Справа № 201/4901/25
Провадження 1-кс/201/1860/2025
Іменем України
23 квітня 2025 року м. Дніпро
Слідчий суддя Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши клопотання слідчого слідчого відділу 2 управління (з дислокацією у м. Маріуполь Донецької області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях ОСОБА_3 , погоджене прокурором Донецької обласної прокуратури ОСОБА_4 , про арешт майна у кримінальному провадженні № 22024050000000739 від 11.03.2024, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, -
Слідчий за погодженим прокурором клопотанням звернувся до суду з клопотанням про арешт майна підозрюваного.
В обґрунтування заявленого клопотання посилається на те, що слідчим відділом 2 управління (з дислокацією у м. Маріуполь Донецької області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях здійснюється досудове розслідування кримінального провадження № 22024050000000739 від 11.03.2024 за підозрою ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
При цьому, з метою спроби виправдання агресії перед громадянами України, РФ та світовою спільнотою, 21 лютого 2022 року РФ визнано так звані «Донецьку народну республіку» та «Луганську народну республіку», створені за підтримки РФ навесні 2014 року на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей, незалежними державами та 22 лютого 2022 року президентом РФ направлено до Ради Федерації звернення про використання ЗС РФ за її межами, яке задоволено.
Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 75 від 25.04.2022 «Про затвердження Переліку територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 25 квітня 2022 року» Маріупольську міську територіальну громаду Маріупольського району Донецької області включено до переліку територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації.
При цьому на тимчасово окупованій території Маріупольської міської територіальної громади Донецької області (згідно «Указа главы ДНР об администрации города Мариуполя № 108 от 31.03.2022»), представниками РФ та «ДНР» створено підпорядковану, керовану та фінансовану окупаційну адміністрацію, в яку входять органи і структури, функціонально відповідальні за управління тимчасово окупованою територією.
Основним місцем розташування «администрации города Мариуполя» є Донецька область, м. Маріуполь, Центральний район, вул. Громової, буд. № 63.
У подальшому, 15.06.2023 Центральною виборчою комісією РФ винесено постанову № 119/946-8 «Про призначення виборів депутатів народної ради Донецької народної республіки та виборів депутатів представницьких органів муніципальних утворень на території Донецької народної республіки» (мовою оригіналу: «О назначении выборов депутатов народного совета Донецкой народной республики и выборов депутатов представительных органов муниципальных образований на территории Донецкой народной республики»), відповідно до якої на території «ДНР», тобто на тимчасово окупованій території Донецької області, призначено проведення виборів 10.09.2023.
Так, після 15.06.2023, більш точна дата органом досудового розслідування не встановлена, у громадянина України ОСОБА_5 виник злочинний умисел, направлений на обрання депутатом до незаконного органу влади на тимчасово окупованій території, у тому числі окупаційної адміністрації держави-агресора, зокрема до «Мариупольского городского совета ДНР».
Реалізуючи вищевказаний протиправний умисел, ОСОБА_5 перебуваючи на тимчасово окупованій території м. Маріуполя Донецької області, діючи умисно, всупереч інтересам держави Україна, її суверенітету та територіальній цілісності, з ідеологічних мотивів, підтримуючи воєнну агресію РФ на території України, переслідуючи єдиний кримінально протиправний намір, направлений на сприяння державі агресору РФ в посиленні заходів тимчасової окупації населених пунктів Донецької області добровільно, зареєструвався кандидатом у депутати «Всеросийская политическая партия «Единая Россия», з метою бути обраним до вказаного органу окупаційної влади.
Вибори на території тимчасово окупованої території м. Маріуполь, Донецької області, в «народный совет» Донецької народної республіки та органи «муниципального самоуправления» були проведені відповідно до Російського законодавства та відбувались з 08 по 10 вересня 2023 року.
Рішенням № 19/91 від 11.09.2023 «Территориальной избирательной комиссии № 31 Донецкой Народной Республики», розташованої за адресою Донецька область, м. Маріуполь, Центральний район, вул. Громової, буд. № 63, за результатами виборів депутатів Маріупольської міської ради ДНР першого скликання зазначено: «Признать выбори депутатов Мариупольського городского совета Донецкой Народной Республики первого созыва состоявшимися и действительными и считать избранными депутатами Мариупольського городского совета Донецкой Народной Республики первого созыва следующих зарегистрированных кандидатов», відповідно до списку кандидатів, які були видвинуті виборчим об'єднанням «Мариупольськое местное отделение Всероссийской политической партии «Единая Россия» ОСОБА_5 пройшов під номером 19 у списку.
Таким чином, ОСОБА_5 , перебуваючи у м. Маріуполь Донецької області, продовжуючи свій умисел на сприяння державі агресору російській федерації в посиленні заходів тимчасової окупації населених пунктів Донецької області добровільно, без фізичного примусу, за результатами так званих «виборів» обраний «депутатом» до незаконного органу влади, створеного на тимчасово окупованій території - до політичної партії окупаційної адміністрації «Всероссийская политическая партия Единая Россия».
При цьому, з 09.10.2023 ОСОБА_5 , перебуваючи на території м. Маріуполь Донецької області, за адресою: вулиця Громової, буд. 63, Центрального району м. Маріуполь, Донецької області, будучи депутатом «Мариупольського городского совета донецкой народной республики» от «Всеросийской политической партии Единая Россия» приступив до виконання своїх депутатських обов'язків, взявши участь у проведенні першої сесії «Мариупольского городского совета», під час якої було прийнято устав «Муниципального образования городского округа Мариуполь Донецкой Народной Республики».
10.03.2025, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, повідомлено ОСОБА_5 про підозру у відповідності та у спосіб, передбачений діючим кримінальним процесуальним законодавством України, а саме вручено захиснику ОСОБА_5 - адвокату ОСОБА_6 .
Постановою слідчого від 15.03.2025 на підставі ст. 281 КПК України підозрюваного ОСОБА_5 оголошено в розшук.
Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстрі прав власності на нерухоме майно, Державному реєстрі Іпотек, Єдиному державному реєстрі заборон відчуження об'єктів нерухомого майна, та встановлено набуття ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (РНКОПП НОМЕР_1 ), права власності на об'єкт нерухомого майна, а саме:
об'єкт нерухомості - будинок, розташована за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 400 (кв.м) форма власності- приватна, частка власності - 1/1.
об'єкт нерухомості - гараж, розташований за адресою: АДРЕСА_2 , загальною площею 20.6 (кв.м) форма власності- приватна, частка власності - 1/1.
об'єкт нерухомості - гараж, розташований за адресою: Донецька область, м. Маріуполь, "Сигнал" споживчий кооператив, гараж 5, загальною площею 23.5 (кв.м) форма власності- приватна, частка власності - 1/1.
Також, установлено, що ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (РНКОПП НОМЕР_1 ), володіє на праві власності рухомим майном, а саме: автомобілем марки TOYOTA AVALON, № кузова НОМЕР_2 , д.н.з НОМЕР_3 .
Згідно ч. 5 ст. 111-1 Добровільне зайняття громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора, або добровільне обрання до таких органів, а також участь в організації та проведенні незаконних виборів та/або референдумів на тимчасово окупованій території або публічні заклики до проведення таких незаконних виборів та/або референдумів на тимчасово окупованій території караються позбавленням волі на строк від п'яти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п'ятнадцяти років та з конфіскацією майна або без такої.
Згідно з ч. 2 ст. 170 КПК України арешт майна допускається з метою забезпечення конфіскації майна як виду покарання.
За названих обставин, наявні обґрунтовані підстави для накладення арешту на майно підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України , з метою забезпечення конфіскації майна як виду покарання.
Слідчий у заяві вимоги клопотання підтримав, просив його задовольнити.
Відповідно до ч. 2 ст. 172 КПК України клопотання слідчого, прокурора, цивільного позивача про арешт майна, яке не було тимчасово вилучене, може розглядатися без повідомлення підозрюваного, обвинуваченого, іншого власника майна, їх захисника, представника чи законного представника, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, якщо це є необхідним з метою забезпечення арешту майна.
З метою забезпечення арешту майна, клопотання розглядається без повідомлення підозрюваного.
Як свідчать матеріали клопотання, слідчим відділом 2 управління (з дислокацією у м. Маріуполь Донецької області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях здійснюється досудове розслідування кримінального провадження № 22024050000000739 від 11.03.2024 за підозрою ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
10.03.2025 повідомлено ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстрі прав власності на нерухоме майно, Державному реєстрі Іпотек, Єдиному державному реєстрі заборон відчуження об'єктів нерухомого майна, та встановлено набуття ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (РНКОПП НОМЕР_1 ), права власності на об'єкт нерухомого майна, а саме:
об'єкт нерухомості - будинок, розташована за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 400 (кв.м) форма власності- приватна, частка власності - 1/1.
об'єкт нерухомості - гараж, розташований за адресою: АДРЕСА_2 , загальною площею 20.6 (кв.м) форма власності- приватна, частка власності - 1/1.
об'єкт нерухомості - гараж, розташований за адресою: Донецька область, м. Маріуполь, "Сигнал" споживчий кооператив, гараж 5, загальною площею 23.5 (кв.м) форма власності- приватна, частка власності - 1/1.
Також, установлено, що ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (РНКОПП НОМЕР_1 ), володіє на праві власності рухомим майном, а саме: - автомобілем марки TOYOTA AVALON, № кузова НОМЕР_2 , д.н.з НОМЕР_3 .
Згідно з ч. 1 ст. 170 КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.
Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі, відчуження.
Арешт майна допускається з метою забезпечення конфіскації майна як виду покарання (п. 3 ч. 2 ст. 170 КПК України).
У випадку, передбаченому пунктом 3 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно підозрюваного, обвинуваченого, засудженого або юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, за наявності достатніх підстав вважати, що суд у випадках, передбачених Кримінальним кодексом України, може призначити покарання у виді конфіскації майна або застосувати до юридичної особи захід кримінально-правового характеру у виді конфіскації майна (ч. 5 ст. 170 КПК України).
Вказана норма передбачає можливість накладення арешту на майно підозрюваного щодо якого здійснюється провадження, за наявності достатніх підстав вважати, що суд у випадках, передбачених Кримінальним кодексом України, може призначити покарання у виді конфіскації майна.
Частина передбачених ч. 5 ст. 111-1 КК України, за якою підозрюється ОСОБА_5 передбачає додаткове покарання у вигляді конфіскації майна.
Окрім того, згідно з п. 4 ч. 2 ст. 170 КПК України арешт майна допускається з метою забезпечення: відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.
Пунктами 4, 6 ч. 2 ст. 173 КПК України передбачено, що при вирішенні питання про арешт майна суд повинен враховувати розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, неправомірної вигоди, яка отримана юридичною особою (якщо арешт майна накладається у випадку, передбаченому пунктом 4 частини другої статті 170 цього Кодексу). У положеннях пункту 4 цієї ж статті йдеться про те, що у разі задоволення клопотання слідчий суд, застосовує найменш обтяжливий спосіб арешту майна, суд зобов'язаний застосовувати такий спосіб арешту майна, який не призведе до зупинення або надмірного обмеження правомірної підприємницької діяльності особи, або інших наслідків, які суттєво позначаються на інтересах інших осіб.
З урахуванням викладеного, підлягає задоволенню клопотання про накладення арешту на майно, яке належить підозрюваному з метою забезпечення конфіскації майна як виду покарання (п. 3 ч. 2 ст. 170 КПК України) із забороною користування, розпорядження та відчуження майна.
Керуючись ст. ст. 170, 172, 173 КПК України, суддя слідчий,
Клопотання - задовольнити.
Накласти арешт на майно підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНКОПП НОМЕР_1 ), а саме:
об'єкт нерухомості - будинок, розташована за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 400 (кв.м) форма власності- приватна, частка власності - 1/1.
об'єкт нерухомості - гараж, розташований за адресою: АДРЕСА_2 , загальною площею 20.6 (кв.м) форма власності- приватна, частка власності - 1/1.
об'єкт нерухомості - гараж, розташований за адресою: Донецька область, м. Маріуполь, "Сигнал" споживчий кооператив, гараж 5, загальною площею 23.5 (кв.м) форма власності- приватна, частка власності - 1/1.
автомобіль марки TOYOTA AVALON, № кузова НОМЕР_2 , д.н.з НОМЕР_3 .
Заборонити розпоряджатися, користуватися та відчужувати вказане майно на час досудового розслідування та судового розгляду у даному кримінальному провадженні.
Заборонити територіальним органам з надання сервісних послуг МВС здійснення перереєстрації, або зняття з обліку транспортного засобу.
Вказана ухвала є підставою для внесення уповноваженим органом реєстрації прав на нерухоме майно відповідних відомостей про арешт майна до Державного реєстру речових прав на нерухоме майна та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна.
Вказана ухвала є підставою для внесення уповноваженим органом реєстрації прав на рухоме майно відповідних відомостей про арешт майна до Єдиного державного реєстру МВС.
Ухвала підлягає негайному виконанню на всій території України. Відповідно до ч. 1 ст. 175 КПК України ухвала про арешт майна виконується негайно слідчим, прокурором.
Ухвала може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду протягом п'яти днів з моменту її оголошення.
Подання апеляційної скарги на ухвалу слідчого судді зупиняє набрання нею законної сили, але не зупиняє її виконання.
Роз'яснити, що відповідно до ст. 174 КПК України підозрюваний, обвинувачений, їх захисник, законний представник, інший власник або володілець майна, представник юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, які не були присутні при розгляді питання про арешт майна, мають право заявити клопотання про скасування арешту майна повністю або частково.
Слідчий суддя ОСОБА_1