м. Вінниця
25 квітня 2025 р. Справа № 120/16604/24
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Жданкіної Наталії Володимирівни, розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
До Вінницького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.
Позовні вимоги мотивовані протиправністю дій відповідача щодо відмови у призначенні та виплаті позивачу щомісячної доплати у розмірі 2000 грн., встановленої постановою КМ України №713 від 14.07.2021.
Ухвалою від 24.12.2024 відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження. Даною ухвалою також встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву.
У встановлений судом строк відповідачем подано відзив на позовну заяву, в якому він заперечив щодо задоволення даного позову.
Ухвалою від 16.04.2025 судом з власної ініціативи витребувано в відповідача документально підтверджену інформацію щодо щодо дати призначення пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"; документально підтверджену інформацію про те, з якого саме розміру грошового забезпечення (станом на 01.03.2018 чи/або грошового забезпечення визначеного до/після 01.03.2018) була призначена пенсія ОСОБА_1 відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"; документально підтверджену інформацію про те, чи призначалась ОСОБА_1 щомісячна доплата до пенсії у відповідності до постанови КМ України №713.
На виконання вимог вищезазначеної ухвали, відповідач 21.04.2025 та додатково 23.04.2025 повідомив суду, що пенсія позивачу призначена з 01.03.2021, доплата відповідно до Постанови №713 не встановлювалась та для її встановлення відсутні правові підстави. Також суду було надано Протокол призначення позивачу пенсії по інвалідності від 01.03.2021, Грошовий атестат №124 від 31.05.2021, Довідки про розміри додаткових видів грошового забезпечення за періоди з 01.03.2019 по 07.04.2019,з 08.04.2019 по 06.11.2016 та з 07.11.2019 по 28.02.2021.
Суд, вивчивши матеріали справи та оцінивши наявні у ній докази в їх сукупності встановив, що починаю з 01.03.2021 позивачу призначено пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та, деяких інших осіб".
Згідно з протоколом призначення пенсії від 01.03.2021, відповідач не встановлював до розміру пенсії позивача щомісячної доплати у сумі 2000 грн., визначеної постановою Кабінету Міністрів України "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" від 14.07.2021 №713.
22.11.2024 позивач звернувся до відповідача із заявою про встановлення йому відповідної доплати до пенсії.
Листом від 25.11.2024 відповідач відмовив позивачу у встановленні відповідної доплати до пенсії. Відмова мотивована тим, що пенсію по інвалідності позивачу призначено з 01.03.2021, а тому правові підстави для встановлення спірної доплати відсутні.
Не погоджуючись із такою відмовою позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходив із наступного.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ).
Відповідно до частини 2 статті 1 Закону №2262-ХІІ Військовослужбовці, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, які стали особами з інвалідністю за умов, передбачених цим Законом, набувають право на пенсію по інвалідності.
Відповідно до пункту "б" статті 21 Закону №2262-ХІІ пенсії по інвалідності військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом призначаються в таких розмірах: іншим особам з інвалідністю I групи - 70 процентів, II групи - 60 процентів, III групи - 40 процентів відповідних сум грошового забезпечення (заробітку).
Частиною 3 статті 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
14.07.2021 прийнято постанову Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" (далі - Постанова №713).
Згідно з пунктом 1 Постанови №713, установлено з 1 липня 2021 року особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 року відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018 року, щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.
Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 1 березня 2018 року, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 1 березня 2018 року або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.
У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 1 березня 2018 р., щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.
З матеріалів справи вбачається, що позивачу призначено з 01.03.2021 пенсію по інвалідності відповідно до Закону №2262-ХІІ у розмірі 5512,01 грн.
При цьому розмір пенсії позивачу обчислено з 40% грошового забезпечення у сумі 13780,02 грн., визначеного станом на 2021 рік на підставі Грошового атестату та довідок про додаткові види грошового забезпечення.
Таким чином, оскільки позивачу призначено пенсію по інвалідності після 01.03.2018 (з 01.03.2021), а її розмір обчислено відповідно до статті 21 Закону №2262-ХІІ в розмірі 40 % від розміру грошового забезпечення за посадою, яку обіймав позивач га день звільнення та яке визначене після 01.03.2018 (у 2021 році), суд приходить до висновку, що у відповідача відсутні правові підстави для нарахування та виплати позивачу щомісячної доплати в сумі 2000 грн. відповідно до Постанови № 713.
Частиною першою статті 9 КАС України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість основних доводів сторін, суд доходить висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав, позовні вимоги позивача задоволенню не підлягають.
Враховуючи положення статті 139 КАС України, підстав для відшкодування позивачу витрат зі сплати судового збору не має.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, -
В задоволенні адміністративного позову відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (вул. Зодчих, 22, м. Вінниця, 21005, код ЄДРПОУ 13322403)
Суддя Жданкіна Наталія Володимирівна