Справа № 367/3565/25
Провадження №1-кп/367/770/2025
Іменем України
15 квітня 2025 року Ірпінський міський суд Київської області у складі:
головуючого судді ОСОБА_1 ,
з участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
прокурора ОСОБА_3 ,
підозрюваного ОСОБА_4 ,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні у залі судових засідань Ірпінського міського суду Київської області клопотання прокурора Київської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Центрального регіону ОСОБА_3 про звільнення підозрюваного від кримінальної відповідальності на підставі ч. 5 ст. 407 КК України у кримінальному провадженні, відомості щодо якого внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 21.10.2024 за № 62024100130003204 за підозрою
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с.Красненьке Кривоозерського району Миколаївської області, громадянина України, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 ,
у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 407 КК України,
встановив:
У провадженні Ірпінського міського суду Київської області перебуває клопотання прокурора про звільнення підозрюваного від кримінальної відповідальності у кримінальному провадженні № 62024100130003204 від 21.10.2024 за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.407 КК України.
Ухвалою Ірпінського міського суду Київської області від 31.03.2025 у вказаному кримінальному провадженні було призначено підготовче судове засідання.
У підготовчому судовому засіданні прокурор підтримав подане клопотання та просив задовольнити.
Підозрюваний підтримав клопотання прокурора, зазначив, що суть підозри за ч. 5 ст. 407 КК України та підстава звільнення від кримінальної відповідальності йому зрозумілі, свою вину визнає, просив звільнити його від кримінальної відповідальності та закрити кримінальне провадження на підставі ч. 5 ст. 401 КК України, зобов'язався з'явитися до військової частини протягом 72 годин з моменту набрання ухвалою законної сили.
Заслухавши учасників кримінального провадження, вивчивши клопотання та додані до нього матеріали, суд приходить до висновку, що кримінальне провадження підлягає закриттю на підставі п. 1 ч. 2 ст. 284 КПК України, з наступних підстав.
Так, установлено, що солдат ОСОБА_4 , будучи військовослужбовцем військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України в умовах воєнного стану, у порушення вимог ст. ст. 17, 65, 68 Конституції України, ст. 17 Закону України «Про оборону України», ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», ст. ст. 11, 16, 127, 128 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України та ст. ст. 2, 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, діючи умисно, з метою тимчасово ухилитись від військової служби без поважних причин, 05.08.2024 о 08 год. 00 хв., після звільнення, не прибув до місця служби, після чого проводив час на власний розсуд, не пов'язуючи його з проходженням військової служби та не вживаючи жодних заходів для з'явлення до військової частини НОМЕР_1 Національної гвардії України. 07.02.2025 о 14 год. 22 хв. солдата ОСОБА_4 затримано.
Таким чином, ОСОБА_4 підозрюється у нез'явленні вчасно на службу військовослужбовцем, без поважних причин, тривалістю понад три доби, вчиненому в умовах воєнного стану, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 407 КК України.
Відповідно до вимог ст. 44 КК України особа, яка вчинила злочин, звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених цим Кодексом. Звільнення від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених цим Кодексом, здійснюються виключно судом. Порядок звільнення від кримінальної відповідальності встановлюється законом.
Відповідно до вимог ч.5 ст.401 КК України особа, яка під час дії воєнного стану вперше вчинила кримінальне правопорушення, передбачене статтями 407, 408 цього Кодексу, може бути звільнена від кримінальної відповідальності в порядку, передбаченому кримінальним процесуальним законодавством України, якщо вона добровільно звернулася із клопотанням до слідчого, прокурора, суду про намір повернутися до цієї або іншої військової частини або до місця служби для продовження проходження військової служби та за наявності письмової згоди командира (начальника) військової частини (установи) на продовження проходження такою особою військової служби.
Відповідно до п.1 ч.2 ст.284 КПК України кримінальне провадження закривається судом у зв'язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності.
Відповідно до вимог ч.1 ст.285 КПК України особа звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.
За ч.3 ст.285 КПК України підозрюваному, обвинуваченому, який може бути звільнений від кримінальної відповідальності, повинно бути роз'яснено суть підозри чи обвинувачення, підставу звільнення від кримінальної відповідальності і право заперечувати проти закриття кримінального провадження з цієї підстави. У разі якщо підозрюваний чи обвинувачений, щодо якого передбачене звільнення від кримінальної відповідальності, заперечує проти цього, досудове розслідування та судове провадження проводяться в повному обсязі в загальному порядку.
Відповідно до ч. 2 ст. 286 КПК України, встановивши на стадії досудового розслідування підстави для звільнення від кримінальної відповідальності та отримавши згоду підозрюваного на таке звільнення, прокурор складає клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності та без проведення досудового розслідування у повному обсязі надсилає його до суду. У разі наявності підстави для звільнення від кримінальної відповідальності, передбаченої частиною п'ятою статті 401 Кримінального кодексу України, прокурор або суд повинен також отримати письмову згоду командира (начальника) військової частини (установи) про можливість продовження проходження військової служби таким підозрюваним або обвинуваченим.
Відповідно до ч.1 ст.287 КПК України до клопотання прокурора повинна бути додана письмова згода особи на звільнення від кримінальної відповідальності, а у разі звільнення від кримінальної відповідальності, передбаченого частиною п'ятою статті 401 Кримінального кодексу України, - письмова згода командира (начальника) військової частини (установи) про можливість продовження підозрюваним військової служби.
Згідно ч.3 ст.288 КПК України суд своєю ухвалою закриває кримінальне провадження та звільняє підозрюваного від кримінальної відповідальності у випадку встановлення підстав, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.
Згідно з п.2 Постанови Пленуму Верховного Суду України №12 від 23.12.2005 «Про практику застосування судами України законодавства про звільнення особи від кримінальної відповідальності», при вирішенні питання про звільнення особи від кримінальної відповідальності суд повинен переконатися, що діяння, яке поставлено особі в провину, дійсно мало місце, що воно містить склад злочину і особа винна в його вчиненні, а також, що умови та підстави її звільнення від кримінальної відповідальності передбаченні КК України.
Судом встановлено, що підозрюваний цілком розуміє свої права, визначені ч.3 ст.285 КПК України, підставу звільнення від кримінальної відповідальності за ч.5 ст.401 КК України, а також наслідки закриття провадження з цієї підстави і надав згоду на його звільнення від кримінальної відповідальності та закриття кримінального провадження.
Вирішуючи питання про звільнення від кримінальної відповідальності підозрюваного ОСОБА_4 на підставі ч.5 ст. 401 КК України та закриття кримінального провадження з цієї підстави, суд враховує, що підозрюваний ОСОБА_4 раніше не вчиняв кримінальні правопорушення, передбачені ст. ст. 407, 408 КК України, добровільно звернувся із клопотанням до прокурора про намір продовжити проходження військової служби, сам підозрюваний не заперечує проти закриття кримінального провадження з цієї підстави, до клопотання прокурором додано письмова згода військової частини НОМЕР_2 від 12.03.2025 №1/262, відповідно до якого командуванням військової частини надано згоду на проходження військової служби (згідно ч.5 ст.401 КК України) військовослужбовцем ОСОБА_4 .
Відповідно до п. 2 ч. 3 ст. 314 КПК України у підготовчому судовому засіданні суд має право закрити кримінальне провадження, зокрема, у випадку встановлення підстави, передбаченої п. 1 ч. 2 ст. 284 КПК України - у зв'язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що клопотання прокурора про звільнення підозрюваного від кримінальної відповідальності на підставі ч.5 ст.401 КК України та закриття кримінального провадження на підставі п. 1 ч. 2 ст. 284 КПК України підлягає задоволенню.
Цивільний позов у справі не заявлений.
Речові докази відсутні.
Витрати на залучення експерта відсутні.
Виходячи з наведеного та керуючись ст.ст. 284,285-286,288,372 КПК України, суд
постановив:
Клопотання прокурора Київської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Центрального регіону ОСОБА_3 - задовольнити.
Звільнити підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від кримінальної відповідальності на підставі ч. 5 ст. 401 КК України за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 407 КК України, та закрити кримінальне провадження, відомості щодо якого внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 21.10.2024 за № 62024100130003204 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.407 КК України, на підставі п. 1 ч. 2 ст. 284 КПК України.
Зобов'язати командира військової частини НОМЕР_3 Збройних Сил України після набрання ухвалою законної сили прийняти/поновити ОСОБА_4 на військову службу у військовій частині НОМЕР_3 .
Зобов'язати ОСОБА_4 не пізніше 72 годин після набрання ухвалою законної сили, прибути до військової частини НОМЕР_3 Збройних Сил України для проходження військової служби.
Зобов'язати командира військової частини НОМЕР_3 повідомити Ірпінський міський суд Київської області та Київську спеціалізовану прокуратуру у сфері оборони Центрального регіону про прийняття/поновлення ОСОБА_4 на військовій службі у військовій частині НОМЕР_3 .
Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Ірпінський міський суд Київської області протягом 7 днів з дня її проголошення.
Суддя: ОСОБА_1