську діяльність з розподілу природного газу на території Харківської області, тобто був Оператором ГРМ на момент здійснення послуги.
Кодексом ГРС визначено, що оператор газорозподільної системи - суб'єкт господарювання, що на підставі ліцензії здійснює діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності або користуванні, відповідно до законодавства та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління.
АТ «Харківгаз» надавало ОСОБА_1 послуги з розподілу природного газу за адресою: АДРЕСА_1 . На ім'я відповідача за вказаною адресою відкрито особовий рахунок .
Фактом приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу (акцептування) з АТ «Харківгаз» є підписаний типовий договір 2498 від 30.09.2015 про надання населенню послуг з газопостачання.
Враховуючи зазначене, відповідач фактично користувався послугами з розподілу газопостачання, вчиняв дії щодо акцептування типового договору з розподілу природного газу визнаючи таким чином наявність правовідносин, а відтак взаємних прав та обов'язків, що з них випливають, що свідчить про прийняття ним (акцептування) умов договору про надання послуг з розподілу природного газу з AT «Харківгаз» на умовах типового договору розподілу природного газу 30.09.2015.
Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30 вересня 2015 року N2494 затверджено Умови Типового договору розподілу природного газу, які однакові для всіх споживачів України та розроблені відповідно до Закону України «Про ринок природного газу» і Кодексу газорозподільних систем.
Типовий договір розподілу природного газу є публічним та регламентує порядок і умови забезпечення цілодобового доступу споживача до газорозподільної системи, розподіл (переміщення) природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки до межі балансової належності об'єкта споживача та переміщення природного газу з метою фізичної доставки Оператором ГРМ обсягів природного газу до об'єктів споживачів, а також правові засади санкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи (п. 1.1. Договору).
Відповідно до предмету Типового Договору розподілу природного газу Оператор ГРМ зобов'язується надати споживачу послугу з розподілу природного газу, а споживач зобов'язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим Договором (п.2.1. Договору).
Згідно першого речення п. 2.3. розділу II умов Типового Договору розподілу газу, при вирішенні всіх питань, що не обумовлені цим договором, сторони зобов'язуються керуватися Законом України «Про ринок природного газу» та Кодексом газорозподільних систем.
Взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб'єктами ринку природного газу, а також правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем визначені Кодексом ГРС.
Національною комісією в пункті 1 глави 2 Розділу XI наведено вичерпний перелік порушень, внаслідок яких щодо споживача (несанкціонованого споживача) здійснюється нарахування не облікованих об'ємів природного газу. Підпункт 3 - несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ.
Згідно цього ж кодексу несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу - втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об'єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу (п. 4 глави 1 р. І Кодексу газорозподільних систем).
Таким чином, законодавець визначає, що втручання в роботу - це цілеспрямовані умисні дії, які направлені на викривлення даних обліку природного газу.
Кодексом газорозподільних систем встановлено, що для кваліфікації виявленого порушення, саме як «несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу» необхідна наявність цілого складу факторів.
Згідно п. 4 глави 1 р. І Кодексу газорозподільних систем для виявлення несанкціонованого втручання необхідно довести три складові цього правопорушення, а саме:
1) дію, тобто несанкціоноване втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку;
2) спосіб втручання, тобто вчинене шляхом підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об'єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації);
3) наслідки, тобто витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу).
При цьому, тільки наявність всіх трьох складових правопорушення дає змогу стверджувати, що споживачем було вчинено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ.
Згідно частини першої статті 15, частини першої статті 16 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Відповідно до частини першої статті 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов'язків щодо доказів, а також інших випадків, передбачених цим Кодексом(частини перша, п'ята, шоста, сьома статті 81 ЦПК України).
Згідно частини першої статті 83 ЦПК України сторони та інші учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні (частина п'ята статті 263 ЦПК України).
Під час ухвалення рішення суд вирішує такі питання: 1) чи мали місце обставини (факти), якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються; 2) чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження (пункти 1 та 2 частини першої статті 264 ЦПК України).
Відповідно до частини четвертої статті 263 ЦПК України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
У постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 04 квітня 2019 року у справі № 535/868/18 (провадження № 61-2151св19) вказано, що: «відмовляючи у задоволенні позову ПАТ «Полтавагаз», суд першої інстанції, з висновками якого погодився й апеляційний суд, встановивши повно та всебічно обставини справи, дослідивши, врахувавши та надавши оцінку всім поданим сторонами доказам за своїм внутрішнім переконанням на предмет їх належності, достовірності та достатності, обґрунтованого виходив із того, що позивач не довів достатніми та допустимими доказами факт вчинення відповідачем правопорушення на ринку природного газу щодо несанкціонованого відбору природного газу, пошкодження цілісності пломб, повірочного тавра лічильника газу, що впливає на результати вимірювання, або несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу (тобто знаходяться у причинно-наслідковому зв'язку). Суди попередніх інстанцій вірно вказали, що перерахунок (донарахування) об'ємів природного газу або зміна їх режиму нарахування здійснюється у випадку доведеності пошкодження лічильника газу або робота комерційного ВОГ чи його складових у позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно, але ПАТ «Полтавагаз» не доведено вчинення відповідачем таких дій, зокрема, актом експертизи лічильника газу від 02 березня 2018 року № 10608 встановлено факт зупинки відлікового механізму при дії спрямованого магнітного поля, однак не доведено та не встановлено факту впливу стороннього фактору на результати вимірювання або викривлення даних обліку природного газ».
У постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 24 жовтня 2018 року у справі № 914/2384/17 вказано, що: «відповідно до абз.3 п.1 розділу 2 глави ХІ Кодексу ГРС до порушень споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, належить, зокрема, несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу). Згідно з п. 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРС несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу є втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (у тому числі, лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об'єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу. Проаналізувавши зміст вказаного положення, слід констатувати правильність висновку суду першої інстанції про те, що несанкціонованим втручанням є не лише доведення факту пошкодження конструкції ЗВТ/лічильника, зокрема, наявності наскрізного отвору у корпусі лічильника споживача, а й встановлення факту викривлення даних обліку природного газу (коли витрати природного газу комерційним вузлом обліку не обліковуються, обліковуються частково чи з порушенням). Висновок суду апеляційної інстанції про те, що самі по собі отвори є втручанням у роботу лічильника, які є аналогічними зриву пломби та не потребують проведення відповідної експертизи, не ґрунтуються на нормах права та здійснений внаслідок вільного помилкового тлумачення зазначених вище положень законодавства».
Суд звертає увагу на те, що висновки комісії за результатами експертизи лічильника повинні відображати інформацію щодо наявності не облікованого (облікованого часткового) газу або викривлення даних обліку газу, що було наслідком виявленого втручання в роботу лічильника.
Актом експертизи лічильника газу №175 від 18.02.2021 підтверджено факт несанкціонованого втручання в роботу лічильника. Згідно п.1.1. наявні ознаки пошкодження (руйнування) захисного пломбування лічильника. Існує доступ до відлікового механізму. За п.1.2. щодо цілісності відлікового механізму -лічильник пофарбовано. Відповідно до п.1.3. Інші пошкодження відсутні.
Також, відносно зазначеного лічильника ДП «УКРМЕТРТЕСТСТАНДАРТ» відповідно до порядку проведення повірки була видана довідка про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки №39-1-3/9752 від 18.02.2021. Підстава для визнання ЗВТ непридатним: Наявність ознак пошкодження (руйнування) захисного пломбування лічильника. Наявність пошкоджень та дефектів лакофарбованого покриття лічильника.
Акт про порушення № КН 001142 від 11.02.2021 визнано таким, що відповідає вимогам ГРС та задовільнити, проведено донарахування об'ємів необлікованого природного газу за граничними об'ємами споживання природного газу населенням за період 11.08.2020 до 11.02.2021 за цінами закупівлі природного газу для АТ «Харківгаз», які діяли в узгоджений період. Вартість донарахованих об'ємів складає 30791,90 грн; за період 11.08.2020 до 11.02.2021 провести донарахування в обсязі 3607,59 куб. м., вартість яких визначається постачальником природного газу, а також за рахунок споживача мають бути компенсовані витрати, пов'язані з демонтажем, транспортуванням, монтажем ЗВТ та витрати пов'язані з експертизою і встановленням нового ЗВТ в розмірі 4934,13 грн.
З даних викладених в актах КН 001142 від 11.02.2021 про порушення та про виявлені порушення, акті експертизи № 175 від 18.02.2021, довідки № 39-1-3/9752 від 18.02.2021 не вбачається, що лічильник газу типу РЛ G-6 заводський номер 0580374, внаслідок виявлених працівниками позивача порушень не обліковував спожитий відповідачем газ або показання лічильника внаслідок пошкоджень були викривлені. Акт експертизи від 18.02.2021 не містить таких показників позачергової повірки як втрата тиску, герметичність, похибка лічильника за об'ємної витрати.
Несанкціонованим втручанням є не лише доведення факту пошкодження конструкції ЗВТ/лічильника, зокрема, а й встановлення факту викривлення даних обліку природного газу (коли витрати природного газу комерційним вузлом обліку не обліковуються, обліковуються частково чи з порушенням).
З наданих доказів до матеріалів справи вбачається, що на експертизі лічильника газу було здійснено лише тільки зовнішній огляд ЗВТ, про що свідчить акт №175 від 18.02.2021 та довідка ДП «ДП «УКРМЕТРТЕСТСТАНДАРТ», а отже не встановлювалось викривлення даних обліку природного газу.
Разом з тим, така повірка лічильника газу не проводилася, адже її результати в акті експертизи відсутні, а саме в графі «результати позачергової повірки» не зазначено жодних відомостей.
Згідно з пунктами 4, 5 глави 6 розділу Х Кодексу ГРС за збереження і цілісність комерційних та дублюючих ВОГ та пломб (відбитків їх тавр) відповідає власник (користувач), на території або у приміщенні якого вони встановлені, що має бути зафіксовано у відповідному акті про пломбування.
Засоби вимірювальної техніки, які є складовими комерційного ВОГ, підлягають періодичній повірці відповідно до вимог чинного законодавства та з урахуванням вимог глав 7 та 8 цього розділу.
Згідно з положеннями пункту 6 глави 5 розділу XI Кодексу ГРС у разі незгоди споживача (несанкціонованого споживача) із зафіксованим в акті про порушення порушенням, яке стосується пошкодження пломб (крім факту їх відсутності або спрацювання магнітного індикатора), пошкодження ЗВТ/лічильника газу (крім явних ознак навмисного в них втручання), він може вимагати проведення їх експертизи чи позачергової або експертної повірки у порядку, визначеному цим Кодексом.
Пунктом 8 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС акт про порушення має бути розглянутий комісією з розгляду актів про порушення оператора ГРС, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення.
Згідно з пунктом 11 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення. При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості.
Відповідно до частини третьої статті 12 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи (частина перша статті 76 ЦПК України).
Вирішуючи спір та аналізуючи доводи сторін, суд вважає, що позивачем не надано належних та допустимих доказів на підтвердження того, що виявлені пошкодження лічильника газу призвели до викривлення даних обліку природного газу, тобто факт споживання відповідачем необлікованого природного газу та усіх складових цього правопорушення, зокрема наслідків (дії, що призвела до викривлення даних обліку природного газу та причинно-наслідкового зв'язку між втручанням в лічильник та діями відповідача) не доведений.
Згідно до частин першої та другою статті 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
За змістом статті 1166 ЦК України для застосування такої міри відповідальності, як стягнення збитків, необхідною є наявність усіх елементів складу цивільного правопорушення, а саме протиправної поведінки, збитків, причинного зв'язку між протиправною поведінкою боржника та збитками, вини боржника. Наявність перших трьох з числа зазначених елементів доводиться особою, яка звернулася з вимогою про відшкодування збитків.
Отже для притягнення особи до майнової відповідальності необхідним є встановлення наявності всіх складових частин складу правопорушення, а саме: наявність неправомірного діяння, наявність шкоди, наявність причинного зв'язку між протиправним діянням та спричиненою шкодою та наявність вини.
Для покладення на споживача відповідальності у виді нарахування вартості необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу вимагається встановлення факту, а не можливості несанкціонованого відбору природного газу з газорозподільних систем (крадіжка газу), про що може свідчити встановлений факт несанкціонованого втручання споживача у роботу засобу вимірювальної техніки (лічильника).
Суд в черговий раз наголошує на тому, що несанкціонованим втручанням є не лише доведення факту пошкодження конструкції лічильника, а й встановлення факту викривлення даних обліку природного газу (коли витрати природного газу комерційним вузлом обліку не обліковуються, обліковуються частково чи з порушенням).
Більш того, суд враховує, що донарахування ціни необлікованого об'єму газу це не штрафні санкції, в свою чергу - це витрати за використаний але несплачений газ. Тобто для того, щоб здійснити донарахування ціни необлікованого газу потрібно встановити той факт, що він певний час не обліковувався та не сплачувався, чого не було зроблено представниками газопостачальника та не враховувалося комісією під час прийняття рішення. До того ж з матеріалів справи неможливо визначити вартість газу при закупівлі, оскільки такі відомості представником позивача не надані.
Для доведення правомірності здійснених позивачем донарахувань відповідачу об'ємів природного газу необхідно довести наявність факту несанкціонованого втручання в роботу (лічильника газу) з боку відповідача.
Наявні в матеріалах справи докази не містять інформації викривлення даних обліку природного газу, яке є обов'язковим наслідком несанкціонованого втручання у роботу лічильника газу.
Крім того суд звертає увагу на те, що в акті про демонтаж лічильника газу для проведення експертизи, не вказана остання дата повірки лічильника №0580374, відомості щодо його повірки відсутні.
Відповідно до Наказу Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 13.10.2016 №1747, який набув законної сили 29.11.2016 для лічильника газу та пристроїв перетворення об'єму (використовуються для проведення розрахунків за поставлений та/або спожитий природний газ) класу 1,0 установлено міжповірочний інтервал 2 роки, класу 1,5 - 8 років.
З урахуванням наведеного суд дійшов висновку, що позивачем не доведено обставин несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ з боку відповідача.
Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Висновки за результатами розгляду справи.
Враховуючи, що підставою покладення на споживача відповідальності у виді нарахування вартості необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу є встановлення фактів несанкціонованого втручання споживача у роботу засобу вимірювальної техніки (лічильника) та викривлення даних обліку природного газу (коли витрати природного газу комерційним вузлом обліку не обліковуються, обліковуються частково чи з порушенням), а не сам факт виявлення пошкодження лічильника газу, суд вважає, що позивач не довів свої позовні вимоги.
Тобто позивачем не доведено наявність трьох елементів складу цивільного правопорушення - протиправної поведінки, збитків, причинного зв'язку між протиправною поведінкою боржника та збитками.
Враховуючи, що суд дійшов висновку про те, що позивачем не доведено обставин несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ з боку відповідача, що призвело до викривлення даних обліку газу, суд вважає за необхідне відмовити в задоволенні даного позову.
Європейський суд з прав людини вказав що пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними залежно від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо надання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки з огляду на конкретні обставини справи (Проніна проти України, № 63566/00, § 23, ЄСПЛ, від 18 липня 2006 року).
Розподіл судових витрат.
Згідно з вимогами ч.ч.1, 2 ст.141 ЦПК України судовий збір та інші судові витрати, пов'язані із розглядом справи, покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються: у разі задоволення позову - на відповідача; у разі відмови в позові - на позивача.
Враховуючи, що суд відмовляє в задоволенні позову, судові витрати у справі покладаються на позивача.
На підставі викладеного і керуючись ст.ст. 12, 81, 141, 247, 263-265 ЦПК України, суд,-
В задоволенні позову Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Харківгаз» до ОСОБА_1 про стягнення вартості не облікованого (донарахованого) обсягу природного газу та витрат, пов'язаних з демонтажем, транспортуванням та проведенням експертизи - відмовити.
Судові витрати віднести на рахунок позивача.
Рішення може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення або з дня складення повного судового рішення у разі оголошення вступної та резолютивної частини рішення або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відомості, які не проголошуються:
позивач - Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Харківгаз», місцезнаходження: м. Харків, вул. Безлюдівська, 1;
відповідач - ОСОБА_1 , зареєстроване у встановленому законом порядку місце проживання (перебування): АДРЕСА_1 .
Суддя Т.П.Даниленко