Рішення від 25.04.2025 по справі 460/9645/24

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 квітня 2025 року м. Рівне №460/9645/24

Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді В.В. Щербакова, розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1

доГоловного управління ДПС у Рівненській області

про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Головного управління ДПС у Рівненській області, в якому просила суд:

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0013179-2410-1712-UA56060250000052338 та №0013182-2410-1712- UA56060250000052338 від 26.03.2024.

Мотивуючи вимоги позову позивач зазначав, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення є протиправними, оскільки належна йому частина нежитлового приміщення, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , є будівлею сільськогосподарського призначення та використовується для утримання тварин. Наголошує, що податковий орган, приймаючи оскаржувані податкові повідомлення-рішення не врахував діюче рішення органу місцевого самоврядування, яким розмір податку для фізичних осіб за належну позивачу частку у будівлі для тваринництва встановлено в розмірі 0,05% та безпідставно, в порушення вимог п.п. 266.5.1. п. 266.5 ст. 266 ПК України, визначив їй до сплати податкові зобов'язання у розмірі 0,5%, що в десять разів більше встановленого розміру податку для відповідного виду об'єктів нерухомого майна.

З огляду на наведене, просив задовольнити позов у повному обсязі.

Ухвалою судді Гудими Н.С. від 09.09.24 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

Позиція відповідача щодо позовних вимог висловлена у відзиві на позов, відповідно до змісту якого, він заперечував проти їхнього задоволення. В обґрунтування заперечень зазначив, що вищевказаний об'єкт нерухомого майна внесений до довідників ІКС «Податковий блок» за типом «нежитлова будівля» на який згідно Рішення органу місцевого самоврядування ставка встановлена 0,5 % розміру мінімальної заробітної плати. Зазначає, що в довіднику ставок ІКС «Податковий блок» не передбачено занесення ставок за типом (кодом) об'єкта нерухомості 1271.1 «будівлі для тваринництва» згідно прийнятих Рішень органів місцевого самоврядування, тому ставки вносяться за типом, який найбільше відповідає типу нерухомості, зазначеного у правовстановлюючих документах. Тому відповідно до пп.266.7.1. п.266.7 ст.266 ПК України контролюючим органом були сформовані податкові повідомлення-рішення за 2022-2023 роки з врахуванням ставки 0,5 % розміру мінімальної заробітної плати, а саме: - за 2022 № 0013179-2410-1712-UA56060250000052338 від 26.03.2024 яким визначено податкове зобов'язання на суму 75879,38 грн.; - за 2023 № 0013182-2410-1712-UA56060250000052338 від 26.03.2024 яким визначено податкове зобов'язання на суму 78214,13 грн.

З огляду на викладене, відповідач вважає оспорювані податкові повідомлення-рішення обґрунтованими і правомірними. Просить у задоволенні позову відмовити повністю.

26.02.2025 року на підставі розпорядження керівника апарату Рівненського окружного адміністративного суду проведений повторний автоматизований розподіл даної справи у зв'язку з відрахуванням зі штату Рівненського окружного адміністративного суду судді Гудими Н.С.

Відповідно до повторного автоматизованого розподілу судової справи дану справу передано на розгляд судді Щербакова В.В.

Ухвалою судді від 27.02.25 справу прийнято до провадження судді Щербакова В.В.

Ухвалою суду від 24.04.2025 у задоволенні клопотання Головного управління ДПС у Рівненській області про розгляд справи за участю уповноваженого представника - відмовлено.

Відповідно до приписів ч.4 ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов належить задовольнити, з огляду на наступне.

Судом встановлено, що у власності позивача перебувала 1/2 частина нежитлового приміщення, загальною площею 4669,5 кв.м., а саме: телятника, що знаходиться за адресою: вул.Семиграни, 12, с.Глинськ, Здолбунівський район Рівненська область, що підтверджено Витягом з державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

26.03.24 Головним управлінням ДПС у Рівненській області винесено податкові повідомлення-рішення :

№ 0013179-2410-1712-UA56060250000052338 від 26.03.2024 яким визначено податкове зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2022 рік на суму 75879,38 грн.;

№ 0013182-2410-1712-UA56060250000052338 від 26.03.2024 яким визначено податкове зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2023 рік на суму 78214,13 грн.

Не погодившись із вказаними податковими повідомленням-рішеннями, позивач скористався процедурою адміністративного оскарження. На наслідками розгляду скарги, рішенням ДПС України спірні податкові повідомлення-рішення залишені без змін, а скарга залишена без задоволення.

Не погодившись із податковими повідомленнями-рішеннями, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку та вирішуючи спір по суті, суд зазначає наступне.

Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до пп.266.1.1 п.266.1 ст.266 Податкового кодексу України (Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки) платниками зазначеного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.

Згідно з пп.266.2.1 п.266.2 ст.266 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування є об'єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка.

Підпунктами 266.3.1, 266.3.2 п.266.3 ст.266 Податкового кодексу України встановлено, що базою оподаткування є загальна площа об'єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток.

База оподаткування об'єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних осіб, обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що безоплатно надаються органами державної реєстрації прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документів на право власності.

Відповідно до пп.266.5.1 п.266.5 ст.266 Податкового кодексу України ставки податку для об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються за рішенням сільської, селищної, міської ради або ради об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, залежно від місця розташування (зональності) та типів таких об'єктів нерухомості у розмірі, що не перевищує 1,5 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 квадратний метр бази оподаткування.

Згідно з абз.2 пп."ґ" пп.266.7.1 п.266.7 ст.266 Податкового кодексу України обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості виходячи із загальної площі кожного з об'єктів нежитлової нерухомості та відповідної ставки податку.

Відповідно до пп.54.3.3 п.54.3 ст.54 ПК України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.

Податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку, обчисленого згідно з підпунктом 266.7.1 пункту 266.7 цієї статті, та відповідні платіжні реквізити, зокрема, органів місцевого самоврядування за місцезнаходженням кожного з об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його податкової адреси (місцем реєстрації) до 1 липня року, що настає за базовим податковим (звітним) періодом (роком) (пп.266.7.2 п.266.7 ст.266 Податкового кодексу України).

Приписами пп.266.6.1 п.266.6 ст.266 Податкового кодексу України встановлено, що базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.

Отже, з аналізу наведених норм слідує, що у разі наявності об'єкта оподаткування з податку на нерухоме майно, платник податку, зобов'язаний сплатити суму податку обчисленого контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості, виходячи із загальної площі кожного з об'єктів нежитлової нерухомості та відповідної ставки податку.

Порядок прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення позивачем не оспорюється, водночас ставиться під сумнів визначення розміру належного до сплати податку, з приводу чого суд зазначає таке.

Так, як зазначалось вище судом, належний позивачу об'єкт нерухомості, що є об'єктом оподаткування розташований в с.Глинськ Здолбунівського району.

Село Глинськ Здолбунівського району Рівненської області в процесі адміністративної реформи приєднане до Здолбунівської територіальної громади, що підтверджується рішенням Здолбунівської міської ради від 18.12.2020 року №27.

Рішенням Здолбунівської міської ради Рівненської області восьмого скликання №409 від 30 червня 2021 року встановлено з 01.01.2022 на території Здолбунівської міської ради: ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, згідно з додатком 1.

Зокрема, згідно додатку 1 до рішення Здолбунівської міської ради Рівненської області восьмого скликання №409 за кодом 127 (Будівлі нежитлові інші) визначені наступні ставки податку за 1 кв.м. (% розміру мінімальної заробітної плати) для фізичних осіб:

- за кодом класифікації будівель 1271 - Будівлі сільськогосподарського призначення, лісівництва та рибного господарства

1271.1 будівлі для тваринництва - 0,05

1271.2 будівлі для птахівництва - 0,05

1271.3 будівлі для зберігання зерна - 0,05

1271.4 будівлі силосні та сінажні - 0,05

1271.5 будівлі для садівництва, виноградарства та виноробства - 0,05

1271.6 будівлі тепличного господарства - 0,05

1271.7 будівлі рибного господарства - 0,05

1271.8 будівлі підприємств лісівництва та звірівництва - 0,05

1271.9 будівлі сільськогосподарського призначення інші - 0,05

- за кодом класифікації будівель 1272 - Будівлі для культової та релігійної діяльності

1272.2 похоронні бюро та ритуальні зали - 0,5

- за кодом класифікації будівель 1274 - Будівлі інші, не класифіковані раніше

1274.4 будівлі лазень та пралень - 0,5

Об'єкти нежитлової нерухомості, що перебувають у власності АЗС - 1

Інші нежитлові будівлі - 0,5

В силу вимог пп.14.1.129-1 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України об'єкти нежитлової нерухомості - будівлі, приміщення, що не віднесені відповідно до законодавства до житлового фонду.

Державним комітетом України по стандартизації, метрології та сертифікації наказом від 17.08.2000 №507 затверджено і введено в дію Державний класифікатор будівель та споруд ДК 018-2000, який призначений для використання органами центральної та місцевої виконавчої та законодавчої влади, фінансовими службами, органами статистики та всіма суб'єктами господарювання (юридичними та фізичними особами) України.

Об'єктами класифікації в ДК 018-2000 є будівлі виробничого та невиробничого призначення та інженерні споруди різного функціонального призначення.

Як констатовано в Державному класифікаторі будівлі класифікуються за їх функціональним призначенням.

Відповідно до названого Державного класифікатора будівлі, споруди сільськогосподарських товаровиробників, призначені для використання безпосередньо у сільськогосподарській діяльності (будівлі для використання в сільськогосподарській діяльності, наприклад, корівники, стайні, свинарники, кошари, кінні заводи, собачі розплідники, птахофабрики, зерносховища, склади та надвірні будівлі, підвали, винокурні, винні ємності, теплиці, сільськогосподарські силоси тощо) віднесено до підрозділу "Будівлі нежитлові" (група 127 "Будівлі нежитлові інші" клас 1271 "Будівлі сільськогосподарського призначення, лісівництва та рибного господарства").

До будівель, споруд сільськогосподарських товаровиробників, призначені для використання безпосередньо у сільськогосподарській діяльності відносяться об'єкти нерухомості, які відповідно до ДК 018-2000 належать до класу 1271 "Будівлі сільськогосподарського призначення, лісівництва та рибного господарства", що включає підкласи: 1271.1 "Будівлі для тваринництва"; 1271.2 "Будівлі для птахівництва"; 1271.3 "Будівлі для зберігання зерна"; 1271.4 "Будівлі силосні та сінажні"; 1271.5 "Будівлі для садівництва, виноградарства та виноробства"; 1271.6 "Будівлі тепличного господарства"; 1271.7 "Будівлі рибного господарства"; 1271.8 "Будівлі підприємств лісівництва та звірівництва"; 1271.9 "Будівлі сільськогосподарського призначення інші".

Визначення приналежності будівлі до того чи іншого класу проводиться на підставі документів, що підтверджують право власності, з урахуванням класифікаційних ознак та функціонального призначення об'єкта нерухомості згідно з ДК 018-2000.

Як встановлено судом у ході судового розгляду справи та підтверджено дослідженими доказами, позивачу у період 2022-2023 років належала частка на праві спільної часткової власності нежитлової будівлі - телятника.

Суд вважає, ключовим питанням в цій справі є встановлення факту функціонального призначення будівлі позивача.

Аналізуючи надані документи, суд констатує, що спірна будівля телятника за вимогами ДК 018-2000 віднесена до класу (код 1271) "Будівлі сільськогосподарського призначення, лісівництва та рибного господарства", зокрема 1271.1 будівлі для тваринництва.

В контексті зазначеного, ставкою податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки, відповідно до ставок, встановлених рішенням Здолбунівської міської ради №409 є 30.06.2021 є 0,05% за кв.м.

Всупереч зазначеному, контролюючим органом були сформовані податкові повідомлення-рішення за 2022-2023 роки з врахуванням ставки 0,5 % розміру мінімальної заробітної плати.

Суд зауважує, що за встановлених у цій справі обставин відсутні перешкоди для скасування податкового повідомлення-рішення лише в частині суми необґрунтовано застосованого розміру податку, оскільки це пов'язано із застосуванням помилкової ставки податку внаслідок безпідставної кваліфікації будівлі за іншим кодом.

Часткове скасування податкового повідомлення-рішення із зміною ставки податку в межах однієї об'єктивної сторони, суб'єкта та об'єкта правопорушення не може розглядатися як втручання у дискреційні повноваження контролюючого органу або перебирання на себе його функцій.

У зв'язку з викладеним суд приходить до висновку, що спірні податкові повідомлення-рішення підлягають скасуванню в частині застосування ставки податку у розмірі 0,5% за 1 кв.м. Водночас в іншій частині податкове повідомлення-рішення є правомірним.

Визначаючи суму в частині якої податкові повідомленення рішення підлягають скасуванню, суд зауважує наступне.

Застосувавши ставку податку 0,05% розрахунок податкового зобов'язання проводитися наступним чином:

6500 грн. (розмір мінімальної заробітної плати) *0,05% (ставка податку)* 2334,75 м.кв (площа об'єкта) = 7587,94 грн. - податкове зобов'язання з податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки за 2022 рік;

6700грн.*0,05%*2334,75 м.кв.= 7821,41 грн. - податкове зобов'язання з податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки за 2023 рік

Відповідно, податкове повідомлення-рішення за 2022 рік №0013179-2410-1712-UA56060250000052338 є протиправним в частині сум податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки - 68 291, 44 грн., а податкове повідомлення-рішення за 2023 рік № 0013182-2410-1712-UA56060250000052338 є протиправним в частині сум податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки - 70 392, 72 грн.

Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням встановлених обставин справи та зазначених норм матеріального та процесуального права, суд дійшов висновку, що позивачем частково обґрунтовано належними та допустимими доказами позовні вимоги, разом з тим відповідачем не доведено правомірність прийняття спірних податковий повідомлень-рішень.

У зв'язку з цим, адміністративний позов слід задовольнити частково.

Відповідно до частини 3 статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Відтак, оскільки розмір задоволених позовних вимог становить 90,0%, то користь позивача слід стягнути документально підтверджені судові витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 1109,48 грн. ( з розрахунку 1232,75 грн. * 90,00 %)

Керуючись статтями 241-246, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позовну заяву задовольнити частково

Визнати протиправним та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Рівненській області, а саме:

№0013179-2410-1712-UA56060250000052338 в частині сум податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки - 68 291, 44 грн.,

№ 0013182-2410-1712-UA56060250000052338 в частині сум податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки - 70 392, 72 грн.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Рівненській області судовий збір в сумі 1109,48 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення складений 25 квітня 2025 року.

Учасники справи:

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 )

Відповідач: Головне управління ДПС у Рівненській області (вул. Відінська, буд. 12,м. Рівне,Рівненська обл.,33023, код ЄДРПОУ 44070166)

Суддя В.В. Щербаков