Рішення від 25.04.2025 по справі 120/16203/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

25 квітня 2025 р. Справа № 120/16203/24

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дончика Віталія Володимировича, розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

04.12.2024 року ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, у якому просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо відмови у нарахуванні позивачу з 01.07.2024 року в повному розмірі доплати до пенсії згідно Постанови Кабінету Міністрів від 14 липня 2021 року № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб";

- зобов?язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області перерахувати та виплатити з 01.07.2024 року щомісячну доплату доплати в сумі 2000 грн., згідно п. 1 абз. 2 Постанови Кабінету Міністрів від 14 липня 2021 року № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб", починаючи з 16.02.2024 року.

Позовні вимоги обґрунтовані протиправністю дій відповідача щодо відмови у нарахуванні ОСОБА_1 з 01.07.2024 року в повному розмірі доплати до пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб»

Ухвалою суду від 09.12.2024 року, прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) в порядку статті 263 КАС України, а також встановлено відповідачу строк на подання відзиву на позовну заяву.

26.12.2024 року відповідачем подано відзив на позовну заяву, в якому зазначає, що що пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України № 713 від 14 липня 2021 року «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» передбачено, що з 1 липня 2021 року особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 року відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018 року, установлено щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону. Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 1 березня 2018 р., розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 1 березня 2018 р. або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту

Відповідач наголошує, що абзацом 3 пункту 1 цієї постанови Уряду встановлено, що у разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 1 березня 2018 р., щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Враховуючи наведене, відповідач просить у задоволенні позову відмовити.

Суд, вивчивши матеріали справи та оцінивши наявні у ній докази в їх сукупності встановив наступне.

З 09.12.2020 року позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області та отримує пенсію по інвалідності, призначену відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

28.10.2024 року позивач звернувся до відповідача із заявою, у якій просив встановити щомісячну доплату в розмірі 2000 гривень, що передбачена постановою Кабінету Міністрів України № 713 від 14 липня 2021 року "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб".

За результатом розгляду заяви позивача про виплату щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн., відповідач повідомив, що пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України № 713 від 14 липня 2021 року "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" установлено, що з 1 липня 2021 року особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 року відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 цього Закону. Оскільки пенсію відповідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" позивачу призначено з 09.12.2020 року, тому на думку відповідача, відсутні правові підстави для встановлення щомісячної доплати згідно постанови Кабінету Міністрів України № 713 від 14 липня 2021 року "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб".

Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся з цим позовом до суду.

Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходив із наступного.

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спірні правовідносини врегульовані, зокрема, Законом України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону № 2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

На реалізацію частини 4 статті 63 Закону № 2262-ХІІ постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Відповідно до пункту 1 цього Порядку пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Водночас 14 липня 2021 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" (надалі - Постанова № 713).

У преамбулі Постанови № 713 зазначено, що ця постанова прийнята з метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб.

Згідно з пунктом 1 Постанови № 713 установлено з 1 липня 2021 року особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 року відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018 року, щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.

Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 1 березня 2018 року, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 1 березня 2018 року або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.

У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 1 березня 2018 р., щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

З аналізу наведених норм слідує, що право на встановлення щомісячної доплати в сумі 2000 гривень передбачено й для осіб, яким пенсію призначено (поновлено) після 1 березня 2018 року, однак при цьому має бути дотримано й вимоги, згідно з якою розмір такої пенсії має бути обчислений відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 1 березня 2018 року або до цієї дати.

Підсумовуючи наведене, суд приходить до висновку про те, що особам, яким пенсію призначено (поновлено) після 1 березня 2018 року, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на дату після 1 березня 2018 року, щомісячна доплата до пенсії в розмірі 2000 гривень не встановлюється.

Як вбачається з протоколу за пенсійною справою ОСОБА_1 , пенсія призначена з 09.12.2020 року, виходячи із 40% від відповідних сум грошового забезпечення, зокрема, з посадового окладу в розмірі 2400 гривень, окладу за військове звання в розмірі 1600 гривень, процентної надбавки за вислугу років в розмірі 1000 гривень (25%).

При цьому сума додаткових видів грошового забезпечення позивача обрахована за останні 24 місяці перед призначенням пенсії, тобто за період з 01.12.2018 року по 31.11.2020 року.

Відтак пенсія позивачу призначена після 01 березня 2018 року, а розмір її обчислений із грошового забезпечення, визначеного не станом на 01 березня 2018 року, а станом на 01.12.2018 року, що підтверджується протоколом за пенсійною справою.

Водночас, як зазначалося вище, обов'язковою умовою для встановлення щомісячної доплати в розмірі 2000 гривень у разі призначення (поновлення) пенсії після 01 березня 2018 року є те, що розмір пенсії в такому разі має бути обчислений із грошового забезпечення, визначеного станом на 01 березня 2018 року або до цієї дати.

Таким чином, оскільки пенсія позивачеві обрахована, виходячи із грошового забезпечення, визначеного станом на 01.12.2018 року, а не станом на 01 березня 2018 року або до цієї дати, тому слушними є доводи пенсійного органу про відсутність підстав для встановлення позивачеві щомісячної доплати в сумі 2000 гривень.

Окрім того, суд зауважує, що у зв'язку з набранням чинності постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" та з огляду на визнання нечинними деяких положень постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", у тому числі щодо визначення додаткових видів грошового забезпечення, з яких обчислюється розмір пенсії, з 01 березня 2018 року у осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-XII, виникло право на перерахунок пенсії, виходячи із видів грошового забезпечення, які передбачені постановою Кабінету Міністрів України № 704 (тобто з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення).

Відтак, виходячи з того, що при розрахунку пенсій після 01 березня 2018 року приймалися до уваги і інші види грошового забезпечення, ніж ті, які передбачалися в редакції постанови Кабінету Міністрів України № 103 (без додаткових видів грошового забезпечення), то і розмір пенсій, які призначалися (перераховувалися) до 01 березня 2018 року були меншими, ніж ті, які призначалися (перераховувалися) після 01 березня 2018 року.

При цьому вище уже зазначалося про те, що Постанова № 713 прийнята саме з метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених зокрема військовослужбовцям до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб, зокрема й постанови Кабінету Міністрів України № 704.

У спірному ж випадку судом встановлено, що після 01 грудня 2018 року розмір пенсії позивача обчислений, враховуючи додаткові складові грошового забезпечення за 24 місяці, що передували її призначенню, тобто пенсія позивача визначена із грошового забезпечення станом на 01.12.2018 року, а під час її призначення відповідачем не бралося до уваги грошове забезпечення, визначене станом на 01 березня 2018 року або до цієї дати.

На переконання суду, постанова Кабінету Міністрів України № 704, яка набрала чинності в березні 2018 року та якою підвищилося грошове забезпечення військовослужбовців, і є тією обставиною, яка виключає можливість нарахування доплати в сумі 2000 гривень військовослужбовцям, пенсія яким призначена після 01 березня 2018 року і її розмір обчислений із грошового забезпечення, визначеного станом на дату після 1 березня 2018 року.

В іншому ж випадку Постанова № 713 не досягає своєї мети, оскільки жодним чином не усуває диспропорцію в розмірах пенсій, які призначені військовослужбовцям до 01 березня 2018 року, і в розмірах пенсій, які призначені після 01 березня 2018 року.

За наведених обставин суд дійшов висновку, що позивач не має право на встановлення щомісячної доплати, передбаченої Постановою № 713, а у відповідача відсутні підстави для виплати позивачеві щомісячної доплати з 16.02.2024 року, у зв'язку із чим позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Згідно з частиною 1 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав, позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Відповідно до вимог ст. 139 КАС України у зв'язку з відмовою в задоволенні позову судовий збір не підлягає відшкодуванню.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України,-

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (вул. Зодчих, 22, м. Вінниця, 21100, код ЄДРПОУ 13322403)

Суддя Дончик Віталій Володимирович