Постанова від 24.04.2025 по справі 607/7501/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24.04.2025 Справа №607/7501/25 Провадження №3/607/3296/2025

м. Тернопіль

Суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області Дзюбановський Ю.І., розглянувши матеріали, які надійшли з Південно-Західного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючу в АДРЕСА_1 , працюючу на посаді голови ліквідаційної комісії Тернопільського обласного центру медико-соціальної експертизи, ідент.номер НОМЕР_1 ,

за ч. 1 ст. 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

за участю: ОСОБА_1 ,

ВСТАНОВИВ:

Як вбачається із протоколу про адміністративне правопорушення №ПЗ/ТР/3920/024410/П/ПТ від 07 квітня 2025 року, ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді голови ліквідаційної комісії Тернопільського обласного центру медико-соціальної експертизи за місцем здійснення діяльності із січня 2025 року по березень 2025 року вчинила адміністративне правопорушення за ознаками ч. 1 ст. 41 КУпАП, оскільки головою ліквідаційної комісії в порушення вимог ч. 2 ст. 10 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» не забезпечено реалізації права працівників на своєчасне отримання заробітної плати за наступних обставин.

Наказом від 01.01.2024 №1-к ТОЦ СМЕ встановлено строки виплати заробітної плати:

-- за першу половину місяця до 22 числа місяця, за який виплачується заробітна плата;

-- за другу половину місяця до 07 числа місяця, наступного за місяцем, за який виплачується заробітна плата.

Відповідно до проведеної перевірки на підставі наданих документів виявлено:

-- за січень 2025 року нарахована до виплати заробітна плата 59 працівникам становила 650 603,62 грн. Термін виплати заробітної за січень 2025 року минув 07.02.2025. Виплата проведена в повному обсязі одним платежем 06.03.2025;

-- за лютий 2025 року нарахована до виплати заробітна плата становила 443 210,65 грн. Заробітна плата за першу половину лютого 38 працівникам не була виплачена до 22.02.2025, а виплачена однією сумою в повному обсязі 06.03.2025;

-- за березень 2025 року нарахована до виплати заробітна плата становила 602 464,64 грн. Виплата за першу половину березня проведена 11.03.2025, за другу половину березня 2025 року - 28.03.2025.

Зважаючи на встановленні обставини при перевірці, головний державний інспектор прийшов до висновку, що ОСОБА_1 , як голова ліквідаційної комісії, порушила вимоги ч. 1 ст. 10 Закону України ««Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» та Наказ ТОЦ МСЕ від 01.01.2024 №1-к, а відтак вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 41 КУпАП.

До матеріалів справи в якості доведення вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, головним державним інспектором додані протокол про адміністративне правопорушення від 07.04.2025 №ПЗ/ТР/3920/024410/П/ПТ із викладеними обставинами його вчинення; Акт за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду щодо додержання вимоги законодавства у сфері праці від 07.04.2025 №ПЗ/ТР/3920/024410, яким встановлені порушення ч. 1 ст. 10 Закону України ««Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» та Наказу ТОЦ МСЕ від 01.01.2024 №1-к щодо порушення виплати працівникам заробітної плати; рішення Тернопільської обласної ради від 30.12.2024 №1110 «Про припинення Тернопільського обласного центру медико-соціальної експертизи» та утворення ліквідаційної комісії Тернопільського обласного центру медико-соціальної експертизи із призначення головою даної комісії лікаря-терапевта ОСОБА_1 ; Наказ ТОЦ МСЕ від 01.01.2024 №1-к «Про затвердження строків виплати заробітної плати працівникам ТОЦ МСЕ»; Довідка про стан виплати заробітної плати за січень - квітень 2025 року по Тернопільському обласному центру медико-соціальної експертизи станом на 04.04.2025 рік; Відомість нарахування заробітної плати працівникам ТОЦ МСЕ за період із січня по березень 2025 рік; платіжна інструкція №3 від 07.03.2025 про перерахування Тернопільським обласним центром медико-соціальної експертизи 1 093 814,27 грн. заробітної плати за січень-лютий 2025 рік; пояснення ОСОБА_1 про протоколу про адміністративне правопорушення від 07.04.2025, у яких ОСОБА_1 зазначила, що порушення термінів виплати заробітної плати за січень-лютий 2025 року допущено у зв'язку з тим, що Тернопільською обласною радою від 30.12.2024 за №110 прийняте рішення про припинення юридичної особи шляхом ліквідації, а кошторис на виплату заробітної плати був затверджений лише 27.02.2025 та після проведення нею роботи кошти для виплати заробітної плати надійшли на рахунок в Управління державного казначейства 05.03.2025 та відразу 06.03.2025 була проведена виплата заробітної плати за січень-лютий 2025 рік.

В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчинені адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 41 КУпАП із викладеною у протоколі фабулою його вчинення не визнає і просить закрити провадження у справі, мотивуючи тим, що її вини у вчиненні правопорушення немає, вона не є директором чи власником підприємства, не здійснює господарську діяльність підприємством і не регулює надходження коштів, чи отримання прибутку на виплату заробітної плати, яке було ліквідоване та кошторис на виплату заробітної плати був затверджений лише 27 лютого 2025 року. Нею вживалися всі необхідні заходи для своєчасної виплати працівникам заробітної плати, зверталася до Тернопільської обласної ради та інші органи державної влади з приводу потреби коштів на виплату заробітної плати і після надходження коштів на рахунок в Управління державного казначейства відразу була проведена виплата заробітної плати за період січня-лютого 2025 року одним платежем, а не як регульовано Наказом від 01.01.2024.

А тому ОСОБА_1 просить прийняти до уваги викладенні нею пояснення із доданими до них матеріалами і закрити провадження у справі за відсутності в її діях вини, що є обов'язковим елементом, яка складає склад адміністративного правопорушення.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, суд прийшов до наступних висновків.

Відповідно до статті 245 Кодексу України про адміністративні правопорушення завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Також, вимогами ст. 280 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженню всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Згідно ч. 1 ст. 41 КУпАП за порушення, зокрема, встановлених термінів виплати пенсій, стипендій, заробітної плати, виплатити їх не в повному обсязі, посадові особи підприємств, установ і організацій притягуються до адміністративної відповідальності.

Суб'єктивна сторона правопорушення визначається тим, що це правопорушення може бути вчинено як з умислом, так і з необережності.

Як встановлено судом при розгляді справи із доданих до матеріалів доказів, які оцінюються судом згідно положень ст. 252 КУпАП, в діях голови ліквідаційної комісії Тернопільського обласного центру медико-соціальної експертизи ОСОБА_1 відсутня вина у вчиненні порушень вимог ч.ч. 1, 2 ст. 10 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану», Наказу ТОЦ МСЕ від 01.01.2024 №1-к, які викладені в протоколі про адміністративне правопорушення №ПЗ/ТР/3920/024410/П/ПТ від 07 квітня 2025 року.

Так дійсно, матеріалами, які додані Південно-Західним міжрегіональним управлінням Державної служби з питань праці, а саме із Акту проведення позапланового заходу від 07.04.2025, Наказу по Тернопільському обласному центру медико-соціальної експертизи від 01.01.2024 №1-к, Довідкою про стан виплати заробітної плати, відомістю нарахування заробітної плати та платіжною інструкцією від 07.03.2025 №3, підтверджуються порушення вимоги Наказу від 01.01.2024 №1-к щодо термінів виплати заробітної плати за умовами трудового договору.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 10 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» заробітна плата виплачується працівнику на умовах, визначених трудовим договором. Роботодавець повинен вживати всіх можливих заходів для забезпечення реалізації права працівників на своєчасне отримання заробітної плати.

Однак, приймаючи до уваги надані в судовому засіданні ОСОБА_1 пояснення, які суд вважає обґрунтованими і які підкріпленні долученими доказами, вбачається, що ОСОБА_1 , діючи як голова ліквідаційної комісії Тернопільського обласного центру медико-соціальної експертизи вживала всі необхідні дії з питань своєчасної виплати заробітної плати працівникам. Установа була ліквідована, не було надходжень коштів, а тому підприємство не здійснювало платежів щодо виплати заробітної плати, оплати комунальних платежів та погашення заборгованості. Заробітна плата працівникам була виплачена у встановлені Актом перевірки період повністю після надходження коштів від розпорядника таких коштів і порушення терміну виплати заробітної плати відбувалося із незалежних від ОСОБА_1 причин та її вини.

Зазначені обставини свідчать про відсутність в ОСОБА_1 умислу на вчинення порушень, які пов'язані із порушення термінів виплати заробітної плати згідно Наказу від 01.01.2024 №1-к.

Стаття 9 КУпАП визначає адміністративним правопорушення (проступком) протиправну, винну (умисну або необережну) дію чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадянина, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

За таких обставин, відсутність вини в діях особи при вчиненому правопорушенні не створює в силу ст. 9 КУпАП складу адміністративного правопорушення.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю за відсутності складу адміністративного правопорушення.

За таких обставин, суд вважає, що провадження в адміністративній справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності згідно протоколу про адміністративне правопорушення від №ПЗ/ТР/3920/024410/П/ПТ від 07 квітня 2025 року за ч. 1 ст. 41 КУпАП слід закрити за відсутністю складу даного адмінправопорушення.

На підставі наведеного, керуючись ст. 9, 33, ч. 1 ст. 41, 245, п. 1 ч. 1 ст. 247, ст.ст. 251, 280, 283, 284 КУпАП, суддя -

ПОСТАНОВИВ:

Провадження в справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності згідно протоколу про адміністративне правопорушення від №ПЗ/ТР/3920/024410/П/ПТ від 07 квітня 2025 року за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 41 КУпАП - закрити за відсутністю у її діях складу адміністративного правопорушення.

Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, щодо якої її винесено, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня отримання постанови до Тернопільського апеляційного суду через Тернопільський міськрайонний суд.

Головуючий суддяЮ. І. Дзюбановський