про залишення позовної заяви без руху
23 квітня 2025 року м. Київ № 320/18126/25
Суддя Київського окружного адміністративного суду Жукова Є.О., ознайомившись із заявою ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,
20 березня 2025 року через систему “Електронний суд» ОСОБА_1 звернувся до Київського окружного адміністративного суду із заявою в якій просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Пенсійного фонду України стосовно, ОСОБА_1 щодо виконання абзацу 1 пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 року № 144 “Про перерахунок пенсій особам, звільненим із розвідувальних органів» в частині, що стосується проведення перерахунку пенсії, а саме неповідомлення Пенсійним фондом України в одноденний строк після набрання чинності постановою Головного управління Пенсійного фонду України у місті Києві про необхідність підготовки списку на ОСОБА_1 , пенсія якого підлягає перерахунку, за формою згідно з додатком 1 та подання його у п'ятиденний строк Міністерству оборони України та ненарахуванні й невиплаті ОСОБА_1 пенсії відповідно до абзацу 1 пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 року № 144 “Про перерахунок пенсій особам, звільненим із розвідувальних органів»,
- визнати протиправною Пенсійного Фонду України щодо не здійснення перерахунку пенсії на підставі довідки військової частини НОМЕР_1 (№222/1/4/162/349/3449 від 02.12.2024) про розмір мого грошового забезпечення станом на 17.07.2021.
- визнати аргументи Пенсійного фонду України щодо обґрунтування відмови про неповідомлення Пенсійним фондом України Головного управління Пенсійного фонду України у місті Києві про необхідність підготовки списку на ОСОБА_1 , пенсія якого підлягає перерахунку, за формою згідно з додатком 1 та подання його у п'ятиденний строк Міністерству оборони України, викликані дією правового режиму воєнний стан та пов'язаними із ризиками щодо доступу до інформації (персональних даних) як військовослужбовця розвідувального органу як безпідставні та незаконні.
- зобов'язати Пенсійний фонд України здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки військової частини НОМЕР_1 (№222/1/4/162/349/3449 від 02.12.2024) про розмір грошового забезпечення станом на 17.07.2021 та здійснити виплату пенсії у повному обсязі без обмеження максимального розміру десятьма прожитковими мінімумами для непрацездатних осіб, здійснити перерахунок та виплату заборгованості, яка виникла з 17.07.2021 року на підставі надання військовою частиною НОМЕР_1 зазначеної довідки, а також у подальшому здійснювати перерахунки і виплати пенсії, пов'язані із зміною прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленням нових підвищень, проведенням індексації пенсії: індексації базового ОСНП, надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством без обмеження максимального розміру десятьма прожитковими мінімумами для непрацездатних осіб.
Ознайомившись із заявою про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії, суд звертає увагу на наступне.
Згідно частини першої статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) порядок здійснення адміністративного судочинства встановлюється Конституцією України, цим Кодексом та міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. (частина друга статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України).
Беручи до уваги вищезазначені норми, суд зазначає, що відповідно до Кодексу адміністративного судочинства України до адміністративного суду як суду першої інстанції подаються позовні заяви. Звернення із заявами чинним законодавством України до адміністративних судів не передбачено.
Статтею 159 КАС України визначаються види та зміст заяв по суті справи. Заявами по суті справи є: позовна заява; відзив на позовну заяву (відзив); відповідь на відзив; заперечення; пояснення третьої особи щодо позову або відзиву (частина 2 статті 159 КАС України).
Вимоги до змісту позовної заяви встановлені частиною 5 статті 160 КАС України, в позовній заяві зазначаються: 1) найменування суду першої інстанції, до якого подається заява; 2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, адреса електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету; 3) зазначення ціни позову, обґрунтований розрахунок суми, що стягується, - якщо у позовній заяві містяться вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної оскаржуваним рішенням, діями, бездіяльністю суб'єкта владних повноважень; 4) зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; 5) виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; 6) відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору - у випадку, якщо законом встановлений обов'язковий досудовий порядок урегулювання спору; 7) відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися; 8) перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності), зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви; 9) у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень - обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача; 10) у справах щодо оскарження нормативно-правових актів - відомості про застосування оскаржуваного нормативно-правового акта до позивача або належність позивача до суб'єктів правовідносин, у яких застосовується або буде застосовано цей акт; 11) власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
У той же час, статтею 42 КАС України встановлено склад учасників справи. Учасниками справи є сторони, треті особи (ч.1 ст. 42 КАС України).
Відповідно до ч. 1 ст. 46 КАС України сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач. Відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом (ч. 2 ст. 46 КАС України).
З аналізу позовної заяви вбачається, що позивачем в порушення вимог п. 2 ч. 5 ст. 160 КАС України не зазначено повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, адреса електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету.
Також суд звертає увагу позивача на те, що відповідно до частини другої статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі подання позовної заяви та доданих до неї документів в електронній формі через електронний кабінет до позовної заяви додаються докази надсилання її копії та копій доданих документів іншим учасникам справи з урахуванням положень статті 44 цього Кодексу.
Відповідно до частини першої та другої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
Таким чином, суд вважає за належне вказати, що зазначені вище недоліки позовної заяви повинні бути усунені позивачем шляхом подання до суду із посиланням на реквізити даної ухвали, зокрема:
- оригіналу позовної заяви, із визначеним складом учасників (зокрема відповідачів) справи та з додержанням вимог ст.ст. 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України.
- докази надсилання копії позовної заяви та копій доданих до неї документів іншим учасникам справи з урахуванням положень статті 44 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись статтями 160, 161, 169 Кодексу адміністративного судочинства України, Київський окружний адміністративний суд, -
1. Залишити заяву ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії без руху.
2. Позивачу усунути недоліки позовної заяви у семиденний строк з дня отримання даної ухвали.
3. Попередити позивача про те, що у випадку не усунення недоліків позовної заяви позовна заява буде повернута йому відповідно до пункту 1 частини четвертої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Жукова Є.О.