Україна
Донецький окружний адміністративний суд
25 квітня 2025 року Справа №826/3019/15
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Абдукадирова К.Е., ознайомившись з матеріалами адміністративної справи за позовом Відкритого акціонерного товариства «Аерофлот-російські авіалінії» в особі Представництва Відкритого акціонерного товариства «Аерофлот-російські авіалінії» до Державної авіаційної служби України про визнання нечинною та скасування постанови № 2263 від 23.01.2015, -
Відкрите акціонерне товариство "Аерофлот-російські авіалінії" в особі Представництва Відкритого акціонерного товариства «Аерофлот-російські авіалінії» звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до Державної авіаційної служби України, в якій просить суд:
- визнати нечинною та скасувати постанову № 2263 від 23.01.2015 про накладення штрафу за правопорушення у галузі цивільної авіації.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 26 лютого 2015 року відкрито провадження в адміністративній справі №826/3019/15, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 березня 2015 року зупинено провадження у справі до набрання законної сили судовим рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва у справі № 826/2674/15 за позовом Відкритого акціонерного товариства «Аерофлот-російські авіалінії» до Державної авіаційної служби України про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії. Зобов'язано сторін повідомити суд про усунення обставин, що слугували підставою для зупинення провадження у справі.
13 грудня 2022 року Верховна Рада України прийняла Закон України № 2825-ІХ «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» (далі - Закон № 2825), який набрав чинності 15 грудня 2022 року.
На підставі ст. 1 Закону № 2825 Окружний адміністративний суд міста Києва ліквідований.
П. 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2825 (в редакції Закону України від 16 липня 2024 року № 3863-ІХ Про внесення змін до пункту 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» щодо забезпечення розгляду адміністративних справ» (далі - Закон № 3863), який набрав чинності 26 вересня 2024 року), установлено, що з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя.
До початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом, крім випадку, передбаченого абз. 4 цього пункту.
Не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва адміністративні справи, які були передані до Київського окружного адміністративного суду та розподілені між суддями до набрання чинності Законом № 3863, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.
Інші адміністративні справи, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, у тому числі ті, що передані до Київського окружного адміністративного суду до набрання чинності Законом № 3863, але не розподілені між суддями (крім справ, підсудність яких визначена ч. 1 ст. 27, ч. 3 ст. 276, ст. ст. 289-1, 289-4 Кодексу адміністративного судочинства України), передаються на розгляд та вирішення іншим окружним адміністративним судам України шляхом їх автоматизованого розподілу між цими судами з урахуванням навантаження, за принципом випадковості та відповідно до хронологічного надходження справ у порядку, визначеному Державною судовою адміністрацією України. Справи, підсудність яких визначена ч. 1 ст. 27, ч. 3 ст. 276, ст. ст. 289-1, 289-4 Кодексу адміністративного судочинства України, до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.
Після початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду Київський окружний адміністративний суд та інші окружні адміністративні суди України завершують розгляд та вирішення переданих їм справ.
Судом апеляційної інстанції щодо всіх справ, підсудних окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, та переданих на розгляд та вирішення іншим окружним адміністративним судам України відповідно до цього Закону, є Шостий апеляційний адміністративний суд.
До початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду вирішення процесуальних питань, пов'язаних з виконанням судових рішень у справах, розглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва, здійснює Київський окружний адміністративний суд.
На підставі п. 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2825 (в редакції Закону № 3863) проведений автоматизований розподіл адміністративних справ, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, між окружними адміністративними судами України з урахуванням навантаження, за принципом випадковості та відповідно до хронологічного надходження справ відповідно до Порядку передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва, затвердженому наказом Державної судової адміністрації України від 16 вересня 2024 року № 399.
За результатами автоматизованого розподілу адміністративних справ, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, між окружними адміністративними судами України, ця справа передана на розгляд та вирішення Донецькому окружному адміністративному суду.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями справу передано для розгляду судді Абдукадировій К.Е.
Відповідно до ч. 14 ст. 31 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС) у разі зміни складу суду на стадії підготовчого провадження розгляд справи починається спочатку, за винятком випадків, передбачених цим Кодексом.
У разі зміни складу суду на стадії розгляду справи по суті суд повторно розпочинає розгляд справи по суті, крім випадку, коли суд ухвалить рішення про повторне проведення підготовчого провадження.
Оскільки провадження у справі відкрито, суддя приймає справу до свого провадження.
Суд звертає увагу учасників справи на те, що провадження у справі наразі зупинено. Юридичним фактом, з яким пов'язано можливість поновлення провадження у справі, є набрання законної сили рішенням суду у справі №826/2674/15.
Згідно відомостей Єдиного державного реєстру судових рішень у справі №826/2674/15 ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 18.01.2016 року витребувано у Державної авіаційної служби України належним чином засвідчені копії:
- журналу(ів) обліку доставки телеграм для підтвердження факту отримання Державною авіаційною службою України телеграм №№020754, 031029, 031252, 031419, 031826, 040401, 051032, 181048, 181049, 181648, 191730, 221110, 232052, 251748, 251751, 260442, 261637, 271647, 290438, 290441, 310913 разом із роз'ясненнями щодо позначення передавання, вказаного у телеграмах;
- Положення про Апеляційну комісію Державної авіаційної служби України;
- протоколу(ів) засідання Апеляційної комісії Державної авіаційної служби України, на якому розглядались скарги відкритого акціонерного товариства "Аерофлот - російські авіалінії" від 28 січня 2015 року, від 31 січня 2015 року, від 27 лютого 2015 року, від 02 березня 2015 року, від 07 березня 2015 року, від 10 квітня 2015 року;
- документів, на підставі яких Апеляційна комісія Державної авіаційної служби України здійснювала перевірку фактів, викладених у скаргах відкритого акціонерного товариства "Аерофлот - російські авіалінії" від 28 січня 2015 року, від 31 січня 2015 року, від 27 лютого 2015 року, від 02 березня 2015 року, від 07 березня 2015 року, від 10 квітня 2015 року;
- документального підтвердження того, що Державна авіаційна служба України є законним користувачем програми AMP планування та контроль польотів;
- телеграм №№020754, 031029, 031252, 031419, 031826, 040401, 051032, 191730, 221110, 232052, 251748, 251751, 260442, 261637, 271647, 310913, що отримані станцією AFTN Державної авіаційної служби України;
- документів, що підтверджують повноваження працівника станції AFTN щодо отримання примірників телеграм на AFTN адресу Державної авіаційної служби України;
- скріншотів з програми AMP планування та контроль польотів;
- документів, що підтверджують повноваження посадової особи користуватися програмою AMP планування та контроль польотів на відповідному робочому місці;
- документального підтвердження того, що державні інспектора Байдуж P.E., Сокол О.В., Карякін О.В., Сиволап В.П., Куцюк P.O. пройшли підготовку за напрямом діяльності - безпека авіації в сертифікованому в Україні навчальному закладі цивільної авіації та/або міжнародній організації, а саме належним чином засвідчену копію сертифіката Європейського Регіонального навчального центру ІКАО щодо підготовки державних інспекторів за напрямком - безпека авіації, виданого державним інспекторам Державної авіаційної служби України Байдужу P.E., Соколу О.В., Карякіну О.В., Сиволапу В.П., Куцюку P.O.
Цією ж ухвалою зупинено провадження в адміністративній справі №826/2674/15 до моменту надходження до канцелярії Окружного адміністративного суду міста Києва витребуваних доказів (або письмової інформації про неможливість їх надання із приєднанням засвідчених копій відповідних підтверджуючих доказів).
Згідно з інформацією, наявною в Єдиному державному реєстрі судових рішень, за результатами розгляду справи №826/2674/15 на даний час будь яке рішення не ухвалено.
Отже, правові підстави для поновлення провадження у справі наразі відсутні, отже суд не вирішує наразі питання про поновлення провадження по справі.
15 грудня 2017 року набрав чинності Закон України від 03.10.2017 №2147-VIII «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів», яким КАС України викладено у новій редакції, яка не передбачає розгляду справи у порядку скороченого провадження.
Підпунктом 10 п. 1 розділу VII КАС України (в редакції чинній з 15.12.2017) встановлено, що справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Провадження в даній адміністративній справі відкрито ухвалою від 11.07.2016, тобто до набрання чинності редакцією КАС України згідно з Законом України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» №2147-VIII від 03.10.2017.
Вирішуючи питання щодо подальшого розгляду даної адміністративної справи за правилами, що діють після набрання чинності редакцією КАС України згідно з Законом України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» № 2147-VIII від 03.10.2017 суд виходить з наступного.
Нормами частини першої статті 12 Кодексу адміністративного судочинства (далі - КАС) України адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). Відповідно до положень частини другої зазначеної статті спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.
Згідно з вимогами статті 257 КАС України, за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності. За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
При вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) значення справи для сторін; 2) обраний позивачем спосіб захисту; 3) категорію та складність справи; 4) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; 5) кількість сторін та інших учасників справи; 6) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 7) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідно до статті 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
За таких обставин, суд доходить висновку про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
До того ж, враховуючи тривалість судового провадження в цій справі до її передачі Донецькому окружному адміністративному суду, слід запропонувати учасникам справи надати суду: письмові пояснення та/або заяву у разі зміни фактичних обставин по даній справі, вибуття, необхідності залучення або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, а також в разі врегулювання спору на даний момент.
Також слід зазначити, що строки довіреності на представника позивача ПАТ «Аерофлот - російські авіалінії» Івченка О.В., Рижого В.І., Рибачок В.А., Стеценко А.П. сплинули, враховуючи, що інші документи на підтвердження повноважень представників діяти від імені позивача у справі відсутні, суд дійшов висновку, що станом на день прийняття даної справи до провадження, у Івченка О.В., Рижого В.І., Рибачок В.А., Стеценко А.П. відсутні повноваження на представництво інтересів позивача у цій справі.
Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що позивач є юридичною особою, заснованою та створеною на території РФ. У позовній заяві в якості адреси місцезнаходження позивача зазначено - 119002, РФ, м. Москва, вул. Арбат, 10.
Законом України «Про зупинення дії та вихід з Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах та Протоколу до Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах від 22 січня 1993 року №2783-ІХ зупинено у відносинах з російською федерацією та Республікою Білорусь дію Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах, вчиненої від імені України у м. Мінську 22 січня 1993 року і ратифікованої Законом України від 10 листопада 1994 №240/94-ВР (Відомості Верховної Ради України, 1994 р., № 46, ст. 417), та Протоколу до Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах від 22 січня 1993 року, вчиненого від імені України у м. Москві 28 березня 1997 року і ратифікованого Законом України від 03 березня 1998 №140/98-ВР (Відомості Верховної Ради України, 1998 р., № 26, ст. 162), прийнято рішення вийти з Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах, вчиненої від імені України у м. Мінську 22 січня 1993 року і ратифікованої Законом України від 10 листопада 1994 №240/94-ВР (Відомості Верховної Ради України, 1994 р., № 46, ст. 417), та Протоколу до Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах від 22 січня 1993 року, вчиненого від імені України у м. Москві 28 березня 1997 року і ратифікованого Законом України від 03 березня 1998 №140/98-ВР (Відомості Верховної Ради України, 1998 р., № 26,ст. 162).
Відповідно до повідомлення, розміщеного 25.02.2022 на офіційному веб-сайті АТ «Укрпошта» АТ «Укрпошта» припинила поштове співробітництво з поштою РФ та Білорусі; посилки та перекази в ці країни не приймаються.
Оскільки позивач є юридичною особою, заснованою та створеною на території РФ, місцезнаходження є 119002, м. Москва, вул. Арбат, 10, інші адреси в матеріалах справи відсутні, враховуючи положення, в т. ч. Закону України «Про зупинення дії та вихід з Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах та Протоколу до Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах від 22 січня 1993 року №2783-ІХ, суд вважає належним способом повідомлення позивача про рух даної справи шляхом публікації оголошення на офіційному веб-порталі Судова влада України.
Керуючись статтями 12, 171, 243 та 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Прийняти до свого провадження адміністративну справу № 826/3019/15.
Продовжити зупинення провадження в адміністративній справі №826/3019/15 до набрання законної сили судовим рішенням у справі №826/2674/15.
Справа буде розглядатись одноособово суддею Абдукадировою К.Е. в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.
Запропонувати учасникам справи, у строк протягом десяти днів з моменту отримання цієї ухвали, надати суду: письмові пояснення та/або заяву у разі зміни фактичних обставин по даній справі, вибуття, необхідності залучення або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, а також в разі врегулювання спору на даний момент.
Звернути увагу учасників справи на те, що режим роботи суду, на період воєнного стану, передбачає направлення всіх процесуальних документів через особистий кабінет в підсистемі “Електронний суд».
У разі неможливості користування підсистемою “Електронний суд» процесуальні документи необхідно надсилати на офіційну електронну адресу суду: inbox@adm.dn.court.gov.ua (з обов'язковим підписанням всіх документів кваліфікованим електронним підписом).
Роз'яснити учасникам справи про можливість отримання інформації по справі, що розглядається, на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за посиланням: http://adm.dn.court.gov.ua/sud0570.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню.
Суддя К.Е. Абдукадирова