Рішення від 25.04.2025 по справі 640/13119/22

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

25 квітня 2025 рокум. ДніпроСправа № 640/13119/22

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Басова Н.М., розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом Корпорації "Укрбудматеріали" до Головного управління ДПС м.Києві, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Корпорація "Укрбудматеріали" (далі - позивач) звернулася до суду з позовом до Головного управління ДПС м.Києві (далі - відповідач 1), Державної податкової служби України (далі - відповідач 2), в якому просить:

-визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління Державної податкової служби у місті Києві, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 14 липня 2022 року № 22367/35135133/2 про відмову в реєстрації податкової накладної № 1 від 31 травня 2022 року в Єдиному реєстрі податкових накладних;

-зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 1 від 31 травня 2022 року, поданою Корпорацією «Укрбудматеріали» за датою фактичного по дання - 31 травня 2022 року.

В обґрунтування позову зазначено, що Корпорацією «Укрбудматеріали» було складено податкову накладну за № 1 від 31 травня 2022 року та направлено для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Через автоматизовану систему "Єдине вікно подання електронних документів» позивач отримав квитанцію про реєстрацію податкової накладної/розрахунку яку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних від 10 червня 2022 р. до податкової накладної № 1 від 31 травня 2022 року, в якій містилась інформація про зупинення реєстрації вказаної податкової накладної відповідно до п. 201.16, ст. 201 Податкового кодексу України.

В квитанції зазначено: Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 70.22, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризикованості здійснення операцій. Запропоновано надати пояснення та копії документів, щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Додатково повідомляєм: показник «D» = 53.0678%, «Р» = 0. Однією з таких безумовних ознак для здійснення автоматизованого моніторингу відповідності ПН/РК критеріям оцінки ступеня ризику є значення показника І) (показник податкового навантаження), який має бути більшим за 0,05, що є 5 %. Тобто показник позивача більше ніж в 10 разів ніж передбачено Постановою КМУ від 28.07.2021 №774 «Про внесення зміни до пункту 3 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» від 29 червня 2022 року.

Позивачем направлено повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено № 1 та № 2 по двом різним отримувачам, але з однотипними операціями код 70.22 (один з яких ТОВ «АКВ Українське каолінове товариство») та разом з повідомленням направлено підтверджуючі документи-первинні документи, що підтверджують здійснення господарської операції (документ не прийнято згідно квитанції № 2 від 29 червня 2022 року - ПН/РК зазначені в рядках № 1,2 виписані на різних отримувачі по неоднотипних операціях).

Також, позивачем 29 червня 2022 року направлено Таблицю даних платника податку на додану вартість, яку 29 червня 2022 року прийнято до розгляду (документ прийнято згідно квитанції № 2 від 29 червня 2022 року - інформацію таблиці даних платника податку на додану вартість, зареєстрованої у контролюючому органі 29.06.2022 за № 9102024841 не враховано автоматично згідно з п.20 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165, тому що в рядку № 1 Таблиці даних платника податку на додану вартість значення Графи «Код згідно УКГЗЕД/Державним класифікатором продукції та послуг товарів/послуг (постачання/надання)» відповідає значенням Графи «Код згідно У КГЗЕД/Державним класифікатором продукції та послуг, товарів/послуг (постачання/надання)» Таблиці даних платника на додану вартість, зареєстрованої у контролюючому органі 29.06.2022 за №9102024841, інформація якої була врахована автоматично та скасована згідно Рішення Комісії Головне управління ДПС у м.Києві від 28.06.2022 №6967463/35135133. Таблицю даних платника податку на додану вартість прийнято до розгляду.)

30.06.2022 позивачем було направлено повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено №1 від 27.06.2022 (документ прийнято згідно квитанції № 2 від 30.06.2022).

05 липня 2022 року позивачем отримано Рішення про врахування/неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість № 6994701/35135.133 від 04.07.2022, в якому прийнято рішення про неврахувания таблиці даних платника податку на подану вартість на підставі -- «Документи до зупинення податкових накладних не подавались. До таблиці надано пояснення, не надано первинних документів, що розкривали б сутність операцій, за результатами яких складені податкові накладні, реєстрацію яких зупинено».

06 липня 2022 року позивачем подана таблиця даних платника податку на додану вартість (Квитанція № 2 від 06.07.2022 до таблиці даних платника податку на додану вартість).

Зі змісту рішення №7017279/35135133 від 07.07.2022 вбачається, що у зв'язку з ненаданням позивачем копій документів: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи) в тому числі рахунків, актів приймання - передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних цінових форм та галузевої специфіки, накладних (документи, які не надано, підкреслити), прийнято рішення про відмову у реєстрації спірної податкової накладної і додаткова інформація: не надано розрахункових документів та/або банківських виписок з особистих рахунків щодо отриманих коштів). Звертаємо увагу, що розрахункових документів та/або банківських виписок з особистих рахунків щодо отримання коштів не надавались, оскільки першою подією, яка стала підставою для виписки податкової накладної номер 1 від 31 травня 2022 року, був акт прийому передачі послуг. Кошти підприємство отримало в наступному місяці - червні 2022 року.

08 липня 2022 року позивачем направлено скаргу щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної /розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних на рішення від 07 липня 2022 року №7017279/35135133 винесеного комісією Головного управління ДПС у місті Києві. Разом із скаргою також направлялися в електронному вигляді документи, що підтверджують реальність здійснення господарської операції (договори, акти, платіжні документи) (документ прийнято згідно квитанції № 2 від 08.08.2022).

12 липня 2022 року позивачем отримано Рішення про врахування/неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість № 7031724/35135133 від 12.07.2022, в якому прийнято рішення про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість на підставі - «виявлені невідповідності визначених платником податку в таблиці даних видів діяльності наявним у платника податку основним засобам».

Рішенням комісії Держаної податкової служби України, яка приймає рішення за результатами розгляду скарги щодо рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 22367/35135133/2 від 14.07.2022 скаргу позивача відповідно до п. 56.23. ст. 56 Податкового кодексу України залишено без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін.

Не погоджуючись з діями відповідачів, позивач звернувся до суду з даним позовом для захисту порушених прав.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 19 серпня 2022 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Відповідачем 2 Державної податкової служби України 23.09.2022 надіслано до Окружного адміністративного суду міста Києва відзив, в якому зазначено, що у разі встановлення судом протиправності прийнятих рішень та виходячи з наведених вище норм, в даному випадку, зобов'язання Державну податкову службу України зареєструвати з Єдиному реєстр: податкових накладних зазначені податкові накладні є передчасним, в той час як належним способом захисту порушеного права є зобов'язання ГУ ДПС у м. Києві повторно розглянути питання щодо реєстрації податкових накладних.

Просив відмовити в задоволенні позовних вимог.

Відповідачем 1 Головним управлінням ДПС м.Києві 23.09.2022 надіслано до Окружного адміністративного суду міста Києва відзив, в якому зазначено, що рішеннями Комісії ГУ ДПС у м. Києві відмовлено у реєстрації податкових накладних. Підставою для відмови є надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та або не є достатніми для прийняття комісією контролюючого органу рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.

Просив відмовити в задоволенні позовних вимог.

03.10.2022 позивач надіслав до Окружного адміністративного суду міста Києва відповіді на відзив, в яких просив задовольнити позовні вимоги.

У зв'язку з ліквідацією Окружного адміністративного суду міста Києва ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 03 лютого 2025 року прийнято справу № 640/13119/22 до провадження, розгляд справи продовжено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Запропоновано сторонам протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання ухвали надіслати суду через підсистему "Електронний суд" додаткові письмові пояснення по справі та відповідні докази разом з документами, що підтверджують надіслання (надання) іншій стороні копії письмових пояснень та доданих до них документів.

Вказану ухвалу отримано сторонами в підсистемі "Електронний суд".

Відповідачем 1 - Головним управлінням ДПС у м.Києві надіслано відзив через підсистему "Електронний суд" на позовну заяву, в обґрунтування якого зазначено наступне.

Як вбачається зі змісту оскаржуваного рішення від 14 липня 2022 року №22367/35135133/2 ДПС залишеного без змін рішення Комісії ГУ ДПС у м. Києві, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 07.07.2022 №7017279/35135133 про відмову у реєстрації податкової накладної від № 1 від 31 травня 2022 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.

ДПС зазначило, що запроваджені Податковим кодексом України способи оскарження рішень податкових органів - адміністративний та судовий - повною мірою дають можливість платнику податків захистити порушене права, при цьому за механізмом їх реалізації вони не є тотожними, доводи позивача, викладені у скарзі оцінені судом під час розгляду справи, а не шляхом оцінки рішення прийнятого вищестоящими податковими органами за результатами адміністративного оскарження. Само по собі рішення, прийняте за результатами вирішення податкового спору у порядку досудового врегулювання, не створює, не змінює та не припиняє будь-яких прав та обов'язків.

За таких обставин, оскаржуване рішення, прийняте ДПС за наслідками розгляду скарги, саме по собі не є юридично значимим для позивача, адже не має безпосереднього впливу на його суб'єктивні права та обов'язки шляхом позбавлення можливості реалізувати належне йому право або шляхом покладення на нього будь-якого обов'язку.

Просив відмовити в задоволенні позовних вимог.

Позивач правом на подачу додаткових письмових пояснень не скористався.

Указом Президента України №64/2022 від 24 лютого 2022 року «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102- ІХ, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб (стаття 1), який в подальшому був неодноразово продовжений та Указом Президента України від 14 січня 2025 року №26/2025 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 08 лютого 2025 року строком на 90 діб.

Враховуючи дистанційний режим роботи суддів та працівників апарату Луганського окружного адміністративного суду з 02.05.2022, з метою збереження життя і здоров'я та забезпечення безпеки суддів і працівників апарату суду, судом розглянуті матеріали електронної справи.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд дійшов наступного.

Корпорація "Укрбудматеріали" є юридичною особою, код ЄДРПОУ 35135133, місцезнаходження: 01001, м. Київ, вул.Стрілецька, буд. 4-6. Видами економічної діяльності є 70.10 Діяльність головних управлінь (хед-офісів); 46.73 оптова торгівля деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічним обладнанням; 69.10 діяльність у сфері права; 70.22 консультування з питань комерційної діяльності й керування; 73.20 дослідження кон'юнктури ринку та виявлення громадської думки.

Відповідно до договору оренди техніки б/н від 25.02.2021, укладеного між фізичною особою громадянином України ОСОБА_1 , надалі «Орендодавець», з однієї сторони, та Корпорація "Укрбудматеріали", іменоване в подальшому «Орендар», в особі адміністративного помічника Скориніної Ніни Володимирівни, що діє на підставі наказу № 25/02 від 25.02.2021 та довіреності № б/н від 25.02.2021 з іншої сторони, Орендодавець передає, а Орендар приймає в строкове платне користування принтер Canon (F166400, № NBBA152641, ноутбук Apple. Model А1396. EMC 2469. № C02GY08LDJWR, для використання у господарській діяльності Орендаря.

Орендар зобов'язується оплатити Орендодавцю за користування зазначеним майном, протягом встановленого в цьому договорі терміну, орендну плату в сумі 6000,00 грн за один календарний рік (п.4.1 розділу 4 цього Договору).

Орендна плата перераховується «Орендодавцю» на його розрахунковий рахунок одним платежем за один календарний рік користування 01 березня 2022 року (п.4.2 розділу 4 цього Договору).

Між фізичною особою громадянином України ОСОБА_1 та Корпорацією "Укрбудматеріали" складено Акт приймання-передачі від 01.03.2021 до Договору оренди техніки б/н від 25 лютого 2021 року. Орендодавець передає, а Орендар приймає в строкове платне користування Canon (F166400, № NBBA152641, ноутбук Apple. Model А1396. EMC 2469, № C02GY08LDJWR,

Між фізичною особою громадянином України ОСОБА_1 та Корпорацією "Укрбудматеріали" складено Акт приймання-передачі виконаних робіт до Договору оренди техніки б/н від 25 лютого 2021 року. Орендар надав, а Замовник отримав послуги згідно з Договором, а саме: послуги з оренди Canon (F166400, № NBBA152641, ноутбук Apple. Model А 1396. EMC 2469. № C02GY08LDJWR.

Корпорація "Укрбудматеріади" в особі Голови правління корпорації Мироновича А.В, діючого відповідно до Статуту корпорації, іменована надалі Корпорація, з одного боку, та ТОВ АКВ Українське каолінове товариство» в особі Генерального директора Гордієнко А.Ю., та виконавчого директора Балабанова О.О. укладено договір №15/13 про взаємодію та взаємовідносини між корпорацією "Укрбудматеріали" ТОВ «АКВ Українське каолінове товариство» від 26.12.2012.

Підприємство доручає, а Корпорація приймає на себе зобов'язання по представництву та захисту Підприємства в органах державної влади, забезпеченню консультаційно-інформаційного обслуговування з питань розвитку, реконструкції виробництва, фінансово-економічної, інвестиційної, зовнішньоекономічної, маркетингової, посередницької комерційної діяльності (п.1.1 розділу 1 цього Договору).

Вартість послуг Корпорації складає 48800 грн на місяць у тому числі ПДВ складає 8133,33 грн. Оплата проводиться щомісячно не пізніше 5 числа місяця, наступного за звітним.

06.12.2013 Корпорацією "Укрбудматеріали" та ТОВ АКВ Українське каолінове товариство» складено додаткову угоду №1 до договору №15/13 від 26.12.2012 про взаємодію та взаємовідносини між корпорацією "Укрбудматеріали" ТОВ «АКВ Українське каолінове товариство» .

26.12.2014 Корпорацією "Укрбудматеріали" та ТОВ АКВ Українське каолінове товариство» складено додаткову угоду №2 до договору №15/13 від 26.12.2012 про взаємодію та взаємовідносини між корпорацією "Укрбудматеріали" ТОВ «АКВ Українське каолінове товариство».

26.12.2015 Корпорацією "Укрбудматеріали" та ТОВ АКВ Українське каолінове товариство» складено додаткову угоду №3 до договору №15/13 від 26.12.2012 про взаємодію та взаємовідносини між корпорацією "Укрбудматеріали" та ТОВ «АКВ Українське каолінове товариство».

26.12.2016 Корпорацією "Укрбудматеріали" та ТОВ «АКВ Українське каолінове товариство» складено додаткову угоду №4 до договору №15/13 від 26.12.2012 про взаємодію та взаємовідносини між корпорацією "Укрбудматеріали" та ТОВ «АКВ Українське каолінове товариство».

03.01.2019 Корпорацією "Укрбудматеріали" та ТОВ «АКВ Українське каолінове товариство» складено додаткову угоду №5 до договору №15/13 від 26.12.2012 про взаємодію та взаємовідносини між корпорацією "Укрбудматеріали" ТОВ «АКВ Українське каолінове товариство».

18.01.2019 Корпорацією "Укрбудматеріали" та ТОВ «АКВ Українське каолінове товариство» складено протокол розбіжностей до додаткової угоди №5 до договору №15/13 від 26.12.2012 про взаємодію та взаємовідносини між корпорацією "Укрбудматеріали" ТОВ «АКВ Українське каолінове товариство».

05.08.2019 Корпорацією "Укрбудматеріали" та ТОВ «АКВ Українське каолінове товариство» складено додаткову угоду №6 про внесення змін до договору №15/13 від 26.12.2012 про взаємодію та взаємовідносини між корпорацією "Укрбудматеріали" ТОВ «АКВ Українське каолінове товариство».

13.01.2020 Корпорацією "Укрбудматеріали" та ТОВ «АКВ Українське каолінове товариство» складено додаткову угоду №7 до договору №15/13 від 26.12.2012 про взаємодію та взаємовідносини між корпорацією "Укрбудматеріали" ТОВ «АКВ Українське каолінове товариство».

22.01.2020 Корпорацією "Укрбудматеріали" та ТОВ «АКВ Українське каолінове товариство» складено протокол розбіжностей до додаткової угоди №7 від 13.01.2020 до договору №15/13 від 26.12.2012 про взаємодію та взаємовідносини між корпорацією "Укрбудматеріали" ТОВ «АКВ Українське каолінове товариство».

31.05.2020 Виконавець Корпорація «Укрбудматеріали», в особі Голови правління Гончарука Л.М., що діє на підставі Статуту, з одного боку і Замовник, ТОВ «АКВ Українське каолінове товариство» в особі Голови правління Гордієнко А.Ю., та директор з правових питань Куленко О.Я., що діють на підставі Статуту з Іншого боку, склали цей акт про те, що згідно договору №15/13 від 26.12.2012 Виконавцем в травні 2022 року якісно і в повному обсязі виконано договірні зобов'язання (надані послуги), щодо забезпечення Замовника консультаційними послугами. Ціна наданих послуг (робіт) складає 10 000,00 грн к .т. ПДВ 20% - 2000,00 грн (Акт №05 здачі-прийняття робіт (надання послуг від 31.05.2022).

В матеріалах справи наявна заключна виписка за період з 07.06.2022 по 07.06.2022 на суму 12000,00 грн, рахунок-ФАКТУРА №07/05-22 від 30.04.2022.

Товариством з обмеженою відповідальністю «Віліана» надалі «Орендодавець», в особі директора Лобоха Віктора Івановича, що діє на підставі Статуту, з однієї сторони та Корпорація «Укрбудматеріали», іменоване надалі «Орендар», в особі Голови правління Гончарук Любомира Михайловича, надалі «Орендар», який діє на підставі Статуту, з іншої сторони, разом надалі іменовані «Сторони», а кожна окремо - «Сторона», уклали Договір оренди нежитлових приміщень №1-01/02 від 01.02.2021.

У порядку і на умовах, визначених Договором, Орендодавець зобов'язується передати Орендареві, а Орендар зобов'язується прийняти в тимчасове платне користування для офісне приміщення, а саме: кабінет № 9 загальною площею 13,2 кв.м., що розташоване на четвертому поверсі будівлі за адресою: м. Київ, вулиця Стрілецька 4-6 (надалі за текстом Договору - Приміщення). Загальна площа орендованих приміщень становить 13.2 кв. м. План-схема розміщення приміщень вказана на поверховому плані, який міститься в Додатку №1 до цього Договору і є його невід'ємною частиною. Разом з Приміщеннями Орендодавець зобов'язується передати Орендарю у користування за цим Договором офісні меблі, точний перелік яких, буде наведено у акті приймання-передачі (п.1.1 розділу 1 цього Договору).

Впродовж всього строку оренди орендна ставка за користування Приміщеннями протягом одного місяця за 1 (один) квадратний метр складає 227,27 грн. Загальна сума орендної плати за один місяць оренди Приміщень складає 3000,00 грн. Всі комунальні та експлуатаційні послуги, послуги інтернету, послуги прибирання, охорони, протипожежної безпеки входять в орендну плату (п.3.4 розділу 3 цього Договору).

Товариством з обмеженою відповідальністю «Віліана» надалі «Орендодавець» та Корпорацією «Укрбудматеріали», іменоване надалі «Орендар» складено Акт приймання-передачі орендованого приміщення до договору оренди нежитлових приміщень №1-01/02 від 01.02.2021.

30.11.2021 Товариством з обмеженою відповідальністю «Віліана» та Корпорацією «Укрбудматеріали» складено додаткову угоду №1 до договору оренди нежитлових приміщень №1-01/02 від 01.02.2021.

01.03.2022 Товариством з обмеженою відповідальністю «Віліана» та Корпорацією «Укрбудматеріали» складено додаткову угоду №2 до договору оренди нежитлових приміщень №1-01/02 від 01.02.2021.

Товариством з обмеженою відповідальністю «Віліана» та Корпорацією «Укрбудматеріали» складено Акт приймання-передачі офісних меблів в кабінет №9 до договору оренди нежитлових приміщень №1-01/02 від 01.02.2021.

Представники Замовника Корпорація "Укрбудматеріали" Гончарук Л.М., з одного боку, та представник Виконавця Товариство з обмеженою відповідальністю "Віліана" Лобоха В.І., з іншого боку, склали АКТ № ОУ-0000037 здачі-прийняття робіт (надання послуг) про те, що Виконавцем були проведені такі роботи (надані такі послуги) по рахунку № СФ-0000040 від 06.06.2022.

Оператор телефонного зв'язку Товариство з обмеженою відповідальністю «Сільвер Телеком» (ліцензія Держкомзв'язку України АА № 667375 від 29.12.2003), далі - Підприємство зв'язку, в особі Директора Галича В.А., який діє на підставі Статуту, з одного боку, та корпорація «Укрбудматеріали», надалі Споживач, в особі голови правління Гончарука Любомира Михайловича, який діє на підставі Статуту, з іншого боку, уклали договір №197-СТ від 20.07.2007 про надання послуг зв'язку.

На підставі Ліцензії на здійснення діяльності у галузі зв'язку у м.Києві, виданої державним регулюючим органом в галузі зв'язку АА 667375 від 29.12.2003, Підприємство зв'язку надає Споживачу послуги зв'язку (далі - Послуги), а Споживач приймає надані Послуги та сплачує їх вартість відповідно до діючих тарифів (п.1.1 розділу 1 цього Договору).

В матеріалах справи наявні додаток №1 до договору №197-СТ від 20.07.2007 про надання послуг зв'язку, заключна виписка за період з 14.02.2022 по 14.02.2022, рахунок-фактура №6676 від 31.01.2022.

Позивачем 31.05.2022 складено податкову накладу №1, загальна сума коштів, що підлягають сплаті, з урахуванням податку на додану вартість, у т.ч. ПДВ 12000,00 грн.

Автоматизованою системою «Єдине вікно подання електронних документів» ДПС України 10.06.2022 сформовано квитанцію про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних №9073356226, відповідно до якої податкову накладну №1 зупинено відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК від 31.05.2022 №1 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 70.22, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Додатково повідомляємо: показник "Р"=53.0678%, "Р"=0.

Позивачем направлено до податкового органу повідомлення від 27.06.2022 №1 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено. В поясненнях зазначено, що «в травні 2022 року Корпорація "Укрбудматеріали" надала консультаційно-інформаційні послуги ТОВ "АКВ Українське каолінове товариство" згідно договору № 15/13 від 26.12.2013 та АТ "Новоселівський гірничо-збагачувальний комбінат" згідно договору № 01 від 01 квітня 2015 року. Більш детальна інформація, яка розкриває зміст операцій додається».

Позивачем направлено до відповідача таблицю даних платника податку на додану вартість.

Відповідно до квитанції №2 ДПС виявлені помилки, а саме «Інформацію Таблиці даних платника податку на додану вартість, зареєстрованої у контролюючому органі 29.06.2022 за № 9102024841 не враховано автоматично згідно з п. 20 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165, тому що в рядку № 1 Таблиці даних платника податку на додану вартість значення Графи «Код згідно з УКТЗЕД/ Державним класифікатором продукції та послуг товарів/послуг (постачання/надання)» відповідає значенням Графи «Код згідно з УКТЗЕД/ Державним класифікатором продукції та послуг товарів/послуг (постачання/надання)» Таблиці даних платника на додану вартість, зареєстрованої у контролюючому органі 29.06.2022 за № 9102024841, інформація якої була врахована автоматично та скасована згідно Рішення Комісії Головного управління ДПС у м.Києві від 28.06.2022 № 6967463/35135133.

Рішенням про врахування/неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість від 04.07.2022 № 6994701/35135133 комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних зазначено, що за результатами розгляду таблиці даних платника податку, зареєстрованої у контролюючому органі 19.06.2022 за № 9102024841 відповідно до пункту 16 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165, прийнято рішення про її неврахування з тих підстав, що документи до зупинених податкових накладних не подавались. До таблиці надано пояснення, не надано первинних документів, що розкривали б сутність операцій, за результатами яких складені податкові накладні, реєстрацію яких зупинено.

Рішенням від 07.07.2022 № 7017279/35135133 комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних відмовлено у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних у зв'язку з: «ненаданням платником податку копій документів: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (документи, які не надано, підкреслити)».

Рішенням про врахування/неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість від 12.07.2022 № 7031724/35135133 комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних зазначено, що за результатами розгляду таблиці даних платника податку, зареєстрованої у контролюючому органі 06.07.2022 за № 9111727786, відповідно до пункту 16 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165, прийнято рішення про її неврахування з тих підстав, що виявленні невідповідності визначених платником податку в таблиці даних видів діяльності наявним у платника податку основним засобам.

Позивачем подано скаргу щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 07.07.2022 № 7017279/35135133, в якій зазначено, що в травні 2022 року Корпорація "Укрбудматеріали" надала консультаційно-інформаційні послуги ТОВ АКВ Українське каолінове товариство" згідно договору № 15/13 від 26 грудня 2012 року. 31 травня 2022 року між підприємствами був укладений акт здачі-приймання наданих послуг № 05 на суму 12000,00, в т.ч. ПДВ 2000,00 грн. В зв'язку з чим була виписана податкова накладна № 1 від 31.05.2022 та подана на реєстрацію до ЕРПН. Кошти за надані послуги були отримані Корпорацією 07 червня 2022 року. Першої подією, яка стала підставою для виписки податкової накладної № 1 від 31.05.2022 було укладення акту здачі-приймання наданих послуг № 05 від 31 травня 2022 року, тому на розгляд комісії не надавалась банківська виписка. Більш детальна інформація, яка розкриває зміст операцій додається.

Рішенням ДПС України від 14.07.2022 за № 22367/35135133/2 залишено скаргу без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін з тих підстав, що ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, завантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевою специфіки накладних.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституція України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст.1.1 Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства (далі - ПК України).

Відповідно до пп. 20.1.45. п.20.1 ст.20 ПК України контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, мають право здійснювати щоденну обробку даних та інформації електронного кабінету, необхідних для виконання покладених на них функцій з адміністрування податкового законодавства та законодавства з інших питань, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган, що включає, зокрема, прийняття, обробку та аналіз документів та даних платників податків, здійснення повноважень, передбачених законом, які можуть бути реалізовані в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку.

Пунктом 61.1 статті 61 ПК України визначено, що податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Згідно з пп. 62.1.2 п.62.1 ст.62 ПК України, податковий контроль здійснюється шляхом, серед іншого, інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючих органів.

Відповідно до п.71.1 ст.71 ПК України, інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності контролюючих органів - комплекс заходів, що координується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, щодо збору, опрацювання та використання інформації, необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій.

Згідно з п. 74.1, 74.3 ст.74 ПК України податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, зберігається в базах даних Інформаційних, телекомунікаційних та інформаційно-телекомунікаційних систем (далі - Інформаційні системи) центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику.

Інформаційні системи і засоби їх забезпечення, розроблені, виготовлені або придбані центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, є державною власністю.

Система захисту податкової інформації, що зберігається в базах даних Інформаційних систем, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику.

Внесення інформації до баз даних Інформаційних систем та її опрацювання здійснюються контролюючим органом, визначеним підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, а також контролюючим органом, визначеним підпунктом 41.1.2 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, в порядку інформаційної взаємодії відповідно до пункту 41.2 статті 41 цього Кодексу.

Перелік Інформаційних систем визначається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику.

Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, для формування та реалізації єдиної державної податкової політики.

Відповідно до п.201.1 ст.201 ПК України - на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Відповідно до п.201.10 ст.201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов'язань, не можуть бути причиною неприйняття податкових накладних у електронному вигляді.

Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.

Відповідно до пп.14.1.60 п.14.1 ст.14 ПК України, - єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.

За приписами п.201.16 ст.201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

На виконання цієї норми Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 11.12.2019 №1165 «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин далі - Порядок №1165), якою затверджено: Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; Порядок розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відповідно до п.2 Порядку№1165 автоматизований моніторинг відповідності податкової накладної/розрахунку коригування критеріям оцінки ступеня ризиків - сукупність заходів та методів, що застосовуються контролюючим органом для виявлення ознак наявності ризиків порушення норм податкового законодавства за результатами проведення автоматизованого аналізу наявної в інформаційних системах контролюючих органів податкової інформації; критерій оцінки ступеня ризиків, достатній для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, - визначений показник автоматизованого моніторингу, що характеризує ризик; ризик порушення норм податкового законодавства - ймовірність складення та надання податкової накладної/розрахунку коригування для реєстрації в Реєстрі з порушенням норм підпункту “а» або »б» пункту 185.1 статті 185, підпункту “а» або »б» пункту 187.1 статті 187, абзацу першого пунктів 201.1, 201.7, 201.10 статті 201 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) за наявності об'єктивних ознак неможливості здійснення операції з постачання товарів/послуг, дані про яку зазначено в такій податковій накладній/розрахунку коригування, та/або ймовірності уникнення платником податку на додану вартість (далі - платник податку) виконання свого податкового обов'язку.

Згідно з п. 5 Порядку №1165 платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).

Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).

Згідно з п. 6 Порядку №1165 документами, необхідними для розгляду питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, можуть бути, зокрема, первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні.

У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється (п. 7 Порядку №1165).

Відповідно до пункту 10 Порядку №1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:

1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;

2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;

3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації (п. 11 Порядку №1165).

Так, Автоматизованою системою «Єдине вікно подання електронних документів» ДПС України 10.06.2022 сформовано квитанцію про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних №9073356226, відповідно до якої податкову накладну №1 зупинено відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК від 31.05.2022 №1 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 70.22, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Додатково повідомляємо: показник "Р"=53.0678%, "Р"=0.

Таким чином, відповідно до отриманої позивачем квитанції, реєстрація спірної накладної зупинена у зв'язку із відповідністю платника податку п.1 Критеріїв ризиковості платника податку. Критерії ризиковості платника податку на додану вартість є Додатком №1 до Порядку №1165.

Відповідно до пункту 1 Критерії ризиковості платника податку на додану вартість: платника податку на додану вартість (далі - платник податку) зареєстровано (перереєстровано) на підставі недійсних (втрачених, загублених) та підроблених документів згідно з інформацією, наявною в контролюючих органах.

При цьому, в квитанції зазначено, що запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відповідно до п.4 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12 грудня 2019 року №520 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин далі - Порядок №520), у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.

Перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:

договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством (п.5 Порядку №520).

Не погоджуючись з зупиненням реєстрації податкової накладної №1, позивачем направлено до податкового органу повідомлення від 27.06.2022 №1 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено. В поясненнях зазначено, що «в травні 2022 року Корпорація "Укрбудматеріали" надала консультаційно-інформаційні послуги ТОВ "АКВ Українське каолінове товариство" згідно договору № 15/13 від 26.12.2013 та АТ "Новоселівський гірничо-збагачувальний комбінат" згідно договору № 01 від 01 квітня 2015 року. Більш детальна інформація, яка розкриває зміст операцій додається».

Позивачем також направлено до відповідача таблицю даних платника податку на додану вартість.

Відповідно до квитанції №2 ДПС виявлені помилки, а саме «Інформацію Таблиці даних платника податку на додану вартість, зареєстрованої у контролюючому органі 29.06.2022 за № 9102024841 не враховано автоматично згідно з п. 20 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165.

За результатами розгляду наданих позивачем документів Комісією з питань зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, яка приймає рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН або відмову в такій реєстрації, прийнято рішення від 07.07.2022 №7017279/35135133 про відмову у реєстрації податкової накладної від 31.05.2022 №1.

Вказане рішення комісії регіонального рівня позивачем оскаржено до ДПС України, за результатами розгляду якої прийнято рішення від 14.07.2022 за № 22367/35135133/2, яким скарга залишена без задоволення, рішення регіонального рівня - без змін.

Разом з тим, позивач стверджує, що в оскаржуваних рішеннях не зазначено, які вимоги законодавства порушено при складанні документів та яких саме конкретно документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних. Також позивач зазначає, що надсилалися первинні документи, що підтверджували реальність здійснення господарської операції та правомірність складання податкової накладної.

З матеріалів справи слідує, що позивач після отримання рішення відповідача 1 про зупинення реєстрації податкової накладної добросовісно подав пояснення та документи на підтвердження цих пояснень.

Відповідачі по справі не заперечували подачі пояснень та документів позивачем.

При цьому відповідачі жодним чином не аргументували, яким чином подані позивачем пояснення та документи були враховані при винесенні оскаржуваного рішення про відмову у реєстрації податкової накладної.

Суд зазначає, що відповідачами не було визначено вичерпного переліку документів, надання яких дало б позивачу можливість реєстрації податкової накладної.

Натомість відповідач 1, після отримання від позивача письмових пояснень з доданими документами, на адресу позивача жодних запитів щодо недостатності документів для прийняття рішень в рамках наданих позивачем пояснень не надсилав.

Принцип обґрунтованості рішення суб'єкта владних повноважень, відповідно до частини другої статті 2 КАС України, має на увазі, що рішення повинно бути прийнято з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Принцип обґрунтованості рішення вимагає від суб'єкта владних повноважень враховувати як обставини, на обов'язковість урахування яких прямо вказує закон, так і інші обставини, що мають значення у конкретній ситуації. Для цього він має ретельно зібрати і дослідити матеріали, що мають доказове значення у справі, наприклад, документи, пояснення осіб, тощо. При цьому, суб'єкт владних повноважень повинен уникати прийняття невмотивованих висновків, обґрунтованих припущеннями та неперевіреними фактами, а не конкретними обставинами. Так само недопустимо надавати значення обставинам, які насправді не стосуються справи. Несприятливе для особи рішення повинно бути вмотивованим.

Прийняття рішення, вчинення (не вчинення) дії вимагає від суб'єкта владних повноважень діяти добросовісно, тобто з щирим наміром щодо реалізації владних повноважень та досягнення поставлених цілей і справедливих результатів, з відданістю визначеним законом меті та завданням діяльності, передбачувано, без корисливих прагнень досягти персональної вигоди, привілеїв або переваг через прийняття рішення та вчинення дії.

Таким чином, висновки та рішення суб'єкта владних повноважень можуть ґрунтуватися виключно на належних, достатніх, а також тих доказах, які одержані з дотриманням закону.

Суд бере до уваги, правове тлумачення, висловлене в постанові Верховного Суду від 02.07.2019 по справі №140/2160/18, про те що - загальними вимогами, які висуваються до акта індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття.

Відмова у прийнятті до реєстрації податкової накладної з підстав недостатності документів для прийняття рішення про реєстрацію можлива виключно за умови наявності вичерпного переліку таких документів. Протилежний підхід зумовлює зловживання відповідачем щодо своїх реєстраційних повноважень та суперечить вже згаданому вище принципу правової визначеності.

Зазначений висновок підтверджується практикою Верховного Суду з аналогічних справ. Так постановою Верховного Суду від 10.06.2021 у справі №822/1886/18, якою було відмовлено у задоволенні касаційної скарги та підтримано висновки судів першої та апеляційної інстанції, суд касаційної інстанції вказав наступне: «З аналізу наведених норм вбачається, що рішення Комісії повинні містити чіткі підстави для відмови в реєстрації податкових накладних, у даному випадку, або надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та не є достатніми для прийняття комісією ДПС рішень про реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування, або надання платником податку копій документів, які не є достатніми для прийняття комісією ДПС рішень про реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування.

Суди приймаючи рішення, виходили з того, що оскаржуване рішення не містить чіткого визначення підстав для прийняття Комісією рішення про відмову в реєстрації податкової накладної. Натомість платником податків надано всі необхідні документи, які засвідчують факт здійснення господарських операцій за податковою накладною, у реєстрації якої відмовлено.

Як встановлено судами попередніх інстанцій, податковим органом у рішенні не наведено жодної конкретної інформації щодо причин, підстав та обґрунтувань прийняття такого рішення».

Даний висновок суду касаційної інстанції вказує, як на обов'язкову передумову і підставу вимоги податкового органу подати документи для реєстрації податкової накладної, - пряму вказівку у належний і зрозумілий для позивача спосіб переліку документів, порядку та форми їх подачі до податкового органу. Тільки в такому разі вимога податкового органу про подачу документів на підтвердження господарської операції може вважатись правомірною з врахуванням принципу правової визначеності.

При цьому, позивач просив визнати протиправним та скасувати рішення від 14 липня 2022 року № 22367/35135133/2, однак вказане рішення само по собі не є юридично значимим для позивача, адже не має безпосереднього впливу на його суб'єктивні права та обов'язки шляхом позбавлення можливості реалізувати належне йому право або шляхом покладення на нього будь-якого обов'язку.

Аналогічний правовий висновок викладено в постанові Верховного Суду від 11.06.2019 у справі № 826/24656/15 (адміністративне провадження № К/9901/11997/19).

Відповідно до частини 2 статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно з пунктом 10 частини 2 та абзацом 2 частини 4 статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів. У разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

У даному випадку належним і достатнім способом захисту і відновлення порушених прав позивача є визнання протиправним та скасування рішення Комісії від 07.07.2022 № 7017279/35135133, яким, власне, і було відмовлено у реєстрації спірної податкової накладної.

Суд також вважає помилковим посилання представника відповідачів на те, що зобов'язання зареєструвати в ЄРПН спірну податкову накладну є втручанням у дискреційні повноваження відповідачів, оскільки в даному випадку саме обраний судом спосіб захисту порушених прав платника є дотриманням судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений.

Наведене узгоджується із правовою позицією, що викладена Верховним Судом у постановах від 28.04.2023 у справі № 640/24227/19, від 17.05.2023 у справі № 140/14282/20, від 18.04.2024 у справі № 160/18840/22, від 14.08.2024 у справі № 120/5503/23, від 06.03.2024 у справі № 440/3706/23.

Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

За практикою Європейського суду з прав людини пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (див. "Руїз Торія проти Іспанії" (Ruiz Toriya v. Spaine), рішення від 09.12.1994, Серія A, № 303-A, параграф 29). Водночас, відповідь суду повинна бути достатньо детальною для відповіді на основні (суттєві) аргументи сторін.

Згідно зі статтею 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Однак, відповідачі, як суб'єкти владних повноважень, не надали суду доказів на підтвердження правомірності прийнятих рішень.

Таким чином, перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази, наданих позивачем, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог, як наслідок, позовні вимоги слід задовольнити повністю з обранням належного способу захисту порушених прав.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.

Позивачем було сплачено при зверненні до Окружного адміністративного суду міста Києва судовий збір в сумі 2600,00 грн (платіжне доручення №702 від 12.08.2022).

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З огляду на те, що позовні вимоги носять немайновий характер і позов підлягає задоволенню, відповідно до приписів частини першої статті 139 КАС України суд присуджує позивачу за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів понесені ним і документально підтверджені судові витрати зі сплати судового збору порівну у сумі по 1240,50 грн з кожного.

Що стосується судового збору у розмірі 119 грн, то вказана сума є надмірно сплаченою.

Суд роз'яснює позивачу, що за приписами пункту 1 частини першої статті 7 Закону України «Про судовий збір» сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду, в разі внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.

Отже, позивач не позбавлений можливості звернутись з відповідним клопотанням до суду.

Керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 9, 77, 90, 139, 241-246, 255, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Корпорації "Укрбудматеріали" (код ЄДРПОУ 35135133, місцезнаходження: 01001, м. Київ, вул.Стрілецька, буд. 4-6) до Головного управління ДПС м.Києві (код ЄДРПОУ ВП 44116011, місцезнаходження: 04116, місто Київ, вул.Шолуденка, буд. 33/19), Державної податкової служби України (код ЄДРПОУ 43005393, місцезнаходження: 04053, місто Київ, Львівська площа, будинок, 8) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати Рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у м. Києві №7017279/35135133 від 07 липня 2022 року.

Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну №1 від 31 травня 2022 року, складену Корпорацією "Укрбудматеріали", в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її подання.

Стягнути на користь Корпорації "Укрбудматеріали" за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у м.Києві понесені ним витрати по сплаті судового збору у розмірі 1240 (одна тисяча двісті сорок) гривень 50 копійок

Стягнути на користь Корпорації "Укрбудматеріали" за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України понесені ним витрати по сплаті судового збору у розмірі 1240 (одна тисяча двісті сорок) гривень 50 копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Н.М. Басова