Справа № 383/438/25
Номер провадження 2-а/383/21/25
28 квітня 2025 року Бобринецький районний суд Кіровоградської області у складі головуючого судді Бондаренка В.В., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про адміністративне правопорушення та закриття провадження у справі, -
08.04.2025 року до Бобринецького районного суду Кіровоградської області надійшла позовна заява ОСОБА_1 , яка сформована в системі «Електронний суд» 07.04.2025 року, до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови №68 по справі про адміністративне правопорушення за ч.3 ст.210-1 КУпАП від 20.02.2025 року, винесеної начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 полковником ОСОБА_2 відносно ОСОБА_1 і закриття справи про адміністративне правопорушення.
Одночасно з позовом представник позивача адвокат Пономарьов О.В. подав заяву про поновлення пропущеного строку звернення до суду з позовною заявою. На обгрунтування поважності причин пропуску строку зазначив невручення позивачу копії оскаржуваної постанови, про існування якої позивач дізнався, коли отримав повідомлення з Бобринецького ВДВС у Кропивницькому районі Кіровоградської області ПМУ МЮ (м.Одеса), та отримав її копію 28.03.2025 року.
Згідно вимог ч.2 ст.171 КАС України суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
Частиною 1 статті 122 КАС України передбачено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно з ч. 2 ст.286 КАС України позовну заяву щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності може бути подано протягом десяти днів з дня ухвалення відповідного рішення (постанови).
Частиною 6 статті 161 КАС України передбачено, що у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Строк звернення до адміністративного суду - це проміжок часу після виникнення спору у публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів. При цьому перебіг такого строку починається з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Аналіз наведених норм Кодексу адміністративного судочинства України свідчить про те, що законодавець передбачив, що в разі, якщо особа не знала про допущене порушення, але з певної дати повинна була про нього дізнатись, перебіг строку обчислюється саме з моменту, коли особа повинна була дізнатись про відповідне порушення її прав. При цьому, поважними причинами пропуску строку звернення до адміністративного суду є наявність обставин, які створили об'єктивні перешкоди для звернення особи з позовом і подолання яких для цієї особи було неможливим або ускладненим.
Суд зауважує, що при вирішенні питання щодо дотримання строку звернення до адміністративного суду необхідно чітко диференціювати поняття дізнався та повинен був дізнатись.
Так, під поняттям дізнався необхідно розуміти конкретний час, момент, факт настання обізнаності особи щодо порушених її прав, свобод та інтересів.
Поняття повинен був дізнатися необхідно розуміти як неможливість незнання, високу вірогідність, можливість дізнатися про порушення своїх прав. Зокрема, особа має можливість дізнатися про порушення своїх прав, якщо їй відомо про обставини прийняття рішення чи вчинення дій і у неї відсутні перешкоди для того, щоб дізнатися про те, яке рішення прийняте або які дії вчинені.
Згідно з ч.ч.1 та 2 ст.123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Як встановлено судом, оскаржувана постанова датована 20.02.2025 року та строк на її оскарження закінчився 03.03.2025 року, проте позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом 07.04.2025 року, тобто вже після спливу десятиденного строку звернення до адміністративного суду.
Питання поважності причин пропуску строку звернення до суду є оціночним та залежить від доказів, якими підтверджуються обставини та підстави такого пропуску.
Поважними причинами слід розуміти лише ті обставини, які були чи об'єктивно є непереборними, тобто не залежать від волевиявлення особи, що звернулася із адміністративним позовом, пов'язані з дійсно істотними обставинами, перешкодами чи труднощами, що унеможливили своєчасне звернення до суду. Такі обставини мають бути підтверджені відповідними та належними доказами.
Причина пропуску строку звернення до суду може вважатися поважною, якщо вона відповідає одночасно усім таким умовам: 1) це обставина або кілька обставин, яка безпосередньо унеможливлює або ускладнює можливість вчинення процесуальних дій у визначений законом строк; 2) це обставина, яка виникла об'єктивно, незалежно від волі особи, яка пропустила строк; 3) ця причина виникла протягом строку, який пропущено; 4) ця обставина підтверджується належними і допустимими засобами доказування.
Аналогічна позиція викладена у постанові Верховного Суду від 22.06.2021 року у справі №120/5780/20-а.
Зі змісту оскаржуваної постанови по справі про адміністративне правопорушення №68 від 20.02.2025 року встановлено, що ОСОБА_1 прибув 17.02.2025 року до ІНФОРМАЦІЯ_2 де стосовно нього було складено адміністративний протокол за ч.3 ст.210-1 КУпАП, який містить графу про день та час розгляду справи, що дає суду підставу дійти висновку, що позивач міг знати про виклик його до ІНФОРМАЦІЯ_3 для розгляду справи про адміністративне правопорушення щодо нього та постановлення оскаржуваної постанови. Позивач вказаний протокол до матеріалів адміністративного позову не долучено, хоча не має об'єктивних перешкод для його надання до суду, щоб підтвердити поважність причини пропуску строку звернення до суду.
За таких обставин, позивачу могло бути відомо про дату, час і місце розгляду відносно нього адміністративної справи за ч.3 ст.210-1 КУпАП, який закінчився ухваленням оскаржуваної постанови, що спростовує його доводи про необізнаність щодо ухвалення оскаржуваної постанови до отримання повідомлення з Бобринецького ВДВС.
Таким чином, позивачем не наведено обставин за яких об'єктивно не міг дізнатись про існування оскаржуваної постанови, та які унеможливили вчасне подання ним адміністративного позову.
Ухвалою Бобринецького районного суду Кіровоградської області від 11.04.2025 року дану позовну заяву залишено без руху на підставі ч.ч. 1, 2 ст.123 КАС України, оскільки підстави поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, вказані представником позивача в заяві, визнані судом неповажними та роз'яснено позивачу право протягом десяти днів з дня вручення ухвали,надати складений відносно нього протокол про адміністративне правопорушення за ч.3 ст.210-1 КУпАП та вказати інші підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду.
З матеріалів справи вбачається, що копію ухвали суду від 11.04.2025 року представник позивача отримав 14.04.2025 року, однак станом на 28.04.2025 року позивачем не були виконані вимоги ухвали про залишення позовної заяви без руху, інших підстав для поновлення строку звернення до адміністративного суду не вказано і відповідних доказів не надано.
Відповідно до п.9 ч.4 ст.169 КАС України позовна заява повертається позивачеві у випадках, передбачених частиною другою статті 123 цього Кодексу.
Враховуючи те, що позивачем пропущено встановлений законом строк звернення до суду з даним позовом та не вказано інших підстав для поновлення строку звернення до адміністративного суду, на виконання ухвали суду про залишення позовної заяви без руху, суд дійшов висновку про повернення позовної заяви позивачу.
Керуючись ст.ст. 123, 169, 248, 256, 293-297 КАС України, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про адміністративне правопорушення та закриття провадження у справі -повернути позивачу.
Роз'яснити позивачу, що повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 15-денний строк з дня її вручення.
Суддя В.В. Бондаренко