23 квітня 2025 року м. Житомир справа № 640/1279/21
категорія 102020000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Чернової Г.В., розглянувши клопотання позивача про передачу за підсудністю адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Святошинського районного відділу державної виконавчої служби у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду з Окружного адміністративного суду міста Києва надійшла адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Святошинського районного відділу державної виконавчої служби у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.
Ухвалою суду від 18.03.2025 справу прийнято до провадження суддею Черновою Г.В. та призначено розгляд справи за правилами загального позовного провадження, підготовче судове засідання призначено на 01.04.2025.
У зв'язку з неявкою 01.04.2025 представників сторін підготовче судове засідання відкладено на 22.04.2025.
У судове засідання 22.04.2025 учасники справи не з'явилися.
Від позивача надійшло клопотання, у якому він просить суд передати адміністративну справу 640/1279/21 для вирішення адміністративним судом, юрисдикція якого поширюється на місто Київ, оскільки позивач постійно проживає в місті Києві та його присутність в судовому засіданні в приміщенні Житомирського окружного адміністративного суду є об'єктивно неможливою через значну відстань між містами, витрати часу та коштів на переїзд.
Суд, ознайомившись із вказаним клопотанням, дійшов висновку про відмову у його задоволенні, з огляду на таке.
16 липня 2024 року Верховна Рада України прийняла Закон України «Про внесення змін до пункту 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» щодо забезпечення розгляду адміністративних справ» (Закон №2825-ІХ).
Зазначеним законом передбачено, зокрема, що не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва адміністративні справи, які були передані до Київського окружного адміністративного суду та розподілені між суддями, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом, а інші адміністративні справи, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, у тому числі ті, що передані до Київського окружного адміністративного суду, але не розподілені між суддями, передаються на розгляд та вирішення іншим окружним адміністративним судам України шляхом їх автоматизованого розподілу між цими судами з урахуванням навантаження, за принципом випадковості та відповідно до хронологічного надходження справ у порядку, визначеному Державною судовою адміністрацією України.
На виконання пункту 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №2825-ІХ справу 640/1279/21 передано до Житомирського окружного адміністративного суду.
На переконання суду, у даному випадку не підлягають застосуванню положення частини 1 статті 25 КАС України (за вибором позивача), тому суд не вбачає підстав для задоволення клопотання відповідача про передачу справи за територіальною підсудністю.
Разом з тим, суд роз'яснює позивачу, що його явку не визнано судом обов'язковою, тому він вправі подати до суду заяву про розгляд справи за його відсутності, або про розгляд справи у письмовому провадженні, або взяти участь у судовому засіданні в режимі відоконференцзв'язку, подавши відповідну заяву не пізніше, ніж за п'ять днів до дати судового засідання.
Керуючись статтями 25, 30, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ухвалив:
Відмовити у задоволенні клопотання ОСОБА_1 про направлення за підсудністю справи №640/1279/21 за позовом ОСОБА_1 до Святошинського районного відділу державної виконавчої служби у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Г.В. Чернова