Рішення від 24.04.2025 по справі 160/260/25

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 квітня 2025 рокуСправа №160/260/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Маковської О.В., розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Державної установи «Водянська виправна колонія» (№146) про визнання протиправною та скасування постанови, -

ВСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Державної установи «Водянська виправна колонія» (№146), в якій позивач просить:

- визнати неправомірною та скасувати постанову №7 про накладення адміністративного стягнення у вигляді суворої догани від 20.12.2024, винесену Державною установою «Водянська виправна колонія» №146 у відношенні ОСОБА_1 .

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що Тернопільським міськрайонним судом Тернопільської області ОСОБА_1 була засуджена до позбавлення волі строком 5 років, та остання на даний час відбуває покарання в ДУ «Водянська виправна колонія» №146. Позивач зазначає, що 12.12.2024 в період часу з 13-00 години до 17-00 години у відділенні СПС №3 та СПС №1 проводився відбір букального епітелію засуджених, які відбувають покарання в установі. Під час даного відбору ОСОБА_1 відмовилась від здачі аналізу на геномну інформацію обгрунтовуючи тим, що даний відбір суперечить її релігійним переконанням. Відповідачем 20.12.2024 була винесена постанова №7 за невиконання законних вимог адміністрації установи, а саме: відмова від здачі букального аналізу та накладено стягнення у вигляді суворої догани. ОСОБА_1 з даною постановою не згодна, так як вважає, що вона була винесена з порушенням вимог чинного законодавства. Позивач вважає, що саме відбирання у неї зразків букального епітелію є порушення її конституційних прав, а саме: недоторканість її особистого життя. Позивач вважає, що в даному випадку в її діях відсутні ознаки дисциплінарного проступку, так як остання відмовилась у зв?язку зі своїми релігійними переконання, оскільки не допускає такого втручання в особисте життя. Вказані обставини стали підставою для звернення до суду з даним позовом.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.01.2025 відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

Від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому він просить відмовити в задоволенні позовних вимог та зазначає наступне. В Державній установі "Водянська виправна колонія (Nє146)" відбуває покарання ОСОБА_1 , яка вироком Тернопільського міськрайонного суду Тернопольської області від 27.02.24 за вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ст.ст.111-1 ч., 436-2 ч.3 КК України засуджена та якій визначено міру покарання строком на 5 років.

Відповідач вказує, що до ДУ "Водянська виправна колонія (Nє146)" надійшла Вимога №6342/8-2024 від 04.06.2024 Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань про відбір та направлення біологічного матеріалу на молекулярно-генетичну експертизу (дослідження) у засуджених осіб, взятих під варту. Державною установою "Водянська виправна колонія (Nє146)" на виконання вимоги було видано наказ №265/ОД-24 від 20.08.24 "Про призначення уповноваженої особи за організацію відбору біологічного матеріалу засуджених осіб", та призначено уповноважену особу за організацію та забезпечення відбору біологічного матеріалу у засуджених, відповідно до норм Закону України «Про державну реєстрацію геномної інформації людини» та постанови Кабінету Міністрів України від 29.08.2023 №978. Відповідач пояснює, що перш ніж проводити відбір біологічного матеріалу у засуджених, які відбувають покарання в установі, працівниками установи було перевірено особові справи засуджених на предмет наявності в справах засуджених реєстраційних карток відбору біологічного матеріалу та супровідних листів до науково-дослідного експертно - криміналістичного центру МВС України. В особовій справі засудженої ОСОБА_1 дані матеріали були відсутні. Також, під час проведення дисціплінарної комісії 20.12.2024 по прийняттю рішення про притягнення до дисціплінарної відповідальності засудженої ОСОБА_1 по факту невиконання законних вимог адміністрації установи, за заявою засудженої, захист прав ОСОБА_1 за дорученням Південно-Східного міжрегіонального центру з надання безоплатної вторинної правничої допомоги здійснював в режимі відеоконференції адвокат Демченко Олександр Олександрович. Під час проведення дисціплінарної комісії щодо засудженої ОСОБА_1 заяв та клопотань щодо відсутності чи наявності відомостей про відбір біологічного матеріалу ні від захисника ні від засудженої ОСОБА_1 до дисціплінарної комісії не надходило.

Щодо доводів позивача про те, що наведеними нормами КВК та Правилами внутрішнього розпорядку, при призначенні заходів стягнення повинні бути враховані причини обставини і мотиви вчинення порушення, поведінка засудженого до вчинення проступку, кількість і характер раніше накладених стягнень, а також пояснення засудженого щодо суті проступку відповідач зазначає, що в даному випадку остання відмовилась лише з причини своїх релігійних переконань. Так, при прийняті рішення про притягнення засудженої ОСОБА_1 до дисціплінарної відповідальності, комісією було враховано, що за час відбування покарання в установах виконання покарань з 13.06.2024 засуджена ОСОБА_1 заохочень не мала. Натомість має діюче стягнення: попередження - за створення конфліктної ситуації із засудженою. Стягнення є діюче. Відповідач також зазначає, що 07.11.2024 засудженій ОСОБА_1 було проведено профілактичну бесіду з приводу нетактовної поведінки з представниками адміністрації установи. Враховуючи нехтування засудженою ОСОБА_1 законодавства України, а саме: Закон України «Про державну реєстрацію геномної інформації людини», порушення своїх обов?язків як засудженою під час відбування покарання, допущення порушень режиму утримання в установах виконання покарань, недопущення негативного впливу на дисципліну серед засуджених які відбувають покарання в установі, адміністрація установи відповідачем застосовано дисціплінарне стягнення у вигляді суворої догани, як запобіжний захід. З наведених підстав відповідач просить відмовити у задоволенні позову.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі факти, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що в Державній установі "Водянська виправна колонія (Nє146)" відбуває покарання ОСОБА_1 , яка вироком Тернопільського міськрайонного суду Тернопольської області від 27.02.24 за вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ст.ст.111-1 ч., 436-2 ч.3 КК України було засуджено та визначено міру покарання строком на 5 років, вирок набрав законної сили 15.05.2024. Початок строку покарання: 13.06.2024. Кінець строку покарання: 13.06.2029.

З матеріалів справи вбачається, що 01.08.2024 ОСОБА_1 ознайомлена з Правилами внутрішнього розпорядку установ виконання покарань, в тому числі з обов'язком виконувати законні вимоги адміністрації органів та установ виконання покарань, про що в матеріалах справи міститься розписка.

Судом встановлено, що 12.06.2024 ОСОБА_1 ознайомлена з правами та обов'язками засуджених, про що в матеріалах справи міститься розписка.

До ДУ "Водянська виправна колонія (Nє146)" надійшла є Вимога №6342/8-2024 від 04.06.2024 Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань про відбір та направлення біологічного матеріалу на молекулярно-генетичну експертизу (дослідження) у засуджених осіб, взятих під варту.

Державною установою "Водянська виправна колонія (Nє146)" на виконання Вимоги видано Наказ №265/ОД-24 від 20.08.24 "Про призначення уповноваженої особи за організацію відбору біологічного матеріалу засуджених осіб" та призначено уповноважену особу за організацію та забезпечення відбору біологічного матеріалу у засуджених, відповідно до норм Закону України «Про державну реєстрацію геномної інформації людини» та постанови Кабінету Міністрів України від 29.08.2023 №978.

Відповаідач зазначав, що перш ніж проводити відбір біологічного матеріалу у засуджених, які відбувають покарання в установі, працівниками установи було перевірено особові справи засуджених на предмет наявності в справах засуджених реєстраційних карток відбору біологічного матеріалу, та супровідних листів до науково-дослідного експертно - криміналістичного центру МВС України. В особовій справі засудженої ОСОБА_1 дані матеріали відсутні.

Доказів протилежного позивачем не надано та матеріали справи не містять.

Під час проведення відбору біологічного матеріалу позивач відмовилась від здачі аналізів, аргументуючи це релігійними переконаннями.

Засуджену ОСОБА_1 12.12.2024 о 17 годині 00 хвилин було доставлено до чергової частини установи та запропоновано надати письмове пояснення. В своєму письмовому поясненні засуджена ОСОБА_1 зазначила, що відмовилась від здачі зразку на аналіз геномної інформації у зв?язку з тим, що дана процедура суперечить її релігійним переконанням. Згоду на відбір геномної інформації не надає.

Дані обставини підтверджуються рапортами чергового помічника начальника установи майора внутрішньої служби Сергія Кабака, оперуповноваженої оперативної групи лейтенанта внутрішньої служби ОСОБА_2 та письмовим поясненням засудженої ОСОБА_3 .

Старшим оперуповноваженим оперативної групи державної установи «Водянська виправна колонія (Nє146)» капітаном внутрішньої служби ОСОБА_4 18.12.2024 було розглянуто матеріали №8 від 12.12.2024 за фактом порушення режиму утримання засудженою ОСОБА_1 , за результатом чого складено висновок службової перевірки, відповідно до якого прийнято рішення службову перевірку за фактом порушення режиму утримання засудженою ОСОБА_1 закінчити. За порушення ст. 5 Закону України «Про державну ресстрацію-геномної інформації людини», ст. 10 Кримінально-виконавчого кодексу України, розділу II Правил внутрішнього розпорядку установ виконання покарань, затверджених наказом Міністерства юстиції України Nє2823/5 від 28.08.2018 засуджену ОСОБА_1 притягнути до дисциплінарної відповідальності згідно чинного законодавства.

З матеріалів справи вбачається, що 20.12.2024 дисциплінарною комісією ДУ «Водянська виправна колонія (Nє 146)» по розгляду матеріалів щодо порушень засудженими встановленого порядку та умов відбування покарання вирішено за допущене порушення встановленого порядку та умов відбування покарання, прийнято рішення про необхідність оголошення суворої догани ОСОБА_1 .

Постановою №7 від 20.12.2024 у відношенні ОСОБА_1 було застосовано адміністративне стягнення у вигляді суворої догани.

Не погоджуючись з постановою відповідача та вважаючи її протиправною, позивач звернулась до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

За приписами ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Порядок і умови виконання та відбування кримінальних покарань регламентує кримінально-виконавче законодавство України.

Згідно зі ст.1 Кримінально-виконавчого кодексу України (далі - КВК України) завданнями кримінально-виконавчого законодавства України є визначення принципів виконання кримінальних покарань, правового статусу засуджених, гарантій захисту їхніх прав, законних інтересів та обов'язків; порядку застосування до них заходів впливу з метою виправлення і профілактики асоціальної поведінки; системи органів і установ виконання покарань, їх функцій та порядку діяльності; нагляду і контролю за виконанням кримінальних покарань, участі громадськості в цьому процесі; а також регламентація порядку і умов виконання та відбування кримінальних покарань; звільнення від відбування покарання, допомоги особам, звільненим від покарання, контролю і нагляду за ними.

Кримінально-виконавче законодавство України складається з цього Кодексу, інших актів законодавства, а також чинних міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (ст. 2 КВК України).

Правовий статус засуджених регламентовано главою 2 КВК України, в якій наводиться основний перелік прав та обов'язків засуджених.

Зокрема, ч. 1, ч. 2 ст. 7 КВК України визначено, що держава поважає і охороняє права, свободи і законні інтереси засуджених, забезпечує необхідні умови для їх виправлення і ресоціалізації, соціальну і правову захищеність та їх особисту безпеку.

Засуджені користуються всіма правами людини та громадянина, передбаченими Конституцією України, за винятком обмежень, визначених цим Кодексом, законами України і встановлених вироком суду.

Режим у виправних і виховних колоніях, відповідно до ч. 1 ст. 102 КВК України, це встановлений законом та іншими нормативно-правовими актами порядок виконання і відбування покарання, який забезпечує ізоляцію засуджених; постійний нагляд за ними; виконання покладених на них обов'язків; реалізацію їхніх прав і законних інтересів; безпеку засуджених і персоналу; роздільне тримання різних категорій засуджених; різні умови тримання засуджених залежно від виду колонії; зміну умов тримання засуджених.

Відповідно до абз. 1, 3 ч. 3 ст. 107 КВК України засуджені зобов'язані дотримуватися норм, які визначають порядок і умови відбування покарання, розпорядок дня колонії, правомірних взаємовідносин з іншими засудженими, персоналом колонії та іншими особами, виконувати встановлені законодавством вимоги персоналу колонії.

Наказом Міністерства юстиції від 28.08.2018 №2823/5 затверджено Правила внутрішнього розпорядку установ виконання покарань (далі - Правила), які регулюють порядок і умови виконання та відбування кримінальних покарань у виді арешту, обмеження волі, позбавлення волі на певний строк та довічного позбавлення волі та є обов'язковими для виконання персоналом установ виконання покарань, засудженими, які в них утримуються, а також іншими особами, які відвідують ці установи.

Пунктом 3 розділу ІІ Правил встановлено, що засуджені зобов'язані, зокрема:

виконувати встановлені законодавством обов'язки громадян України, неухильно додержуватися правил поведінки, які передбачені для засуджених, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших осіб;

дотримуватися норм, які визначають порядок і умови відбування покарання, розпорядок дня установи виконання покарань, правомірні взаємовідносини з іншими засудженими, персоналом установи виконання покарань та іншими особами;

ввічливо ставитися до адміністрації та персоналу, інших осіб, які відвідують установи виконання покарань, а також до інших засуджених.

Згідно з пунктом 4 розділу ІІ Порядку засудженим забороняється, зокрема:

спілкуватися із засудженими та іншими особами з порушенням встановлених правил ізоляції, звертатися до них з проханням про виконання незаконних дій;

чинити опір законним діям персоналу установи виконання покарань, перешкоджати виконанню ним своїх службових обов'язків, підбурювати до цього інших засуджених;

вживати нецензурні та жаргонні слова, давати і присвоювати прізвиська.

В той же час ст.9 КВК України встановлено, що засуджені зобов'язані виконувати встановлені законодавством обов'язки громадян України, неухильно додержуватися правил поведінки, які передбачені для засуджених, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших осіб; виконувати встановлені законодавством вимоги адміністрації органів і установ виконання покарань, уповноваженого органу з питань пробації; ввічливо ставитися до персоналу, інших осіб, які відвідують установи виконання покарань, а також до інших засуджених; з'являтися за викликом адміністрації органів і установ виконання покарань, уповноваженого органу з питань пробації.

Невиконання засудженими своїх обов'язків і встановлених законодавством вимог адміністрації органів і установ виконання покарань тягне за собою встановлену законом відповідальність.

Поняття дисциплінарного проступку засуджених розкривається в ст. 131-1 КВК України.

Так, відповідно до зазначеної правової норми дисциплінарним проступком особи, яка відбуває покарання у виді позбавлення волі, є протиправне, винне діяння (дія або бездіяльність), що посягає на встановлений порядок у сфері виконання покарань, вчинене цією особою.

Персонал установи виконання покарань зобов'язаний довести наявність у діях чи бездіяльності особи, яка відбуває покарання у виді позбавлення волі, усіх ознак дисциплінарного проступку. Відсутність таких ознак виключає застосування до особи, яка відбуває покарання у виді позбавлення волі, заходів стягнення (ч. 2 ст. 131-1 КВК України).

Отже, з аналізу даної норми слідує, що засуджений, який вчинив протиправне діяння під час виконання покарання, яке підпадає під визначення дисциплінарного проступку, підлягає притягненню до дисциплінарної відповідальності.

Перелік видів заходів стягнення, що застосовуються до осіб, позбавлених волі, визначено ст. 132 КВК України. Частиною 1 цієї статті передбачено, що за невиконання покладених обов'язків та порушення встановлених заборон до осіб, які відбувають покарання у виді позбавлення волі, можуть застосовуватися такі заходи стягнення: попередження; догана; сувора догана; грошовий штраф до двох мінімальних розмірів заробітної плати; скасування поліпшених умов тримання; поміщення засуджених чоловіків, які тримаються у виправних колоніях, у дисциплінарний ізолятор з виведенням або без виведення на роботу чи навчання на строк до чотирнадцяти діб, а засуджених жінок - до десяти діб; поміщення засуджених, які тримаються в приміщеннях камерного типу виправних колоній максимального рівня безпеки, у карцер без виведення на роботу на строк до чотирнадцяти діб; переведення засуджених, які тримаються у виправних колоніях, крім засуджених, які тримаються у виправних колоніях мінімального рівня безпеки з полегшеними умовами тримання, до приміщення камерного типу (одиночної камери) на строк до трьох місяців.

Відповідно до ч. 16 ст. 134 КВК України адміністрація колонії при встановленні факту порушення особою, яка відбуває покарання у виді позбавлення волі, вимог режиму зобов'язана невідкладно розпочати перевірку причин, обставин і мотивів вчинення порушення, поведінки цієї особи до вчинення проступку, визначити кількість і характер раніше накладених стягнень, а також отримати її пояснення про суть проступку. За наслідками такої перевірки приймається рішення про доцільність або недоцільність застосування до особи, яка відбуває покарання у виді позбавлення волі, заходів стягнення та обґрунтовується їх вид. Якщо адміністрація колонії прийняла рішення обмежитися іншими профілактичними заходами, це відображається у щоденнику індивідуальної роботи із засудженим та доводиться до відома особи під підпис.

При цьому, сама процедура дисциплінарного провадження визначена ст. 135 КВК України, ч.1 якої передбачено, що питання про доцільність застосування стягнення до осіб, які відбувають покарання у виді позбавлення волі, вирішується на засіданні дисциплінарної комісії установи виконання покарань, яка діє на постійній основі.

Відповідно до ч. 6, ч.7 ст. 135 КВК України матеріали про порушення доповідаються на засіданні дисциплінарної комісії начальником відділення соціально-психологічної служби у присутності особи, яка вчинила порушення, та інших запрошених осіб.

Під час засідання дисциплінарної комісії заслуховуються пояснення засудженого та його представника, свідків, інших осіб, залучених відповідно до частини третьої та абзацу сьомого частини п'ятої цієї статті, адміністрації установи виконання покарань, особи, яка ініціювала притягнення до дисциплінарної відповідальності, та осіб, які мають право дорадчого голосу.

Рішення про притягнення до відповідальності приймається більшістю голосів членів дисциплінарної комісії.

Рішення про притягнення до дисциплінарної відповідальності особи, яка відбуває покарання, має бути детально вмотивоване та може бути оскаржене особою, яка відбуває покарання у виді позбавлення волі, або її представником до органу виконання покарань вищого рівня, прокурора чи суду.

Засудженому протягом трьох робочих днів видається копія рішення про застосування до нього стягнення із зазначенням можливості та порядку його оскарження.

Суд зазначає, що відставою для притягнення позивача до дисциплінарної відповідальності згідно оскаржуваної постанови є відмова від здачі зразку на аналіз геномної інформації, що суперечить обов'язку, передбаченому ч. 1 ст. 5 Закону № 2391-IX.

Свою відмову позивач обгрунтувала релігійними переконаннями. При цьому, позивач ані у поясненнях, ані в позовній заяві не зазначила, яким чином порушуються її права внаслідок здачі зразку на аналіз геномної інформації.

В позовній заяві зазначено про те, що не підлягає повторній державній реєстрації геномна інформація осіб, якщо геномну інформацію таких осіб було внесено до Електронного реєстру та не було вилучено згідно з цим Законом, проте в матеріалах справ відсутні докази щодо внесення геномної інформації щодо позивача до Електронного реєстру.

Натомість, відповідач до матеріалів справи долучив довідку про відсутність геномної інформації щодо позивача в Електронному реєстрі та вимогу №6342/8-2024 від 04.06.2024 Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань про відбір та направлення біологічного матеріалу на молекулярно-генетичну експертизу (дослідження) у засуджених осіб.

З цього приводу суд враховує, що правові засади обробки геномної інформації людини з метою її державної реєстрації в Україні врегульовано нормами Закону України «Про державну реєстрацію геномної інформації людини» від 09.07.2022 №2391 (далі Закон №2391-IX).

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону №2391-IX геномна інформація людини - це відомості про генетичні ознаки людини; біологічний матеріал - тканини і виділення тіла людини, останків померлої людини, що містять геномну інформацію людини; відбір біологічного матеріалу - дія або сукупність дій, таких як отримання та облік отриманого біологічного матеріалу, з якого можливо встановити геномну інформацію людини; Електронний реєстр геномної інформації людини (далі - Електронний реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, що забезпечує збирання, реєстрацію, накопичення, зберігання, поновлення, пошук, використання і поширення (розповсюдження, передачу) геномної інформації людини; обробка геномної інформації людини - будь-яка дія або сукупність дій, таких як збирання, реєстрація, накопичення, зберігання, поновлення, пошук, використання і поширення (розповсюдження, передача) знеособлених персональних даних про особу, якій належить геномна інформація, а також знищення геномної інформації; реєстраційна картка - документ, що містить відомості, визначені цим Законом, для проведення державної реєстрації геномної інформації людини.

Частиною 1 ст. 3 Закону № 2391-IX встановлено, що державна реєстрація геномної інформації проводиться з дотриманням прав і свобод людини і громадянина та відповідно до таких основних принципів: верховенства права, у тому числі законності та юридичної визначеності; гуманізму; конфіденційності, у тому числі захищеності персональних даних.

Державна реєстрація геномної інформації, відповідно до ст. 4 Закону № 2391-IX, проводиться з метою: 1) ідентифікації осіб, які вчинили кримінальне правопорушення; 2) розшуку осіб, зниклих безвісти; 3) ідентифікації невпізнаних трупів людей, їх останків та частин тіла людини; 4) ідентифікації осіб, які не здатні через стан здоров'я, вік або інші обставини повідомити інформацію про себе.

Державна реєстрація геномної інформації громадян України, іноземців та осіб без громадянства проводиться згідно з цим Законом. Проведення державної реєстрації геномної інформації не повинно становити небезпеку для життя і здоров'я людини, принижувати її честь та гідність. В Україні проводяться обов'язкова та добровільна державна реєстрація геномної інформації. Державна реєстрація геномної інформації полягає у внесенні до Електронного реєстру відомостей про генетичні ознаки людини та визначених цим Законом знеособлених персональних даних про особу. Відомості, що містяться в Електронному реєстрі, є інформацією з обмеженим доступом та не підлягають оприлюдненню. Держателем Електронного реєстру є Міністерство внутрішніх справ України. Електронний реєстр є функціональною підсистемою єдиної інформаційної системи Міністерства внутрішніх справ України. Адміністратором Електронного реєстру є уповноважена Міністерством внутрішніх справ України юридична особа, що належить до сфери його управління або перебуває у його підпорядкуванні. Адміністратор Електронного реєстру відповідає за технічне, технологічне та програмне забезпечення автоматизованої системи формування та ведення Електронного реєстру, обробку, збереження, захист та надання інформації, що міститься в Електронному реєстрі.

Згідно ч. 1 ст. 5 Закону № 2391-IX, обов'язковій державній реєстрації підлягає геномна інформація:

1) осіб, яким повідомлено про підозру у вчиненні умисних тяжких чи особливо тяжких злочинів проти основ національної безпеки України, життя, здоров'я, волі, честі, гідності, статевої свободи та статевої недоторканості особи, власності, громадської безпеки, у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів, проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку, або стосовно яких обвинувальний акт у кримінальних провадженнях зазначеної категорії злочинів передано до суду;

2) осіб, які вчинили суспільно небезпечні діяння або злочини проти основ національної безпеки України, життя, здоров'я, волі, честі, гідності, статевої свободи та статевої недоторканості особи, власності, громадської безпеки, у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів, проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку, та до яких за рішенням суду застосовані примусові заходи медичного характеру;

3) осіб, засуджених за вчинення умисних злочинів проти основ національної безпеки України, життя, здоров'я, волі, честі, гідності, статевої свободи та статевої недоторканості особи, власності, громадської безпеки, у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів, проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку;

4) установлена з біологічного матеріалу, отриманого під час проведення слідчих (розшукових) дій відповідно до Кримінального процесуального кодексу України, та неідентифікована;

5) невпізнаних трупів людей, їх останків та частин тіла людини, відомості про виявлення яких унесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань або відображено у постанові про початок досудового розслідування, винесеній у порядку, передбаченому статтею 615 Кримінального процесуального кодексу України;

6) встановлена з раніше відібраних біологічних зразків осіб, зниклих безвісти, або біологічного матеріалу з особистих речей осіб, зниклих безвісти, відомості щодо яких внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань або відображено у постанові про початок досудового розслідування, винесеній у порядку, передбаченому статтею 615 Кримінального процесуального кодексу України;

7) осіб, які не здатні через стан здоров'я, вік або інші обставини повідомити інформацію про себе.

Не підлягає повторній державній реєстрації геномна інформація осіб, зазначених у пунктах 2, 3 частини 1 цієї статті, якщо геномну інформацію таких осіб було внесено до Електронного реєстру на підставі пункту 1 частини 1 цієї статті та не було вилучено згідно з цим Законом (ч. 2 ст. 5 Закону № 2391-IX).

Порядок проведення обов'язкової державної реєстрації геномної інформації людини затверджується Кабінетом Міністрів України (ч. 4 ст. 5 Закону № 2391-IX).

Частинами 1 та 2 ст. 6 Закону № 2391-IX визначено, що право на добровільну державну реєстрацію геномної інформації мають громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства. Добровільна державна реєстрація геномної інформації проводиться на підставі письмової заяви особи про відбір у неї біологічного матеріалу, проведення молекулярно-генетичної експертизи (дослідження) та внесення геномної інформації до Електронного реєстру, що вважається згодою цієї особи на обробку її персональних даних відповідно до Закону України «Про захист персональних даних».

Відповідно до вимог ст. 7 Закону № 2391-IX, відбір біологічного матеріалу для проведення державної реєстрації геномної інформації здійснюється:

1) в осіб, зазначених у пункті 1 частини 1 статті 5 цього Закону, - уповноваженими особами у порядку та на умовах, визначених законодавством, за рахунок коштів державного бюджету;

2) в осіб, зазначених у пункті 2 частини 1 статті 5 цього Закону, - уповноваженою особою закладу з надання психіатричної допомоги за рахунок коштів державного бюджету, передбачених на здійснення таким закладом покладених на нього завдань;

3) в осіб, зазначених у пункті 3 частини 1 статті 5 цього Закону, - уповноваженою особою органу (установи) виконання покарань або органу з питань пробації за рахунок коштів державного бюджету, передбачених на здійснення такими органами (установами) покладених на них завдань;

4) в осіб, зазначених у пункті 7 частини 1 статті 5 цього Закону, - уповноваженою особою закладу охорони здоров'я чи іншої установи, в яких може перебувати така особа, за рахунок коштів державного бюджету, передбачених на здійснення такими закладами (установами) покладених на них завдань;

5) в осіб, зазначених у частині 1 статті 6 цього Закону, - уповноваженою особою суб'єкта, до компетенції якого відповідно до законодавства належить проведення молекулярно-генетичних експертиз (досліджень).

Відбір біологічного матеріалу для проведення державної реєстрації геномної інформації, передбаченої у пунктах 4 та 6 частини 1 статті 5, частині 6 статті 6 цього Закону, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету на підставах та в порядку, передбачених кримінальним процесуальним законодавством України. Відбір біологічного матеріалу для проведення державної реєстрації геномної інформації у невпізнаних трупів людей, їх останків та частин тіла людини, зазначених у пункті 5 частини 1 статті 5 цього Закону, здійснюється уповноваженими особами судово-медичних установ або закладів охорони здоров'я на підставах та в порядку, передбачених кримінальним процесуальним законодавством України, за рахунок коштів державного бюджету, передбачених на здійснення такими закладами (установами) покладених на них завдань.

До відбору біологічного матеріалу як спеціалісти можуть залучатися: 1) уповноважені особи науково-дослідних установ судових експертиз Міністерства юстиції України, судово-медичних установ, закладів охорони здоров'я; 2) уповноважені особи медичних та експертних служб Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства оборони України, Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України; 3) спеціалісти-криміналісти Національної поліції України; 4) уповноважені особи медичних служб Національної гвардії України. Під час здійснення відбору біологічного матеріалу відповідно до вимог цього Закону заповнюється реєстраційна картка.

Дослідивши вказані докази, суд дійшов висновку, що відповідач провів документування факту виявленого порушення.

Згідно з ч.2 ст. 9 КВК України невиконання засудженими своїх обов'язків і встановлених законодавством вимог адміністрації органів і установ виконання покарань тягне за собою встановлену законом відповідальність.

Таким чином ураховуючи викладене, суд погоджується з доводами відповідача, що засуджена ОСОБА_1 допустила порушення установленого порядку відбування покарання, тобто вчинила дисциплінарний проступок, за який підлягає притягненню до відповідальності у виді догади.

Щодо тверджень позивача про порушення відповідачем процедури дисциплінарного розслідування, що свідчить про протиправність оскаржуваного рішення, то суд їх відхиляє, оскільки позивачем не доведено в чому саме виразились ці порушення та яким саме нормам права не відповідають.

У свою чергу суд зазначає, що ч. 5 ст. 135 КВК України передбачено, що засуджений та/або його представник мають право: отримати інформацію про притягнення до дисциплінарної відповідальності, у тому числі документи, що стосуються справи, не пізніш як за одну добу до початку засідання дисциплінарної комісії; бути присутнім на засіданні дисциплінарної комісії під час розгляду питання про його притягнення до дисциплінарної відповідальності; ознайомлюватися з матеріалами дисциплінарного провадження та особової справи, робити виписки, знімати копії з них; надавати пояснення, заперечення та заявляти клопотання в усному та письмовому вигляді, надавати докази; подавати клопотання не пізніш як за двадцять чотири години до визначеного часу засідання про залучення до засідання дисциплінарної комісії осіб, присутність яких є доцільною для встановлення обставин вчинення правопорушення та визначення міри відповідальності.

Пунктом 2 Розділу XXI Правил встановлено, що перед накладенням стягнення на засудженого, який відбуває покарання у виправній колонії, дисциплінарною комісією установи вирішується питання про доцільність застосування стягнення у порядку, визначеному статтями 134, 135 Кримінально-виконавчого кодексу України. Про місце і час засідання дисциплінарної комісії засуджений повідомляється письмово не пізніше ніж за одну добу до його проведення. За письмовою заявою засудженого цей термін може бути продовжено, але не більш як на дві доби.

Тобто, наведеними нормами встановлено порядок і строк подання засудженим пояснень, заяв, клопотань, доказів для встановлення обставин вчинення правопорушення та визначення міри відповідальності і, відповідно, повинні враховані на засіданні дисциплінарною комісією до прийняття відповідного рішення.

Водночас, доказів того, що позивач намагалась реалізувати свої права, надані ч. 5 ст. 135 КВК України та п. 2 Розділу ХХІ Правил, а саме: подати дисциплінарній комісії відповідні пояснення, заяви, клопотання, докази щодо спростування факту вчинення дисциплінарного порушення у визначений наведеними нормами строк, а відповідачем в цьому відмовлено, або подані ним документи не враховано комісією при прийнятті рішення, матеріали справи не містять.

Натомість, при прийняті рішення про притягнення засудженої ОСОБА_1 до дисціплінарної відповідальності, комісією було враховано, що за час відбування покарання в установах виконання покарань з 13.06.2024 засуджена ОСОБА_1 заохочень не мала. Має діюче стягнення: попередження за створення конфліктної ситуації із засудженою. Стягнення діюче. Засудженій ОСОБА_1 07.11.2024 було проведено профілактичну бесіду з приводу нетактовної поведінки з представниками адміністрації установи.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди, відповідно до положень ч.2 ст. 2 КАС України, перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно зі ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За встановлених обставин суд дійшов висновку, що при винесенні оскарженої постанови відповідач діяв відповідно до приписів чинного законодавства та з урахуванням фактичних обставин справи. Доводи позивача не спростовують правомірності постанови про накладення дисциплінарної відповідальності у виді догани.

Враховуючи викладене, у задоволенні позову слід відмовити.

Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Державної установи «Водянська виправна колонія» (Nє 146) про визнання протиправною та скасування постанови - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.В. Маковська