Ухвала від 24.04.2025 по справі 480/9138/21

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про продовження строку подання звіту про виконання рішення суду

24 квітня 2025 року Справа № 480/9138/21

Сумський окружний адміністративний суд у складі судді - Осіпової О.О., розглянувши у письмовому провадженні в приміщенні суду в м. Суми звіт відповідача про виконання судового рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 27.05.2022р. у справі №480/9138/21 адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії задоволено частково.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо визначення розміру щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці ОСОБА_1 , виходячи із 50 відсотків суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді, замість 62 відсотків відповідної суддівської винагороди.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити з 19.02.2020 перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці ОСОБА_1 , виходячи із 62 відсотків суддівської винагороди судді, який працює на відповідній посаді, та здійснити виплату з урахуванням раніше виплачених сум.

В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.

На виконання вказаного рішення судом 12.07.2022 видано виконавчий лист.

Ухвалою суду від 18.04.2024 р. у задоволенні заяви Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про зміну способу виконання судового рішення у справі № 480/9138/2 відмовлено.

Ухвалою від 06.05.2024 р. заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення задоволено та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області протягом 90 днів з дня отримання даної ухвали подати до Сумського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення суду від 27.05.2022 у справі № 480/9138/21 в частині здійснення виплати ОСОБА_1 перерахованого з 19.02.2020 до 28.02.2023 довічного грошового утримання судді у відставці.

Ухвалою суду від 12.08.2024 відмовлено у прийнятті звіту від 02.08.2024р. про виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду у справі №480/9138/21, встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Сумській області новий строк для подачі звіту про виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 27.05.2022р. у справі №480/9138/21 та зобов'язано відповідача надати до суду звіт про виконання судового рішення протягом 90 днів з дня набрання законної сили ухвалою про встановлення нового строку для подання звіту.

На виконання ухвали від 12.08.2024 року на адресу суду від представника відповідача надійшов звіт про виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 27.05.2022р. у справі № 480/9138/21, в якому зазначає, що ним у лютому 2023 проведено перерахунок довічного утримання судді з 19.02.2020р. Сума коштів нарахована до виплати за період з 19.02.2020р. до 28.02.2023р. становить 454227,70 грн., але такі кошти будуть виплачені за наявності бюджетних призначень Пенсійному фонду України. Станом на дату подання звіту забезпечено виплату коштів згідно рішень суду, що набрали законної сили у грудні 2022 року. Звертає увагу на позиції Верховного Суду, що невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин. На цей час рішення суду виконано в межах покладених зобов'язань та наявного фінансового ресурсу.

Ухвалою від 22.11.2024р. відмовлено у прийнятті звіту від 11.11.2024р. про виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду у справі №480/9138/21.

Встановлено боржнику новий строк для подачі звіту про виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 27.05.2022р. у справі №480/9138/21 та зобов'язано ГУ ПФУ в Сумській області подати суду звіт про виконання судового рішення протягом 90 днів з дня набрання законної сили ухвалою про встановлення нового строку для подання звіту.

На виконання ухвали від 12.08.2024 року на адресу суду від представника відповідача надійшов звіт про виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 17.02.2022р. у справі № 480/9138/21, в якому зазначає, що на його виконання у лютому 2023 року здійснено перерахунок довічного грошового утримання судді у відставці з 19.02.2020р.

Виплату перерахованого розміру довічного грошового утримання судді у відставці в сумі 64510,38 грн. розпочато, починаючи з березня 2023 року.

Сума перерахованих коштів за період з 19.02.2020р. до 28.02.2023 нарахована до виплати та становить 454227,70 грн.

Станом на дату подання звіту забезпечено виплату коштів згідно з рішеннями суду, що набрали законної сили до 19.11.2020р. включно.

Таким чином, нараховані кошти на виконання судового рішення від 27.05.2022р. у справі № 480/9138/21 будуть виплачені за наявності бюджетних призначень головному управлінню Пенсійному фонду України в Сумській області на цю мету за рішеннями судів, що набрали законної сили у грудні 2022р.

На сьогодні бюджет Пенсійного фонду України на 2025 рік не затверджено.

З метою забезпечення фінансовими ресурсами витрат Пенсійного фонду України у І кварталі 2025 року та відповідно до Порядку розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 31 серпня 2009 року № 21-2, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23 вересня 2009 року за № 897/16913 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 09 грудня 2021 року № 35-1), наказом Пенсійного фонду України від 30 грудня 2024 року № 172 «Про тимчасовий розпис доходів і видатків Пенсійного фонду України на І квартал 2025 року» затверджено тимчасовий розпис доходів і видатків Пенсійного фонду України на І квартал 2025 року.

Станом на дату подання звіту, доведеним головному управлінню Пенсійного фонду України в Сумській області тимчасовим розписом доходів і видатків головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області не передбачено кошторисні призначення виплати для забезпечення виконання рішень суду.

31.03.2025р. позивачем подані заперечення на звіт боржника, відповідно до яких, на думку ОСОБА_1 , вжиті ГУ ПФУ в Сумській області заходи для виконання рішення суду є недостатніми, оскільки з часу набрання рішенням суду законної сили (28.06.2022рю) останнє залишається невиконаним більше 33 місяців і за весь цей період відповідач (боржник) не направив до Пенсійного фонду України, тобто органу вищого рівня, уповноваженого на виділення коштів для погашення заборгованості, що утворилася внаслідок нарахування (перерахунку) пенсійних виплат, жодних листів для погашення відповідної заборгованості.

Стверджуючи про відсутність необхідного бюджетного фінансування для погашення заборгованості, що утворилася внаслідок нарахування (перерахунку) пенсійних виплат, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області вчетверте подано звіт про виконання рішення суду, який по суті є аналогічним за змістом попереднім.

Суду не надано жодних доказів подання відповідачем (боржником) до Пенсійного фонду України пакету документів (документу, що підтверджує дату надходження судового рішення до боржника; копії судового рішення; розрахунку суми, що підлягає виплаті, засвідченого керівником боржника або уповноваженою ним особою), передбачених пунктом 5 Порядку №649 і необхідних для підтвердження суми, що підлягає виплаті.

Відсутні докази вжиття керівником боржника активних, розумних та достатніх дій, які свідчили б про належне виконання ним обов'язків та використання всіх доступних інструментів, спрямованих на встановлення дійсного стану розгляду органом вищого рівня питання погашення заборгованості на виконання судового рішення у справі №480/9138/21, боржником за яким є Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області.

Зокрема, не вчинено жодних активних дій по з'ясуванню стадії перевірки Пенсійним фондом України обґрунтованості розрахованої боржником суми, що підлягає виплаті, обставин утворення органом вищого рівня комісії для розгляду цього питання, наявності чи відсутності прийнятого такою комісією рішення стосовно виплати заборгованості позивачу у справі №480/9138/21 та результат цього рішення.

Крім того, позивач просить накласти на начальника ГУ ПФУ в Сумській області штраф у розмірі 121 120,00 грн. за невиконання у повному обсязі рішення суду у цій справі та стягнути його відповідно до ч. 4 ст. 382-3 КАС України, оскільки ГУ ПФУ в Сумській області не надано суду жодних доказів які б свідчили про те, що його керівником було вжито всіх необхідних заходів для встановлення бюджетних асигнувань на виконання судового рішення, тому, на думку ОСОБА_1 , у суду відсутні правові підстави для звільнення керівника відповідача (боржника) від сплати штрафу.

Відтак, враховуючи всі наведені обставини у сукупності, беручи до уваги розмір заборгованості перед позивачем, тривалість невиконання рішення суду та поведінку Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, вбачається наявність підстав для накладення на керівника органу штрафу у розмірі 121 120,00 грн., який, на переконання позивача, буде достатнім для спонукання відповідача (боржника) в особі керівника вжити заходів із реального виконання рішення суду.

Перевіривши звіт, суд приходить до таких висновків.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі ст. 129-1 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.

Відповідно до ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Отже, обов'язковість судового рішення, яке набрало законної сили, гарантується Конституцією України та процесуальним законодавством, а невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

19.12.2024 набрав чинності Закон України від 21.11.2024 №4094 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення положень про судовий контроль за виконанням судових рішень» (далі - Закон №4094), яким статтю 382 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) викладено у новій редакції, а КАС України доповнено статтями 381-1, 382-1, 382-2, 382-3.

Згідно із пунктом 2 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону №4094 справи у судах першої, апеляційної та касаційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цим Законом, розглядаються з урахуванням особливостей, що діють після набрання чинності цим Законом.

Відповідно до частини 1 статті 382-2 КАС України суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.

Відповідно до частин 1, 2 статті 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини 5 статті 382-1 цього Кодексу. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.

Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.

Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин 2 та/або 3 статті 382-2 цього Кодексу.

Так, за обставин цієї справи, суд враховує, що відповідач виконав рішення суду в частині перерахунку довічного грошового утримання судді у відставці з 19.02.2020р. та виплату перерахованого розміру довічного грошового утримання судді у відставці розпочато, починаючи з березня 2023 року, тому у цій частині звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області є обґрунтованим.

Водночас, суд зауважує, що сума перерахованих відповідачем коштів за період з 19.02.2020р. до 28.02.2023р. позивачу не виплачена, що не заперечується відповідачем.

Суд звертає увагу відповідача на те, що здійснення нарахування сум довічного грошового утримання судді у відставці є лише передумовою його виплати, однак не свідчить про повне виконання рішення суду, оскільки рішенням суд зобов'язав не лише провести перерахунок, але й виплатити позивачеві суму довічного грошового утримання судді у відставці.

Отже, станом на дату розгляду звіту відповідача доказів того, що рішення суду було виконано в повному обсязі та відповідачем вчинено всі дії для його виконання відповідачем не надано. Твердження відповідача щодо того, що виплата суми проведеного нарахування довічного грошового утримання судді у відставці на виконання рішення суду буде здійснюватися за наявності відповідного фінансування не підтверджує виконання всіх дій відповідачем на виконання рішення суду у цій частині.

Відтак, зважаючи на відсутність в матеріалах справи доказів виплати позивачу суми перерахованого довічного грошового утримання судді у відставці за період з 19.02.2020р. до 28.02.2023р. суд дійшов висновку, що рішення суду в повному обсязі не виконано, а отже поданий звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про виконання судового рішення не підлягає прийняттю судом.

Разом з тим, згідно ч. 3 ст.382-3 КАС України у разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.

Згідно ч. 5 ст. 382-3 КАС України суд за клопотанням суб'єкта владних повноважень може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, що підтверджують здійснення керівником такого суб'єкта владних повноважень дій, які спрямовані на виконання судового рішення та які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.

Якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.

Так, представник відповідача у клопотанні про звільнення керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від сплати штрафу в порядку ст.382-3 КАС України вказує, що з метою забезпечення фінансовими ресурсами витрат Пенсійного фонду України у І кварталі 2025 року та відповідно до Порядку розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 31 серпня 2009 року № 21-2, наказом Пенсійного фонду України від 30 грудня 2024 року № 172 «Про тимчасовий розпис доходів і видатків Пенсійного фонду України на І квартал 2025 року» затверджено тимчасовий розпис доходів і видатків Пенсійного фонду України на І квартал 2025 року, яким виплат по рішенням судів не передбачено.

З копій наданих суду Тимчасового розпису доходів і видатків Пенсійного фонду України на І квартал 2025 року, затвердженого наказом Пенсійного фонду України від 30 грудня 2024 року № 172, та Тимчасового розпису доходів і видатків Пенсійного фонду України на ІІ квартал 2025 року, затвердженого наказом Пенсійного фонду України від 31 березня 2025 року № 49, підтверджено, що виплат для забезпечення виконання рішень суду на І квартал 2025 року та на ІІ квартал 2025 року Головному управлінню Пенсійного фонду України в Сумській області не закладено.

Таким чином, відповідачем на цей час підтверджено відсутність бюджетних асигнувань для виконання рішення суду у цій справі.

Враховуючи вищевикладене, внаслідок введення в Україні воєнного стану з 24 лютого 2022 року та оскільки ця справа стосується питання щодо обчислення та перерахунку пенсії, суд на підставі ч.ч. 3, 5 ст. 382-3 КАС України, вважає за необхідне звільнити керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від сплати штрафу та встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Сумській області новий строк для подання звіту про виконання рішення суду від 27.05.2022р. у справі №480/9138/21 в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Сумській області виплатити позивачу суму перерахованого довічного грошового утримання судді у відставці за період з 19.02.2020р. до 28.02.2023р.

Керуючись ст. ст. 248, 256, 295, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

У прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про виконання судового рішення від 27.05.2022р. у справі №480/9138/21 - відмовити.

Клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про звільнення від сплати штрафу за наслідком відмови у прийнятті звіту про виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 27.05.2022р. у справі №480/9138/21 - задовольнити.

Звільнити керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від сплати штрафу відповідно до ч. 3 статті 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України за наслідком відмови у прийнятті звіту про виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 27.05.2022р. у справі №480/9138/21.

Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Сумській області новий строк для подання звіту про виконання рішення суду від 27.05.2022р. у справі №480/9138/21 в частині здійснення виплати суми перерахованого довічного грошового утримання судді у відставці за період з 19.02.2020р. до 28.02.2023р. - протягом 90 днів з дня набрання цією ухвалою законної сили.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.

Суддя О.О. Осіпова