Рішення від 25.04.2025 по справі 460/675/25

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 квітня 2025 року м. Рівне №460/675/25

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді С.М. Дуляницька, розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, адміністративну справу за позовом

Товариства з обмеженою відповідальністю Виробничо-комерційне підприємство «НОРДЕКС» ЛТД

доГоловного управління ДПС у Рівненській області

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю Виробничо-комерційне підприємство “НОРДЕКС» ЛТД (далі - позивач) звернулося до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Рівненській області (далі - відповідач), в якому просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №11853/Ж10/17-00-04-07-20 від 12.08.2024 року Головного управління ДПС у Рівненській області.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що контролюючим органом протиправно прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 340,00 грн. за неподання до контролюючого органу податкової декларації з податку на прибуток підприємства за 2023 рік, оскільки позивач являвся платником єдиного податку третьої групи. З 01.10.2023 року ТзОВ ВКП «Нордекс» ЛТД перебувало у судових справах і до прийняття рішення подавало розрахунки як платник єдиного податку 3 групи. Після рішення Восьмого апеляційного окружного суду від 18 березня 2024 року у справі №460/25432/23, який залишив без змін рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 02 січня 2024 року у справі №460/25432/23, позивач подав розподільний баланс і подав лист про перехід на загальну систему оподаткування з 1 квітня 2024 року (лист №6 від 13.06.2024 року). З квітня 2024 року позивач перейшов на загальну систему оподаткування, про що було повідомлено відповідача, що підтверджується листом №8 від 27.06.2024 року, листом №9 від 02.08.2024 року. Згідно з поданими позивачем деклараціями з 01.04.2024 року ТзОВ ВКП «Нордекс» ЛТД не перевищив загальну суму в 1 млн.грн від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню (станом на 01.06.2024 р. загальна сума складає 533033.00 гри.). Відповідно ст. 181 та 183 ПКУ ТзОВ ВКП «Нордекс » ЛТД може не реєструватися як платник податку на додану вартість. Вказане свідчить про дотримання ТОВ ВКП «Нордекс» ЛТД (код ЄДРПОУ 22582528) норм п.181.1. ст.181, п.185.1 ст.185 та п. 187.1 ст. 187 Податкового кодексу України.

Вказує, що позивачем була подана декларація платника єдиного податку 3 групи (юридичної особи) за 2023 рік у встановлені законодавством терміни (підтверджується квитанцією № 1 та № 2 ). Фактично подача вище зазначених декларації та прийняття їх відповідачем за принципом “мовчазної згоди» надавало позивачу розуміння, що він перебуває платником єдиного податку третьої групи. Водночас, якби такі декларації були подані неправильно, відповідач мав би застосувати відповідні заходи ще у січні 2024 року, проте цього не сталось, - був застосований принцип “мовчазної згоди». За наведеного, позивач просить позовні вимоги задовольнити.

Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому останній заперечує проти позовних вимог. Свої заперечення аргументує тим, що на підставі підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 та підпункту 75.1.1 пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України № 2755-VI від 02.12.2010 року, із змінами та доповненнями (далі - ПКУ), у порядку, який встановлений статтею 76 глави 8 розділу II ПКУ, проведено камеральну перевірку з питання своєчасності подання податкової декларації з податку на прибуток за 2023 рік. Результати перевірки оформлені актом від 16.07.2024 року №11036/Ж5/17-00-04-07-16. Перевіркою встановлено неподання податкової звітності з податку на прибуток за 2023 рік (порушення вимог підпункту 49.18.3 пункту 49.18 статті 49, глави 3, розділу II та абзацу 4 пункту 137.5 статті 137 розділу ІІІ ПКУ) по граничному терміну подання 29.02.2024 року. На підставі висновків акта перевірки винесено оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 12.08.2024 року №11853/ж10/17-00-04-07-20 про застосування до ТзОВ ВКП "Нордекс" ЛТД штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 340,00 грн.

В обґрунтування необхідності позивача перейти на загальну систему оподаткування відповідач вказує, що в ході проведення фактичної перевірки, оформленої актом 26.06.2023 року №5977/Ж5/17-00-07-05-17/22582528, встановлено факт реалізації ТОВ ВКП "НОРДЕКС" ЛТД підакцизного товару, що унеможливлює його перебування в статусі платника єдиного податку першої-третьої групи відповідно до приписів п.п.291.5.1 п. 291.5 ст.291 Податкового кодексу України. Відповідно до пп.3 пп.291.5.1 п.291.5 ст.291 ПКУ не можуть бути платниками єдиного податку першої - третьої груп суб'єкти господарювання (юридичні особи та фізичні особи - підприємці), які здійснюють виробництво, експорт, імпорт, продаж підакцизних товарів (крім роздрібного продажу паливно-мастильних матеріалів в ємностях до 20 літрів та діяльності фізичних осіб, пов'язаної з роздрібним продажем пива, сидру, пері (без додання спирту) та столових вин).

Тобто підставою для анулювання реєстрації платника єдиного податку, відповідно до пп.3 п. 299.10 ст.299 Податкового кодексу України, з посиланням на пп.3 пп.291.5.1 п.291.5 ст.291, пп.5 пп.298.2.3 пункту 298.2 статті 298, п.299.11 ст.298 Податкового кодексу України, визначено здійснення ТЗОВ ВКП «НОРДЕКС» ЛТД продажу підакцизних товарів. Оскільки ТЗОВ ВКП «НОРДЕКС» ЛТД не подало заяву про застосування спрощеної системи оподаткування щодо відмови від спрощеної системи у зв'язку зі здійсненням видів діяльності, які не дають права застосовувати спрощену систему оподаткування, що було встановлено під час фактичної перевірки, то відповідно до пп.3 п.299.10 ст.299 Податкового кодексу України відповідачем анульована реєстрація платника єдиного податку ТЗОВ ВКП «НОРДЕКС» ЛТД шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу від 29.09.2023 № 8264/17-00-04-03/22582528 з 01 жовтня 2023 року.

Рішення Головного управління ДПС у Рівненській області від 29.09.2023 № 8264/17-00-04-03/22582528, яким реєстрація платника єдиного податку третьої групи ТЗОВ ВКП «НОРДЕКС» ЛТД підлягає анулюванню шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку третьої групи з 01.10.2023р було предметом оскарження у судовій справі №460/26498/23, однак його дія не зупинялася відповідно до вимог ст.150 КАС України Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 16.04.2024 року в задоволенні позову відмовлено. Оскарження даного рішення не надає йому статусу неузгодженого і відповідно до вимог Податкового кодексу України, оскільки зазначеним рішенням не визначалося грошове зобов'язання. За вказаних обставин вважає, що позивач мав подати податкову декларацію з податку на прибуток підприємства за 2023 рік, чого ним зроблено не було. А відтак, застосування до позивача штрафних санкцій за неподання декларації є правомірним. Просить у задоволенні позову відмовити.

Позовна заява надійшла до суду 17.01.2025.

Ухвалою суду від 22.01.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Розгляд справи вирішено провести за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

Ухвалою суду від 30.01.2025 відмовлено у задоволенні клопотання представника позивача про розгляд справи з повідомленням (викликом) сторін.

Розглянувши заяви по суті та матеріали справи, оцінивши належність, допустимість та достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у матеріалах справи доказів у їх сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд встановив таке.

ТОВ ВКП "НОРДЕКС" ЛТД перебуває на обліку в ГУ ДПС у Рівненській області, Дубенська ДПІ (м. Дубно) стан - 0 платник податків за основним місцем обліку.

ТОВ ВКП "НОРДЕКС" ЛТД з 01.01.2016 по 30.09.2023 перебувало на спрощеній системі оподаткування, обліку та звітності - платник єдиного податку третьої групи за ставкою 5 відсотків.

Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 16.04.2024 у справі № 460/26498/23 (номер рішення в ЄДРСР 118397472) встановлено, що 29.09.2023 відповідачем проведено камеральну перевірку про що складений акт № 8264/Ж5/17-00-04-03 від 29.09.2023.

В ході камеральної перевірки контролюючим органом встановлено, що відповідно до інформації, наданої управлінням податкового аудиту, встановлено порушення ТОВ ВКП "НОРДЕКС" ЛТД порядку проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а саме: не забезпечено використання режиму попереднього програмування коду товарної під категорії згідно з УКТ ЗЕД для підакцизних товарів, найменувань товарів, цін товарів та обліку їх кількості, чим порушено вимоги п. 11 ст. 3 Закону України від 06.07.1995 р. № 265/95-ВР “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (із змінами та доповненнями).

Так як ТЗОВ ВКП “НОРДЕКС» ЛТД не подало заяву про застосування спрощеної системи оподаткування щодо відмови від спрощеної системи у зв'язку зі здійсненням видів діяльності, які не дають права застосовувати спрощену систему оподаткування, то відповідно до пп. 3 п. 299.10 ст. 299 ПКУ, реєстрація платника єдиного податку ТЗОВ ВКП “НОРДЕКС» ЛТД анульовується шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу з 01 жовтня 2023 року.

29.09.2023 відповідачем прийнято рішення № 8264/17-00-04-03/22582528, яким анульовано реєстрацію платника єдиного податку третьої групи ТОВ ВКП "Нордекс" ЛТД шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку третьої групи з 01.10.2023.

Підставою для прийняття такого рішення вказано встановлений відповідачем факт продажу позивачем підакцизних товарів, а саме: електроенергії.

Зазначене рішення №8264/17-00-04-03/22582528 позивач оскаржував в судовому порядку (справа № 460/26498/23). Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 16.04.2024 в задоволенні позовних вимог відмовлено.

На підставі підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 та підпункту 75.1.1 пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України, у порядку, який встановлений статтею 76 глави 8 розділу II ПКУ, відповідачем проведено камеральну перевірку з питання своєчасності подання податкової декларації з податку на прибуток за 2023 рік. Результати перевірки оформлені актом від 16.07.2024 року №11036/Ж5/17-00-04-07-16. Перевіркою встановлено неподання податкової звітності з податку на прибуток за 2023 рік (порушення вимог підпункту 49.18.3 пункту 49.18 статті 49, глави 3, розділу II та абзацу 4 пункту 137.5 статті 137 розділу ІІІ ПКУ) по граничному терміну подання 29.02.2024 року.

За результатами вказаної перевірки прийнято податкове повідомлення-рішення від 12.08.2024 №11853/Ж10/17-00-04-07-20 (а.с.8), яким до позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції в сумі 340,00 грн. за неподання до контролюючого органу за місцем своєї податкової адреси податкової декларації з податку на прибуток підприємства за 2023 рік.

Позивач, не погодившись із вказаним рішенням, оскаржив його в судовому порядку.

Надаючи оцінку оскаржуваному рішенню, суд зазначає таке.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулює Податковий кодекс України (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), який, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Відповідно до пп.3 пп. 291.5.1 п. 291.5 ст. 291 ПК України не можуть бути платниками єдиного податку першої - третьої груп суб'єкти господарювання (юридичні особи та фізичні особи - підприємці), які здійснюють виробництво, експорт, імпорт, продаж підакцизних товарів (крім роздрібного продажу паливно-мастильних матеріалів в ємностях до 20 літрів та діяльності фізичних осіб, пов'язаної з роздрібним продажем пива, сидру, пері (без додання спирту) та столових вин).

При цьому, пп.14.1.145 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України визначено, що підакцизні товари (продукція) - товари за кодами згідно з УКТ ЗЕД, на які цим Кодексом встановлено ставки акцизного податку.

Електрична енергія (код товару згідно з УКТ ЗЕД 2716000000) відповідно до п.215.1 ст.215 Податкового кодексу України належить до підакцизних товарів.

Відповідно до пункту 46.1 статті 46 ПКУ: податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/ або сплата податкового зобов'язання або відображаються обсяги операції (операцій), доходів (прибутків), щодо яких податковим та митним законодавством передбачено звільнення платника податку від обов'язку нарахування і сплати податку і збору, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку. Додатки до декларації є її невід'ємною частиною.

Згідно підпункту 47.1.1 пункту 47.1 статті 47 ПКУ передбачено, що відповідальність за неподання, порушення порядку заповнення документів податкової звітності, порушення строків їх подання контролюючим органам, недостовірність інформації, наведеної у зазначених документах, несуть: юридичні особи, постійні представництва нерезидентів, які відповідно до цього Кодексу визначені платниками податків, а також їх посадові особи.

Відповідно до абзацу першого пункту 49.2 статті 49 ПКУ платник податків зобов'язаний за кожний встановлений ПКУ звітний період, в якому виникають об'єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог ПКУ подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є.

Відповідно до підпункту 49.18.3 пункту 49.18 статті 49 ПКУ, податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює, зокрема, календарному року, крім випадків передбачених підпунктами 49.18.4 та 49.18.5 цього пункту, - протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року.

Згідно абзацу 4 пункту 137.5 статті 137 ПКУ встановлено, що річний податковий (звітний) період (з податку на прибуток підприємств) встановлюється для таких платників податку: в) платників податку, у яких річний дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за показниками Звіту про фінансові результати (Звіт про сукупний дохід), за попередній річний звітний період не перевищує 40 млн. гривень. При цьому до річного доходу від будь - якої діяльності (з вирахуванням непрямих податків), визначеного за показниками Звіту про фінансові результати (Звіту про сукупний дохід), включається дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), інші операційні доходи, фінансові доходи та інші доходи.

Відповідачем в ході проведення камеральної перевірки встановлено порушення підпункту 49.18.3 пункту 49.18 статті 49, глави 3, абзац 4 пункту 137.5 статті 137 ПКУ, а саме встановлено, що позивачем не подано податкову декларацію з податку на прибуток за 2023 рік.

Відповідальність за неподання або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов'язаними нараховувати і сплачувати податки та збори, податкових декларацій (розрахунків), а також іншої звітності передбачено пункт 120.1 стаття 120 ПКУ.

На підставі висновків акта перевірки винесено оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 12.08.2024 року №11853/ж10/17-00-04-07-20 про застосування до ТзОВ ВКП "Нордекс" ЛТД штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 340,00 грн.

Щодо заперечення позивача стосовно відсутності обов'язку подання декларації з податку на прибуток за 2023 рік, суд погоджується з доводами відповідача з цього приводу.

Так, ТОВ ВКП "НОРДЕКС" ЛТД (код ЄДРПОУ 22582528) з 01.01.2016 по 30.09.2023 перебувало на спрощеній системі оподаткування, обліку та звітності - платник єдиного податку третьої групи за ставкою 5 відсотків.

26.06.2023 року працівниками ГУ ДПС у Рівненській області, у відповідності наказу Головного управління ДПС у Рівненській області від 22.06.2023 року №1008-п та направлень на перевірку від 22.06.2023 року №1457/Ж3/17-00-07-05-15, №1458/Ж3/17-00-07-05-15, на підставі пп.80.2.2 п.80.2 ст.80, ст.20, пп.75.1.3 п.75.1 ст.75, п.80.8 ст.80, п.82.3 ст.82 Податкового кодексу України, проведено фактичну перевірку ринку за адресою: Рівненська обл., м.Дубно, вул.Замкова,буд.24, де здійснює господарську діяльність ТОВ ВКП "Нордекс" ЛТД.

З Акта (довідки) фактичної перевірки від 26.06.2023 року №5977/Ж5/17-00-07-05- 17/22582528 слідує, що перевіркою встановлено порушення позивачем вимог п.11 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг": при проведенні розрахункових операцій через реєстратор розрахункових операцій не забезпечено режиму попереднього програмування коду товарної під категорії згідно з УКТ ЗЕД, а саме: через РРО фіскальний номер 3001001644 згідно фіскальних чеків № 8631 від 07.03.2023 року на суму 19158,00 грн., № 9325 від 05.04.2023 року на суму 14364, 00 грн., № 9322 від 05.04.2023 року на суму 7372, 00 грн., № 8630 від 07.03.2023 року на суму 5489,00 грн., № 9321 від 05.04.2023 року на суму 2185, 00грн., № 9624 від 07.03.2023 року на суму 2040,00 грн., № 8629 від 07.03.2023 року на суму 1023,00 грн., № 9324 від 05.04.2023 року на суму 831,00 грн., № 9323 від 05.04.2023 року на суму 441,00 грн., № 8628 від 07.03.2023 року на суму 186,00 грн. проведено електроенергію без зазначення коду товарної під категорії згідно з УКТ ЗЕД, який становить 2716000000. Відповідно інформації, наданої управлінням податкового аудиту (службова записка №3117/17-00-07-05-10 від 26.09.2023 року), встановлено в ході проведення фактичної перевірки порушення ТОВ ВКП "НОРДЕКС" ЛТД (код ЄДРПОУ 22582528) вимог п. 11 ст. 3 Закону України від 06.07.1995 р. № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (із змінами та доповненнями), а саме: при проведенні розрахункових операцій через реєстратор розрахункових операцій не забезпечено режиму попереднього програмування коду товарної під категорії згідно з УКТ ЗЕД, а саме: через РРО фіскальний номер 3001001644 згідно фіскальних проведено електроенергію без зазначення коду товарної під категорії згідно з УКТ ЗЕД, який становить 2716000000, оскільки електроенергія є підакцизним товаром.

А відтак, в ході проведення фактичної перевірки встановлено факт реалізації ТОВ ВКП "НОРДЕКС" ЛТД підакцизного товару, що унеможливлює його перебування в статусі платника єдиного податку першої-третьої групи відповідно до приписів п.п.291.5.1 п. 291.5 ст.291 Податкового кодексу України.

Відповідно до пп.3 пп.291.5.1 п.291.5 ст.291 ПКУ не можуть бути платниками єдиного податку першої - третьої груп суб'єкти господарювання (юридичні особи та фізичні особи - підприємці), які здійснюють виробництво, експорт, імпорт, продаж підакцизних товарів (крім роздрібного продажу паливно-мастильних матеріалів в ємностях до 20 літрів та діяльності фізичних осіб, пов'язаної з роздрібним продажем пива, сидру, пері (без додання спирту) та столових вин).

При цьому, пп.14.1.145 п.14.1 ст.14 ПКУ визначено, що підакцизні товари (продукція) - товари за кодами згідно з УКТ ЗЕД, на які цим Кодексом встановлено ставки акцизного податку.

Електрична енергія (код товару згідно з УКТ ЗЕД 2716000000) відповідно п.215.1 ст.215 Податкового кодексу України належить до підакцизних товарів.

Згідно з пп.5 пп.298.2.3 п.298.2 ст.298 ПКУ платники єдиного податку зобов'язані перейти на сплату інших податків і зборів, визначених цим Кодексом, у таких випадках та в строки: у разі здійснення видів діяльності, які не дають права застосовувати спрощену систему оподаткування, або невідповідності вимогам організаційно-правових форм господарювання - з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) періодом, у якому здійснювалися такі види діяльності або відбулася зміна організаційно-правової форми.

Для відмови від спрощеної системи оподаткування суб'єкт господарювання не пізніше ніж за 10 календарних днів до початку нового календарного кварталу (року) подає до контролюючого органу заяву (пп. 298.2.1 п.298.2. ст.298 Податкового кодексу України).

У разі виявлення відповідним контролюючим органом під час проведення перевірок порушень платником єдиного податку першої - третьої груп вимог, встановлених цією главою, анулювання реєстрації платника єдиного податку першої - третьої груп проводиться за рішенням такого органу, прийнятим на підставі акта перевірки, з першого числа місяця, наступного за кварталом, в якому допущено порушення.

У такому випадку суб'єкт господарювання має право обрати або перейти на спрощену систему оподаткування після закінчення чотирьох послідовних кварталів з моменту прийняття рішення контролюючим органом (п.299.11 ст.298 Податкового кодексу України).

Реєстрація платником єдиного податку є безстроковою та може бути анульована шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу у разі: у випадках, визначених підпунктом 298.2.3 пункту 298.2 та підпунктом 298.8.6 пункту 298.8 статті 298 цього Кодексу (пп.3 п.299.10 ст.299 Податкового кодексу України).

Тобто підставою для анулювання реєстрації платника єдиного податку, відповідно до пп.3 п. 299.10 ст.299 Податкового кодексу України, з посиланням на пп.3 пп.291.5.1 п.291.5 ст.291, пп.5 пп.298.2.3 пункту 298.2 статті 298, п.299.11 ст.298 Податкового кодексу України, визначено здійснення ТЗОВ ВКП «НОРДЕКС» ЛТД продажу підакцизних товарів.

Оскільки ТЗОВ ВКП «НОРДЕКС» ЛТД не подало заяву про застосування спрощеної системи оподаткування щодо відмови від спрощеної системи у зв'язку зі здійсненням видів діяльності, які не дають права застосовувати спрощену систему оподаткування, що було встановлено під час фактичної перевірки, то відповідно до пп.3 п.299.10 ст.299 Податкового кодексу України відповідачем анульована реєстрація платника єдиного податку ТЗОВ ВКП «НОРДЕКС» ЛТД шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу від 29.09.2023 № 8264/17-00-04-03/22582528 з 01 жовтня 2023 року.

Відповідно до ч.4 ст.150 Кодексу адміністративного судочинства України подання позову, а також відкриття провадження в адміністративній справі не зупиняють дію оскаржуваного рішення суб'єкта владних повноважень, якщо суд не застосував відповідні заходи забезпечення позову.

Рішення Головного управління ДПС у Рівненській області від 29.09.2023 № 8264/17-00-04-03/22582528, яким реєстрація платника єдиного податку третьої групи ТЗОВ ВКП «НОРДЕКС» ЛТД підлягає анулюванню шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку третьої групи з 01.10.2023р було предметом оскарження у судовій справі №460/26498/23, однак його дія не зупинялася відповідно до вимог ст.150 КАС України.

Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 16.04.2024 року в задоволенні позову відмовлено.

Оскарження рішення від 29.09.2023 № 8264/17-00-04-03/22582528 не надає йому статусу неузгодженого і відповідно до вимог Податкового кодексу України, оскільки зазначеним рішенням не визначалося грошове зобов'язання.

Враховуючи зазначене позивач безпідставно посилається про прийняття рішення заднім числом, оскільки процедура оскарження рішення від 29.09.2023 № 8264/17-00-04-03/22582528 у справі №460/26498/23 не зупиняє його дію, а оскарження податкового повідомлення-рішення у справі №460/25432/23 не скасовує факту, що встановлений актом перевірки, та не позбавляє обов'язку подання декларації.

Щодо покликань позивача на те, що ним подавалися декларації як платником єдиного податку та такі декларації були прийняті контролюючим органом, а тому за «принципом мовчазної згоди» позивач вважав себе таким, що до 01.04.2024 перебував на спрощеній систему оподаткування, то суд зазначає таке.

Відповідно до ст. 4 ПК України, податкове законодавство України ґрунтується на таких принципах:

4.1.1. загальність оподаткування - кожна особа зобов'язана сплачувати встановлені цим Кодексом, законами з питань митної справи податки та збори, платником яких вона є згідно з положеннями цього Кодексу;

4.1.2. рівність усіх платників перед законом, недопущення будь-яких проявів податкової дискримінації - забезпечення однакового підходу до всіх платників податків незалежно від соціальної, расової, національної, релігійної приналежності, форми власності юридичної особи, громадянства фізичної особи, місця походження капіталу;

4.1.3. невідворотність настання визначеної законом відповідальності у разі порушення податкового законодавства;

4.1.4. презумпція правомірності рішень платника податку в разі, якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або якщо норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу;

4.1.5. фіскальна достатність - встановлення податків та зборів з урахуванням необхідності досягнення збалансованості витрат бюджету з його надходженнями;

4.1.6. соціальна справедливість - установлення податків та зборів відповідно до платоспроможності платників податків;

4.1.7. економічність оподаткування - установлення податків та зборів, обсяг надходжень від сплати яких до бюджету значно перевищує витрати на їх адміністрування;

4.1.8. нейтральність оподаткування - установлення податків та зборів у спосіб, який не впливає на збільшення або зменшення конкурентоздатності платника податків;

4.1.9. стабільність - зміни до будь-яких елементів податків та зборів не можуть вноситися пізніш як за шість місяців до початку нового бюджетного періоду, в якому будуть діяти нові правила та ставки. Податки та збори, їх ставки, а також податкові пільги не можуть змінюватися протягом бюджетного року;

4.1.10. рівномірність та зручність сплати - установлення строків сплати податків та зборів, виходячи із необхідності забезпечення своєчасного надходження коштів до бюджетів для здійснення витрат бюджету та зручності їх сплати платниками;

4.1.11. єдиний підхід до встановлення податків та зборів - визначення на законодавчому рівні усіх обов'язкових елементів податку.

З наведеного видно, що «принцип мовчазної згоди» не застосовується в податковому законодавстві. Натомість, податкове законодавство передбачає принцип невідворотності настання визначеної законом відповідальності у разі порушення податкового законодавства. А тому суд робить висновок, що прийняття податковим органом поданих позивачем декларацій як платником єдиного податку не свідчить про те, що позивач не допустив порушення податкового законодавства та був звільнений (в даному випадку) від обов'язку подати декларацію з податку на прибуток підприємства за 2023 рік, оскільки рішення про анулювання реєстрації платника єдиного податку третьої групи щодо позивача було прийнято 29.09.2023 року, і позивач про таке рішення знав (оскільки оскаржував його в судовому порядку). Дія вказаного рішення не була зупинена. А згодом, і рішенням суду підтверджено правомірність рішення від 29.09.2023 № 8264/17-00-04-03/22582528.

Підсумовуючи вищевикладене в його сукупності, суд дійшов висновку про відсутність підстав для скасування спірного податкового повідомлення-рішення №11853/Ж10/17-00-04-07-20 від 12.08.2024.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є безпідставними та не обґрунтованими, тому не підлягають до задоволення.

Правові підстави для відшкодування судових витрат у порядку ст. 139 КАС України, відсутні.

Керуючись статтями 241-246, 255, 257-262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю Виробничо-комерційного підприємства “НОРДЕКС» ЛТД до Головного управління ДПС у Рівненській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення складений 25 квітня 2025 року

Учасники справи:

Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю Виробничо-комерційне підприємство «НОРДЕКС» ЛТД (вул. Замкова, 24,м. Дубно,Дубенський р-н, Рівненська обл.,35603, ЄДРПОУ/РНОКПП 22582528)

Відповідач - Головне управління ДПС у Рівненській області (вул. Відінська, буд. 12,м. Рівне,Рівненська обл.,33023, ЄДРПОУ/РНОКПП 44070166)

Суддя С.М. Дуляницька