Ухвала від 25.04.2025 по справі 640/30614/21

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

УХВАЛА

про передачу справи до іншого суду

25 квітня 2025 року Справа № 640/30614/21

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Аляб'єв І.Г. ознайомившись з позовною заявою ОСОБА_1 до Міністерства соціальної політики України про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії, стягнення матеріальної та моральної шкоди,

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 звернулась до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Міністерства соціальної політики України, у якому просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Мінсоцполітики через грубе порушення статей 3, 8, 21, 22, 56, 64, 129-1 Конституції України, які є нормами прямої дії; статті 20 Закону України від 27.02.2014 № 794-VII “Про Кабінет Міністрів України»; рішень Європейського суду з прав людини та чинного законодавства України про тимчасове відчуження або вилучення майна органами влади, - під час формування бюджетних запитів до проекту Державного бюджету України на 2020-2021 роки щодо погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, що призвело до створення заборгованості з пенсійних виплат на суму 11311,00 грн ОСОБА_1 та до нанесення значних матеріальних збитків і моральної шкоди, які поширились на 2020-2022 роки і позначились на істотному погіршенні її пенсійного забезпечення;

- зобов'язати Мінсоцполітики зробити реальний бюджетний запит до проекту Державного бюджету України на 2022-2023 роки, - при взаємодії з Пенсійним фондом, Міністерствами фінансів та юстиції України, - для недопущення заборгованостей за рішеннями суду;

- стягнути з Мінсоцполітики 11311,00 грн на користь ОСОБА_1 як значну матеріальну шкоду, заподіяну бездіяльністю під час формування бюджетних запитів до проекту Державного бюджету України на 2020 - 2021 роки, із нарахуванням інфляційних втрат на цю суму та 3% річних від її прострочення з 01.04.2020, - врахувавши дати винесення рішень суду на користь позивача; а також 2393,00 грн моральної шкоди.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 01.11.2021 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі № 640/30614/21, призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи (у письмовому провадженні) та зобов'язано відповідача подати суду у п'ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі відзив на позовну заяву та всі докази на його підтвердження.

01.12.2021 на адресу суду від Міністерства соціальної політики України надійшов відзив на позовну заяву.

Листом від 08.12.2021 судом повідомлено відповідача, що вказаний відзив не може бути взято судом до уваги, оскільки останній не містить підпису заступника Міністра Музиченка В.В.

31.01.2022 до суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву та клопотання про поновлення пропущеного строку для подання відзиву на позовну заяву.

Ухвалою суду від 15.02.2022 задоволено клопотання відповідача про поновлення пропущеного строку для подання відзиву на позовну заяву в адміністративній справі № 640/30614/21 та поновлено Міністерству соціальної політики України встановлений ухвалою суду від 01.11.2021 процесуальний строк для подання відзиву на позовну заяву.

Так, у відзиві на позовну заяву відповідач просить суд, серед іншого, залучити до участі у справі в якості співвідповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 15.02.2022 у задоволенні клопотання відповідача про залучення до участі у справі в якості співвідповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області у справі № 640/30614/21 - відмовлено.

13.12.2022 року Верховна Рада України прийняла Закон України № 2825-ІХ «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» (далі Закон № 2825), який набрав чинності 15.12.2022 року.

На підставі ст. 1 Закону № 2825 Окружний адміністративний суд міста Києва ліквідований.

П. 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2825 (в редакції Закону України від 16.07.2024 № 3863-ІХ Про внесення змін до пункту 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» щодо забезпечення розгляду адміністративних справ» (далі Закон № 3863), який набрав чинності 26.09.2024 року), установлено, що з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя.

До початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом, крім випадку, передбаченого абз. 4 цього пункту.

Не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва адміністративні справи, які були передані до Київського окружного адміністративного суду та розподілені між суддями до набрання чинності Законом № 3863, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.

Інші адміністративні справи, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, у тому числі ті, що передані до Київського окружного адміністративного суду до набрання чинності Законом № 3863, але не розподілені між суддями (крім справ, підсудність яких визначена ч. 1 ст. 27, ч. 3 ст. 276, ст. ст. 289-1, 289-4 Кодексу адміністративного судочинства України), передаються на розгляд та вирішення іншим окружним адміністративним судам України шляхом їх автоматизованого розподілу між цими судами з урахуванням навантаження, за принципом випадковості та відповідно до хронологічного надходження справ у порядку, визначеному Державною судовою адміністрацією України. Справи, підсудність яких визначена ч. 1 ст. 27, ч. 3 ст. 276, ст. ст. 289-1, 289-4 Кодексу адміністративного судочинства України, до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.

Після початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду Київський окружний адміністративний суд та інші окружні адміністративні суди України завершують розгляд та вирішення переданих їм справ.

Судом апеляційної інстанції щодо всіх справ, підсудних окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, та переданих на розгляд та вирішення іншим окружним адміністративним судам України відповідно до цього Закону, є Шостий апеляційний адміністративний суд.

До початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду вирішення процесуальних питань, пов'язаних з виконанням судових рішень у справах, розглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва, здійснює Київський окружний адміністративний суд.

На підставі п. 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2825 (в редакції Закону № 3863) проведений автоматизований розподіл адміністративних справ, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, між окружними адміністративними судами України з урахуванням навантаження, за принципом випадковості та відповідно до хронологічного надходження справ відповідно до Порядку передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва, затвердженому наказом Державної судової адміністрації України від 16.09.2024 року № 399.

За результатами автоматизованого розподілу адміністративних справ, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, між окружними адміністративними судами України, справа №640/30614/21 передана на розгляд та вирішення Донецькому окружному адміністративному суду.

14.04.2025 проведений автоматизований розподіл судової справи між суддями Донецького окружного адміністративного суду, за результатами якого адміністративна справа № 640/30614/21 передана на розгляд судді Аляб'єву І.Г.

Окрім того, суд вважає за необхідне зазначити, що відповідно до приписів частини другої статті 35 КАС України у разі зміни складу суду розгляд справи починається спочатку.

Частиною першою статті 27 КАС України визначено виключну підсудність, відповідно до якої адміністративні справи з приводу оскарження нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, міністерства чи іншого центрального органу виконавчої влади, Національного банку України чи іншого суб'єкта владних повноважень, повноваження якого поширюються на всю територію України, крім випадків, визначених цим Кодексом, адміністративні справи з приводу оскарження рішень Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель та рішень у сфері державної допомоги суб'єктам господарювання, адміністративні справи за позовом Антимонопольного комітету України у сфері державної допомоги суб'єктам господарювання, адміністративні справи, відповідачем у яких є дипломатичне представництво чи консульська установа України, їх посадова чи службова особа, а також адміністративні справи про оскарження актів, дій чи бездіяльності органу, що здійснює дисциплінарне провадження щодо прокурорів, та про анулювання реєстраційного свідоцтва політичної партії, про заборону (примусовий розпуск, ліквідацію) політичної партії вирішуються окружним адміністративним судом, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ.

Предметом розгляду у справі є визнання протиправною бездіяльність Мінсоцполітики через грубе порушення статей 3, 8, 21, 22, 56, 64, 129-1 Конституції України, які є нормами прямої дії; статті 20 Закону України від 27.02.2014 № 794-VII “Про Кабінет Міністрів України»; рішень Європейського суду з прав людини та чинного законодавства України про тимчасове відчуження або вилучення майна органами влади, - під час формування бюджетних запитів до проекту Державного бюджету України на 2020-2021 роки щодо погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, що призвело до створення заборгованості з пенсійних виплат на суму 11311,00 грн ОСОБА_1 та до нанесення значних матеріальних збитків і моральної шкоди, які поширились на 2020-2022 роки і позначились на істотному погіршенні її пенсійного забезпечення; зобов'язаня Мінсоцполітики зробити реальний бюджетний запит до проекту Державного бюджету України на 2022-2023 роки, - при взаємодії з Пенсійним фондом, Міністерствами фінансів та юстиції України, - для недопущення заборгованостей за рішеннями суду.

Тобто, позивач оскаржує дії Мінсоцполітики та просить зобов'язати відповідача вчинити дії щодо внесення змін до Державного бюджету України.

Таким чином, дана адміністративна справа підсудна окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ.

Згідно з пунктом 3 частини першої статті 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо після відкриття провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.

Відповідно до частини шостої статті 29 КАС України питання про передачу адміністративної справи, крім випадку, визначеного пунктами 4-6 частини першої цієї статті, суд вирішує ухвалою. Ухвалу про передачу адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого може бути оскаржено.

На підставі частини восьмої статті 29 КАС України передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позов ОСОБА_1 до Міністерства соціальної політики України про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії, стягнення матеріальної та моральної шкоди, не підсудний Донецькому окружному адміністративному суду та вважає за необхідне передати його на розгляд до суду, юрисдикція якого поширюється на місто Київ (враховуючи норми Закону № 2825), а саме до Київського кружного адміністративного суду.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 29, 248, 287 КАС України, -

УХВАЛИВ:

Прийняти до провадження адміністративну справу №640/30614/21 за позовом ОСОБА_1 до Міністерства соціальної політики України про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії, стягнення матеріальної та моральної шкоди.

Адміністративну справу № 640/30614/21 за позовом ОСОБА_1 до Міністерства соціальної політики України про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії, стягнення матеріальної та моральної шкоди, передати на розгляд до Київського окружного адміністративного суду.

Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції (Шостого апеляційного адміністративного суду) протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Повний текст ухвали складено і підписано 25.04.2025.

Суддя І.Г. Аляб'єв