Комінтернівський районний суд м.Харкова
Провадження № 3/641/974/2025Справа №: 641/2733/25
28 квітня 2025 року м. Харків
Суддя Комінтернівського районного суду м. Харкова Кожихова Г.В., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов з Головного управління ДПС у Харківській області Державної податкової служби України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, працевлаштованого на посаді директора ТОВ «ЮГРЕЙН - ТРЕЙД», який мешкає за адресою: АДРЕСА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1ст. 163-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
До Комінтернівського районного суду м. Харкова надійшов для розгляду протокол про адміністративне правопорушення № 513/20-40-07-30/0703 від 31.03.2025 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 163-1 КУпАП.
З протоколу про адміністративне правопорушення № 513/20-40-07-30/0703 від 31.03.2025 вбачається, що ОСОБА_1 , будучи директором ТОВ «ЮГРЕЙН-ТРЕЙД», допустив порушення ведення податкового обліку з порушенням встановленого законом порядку, а саме: підприємству відмовлено в отриманні заявленої суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку (р. 20.2.1) згідно з поданою Податковою декларацією з податку на додану вартість на 721108 грн, у тому числі - за вересень 2022 року у сумі 8241 грн, за жовтень 2022 року у сумі 25413 грн, за грудень 2022 року у сумі 71669 грн, за січень 2023 року у сумі 86573 грн, за березень 2023 року у сумі 119478 грн, за квітень 2024 року у сумі 151096 грн, за червень 2024 року у сумі 20180 грн, за жовтень 2024 року, у сумі 144 165 грн, за грудень 2024 року у сумі 11634 грн, за січень 2025 року у сумі 82660 грн, чим порушив п. 200.1, п. 200.4, п. 200.7, п. 200.9 ст. 200. Податкового кодексу України.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч. 1 ст. 163-1 КУпАП.
Дослідивши та оцінивши наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов таких висновків.
Відповідно до ст. 245 КУпАП, завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справ. (ст. 251 КУпАП).
Ці дані встановлюються, зокрема, протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, поясненнями потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, а також іншими документами.
Відповідно до ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення зокрема вирішує, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення, чи витребувано необхідні додаткові матеріали.
Перевіривши надані матеріали у порядку, передбаченому ст. 278 КУпАП, суд дійшов висновку про необхідність повернення матеріалів для доопрацювання, виходячи із таких обставин.
Згідно ч. 1ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Відповідно до ч.1 ст.163-1 КУпАП адміністративна відповідальність передбачена за відсутність податкового обліку, порушення керівниками та іншими посадовими особами підприємств, установ, організацій встановленого законом порядку ведення податкового обліку, у тому числі неподання або несвоєчасне подання аудиторських висновків, подання яких передбачено законами України,
Об'єктом правопорушень, передбачених зазначеною статтею є суспільні відносини в сфері оподаткування.
Об'єктивна сторона правопорушення виражається у таких формах: відсутність податкового обліку; порушення керівниками та іншими посадовими особами підприємств, установ, організацій встановленого законом порядку ведення податкового обліку, зокрема, неподання або несвоєчасне подання аудиторських висновків, подання яких передбачено законами України.
Суб'єктивна сторона правопорушень, передбачених цією статтею, характеризується наявністю вини яку формі умислу, так і у формі необережності.
Суб'єктами правопорушень, передбачених ч. 1 ст.163-1 КУпАП можуть бути керівники та інші посадови особи підприємств, установ, організацій (заступники керівників з фінансово-економічних питань, головні бухгалтери тощо).
Так згідно протоколу про адміністративне правопорушення №513/20-40-07-30/0703 від 31.03.2025, ОСОБА_1 допущено порушення ведення податкового обліку з порушенням встановленого законом порядку, а саме: підприємству відмовлено в отриманні заявленої суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку (р. 20.2.1) згідно з поданою Податковою декларацією з податку на додану вартість на 721108 грн, у тому числі - за вересень 2022 року у сумі 8241 грн, за жовтень 2022 року у сумі 25413 грн, за грудень 2022 року у сумі 71669 грн, за січень 2023 року у сумі 86573 грн, за березень 2023 року у сумі 119478 грн, за квітень 2024 року у сумі 151096 грн, за червень 2024 року у сумі 20180 грн, за жовтень 2024 року, у сумі 144 165 грн, за грудень 2024 року у сумі 11634 грн, за січень 2025 року у сумі 82660 грн, чим порушив п. 200.1, п. 200.4, п. 200.7, п. 200.9 ст. 200. Податкового кодексу України.
Натомість, матеріали справи не містять копії вказаної Декларації, до того ж акт перевірки № 7142/20-40-07-05-03/40913776 від 19.02.2025 містить лише 1, 65 та 66 сторінки, інші сторінки акту у матеріалах справи відсутні. Більш того, у вказаному акті вказано лише про виявлені порушення при декларуванні за грудень 2024 у Декларації від'ємного значення з ПДВ, в той час як в протоколі вказані, в тому числі, інші періоди декларування.
При цьому, з вказаного протоколу про адміністративне правопорушення не надається можливим встановити, які саме дії були вчинені ОСОБА_1 , на підставі яких було встановлено ведення ним податкового обліку з порушенням встановленого порядку, коли саме та в який спосіб були вчинені незаконні дії.
Відповідно до вимог закону формулювання суті правопорушення повинно бути чітким і конкретним, із зазначенням місця, часу, способу вчинення його, мотивів і форми вини, а висновки суду щодо оцінки доказів мають викладатись у вигляді точних і категоричних суджень, які виключали б сумніви з приводу достовірності доказів на обґрунтування висновку про винуватість особи.
Неконкретність обвинувачення не дозволяє особі, яка притягається до адміністративної відповідальності організувати ефективний захист своїх інтересів, а суду перевірити обґрунтованість висунутого обвинувачення у вчиненні правопорушення.
Вказані недоліки не дозволяють здійснити всебічне, повне і об'єктивне дослідження всіх обставин справи у їх сукупності та прийняти законне і обґрунтоване рішення по справі у відповідності з чинним КУпАП.
Відповідно до ч. 2 ст. 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюються на основі суворого додержання законності.
Згідно ч. 1 ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених Законом.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 КУпАП.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що протокол про адміністративне правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1ст. 163-1 КУпАП необхідно повернути до Головного управління ДПС у Харківській області Державної податкової служби України для належного оформлення.
Керуючись ст.256, 278, 283,284 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Адміністративний матеріал з протоколом № 513/20-40-07-30/0703 від 31.03.2025 щодо ОСОБА_1 про притягнення до адміністративної відповідальності за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-1 КУпАП, повернути до Головного управління ДПС у Харківській області Державної податкової служби України для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Г. В. Кожихова