Єдиний унікальний номер 448/394/25
Провадження № 3-в/448/4/25
25.04.2025 Мостиський районний суд Львівської області в особі судді Гіряк С.І., розглянувши заяву законного представника ОСОБА_1 - ОСОБА_2 про розстрочку виконання постанови суду від 17.03.2025 року в частині сплати штрафу та судового збору в справі про адміністративне правопорушення за ч.2 ст.130, ч.2 ст. 122, ч.5 ст.126 КУпАП,
Постановою Мостиського районного суду Львівської області від 17.03.2025 неповнолітнього ОСОБА_1 визнано винним у вчинені адміністративних правопорушень, передбачених ч.2 ст.130, ч.2 ст. 122, ч.5 ст.126 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 40 800 (сорок тисяч вісімсот) гривень без позбавлення права керування транспортними засобами, без оплатного вилучення транспортного засобу та стягнуто на користь держави судовий збір у розмірі 605,60 грн.
09.04.2025 законний представник ОСОБА_1 - його мати ОСОБА_2 звернулася до суду з заявою про розстрочку виконання вказаної постанови суду в частині сплати штрафу та судового збору, оскільки ОСОБА_1 є неповнолітнім та не має доходів для сплати штрафу.
Відповідно до ч.2 ст. 307 КУпАП у разі відсутності самостійного заробітку в осіб віком від шістнадцяти до вісімнадцяти років, які вчинили адміністративне правопорушення, штраф стягується з батьків або осіб які їх замінюють.
ОСОБА_2 вказує, що має скрутне матеріальне становище, працює помічником вихователя у Відділі освіти, культури і туризму молоді та спорту Шегинівської сільської ради та отримує заробітню плату у розмірі 4231 грн., що підтверджується довідкою про доходи №12 від 02.04.2025.
У судове засідання ОСОБА_1 та його законний представник - ОСОБА_2 не з'явилися, що не перешкоджає розгляду даної заяви.
Дослідивши матеріали заяви з додатками, суддя дійшов наступного висновку.
У відповідності до приписів ст. 304 КУпАП, питання, пов'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, вирішуються органом (посадою особою), який виніс постанову.
Згідно зі статтею 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Відповідно до ч. 1 ст. 33 Закону України "Про виконавче провадження" за наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим (хвороба сторони виконавчого провадження, відрядження сторони виконавчого провадження, стихійне лихо тощо), сторони мають право звернутися до суду, який видав виконавчий документ, із заявою про відстрочку або розстрочку виконання рішення. Рішення про розстрочку виконується в частині та у строки, встановлені цим рішенням.
За нормою ст. 301 КУпАП за наявності обставин, що ускладнюють виконання постанови про накладення адміністративного стягнення у вигляді адміністративного арешту, виправних чи громадських робіт або роблять її виконання неможливим, орган (посадова особа), який виніс постанову, може відстрочити її виконання на строк до одного місяця.
Відстрочка виконання постанови про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу (за винятком стягнення штрафу на місці вчинення адміністративного правопорушення) здійснюється в порядку, встановленому законом.
Тим самим, розстрочка штрафу чинним КУпАП не передбачена.
Вирішуючи заяву законного представника ОСОБА_1 - його матері ОСОБА_2 про розстрочку штрафу по суті, суд, з урахуванням практики Європейського суду з прав людини, згідно з якою з огляду на каральну мету стягнення, провадження у справах про адміністративне правопорушення є кримінальним (рішення у справі «Надточій проти України» від 15 травня 2008 року, рішення у справі «Лучанінова проти України» від 09 червня 2011 року), дійшов переконання, що порушене заявником питання слід розглянути за аналогією закону, відповідно до частини 4 статті 53 КК України, яка визначає, що з урахуванням майнового стану особи суд може призначити штраф із розстрочкою виплати певними частинами строком до одного року.
Відповідно до ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується в першу чергу з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Таким чином, адміністративне стягнення не має на меті лише кару, воно не має стати для особи непосильним тягарем, адже в такому разі справжня його мета не буде досягнута.
Зважаючи на обставини, що ускладнюють виконання постанови, а саме, що особа, яка вчинила адміністративне правопорушення - ОСОБА_1 є неповнолітнім та не має джерела доходу, а його законний представник - ОСОБА_2 перебуває у скрутному матеріальному становищі та враховуючи великий розмір штрафу, суд приходить до висновку про наявність підстав для часткового задоволення заяви про розстрочку та надає розстрочку виплати штрафу у сумі 40 800 (сорок тисяч вісімсот) гривень строком на 12 (дванадцять) місяців зі сплатою рівними частинами по 3 400 (три тисячі чотириста) гривень 00 копійок щомісячно до повного погашення заборгованості.
Підстав для надання розстрочки щодо сплати судового збору в сумі 605 грн. 60 коп. суд не вбачає.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.283, 284, 301, 304, 307 КУпАП, ч. 4 ст. 53 КК України, ст. 33 Закону України "Про виконавче провадження",-
1. Заяву законного представника ОСОБА_1 - ОСОБА_2 про розстрочку виконання постанови суду у справі про адміністративне правопорушення № 448/394/25 - задовольнити частково.
2. Розстрочити сплату суми штрафу у розмірі 40 800 (сорок тисяч вісімсот) гривень строком на 12 (дванадцять) місяців зі сплатою рівними частинами по 3 400 (три тисячі чотириста) гривень 00 копійок щомісячно, до повного погашення заборгованості, починаючи з дня набрання постанови законної сили.
3. Зобов'язати законного представника ОСОБА_1 - ОСОБА_2 повідомляти суд про сплату відповідної частини штрафу, шляхом пред'явлення відповідного документу (квитанції).
4. Перебіг строку давності виконання постанови в частині адміністративного стягнення у виді штрафу зупинити до закінчення строку розстрочки.
5. Після закінчення строку встановленої розстрочки строк пред'явлення до примусового виконання постанови в частині накладання адміністративного стягнення в виді штрафу - протягом трьох місяців.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Світлана ГІРЯК