ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
про залишення позовної заяви без руху
"25" квітня 2025 р. справа № 300/2757/25
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Чуприна О.В., розглянувши матеріали адміністративного позову Військової частини НОМЕР_1 до Івано-Франківського Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській та Тернопільській областях Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про визнання протиправними та скасування виконавчого провадження №75159068 від 29.05.2024, постанов про накладення штрафу від 26.03.2025 ВП №75158788 та ВП №75159068,-
Військова частина НОМЕР_1 (надалі по тексту також - позивач, заявник, скаржник, військова частина, ВЧ НОМЕР_1 ) 21.04.2025 звернулась до суду з адміністративним позовом до Івано-Франківського Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській та Тернопільській областях Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (надалі по тексту також - відповідач, виконавча служба, Відділ, ДВС), в якому просить:
- надати позивачу відстрочку стосовно слати судового збору за подання позову до суду, вирішивши питання розподілу судових витрат під час прийняття рішення у цій справі;
- визнати протиправним та скасувати виконавче провадження ВП №75159068 від 29.05.2024;
- визнати протиправними та скасувати постанови про накладення штрафу на Військову частину НОМЕР_1 у розмірі 5100,00 гривень Відділом примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській та Тернопільській областях Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України від 26.03.2025 ВП №75158788 та ВП №75159068.
Пунктом 3 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі по тексту також - КАС України, Кодекс) встановлено, що суддя після одержання позовної заяви, серед іншого, з'ясовує чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу та чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
За змістом пункту 4 частини 5 статті 160 КАС України в позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Так, у позовній заяві Військова частина НОМЕР_1 , серед іншого, просить суд визнати протиправним та скасувати виконавче провадження ВП №75159068 від 29.05.2024.
За змістом частини 1 статті 1 Закону України "Про виконавче провадження" від 02 червня 2016 року за №1404-VIII (надалі по тексту також - Закон №1404-VIII) виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Таким чином, під виконавчим провадженням необхідно розуміти сукупність дій, вчинених відповідним органом, що спрямовані на примусове виконання рішень.
У відповідності до Закону №1404-VIII виконавче провадження складається з наступних основних елементів: підстав відкриття ВП (виконавчі документи, рішення, ухвали, тощо), постанови про відкриття виконавчого провадження, комплексу виконавчих дій, спрямованих на виконання рішення (накладення арешту, опис та реалізація майна, звернення стягнення на доходи, інші передбачені законом заходи), постанови про завершення виконавчого провадження.
Разом з тим, ВЧ НОМЕР_1 не конкретизовано, які саме дії/рішення, прийняті в межах виконавчого провадження ВП №75159068 від 29.05.2024 підлягають оскарженню.
Сама по собі вимога про скасування виконавчого провадження не є належним способом захисту порушеного, невизнаного або оспорюваного права, оскільки не спрямована на поновлення суб'єктивного права чи інтересу позивача.
У разі незгоди з діями або рішеннями державного/приватного виконавця особа має право оскаржити конкретні виконавчі дії або бездіяльність у порядку, передбаченому статтями 74- 75 Закону №1404-VIII та процесуальним законодавством.
Також суддя після одержання позовної заяви з'ясовує чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Згідно з частиною 1 статті 122 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 287 КАС України позовну заяву щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця може бути подано до суду у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів.
Разом з тим, згідно приписів частини 5 статті 74 Закону №1404-VIII рішення та дії виконавця, посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені протягом 10 робочих днів з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи законних інтересів.
При цьому "повинна" слід тлумачити як неможливість незнання, припущення про високу вірогідність дізнатися, а не обов'язок особи дізнатися про порушення своїх прав. Зокрема, особа повинна була дізнатися про порушення своїх прав, якщо особа знала про обставини прийняття рішення чи вчинення дій і не було перешкод для того, щоб дізнатися про те, яке рішення прийняте або які дії вчинені.
Суддя звертає увагу на те, що положеннями частини 5 статті 74 Закону №1404-VIII передбачено право особи на оскарження рішень та дій виконавця, посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання саме судового рішення.
Як слідує зі змісту матеріалів позовної заяви, Відділом примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській та Тернопільській областях Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України у межах ВП №75159068 винесено, серед іншого, постанову про відкриття виконавчого провадження від 29.05.2024.
Відповідачем супровідним листом від 29.05.2024 за №6324 скеровано вказану постанову Військовій частині НОМЕР_1 . Коментований супровідний лист містить відтиск печатки (штамп) ВЧ НОМЕР_1 про отримання такого 23.06.2024 та зареєстровано відповідною службою позивача за вх.№4427нт.
Таким чином, відлік десятиденного строку для звернення до суду з позовною вимогою про визнання протиправним та скасування виконавчого провадження ВП №75159068 від 29.05.2024, слід розпочинати з 23.06.2024, тобто з дати одержання ВЧ НОМЕР_1 постанови про відкриття виконавчого провадження від 29.05.2024.
Відтак, Військовою частиною НОМЕР_1 не дотримано десятиденного строку звернення до суду з позовною заявою про визнання протиправним та скасування виконавчого провадження ВП №75159068 від 29.05.2024, встановленого пунктом 1 частини 2 статті 287 КАС України та частиною 5 статті 74 Закону №1404-VIII.
Приписами частини 1 статті 102 КАС України, пропущений з поважних причин процесуальний строк, встановлений законом, може бути поновлений, а процесуальний строк, встановлений судом, - продовжений судом за клопотанням особи, яка бере участь у справі.
За змістом частини 6 статті 161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
В силу вимог частини 1 статті 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому, протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Відтак, згідно з вимогами частини 1 статті 169, частини 1 статті 123 КАС України позовну заяву належить залишити без руху та надати позивачу строк для їх усунення у спосіб подання заяви про поновлення пропущеного строку звернення до суду, з обґрунтуванням поважності причин його пропуску, підтверджене належними доказами.
Якщо після відкриття провадження у справі суд дійде висновку, що викладений в ухвалі про відкриття провадження у справі висновок суду про визнання поважними причин пропуску строку звернення до адміністративного суду був передчасним, і суд не знайде інших підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, суд залишає позовну заяву без розгляду (частина 4 статті 123 КАС України).
В силу правового регулювання положень частини 3 статті 161 КАС України, до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Судові витрати, за змістом частин 1 та 2 статті 132 КАС України, складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України "Про судовий збір".
Відповідно до частини 1 статті 4 коментованого Закону судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Відповідно до частини 3 статті 6 Закону України "Про судовий збір" подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру.
Ставка судового збору за подання суб'єктом владних повноважень, юридичною особою до суду адміністративного позову майнового характеру становить 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (пункт 3 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір").
Згідно з пунктом пункт 3 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" ставка судового збору за подання суб'єктом владних повноважень, юридичною особою до суду адміністративного позову немайнового характеру становить 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" встановлено, що прожитковий мінімум для працездатних осіб в розрахунку на місяць з 01.01.2025 складає 3 028,00 гривні.
Військова частина НОМЕР_1 у позовній заяві просить суд:
- визнати протиправним та скасувати виконавче провадження ВП №75159068 від 29.05.2024;
- визнати протиправними та скасувати постанови про накладення штрафу на Військову частину НОМЕР_1 у розмірі 5100,00 гривень Відділом примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській та Тернопільській областях Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України від 26.03.2025 ВП №75158788 та ВП №75159068.
Відділом примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській та Тернопільській областях Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України винесено постанови про накладення штрафу від 26.03.2025 ВП №75158788 у розмірі 5100,00 гривень та від 26.03.2025 ВП №75159068 у розмірі 5100,00 гривень.
Враховуючи те, що кожна із коментованих вище позовних вимог має індивідуальний й відмінний предмет перевірки та доказування, формують самостійний зміст правовідносин, наявність чи відсутність яких повинні бути перевіреними окремо одна від одної, то вказані позовні вимоги суддя вважає 2 (трьома) позовними вимогами немайнового та майнового характеру, в тому числі такими, які можуть бути заявленими самостійно, зокрема:
- (1) визнати протиправним та скасувати виконавче провадження ВП №75159068 від 29.05.2024 - позовна вимога немайнового характеру;
- (2) визнати протиправними та скасувати постанову про накладення штрафу на Військову частину НОМЕР_1 у розмірі 5100,00 гривень Відділом примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській та Тернопільській областях Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України від 26.03.2025 ВП №75158788 - позовна вимога майнового характеру;
- (3) визнати протиправними та скасувати постанову про накладення штрафу на Військову частину НОМЕР_1 у розмірі 5100,00 гривень Відділом примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській та Тернопільській областях Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України від 26.03.2025 ВП №75159068 - позовна вимога майнового характеру.
Враховуючи положення пункту 3 частини 2 статті 4, частини 3 статті 4 Закону України "Про судовий збір" позивач повинен сплатити судовий збір за подання адміністративного позову в розмірі - 6 056,00 гривень (3028,00 гривень (за одну позовну вимогу немайнового характеру) + 3028,00 гривень (за дві позовні вимоги майнового характеру з розрахунку: (5100+5100) х 1,5% = 153,00 гривень, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (3028,00 гривень).
Разом з тим, у позовній заяві Військова частин НОМЕР_1 просить суд надати позивачу відстрочку стосовно слати судового збору за подання позову до суду, вирішивши питання розподілу судових витрат під час прийняття рішення у цій справі.
За змістом частини 1 статті 133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Якщо у строк, встановлений судом, судові витрати не будуть оплачені, позовна заява залишається без розгляду або витрати розподіляються між сторонами відповідно до судового рішення у справі, якщо сплату судових витрат розстрочено або відстрочено до ухвалення судового рішення у справі (частина 2 статті 133 КАС України).
Відповідно до положень частини першої статті 133 КАС України, право на зменшення розміру судових витрат, звільнення від їх сплати, а також на відстрочення або розстрочення сплати судового збору надається фізичним особам за наявності відповідних підстав.
Юридичні особи, включно з військовими частинами, не належать до суб'єктів, на яких поширюється дія вказаної норми у частині звільнення або зменшення судового збору. Законодавець не передбачив для юридичних осіб пільг щодо сплати судового збору у справах адміністративної юрисдикції, окрім випадків, прямо передбачених статтею 5 Закону України "Про судовий збір".
Частиною 5 статті Закону України "Про судовий збір" не передбачено пільг по сплаті судового збору для юридичних осіб, в тому числі військових частин, під час звернення до суду з позовною заявою з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця.
Таким чином, військові частини, як суб'єкти публічного права у формі юридичних осіб, зобов'язані сплачувати судовий збір у загальному порядку, без права на звільнення або зменшення його розміру за нормами КАС України та Закону України "Про судовий збір".
В силу правового регулювання частини 1 статті 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху, згідно вимог частини 2 статті 169 КАС України зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
У зв'язку із викладеним, відповідно до частин 1, 2 статті 169 КАС України позовну заяву слід залишити без руху та надати позивачу строк, достатній для усунення недоліків шляхом приведення у відповідність адміністративного позову до вимог, встановлених статтею 161 КАС України.
На підставі наведеного, керуючись статтями 160, 161, 169, 171, 248, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
1. Відмовити Військової частини НОМЕР_1 у наданні відстрочки сплати судового збору до вирішення питання розподілу судових витрат при ухваленні рішення у справі за подання в суд позовної заяви до Івано-Франківського Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській та Тернопільській областях Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про визнання протиправними та скасування виконавчого провадження №75159068 від 29.05.2024, постанов про накладення штрафу від 26.03.2025 ВП №75158788 та ВП №75159068.
2. Позовну заяву Військової частини НОМЕР_1 до Івано-Франківського Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській та Тернопільській областях Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про визнання протиправними та скасування виконавчого провадження №75159068 від 29.05.2024, постанов про накладення штрафу від 26.03.2025 ВП №75158788 та ВП №75159068 - залишити без руху.
3. Встановити позивачу з дня вручення цієї ухвали десятиденний строк для усунення вказаних в описовій частині ухвали недоліків шляхом приведення у відповідність адміністративного позову до вимог, встановлених пунктом 4 частини 5 статті 160, частин 3, 6 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України, необхідно:
3.1. надати (долучити) уточнену позовну заяву із відповідною кількістю примірників для учасників справи, в якій зазначити зміст позовних вимог, що стосуються "визнання протиправним та скасування виконавчого провадження ВП №75159068 від 29.05.2024".
3.2. надати (долучити) до позовної заяви обґрунтовану заяву про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду та докази поважності причин його пропуску, яка повинна стосуватись позовної вимоги про "визнання протиправним та скасування виконавчого провадження ВП №75159068 від 29.05.2024".
3.3. надати (долучити) до позовної заяви платіжне доручення (квитанцію) про сплату судового збору в розмірі 6 056,00 гривень.
Роз'яснити, що в разі не усунення недоліків у визначений строк позовна заява буде повернена.
Відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала окремо від рішення суду оскарженню не підлягає.
Суддя Чуприна О.В.