24 квітня 2025 рокум. Ужгород№ 260/232/25
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Плеханова З.Б. розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до
Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (пл. Народна, буд. 4,м. Ужгород,Закарпатська область,88008),
Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві
про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії
20 січня 2025 року ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області , яким просить:
1. Прийняти цю позовну заяву та відкрити провадження в адміністративній справі.
2. Ухвалити рішення яким:
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Київ врахувати до страхового стажу всі періоди трудової діяльності ОСОБА_1 , згідно записів його трудової книжки серії НОМЕР_1 , а саме періоди:
з 24.10.1984р. по 07.02.1989р. згідно довідки №07/1/1-96- 24 від 28.03.2024
та з 01.01.1994р. по 03.03.1998р. згідно довідки про працевлаштування в Київському офісі Європейського банку Реконструкції і Розвитку
і також довідку про заробітну плату №753 від 12.11.2021р. за періоди роботи з 1985р. по 1987р.
та призначити пенсію по інвалідності III група.
3. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління Пенсійного фонду України в м. Київ судовий збір у розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) гривень 20 коп. на користь ОСОБА_1 .
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління Пенсійного фонду України в м. Київ компенсацію за невчасне призначення пенсії на користь ОСОБА_1 .
Позов мотивовано тим, що ОСОБА_1 звернувся з заявою про призначення пенсії по інвалідності III група до Головного управління Пенсійного фонду України та щодо врахування ОСОБА_1 , до страхового стажу всіх періодів його трудової діяльності згідно записів його трудової книжки серії НОМЕР_1 , а саме періоди з 24.10.1984р. по 07.02.1989р. згідно довідки №07/1/1-96-24 від 28.03.2024 та з 01.01.1994р. по 03.03.1998р. згідно довідки про працевлаштування в Київському офісі Європейського банку Реконструкції і Розвитку і також довідку про заробітну плату №753 від 12.11.2021р. за періоди роботи з 1985р. по 1987р.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Закарпатській області від 19.12.2024 № 262940008573 відмовлено гр. ОСОБА_1 у призначенні пенсії по інвалідності згідно ч.1 ст. 32 Закону України «Про загальнобов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки страховий стаж роботи становить13 років 00 місяців 21 день, що є недостатнім для призначення пенсії по інвалідності.
Позивач із зазначеним рішенням Відповідача не погоджується оскільки вважає , що його трудовий стаж складає понад 15 років, що дозволяє отримати призначення пенсії по інвалідності III група.
22 січня 2025 року ухвалою ЗОАС :
-відкрито спрощене позовне провадження
- залучено до участі в справі в якості співвідповідача : Головне управління Пенсійного фонду України в м.Києві (вул. Бульварно-Кудрявська, буд. 16,м. Київ,04053,код ЄДРПОУ 42098368 )",
зобов'язано позивача надати суду в термін 7 днів: заяву позивача , яка стала підставою для винесення оскаржуваного рішення
та відповідачів надати суду в термін 7 днів: пенсійну справу ОСОБА_1 ,
заяву позивача з додатками, яка стала підставою для винесення оскаржуваного рішення, докази направлення оскаржуваного рішення , докази отримання оскаржуваного рішення позивачем , отримання повідомлення позивачем про оскаржуване рішення.
29 січня 2025 року від Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області надійшла копія відмовної пенсійної справи ОСОБА_1 .
30 січня 2025 року від Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області надійшов відзив на позов, відповідно до якого зазначено, що ОСОБА_1 13.12.2024 року звернувся до територіального органу Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії по інвалідності.
Однак, відділом призначення пенсій Головного управління Пенсійного Фонду в Закарпатській області (структурний підрозділ, що розглядав заяву за принципом екстериторіальності), позивачу Рішенням №262940008573 від 19.12.2024 було відмовлено у призначенні пенсії по інвалідності згідно ч.1 ст. 32 Закону України «Про загальнобов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки страховий стаж роботи становить 13 років 00 місяців 21 день, що є недостатнім для призначення пенсії по інвалідності.
В результаті розгляду документів, доданих до заяви до страхового стажу позивача не зараховано період роботи з 24.10.1984 по 07.02.1989 згідно довідки № 07/1/1-96-24 від 28.03.2024 року та період роботи в Київському офісі Європейського банку Реконструкції і Розвитку з 01.01.1994 по 03.03.1998 згідно довідки про працевлаштування, оскільки відсутні підстави прийняття та звільнення з роботи.
Також було зазначено, що Довідку про заробітну плату № 753 від 12.11.2021 за період роботи з 1985 по 1987, можливо врахувати після проведення зустрічної перевірки.
Звертає увагу суду, що в трудовій книжці позивача НОМЕР_1 , що видана 10.01.2017 року, не містяться записи щодо періодів його роботи з 24.10.1984 по 07.02.1989, з 01.01.1994 по 03.03.1998 та з 1985 р. по 1987 р.
Отже, через відсутність належних документів Головним управлінням було правомірно прийняте рішення про відмову в призначенні пенсії.
24 лютого 2025 року від Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві надійшов відзив на позов, відповідно до якого зазначено, що до Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві звернувся гр. ОСОБА_1 із заявою від 13.12.2024 щодо призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон). Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Закарпатській області від 19.12.2024 № 262940008573 відмовлено гр. ОСОБА_1 у призначенні пенсії по інвалідності згідно з ч. 1 ст.32 Закону України « Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу та документів про реєстрацію. З вищезазначеного вбачається, що заява Позивача про призначення пенсії по інвалідності розглянута за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України у Закарпатській області. Отже, Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві не приймалось рішення по суті заяви Позивача про перерахунок пенсії за віком, відтак відповідальним за опрацювання заяви Позивача та прийняття відповідного рішення є, в даному випадку, визначений у встановленому порядку територіальний орган Пенсійного фонду - Головне управління Пенсійного фонду України у Закарпатській області. Таким чином, Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві не є суб'єктом прийняття рішення.
10 квітня 2025 року ухвалою ЗОАС зобов'язано повторно позивача в строк протягом 3 дні з дня отримання даної ухвали надати суду: заяву позивача , яка стала підставою для винесення оскаржуваного рішення та відповідачів заяву позивача з додатками, яка стала підставою для винесення оскаржуваного рішення, докази направлення оскаржуваного рішення , докази отримання оскаржуваного рішення позивачем , отримання повідомлення позивачем про оскаржуване рішення.
17 квітня 2025 року від Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області надійшли заява позивача з додатками.
Обставини встановлені судом
13 грудня 2024 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві із заявою про призначення пенсії по інвалідності.
Матеріали відмовної пенсійної справи не містять Розписку - повідомлення, де зазначено документи, які подано заявником.
Інформація щодо необхідності надання додаткових документів матеріали відмовної пенсійної справи - відсутня.
За принципом екстериторіальності вказана заява позивача від 13 грудня 2024 розглядалася структурним підрозділом Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області .
Рішенням Головного управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області від 19.12.2024 № 262940008573 відмовлено гр. ОСОБА_1 у призначенні пенсії по інвалідності згідно з ч. 1 ст.32 Закону України « Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу.
Згідно вказаного рішення зазначено:
Дата звернення до територіальних органів Пенсійного фонду України - 13.12.2024р.
Вік заявника - 61р.09м.28д.
Страховий стаж заявника - 13р.00м.21дн.
Необхідний страховий стаж для осіб з інвалідністю -15 років.
Працює.
Результати розгляду документів, доданих до заяви: До страхового стажу не зараховано періоди роботи:
- з 24.10.1984 по 07.02.1989 згідно довідки №07/1/1-96-24 від 28.03.2024 та період роботи в Київському офісі Європейського банку Реконструкції і Розвитку з 01.01.1994 по 03.03.1998 згідно довідки про працевлаштування, оскільки відсутні підстави прийняття та звільнення з роботи.
Довідку про заробітну плату № 753 від 12.11,2021 за періоди роботи з 1985 по 1987, можливо врахувати після проведення зустрічної перевірки. Згідно пункту 2.9 розділу II Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону (із змінами), затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16.03.2021 за №339/35961 особа, яка звертається за пенсією (незалежно від виду пенсії), повинна пред'явити паспорт (або інший документ, що засвідчує цю особу, місце її проживання (реєстрації) та вік). До електронної пенсійної справи не долучено документи про реєстрацію місця проживання. Відмовлено в призначенні пенсії по інвалідності згідно ч.І ст.32 Закону України "Про загальнообо'язкове державне пенсійне страхування", у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу та документів про реєстрацію.
На обліку в територіальних органах Пенсійного фонду України не перебуває та пенсію не отримує.
Мотиви та норми права застосовані судом
У статті 46 Конституції України закріплено право громадян на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Закон №1058-IV.
Відповідно до частини статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
На підставі частини 2 статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Відповідно до частини 1 статті 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» № 1788-XII від 05.11.1991 (далі - Закон № 1788-XII) до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.
Відповідно до частин 1, 2 статті 65 Закону №1788-XII до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв. При обчисленні стажу роботи в колгоспі за період після 1965 року, якщо член колгоспу не виконував без поважних причин встановленого мінімуму трудової участі в громадському господарстві, враховується час роботи за фактичною тривалістю.
Відповідно до ст.32 Закону № 1058-IV особи, яким установлено інвалідність після досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, мають право на пенсію по інвалідності за наявності страхового стажу, зазначеного в абзаці першому частини першої статті 26 Закону № 1058-IV - не менше 15 років.
Статтею 62 Закону № 1788-XII та пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №637 від 12.08.1993 (далі - Порядок №637) передбачено, що трудова книжка є основним документом, який підтверджує стаж роботи.
Відповідно до пункту 2 Порядку №637 за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.
Згідно з абзацом 1 пункту 3 Порядку №637 за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка; обов'язок належного оформлення записів у трудові книжці покладається не на працівника, а на роботодавця чи інших уповноважених осіб. Необхідність підтверджувати періоди роботи іншими документами для визначення стажу роботи виникає у разі відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.
Відповідно Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне затвердженого Постановою Правління ПФУ від 25.11.2005 № 22-1 (далі Порядок 22-1):
п.4.2.Порядку 22-1 При прийманні документів працівник структурного підрозділу, який здійснює прийом та обслуговування осіб:
ідентифікує заявника (його представника);
надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії;
реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта;
уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз'яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до частини третьої статті 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов'язкового пенсійного страхування;
проводить опитування свідків для підтвердження стажу відповідно до пунктів 17-19 Порядку підтвердження наявного трудового стажу. Опитування свідків проводиться згідно із пунктом 12 Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії;
з'ясовує наявніcть у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат;
повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів;
сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис;
надсилає запити про отримання необхідних відомостей з відповідних державних електронних інформаційних реєстрів, систем або баз даних згідно з пунктом 2.28 розділу II цього Порядку;
повідомляє про можливості подавати заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія;
видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам'ятку пенсіонеру (додаток 7). Скановані розписка та пам'ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі;
повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних реєстрах, системах або базах даних та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповідної інформації.
Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
Водночас , суд звертає увагу, що відповідач в обґрунтування правомірності своїх дій посилається на п.4.2.Порядку 22-1 в редакції станом на 15.03.2019, яка на даний час є нечинною, оскільки були внесенні зміни 30.03.2021 .
Відтак територіальний орган пенсійного фонду в м. Києві , який прийняв заяву від позивача не зазначив у відповідності до чинної редакції п. 4.2. Розділу 4 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"
-необхідність дооформлення документів
- або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії,
-у разі неналежного оформлення поданих документів
- або відсутності необхідних документів, про необхідність провести опитування свідків для підтвердження стажу відповідно до пунктів 17-19 Порядку підтвердження наявного трудового стажу.
Бездіяльність пенсійного органу, куди подав заяву позивач, призвела до невстановлення всіх обставин , які мають значення для прийняття законного рішення .
Відповідно до п. 4.2. Порядку 22-1 рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.
Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника органу, що призначає пенсію, на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.
Додаткова перевірка відомостей відповідачем , який прийняв рішення також не була проведена, оскільки посилання на так перевірку відсутнє в оскаржуваному рішенні.
Отже, судом встановлено , що заява позивача не була належним чином розглянута відповідача, а рішення є необґрунтованим та не відповідає вимогам Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою Правління ПФУ 25.11.2005 № 22-1.
Верховний Суд у рішенні по справі № 638/18467/15-а від 30.09.2019 зазначив, що
приймаючи документи, орган, який призначає пенсію перевіряє:
- правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта і документам про стаж;
- зміст і належне оформлення наданих документів;
- копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).
Орган, що призначає пенсію, за наявності сумнівів має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви, прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Однак Пенсійний фонд не здійснив жодних дій, спрямованих на отримання відомостей або додаткових документів, на підставі яких можна було б переконатися у достовірності поданих документів на підтвердження страхового стажу позивача.
Отже судом встановлено, що оскаржуване рішення не відповідає ч.2 ст.2 КАСУ , а саме: необґрунтовано, тобто без урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Відповідно до частини 2 статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Таким чином, з огляду на вищенаведене, для ефективного захисту прав позивача слід Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Закарпатській області від 19.12.2024 № 262940008573 про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві повторно прийняти заяву позивача з дотримання вищевказаних вимог п.4.2 Порядку 22-1 та Порядку підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній , затв. Постановою від 12 серпня 1993 р. № 637.
Отже, на підставі встановлених в судовому засіданні обставин, відповідних їм правовідносин та релевантного законодавства суд дійшов висновку, що оскаржуване рішення не відповідає вимогам встановленим для них ч. 2 ст. 2 КАСУ .
Зважаючи на встановлені у справі обставини та з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про часткову обґрунтованість заявлених позовних вимог.
Керуючись ст. 241, 243, 255, 257, 295 Кодексу адміністративного судочинства
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (88000, м. Ужгород, пі. Народна, 4 Код ЄДРПОУ: 20453063 ) , Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві ( вул. Бульварно-Кудрявська, буд. 16, м.Київ, 04053, код ЄДРПОУ 42098368 ) про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області від 19.12.2024 № 262940008573 про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 .
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві повторно прийняти заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) подану ним 13.12.2024 р. з дотриманням вимог п.4-2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до:
- Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне затвердженого Постановою Правління ПФУ від 25.11.2005 № 22-1 (далі Порядок 22-1)
та Порядку підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затв. Постановою КМУ від 12 серпня 1993 р. № 637.
4.Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві ( вул. Бульварно-Кудрявська, буд. 16, м.Київ, 04053, код ЄДРПОУ 42098368 ) судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 605,60 грн.
В решті позовних вимог відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Восьмого апеляційного адмінсуду.
СуддяЗ.Б.Плеханова