Рішення від 16.04.2025 по справі 577/5323/24

Справа № 577/5323/24

Провадження № 2-а/577/3/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 квітня 2025 року Конотопський міськрайонний суд Сумської області

в складі: головуючого судді Ярмак О.М.,

за участі секретаря судового засідання Мукосєєва І.О.,

розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Конотопі Сумської області справу за позовом ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі, стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання (перебування) на території України, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) та прохає визнати протиправною і скасувати постанову про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі, стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання (перебування) на території України серії АВ № 00000001 від 18 вересня 2024 року про притягнення його до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 132-1 КУпАП та закрити справу про адміністративне правопорушення.

Свої вимоги обґрунтовує тим, що 18 вересня 2024 року головним спеціалістом відділу впровадження систем автоматичної фіксації порушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті Департаменту державного нагляду (контролю) за безпекою на наземному транспорті Тимощуком А.М. було винесено постанову серії АВ № 00000001 про притягнення його до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 132-1 КУпАП, та до нього застосоване адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 8 500 грн 00 коп. Копію вказаної постанови він отримав 23 вересня 2024 року.

Із постанови серії АВ № 00000001 від 18 вересня 2024 року вбачається, що вона винесена на підставі встановленого в автоматичному режимі перевищення загальної маси транспортного засобу на 9% (3,605 тон) при дозволеній масі 40 тон. Правопорушення в автоматичному режимі було зафіксовано за допомогою технічних засобів WІМ 74,WAGA-WIM40,CRUA-05-VVE. Фактична зафіксована маса транспортного засобу - 48 450 кг.

В той же час, відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу, транспортний засіб «DAF XF 105.460» державний реєстраційний номер НОМЕР_1 є спеціалізованим вантажним сідловим тягачем - Е.

Згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу транспортний засіб «KOGEL» державний реєстраційний номер НОМЕР_2 є спеціалізованим напівпричепом-н/пр. контейнеровозом для перевезення контейнерів типу 1А.

Фотографії руху транспортного засобу розміщені на офіційному сайті «Укртрансбезпеки» у мережі Інтернет, ідентифікатор доступу до яких зазначено у постанові, яку він оскаржує, але до матеріалів справи доступ неможливий.

Спеціаліст «Укртрансбезпеки» повинен був ідентифікувати транспортний засіб як двовісний автомобіль (тягач) з трьохвісним напівпричепом (контейнеровозом) та визначити можливе перевищення ним фактичної маси, виходячи із максимально дозволеної для контейнеровозів ваги у розмірі 42 тони, а не 40 тон.

Проте у постанові, яку він оскаржує, взагалі відсутні відомості щодо марки, моделі, державного реєстраційного номера напівпричепу-контейнеровоза, який був приєднаний до сідлового тягача «DAF XF 105.460» державний реєстраційний номер НОМЕР_1 .

Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст. 255 КУпАП.

Абзацом 5 п. 15 Порядку фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті в автоматичному режимі, затв. постановою КМУ «Деякі питання фіксації порушень законодавства про автомобільний транспорт» від 27.12.2019 № 1174 передбачено, що метадані повинні містити дані про фотографії транспортного засобу - фронтальна, фотографія державного номерного знака транспортного засобу, фотографія державного номерного знака причепу напівпричепу та інших причіпних пристроїв (у разі використання такого та/або заднього державного номерного знака транспортного засобу), оглядова фотографія із зображенням розпізнаного державного номерного знака.

Постанова, яку він оскаржує, містить інформацію, що кількість вісей транспортних засобів - 5 штук.

Згідно підп. б п. 22.5 Правил дорожнього руху, рух комбінованих транспортних засобів та їх составів допускається у разі, коли їх параметри не перевищують фактичної маси: двовісний автомобіль (тягач) з трьохвісним напівпричепом - 40 тон; двовісний автомобіль (тягач) з трьохвісним напівпричепом (контейнеровоз), що здійснює перевезення одного або більше контейнерів або змінних кузовів - 42 тони.

В той же час посилання у постанові серії АВ № 00000001 від 18 вересня 2024 року на п. 22.5 Правил дорожнього руху не свідчить про виконання посадовою особою «Укртрансбезпеки» вимог Порядку фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті в автоматичному режимі в частині обов'язку зазначити нормативні габаритно-вагові параметри транспортних засобів на даній ділянці автомобільної дороги.

Нормативні габаритно-вагові параметри, зокрема загальна маса, в кожному окремому випадку залежать від типу транспортного засобу (вантажний автомобіль комбінований транспортний засіб, автопоїзд), кількості вісей, зокрема й рульових та ведучих вісей, наявності спарених коліс, кількості вісей напівпричепа, типу напівпричепа (контейнеровоз чи ні), довжини контейнерів або змінних кузовів, виду автомобільної дороги (державного чи місцевого значення). У постанові зазначено лише відомості про кількість вісей та спарених коліс, відстань між вісями, навантаження на вісі, загальну масу транспортного засобу та загальну масу з урахуванням похибки.

У постанові серії АВ № 00000001 від 18 вересня 2024 року, яку він оскаржує, відсутня інформація про те, що це є комбінований транспортний засіб, кількість вісей автомобіля, кількість вісей напівпричепа, відсутня інформація про марку, модель, номерний знак напівпричепа, що є порушенням ст. 283 КУпАП.

Встановлене у постанові серії АВ № 00000001 від 18 вересня 2024 року перевищення загальної маси транспортного засобу на 9% (3,605 тони), при дозволеній загальній 40 тон, виміряне з урахуванням похибки на вагові або габаритні параметри транспортного засобу та склало 43 605 кг, що є помилковим, оскільки розрахунок мав здійснюватися, виходячи із загальної маси 42 тони, яка є дозволеною відповідно до під. б п. 22.5 Правил дорожнього руху для двовісного автомобіля (тягача) з трьохвісним напівпричепом (контейнеровозом), що здійснює перевезення одного або більше контейнерів або змінних кузовів, а не із 40 тон, як це здійснено відповідачем.

Відсоткове значення перевищення максимально допустимої маси транспортного засобу отримується з врахуванням допустимої похибки вимірювання вагового комплексу, яка складає до 10 % щодо визначення загальної маси транспортного засобу.

Враховуючи можливу максимально дозволену похибку автоматичного комплексу габаритно-вагового контролю, відсоткове перевищення загальної маси транспортного засобу здійснюється за формулою: (Мфакт- Мнорм-10%*Мфакт) / Мнорм х 100%, де Мфакт - фактична маса транспортного засобу, зафіксована в автоматичному режимі; Мнорм - максимально допустима згідно п. 22.5. Правил дорожнього руху загальна маса транспортного засобу. Фактично зафіксована загальна маса транспортного засобу автоматичним комплексом габаритно-вагового контролю склала 48 450 кг.

Розрахунок відсоткового перевищення загальної маси виглядає так (48 450 кг - 42 000 - 10 % х 48450)/42000) х 100 = 3,8 %.

Перевищення загальної маси з урахуванням похибки вагових параметрів транспортного засобу на 3,8 % є меншим встановленого ч. 2 ст. 132-1 КУпАП перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм - 5%, яке тягне за собою застосування адміністративного стягнення у вигляді штрафу у розмірі п'ятиста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Виходячи із наведеного, вважає, що постанова серії АВ № 00000001 від 18 вересня 2024 року не відповідає вимогам чинного законодавства України та підлягає скасуванню.

Ухвалою Конотопського міськрайонного суду Сумської області від 01 жовтня 2024 року провадження у справі було відкрите, визначено, що розгляд справи буде здійснюватися за правилами спрощеного позовного провадження та справа призначена до судового розгляду.

Судовий розгляд справи був відкладений на 16 квітня 2025 року на 11 год. 30 хв.

Позивач ОСОБА_1 в судове засідання, надав заяву про розгляд справи без його участі, зазначивши, що позовні вимоги підтримує у повному обсязі та прохає їх задовольнити (а.с. 106).

Представник відповідача - Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) Ситниченко О.В. в судове засідання, призначене на 16 квітня 2025 року на 11 год. 30 хв., не з'явилася, звернулася до суду з клопотання про розгляд справи без її участі.

Будучи раніше присутньою у судовому засіданні представник відповідача - Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) Ситниченко О.В. позов ОСОБА_1 не визнала, оскільки 18 липня 2024 року о 21 год 32 хв. за адресою Н-07, км 191+578 Сумська область, ОСОБА_1 керуючи автомобілем «DAF FТ XF 105.460» державний реєстраційний номер НОМЕР_1 , допустив рух транспортного засобу із перевищенням нормативних параметрів, зазначених п. 22.5 Правил дорожнього руху: перевищення загальної маси транспортного засобу на 9% (3,605 тон), при дозволеній максимальній фактичній масі 40 тон. Не заперечує, що автомобіль DAF FТ XF 105.460» державний реєстраційний номер НОМЕР_1 є вантажним спеціальним сідловим тягачем -Е, а транспортний засіб «KOGEL» державний реєстраційний номер НОМЕР_2 - спеціалізованим напівпричепом-н/пр. контейнеровозом для перевезення контейнерів типу 1А. Проте 18 липня 2024 року о 21 год 32 хв. вказаний транспортний засіб не перевозив контейнер, що підтверджується фотографіями транспортного засобу та відеозаписом його руху через автоматичний пункт. На підтвердження вказаного факту свідчить відсутність маркування, яке має бути на контейнерах, загальна довжина транспортного засобу, наявність тентового покриття, що дозволяє збільшити вагові можливості. В той час як контейнер має сталі характеристики. Постанова серії АВ № 00000001 від 18 вересня 2024 року формується в автоматичному режимі, а тому в ній не можуть бути допущені будь-які неточності. Крім того ОСОБА_1 оскаржує постанову серії АА № 00000001 від 18 вересня 2024 року, яка стосується іншої особи, а стосовно нього 18 вересня 2024 року була винесена постанова серії АВ № 00000001. Інші постанови стосовно ОСОБА_1 18 вересня 2024 року не виносилися.

Відповідачем наданий відзив на позовну заяву, у якому Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) зазначила, що позов не визнає та прохає відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 , оскільки постановою по справі про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксованого в автоматичному режимі, стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання/перебування (місцезнаходження юридичної особи) на території України серії АВ № 00000001 від 18 вересня 2024 року ОСОБА_1 притягнутий до адміністративної відповідальності за вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 132-1 КУпАП, - перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм під час руху великогабаритними і великоваговими транспортними засобами автомобільними дорогами.

Перевищення параметрів зазначених у п. 22.5 Правил дорожнього руху було встановлено, виходячи із вимірів, із урахуванням похибки вагових та габаритних параметрів зазначеного транспортного засобу, які перевищили нормативні вагові та (або) габаритні параметри транспортного засобу на ділянці автомобільної дороги.

До транспортного засобу позивача застосовується норма загальної маси 40 тон, а не 42 тони, оскільки транспортний засіб відповідача є двовісним автомобілем (тягач) з трьохвісним напівпричепом, не контейнеровозом, що підтверджується фотографіями транспортного засобу в момент проїзду через автоматичний пункт та відомостями інформаційної картки габаритно-вагового контролю.

Зміст постанови, яку оскаржує позивач, відображає ознаки складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 132-1 КУпАП.

Позивач є власником транспортного засобу, та, відповідно, є належним суб'єктом для притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 132-1 КУпАП.

Крім того ОСОБА_1 оскаржує постанову серії АА № 00000001 від 18 вересня 2024 року, яка стосується іншої особи.

За таких обставин прохає відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 про визнання протиправною і скасування постанови про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі, стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання (перебування) на території України, серії АВ № 00000001 від 18 вересня 2024 року у зв'язку з їх безпідставністю та необґрунтованістю (а.с.26-39).

Суд, вислухавши пояснення представника відповідача, дослідивши надані докази, приходить висновку, що позов не підлягає задоволенню.

В судовому засіданні встановлено, що 18 вересня 2024 року головним спеціалістом відділу впровадження систем автоматичної фіксації порушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті Департаменту державного нагляду (контролю) за безпекою на наземному транспорті Тимощуком А.М. винесено постанову серії АВ № 00000001, якою ОСОБА_1 визнаний винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 132-1 КУпАП, та до нього застосоване адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 8 500 грн 00 коп (а.с. 6).

Як вбачається із змісту вказаної постанови, 18 липня 2024 року о 21 год 32 хв. за адресою Н-07, км 191+578 Сумська область, ОСОБА_1 керуючи автомобілем «DAF FТ XF 105.460» державний реєстраційний номер НОМЕР_1 , допустив рух транспортного засобу із перевищенням нормативних параметрів, зазначених п. 22.5 Правил дорожнього руху: перевищення загальної маси транспортного засобу на 9% (3,605 тон), при дозволеній максимальній фактичній масі 40 тон.

У відповідності до вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Порядок дорожнього руху на території України, відповідно до Закону України «Про дорожній рух», встановлюють Правила дорожнього руху, затверджені постановою Кабінету Міністрів України № 1306 від 10.10.2001. Особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством.

Відповідно до ч. 5 ст. 14 Закону України «Про дорожній рух» учасники дорожнього руху зобов'язані знати і неухильно дотримуватися вимог цього Закону, Правил дорожнього руху та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху.

Частиною 2 ст. 19 Закону України «Про дорожній рух» встановлено, що з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Згідно з ч. 2 ст. 29 Закону України «Про дорожній рух, з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затв. постановою КМУ від 18.01.2001 № 30 (далі Правила № 30) передбачено, що рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції за формою, наведеною в додатку до цих Правил, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів. Допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у пункті 22.5 Правил дорожнього руху на 2% (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.

Відповідно до підп. б п. 22.5 Правил дорожнього руху, затв. постановою КМУ від 10.10.2001 № 1306, рух транспортних засобів та їх составів на дорогах державного значення допускається у разі, коли їх параметри не перевищують фактичної маси щодо вантажних автомобілів: двовісний автомобіль 18 тон; трьохвісний автомобіль 25 (26) тон; чотирьохвісний автомобіль 32; чотирьохвісний автомобіль з двома рульовими вісями та ведучими вісями, оснащеними спареними колесами 38 тон; щодо комбінованих транспортних засобів: двовісний автомобіль (тягач) з двовісним напівпричепом 36 тон; двовісний автомобіль (тягач) з трьохвісним напівпричепом 40 тон; трьохвісний автомобіль (тягач) з двовісним або трьохвісним напівпричепом 40 тон; двовісний автомобіль (тягач) з трьохвісним напівпричепом (контейнеровоз), що здійснює перевезення одного або більше контейнерів або змінних кузовів загальною максимальною довжиною 13,716 метра 42 тони; трьохвісний автомобіль (тягач) з двовісним або трьохвісним напівпричепом (контейнеровоз), що здійснює перевезення одного або більше контейнерів або змінних кузовів загальною максимальною довжиною 13,716 метра 44 тони; щодо автопоїздів: двовісний або трьохвісний автомобіль з двовісним або трьохвісним причепом 40 тон.

Диспозиція підп. б п. 22.5 Правил дорожнього руху передбачає різні нормативи допустимої фактичної маси транспортних засобів для тягачів з напівпричепом та тягачів з напівпричепом (контейнеровозів), що здійснюють перевезення одного або більше контейнерів або змінних кузовів загальною максимальною довжиною 13,716 метра. Також зазначені параметри є відмінними в залежності від кількості осей тягача та контейнеровоза.

Таким чином, визначальними ознаками комбінованого транспортного засобу для цілей визначення параметрів максимальної фактичної маси є: кількість вісей у тягача та напівпричепа, наявність у напівпричепа ознак контейнеровозу, перевезення одного чи більше контейнера або ж змінного кузова при дозволеній максимальній довжині 13,716 метра.

Відповідно до ч. 2 ст. 132-1 КУпАП перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм під час руху великогабаритними і великоваговими транспортними засобами автомобільними дорогами, вулицями або залізничними переїздами тягне за собою накладення штрафу в розмірі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5% до 10% включно.

Згідно з ч. 1 ст.14-3 КУпАП адміністративну відповідальність за правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, ч.ч. 2 і 3 ст. 132-1 цього Кодексу, зафіксовані за допомогою засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі в автоматичному режимі (за допомогою комплексу технічних засобів автоматичного визначення вагових, габаритних та інших параметрів транспортного засобу з функціями фотозйомки та/або відеозапису, що функціонують згідно із законодавством про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах), несе відповідальна особа - фізична особа або керівник юридичної особи, за якою зареєстровано транспортний засіб, а в разі якщо до Єдиного державного реєстру транспортних засобів внесено відомості про належного користувача відповідного транспортного засобу - належний користувач транспортного засобу, а якщо в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань на момент запиту відсутні відомості про керівника юридичної особи, за якою зареєстрований транспортний засіб, - особа, яка виконує повноваження керівника такої юридичної особи.

Частиною 1 ст. 279-5 КУпАП передбачено, що у разі, якщо адміністративні правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, передбачені ч.ч. 2, 3 ст. 132-1 цього Кодексу, зафіксовані за допомогою засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі в автоматичному режимі, або в разі вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ст. 132-2 цього Кодексу, уповноважені на те посадові особи центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, за даними Єдиного державного реєстру транспортних засобів, а в разі необхідності - за даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань встановлюють відповідальну особу, зазначену у ч. 1 ст. 14-3 цього Кодексу, або вантажовідправника.

Частиною 7 ст. 258 КУпАП визначено, що у разі виявлення адміністративного правопорушення у сферах забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксованого за допомогою працюючих в автоматичному режимі спеціальних технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису, безпеки на автомобільному транспорті, зафіксовані за допомогою засобів фото - і кінозйомки, відеозапису, у тому числі в автоматичному режимі, правопорушення, передбаченого ст. 132-2 цього Кодексу, та/або порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксованих у режимі фотозйомки (відеозапису), протокол про адміністративне правопорушення не складається, а постанова у справі про адміністративне правопорушення виноситься без участі особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Статтею 9 КУпАП визначено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

В той же час, згідно ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом. Додержання вимог закону при застосуванні заходів впливу за адміністративні правопорушення забезпечується систематичним контролем з боку вищестоящих органів і посадових осіб, правом оскарження, іншими встановленими законом способами.

Крім того ст. 245 КУпАП визначено, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Стаття 280 КУпАП закріплює обов'язок посадової особи при розгляді справи про адміністративне правопорушення з'ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення та чи винна дана особа в його вчиненні.

Відповідно до статті 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

З наведеного слідує, що притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише за наявності події адміністративного правопорушення та вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними доказами.

Виходячи із диспозиції ч. 2 ст. 132-1 КУпАП, для встановлення складу вказаного адміністративного правопорушення з'ясуванню та перевірці підлягає факт перевищення вагової норми та її відсоток, тобто величини, що підлягає обчисленню шляхом порівняння граничної допустимої фактичної маси типу транспортного засобу з інформацією про фактичну масу транспортного засобу в момент зважування.

Таким чином відомості вимірювання фактичної маси (ваги) транспортного засобу є визначальними для висновку про наявність чи відсутність складу адміністративного правопорушення.

У постанові серії АВ № 00000001 від 18 вересня 2024 року зазначено, що ОСОБА_1 як відповідальна особа 18 липня 2024 року о 21 год. 32 хв. допустив рух транспортного засобу «DAF FТ XF 105.460» державний реєстраційний номер НОМЕР_1 із перевищенням нормативних параметрів.

Позивач ОСОБА_1 вказує, що перевезення вантажу 18 липня 2024 року здійснювалося за допомогою спеціалізованого напівпричепу - контейнеровозу Е, а тому вага транспортного засобу не повинна перевищувати 42 тони.

Згідно свідоцтва про реєстрацію серії НОМЕР_3 ОСОБА_1 є власником спеціалізованого сідлового тягача - Е «DAF FТ XF 105.460» державний реєстраційний номер НОМЕР_1 (а.с. 7-8).

У графі «тип» свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_4 вказано, що сідловий тягач «DAF FТ XF 105.460» державний реєстраційний номер НОМЕР_5 - це спеціалізований вантажний - спеціалізований сідловий тягач-Е. Категорія «N3» (а.с. 5).

Також встановлено, що згідно свідоцтва про реєстрацію серії НОМЕР_6 ОСОБА_1 є власником спеціалізованого напівпричепу-н/пр.-контейнеровоза-Е для перевезення контейнерів типу 1А (а.с. 9).

Згідно з ч. 1 ст. 72 КАС України, доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ч.ч. 1 та 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Механізм фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті в автоматичному режимі визначений Порядком фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті в автоматичному режимі, затв. постановою КМУ від 29.12.2019 № 1174 (далі - Порядок № 1174).

Відповідно до п.п. 2, 16 Порядку № 1174, посадові особи Укртрансбезпеки, уповноважені розглядати справи про правопорушення, зафіксовані в автоматичному режимі, під час їх розгляду використовують інформаційні файли, тобто упорядковану сукупність відомостей про: транспортний засіб; відповідальну особу, визначену статтею 14-3 КУпАП; наявність/відсутність документа, який підтверджує внесення плати за проїзд, або дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні; метаданих, сформованих автоматичним пунктом.

Згідно з п. 2 Порядку № 1174, система фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті в автоматичному режимі - взаємопов'язана сукупність автоматичних пунктів та інформаційно-телекомунікаційної системи.

Пунктом 7 Порядку № 1174 передбачено, що фіксація правопорушень в автоматичному режимі здійснюється на автоматичних пунктах, які облаштовані відповідно до вимог, визначених у додатку.

Відповідно до п.п. 12-15 Порядку № 1174, автоматичний пункт може забезпечувати: вимірювання навантажень, що припадають на кожну вісь транспортного засобу; вимірювання загальної маси транспортного засобу; визначення кількості осей транспортного засобу та віднесення транспортного засобу до однієї із відповідних категорій; вимірювання міжосьових відстаней транспортного засобу; визначення кількості коліс (скатності) на осях транспортного засобу; вимірювання габаритів транспортного засобу; фіксацію та розпізнавання державних номерних знаків транспортного засобу, причепу, напівпричепу та інших причіпних пристроїв (у разі використання такого та/або заднього державного номерного знака транспортного засобу); фіксацію фронтального зображення транспортного засобу; фіксацію загального вигляду транспортного засобу (вигляд збоку) в момент проїзду через автоматичний пункт (оглядова фотографія транспортного засобу, на якій відображені його контури та кількість осей); первинне оброблення зібраних даних та передачу інформації до інформаційно-телекомунікаційної системи за допомогою засобів захищених каналів зв'язку із використанням наскрізного шифрування; автентифікацію автоматичного пункту, контроль цілісності, авторства, доступності, а також неспростовності дій щодо інформації, що передається від автоматичного пункту до інформаційно-телекомунікаційної системи.

З матеріалів справи встановлено, що правопорушення зафіксоване в автоматичному режимі за допомогою комплексного технічного засобу марки WIM 74, WAGA-WIM 40, CRUA-05-VVE сертифікат 1937 до 22.12.2024 (а.с.6).

Під час вимірювання габаритно-вагових параметрів транспортних засобів застосовуються засоби вимірювальної техніки, які відповідають вимогам законодавства про метрологію та метрологічну діяльність.

Інформація від автоматичних пунктів передається до інформаційно-телекомунікаційної системи у вигляді метаданих.

Метадані повинні містити дані про: засоби вимірювальної техніки - назва засобу вимірювальної техніки та його умовне позначення, серійний номер, найменування виробника, рік виготовлення, метрологічні характеристики, найменування власника засобу вимірювальної техніки, документи про відповідність та/або результати повірки (дата повірки, строк дії повірки); місце фіксації (кілометр + метр, географічні координати); найменування автомобільної дороги загального користування, вулиць і доріг міст та інших населених пунктів; дату і час фіксації здійснення вимірювання, смугу руху, напрямок руху, максимальне дозволене навантаження на вісь, державний номерний знак транспортного засобу, причепу, напівпричепу та інших причіпних пристроїв (у разі використання такого та/або заднього державного номерного знака транспортного засобу), категорію транспортного засобу, тип транспортного засобу згідно з пунктом Г.2 додатка Г ДСТУ 8824:2019 «Автомобільні дороги. Визначення інтенсивності руху та складу транспортного потоку», повну масу транспортного засобу, ширину, висоту, довжину, розподіл навантаження за вісями транспортного засобу (номер вісі, фактичне навантаження на вісь, сумарне фактичне навантаження на осі, сукупність осей, фактичну міжосьову відстань, фактичну шинність (кількість коліс) на вісі); фотографії транспортного засобу - фронтальна, фотографія державного номерного знака транспортного засобу, фотографія державного номерного знака причепу, напівпричепу та інших причіпних пристроїв (у разі використання такого та/або заднього державного номерного знака транспортного засобу), оглядова фотографія із зображенням розпізнаного державного номерного знака; відеозапис руху транспортного засобу через автоматичний пункт (за наявності).

Таким чином, процес фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті здійснюється в автоматичному режимі, що включає формування структурованих даних, інформаційних файлів тощо, та має як наслідок - автоматизоване формування системою проекту постанови про адміністративні правопорушення, а, відтак, і габаритно-вагові розрахунки щодо транспортного засобу здійснюються в автоматичному режимі та в подальшому застосовуються відповідною посадовою особою при прийнятті постанови у справі про адміністративне правопорушення.

Правилами перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, затв. наказом Міністерства транспорту України від 14.01.1997 № 363 (далі - Правила № 363), передбачено, що вантажний контейнер - одиниця транспортного обладнання багаторазового використання, призначена для перевезення та короткочасного зберігання вантажів без проміжних перевантажень, зручна для механізованого навантаження та розвантаження, завантаження та вивантаження (внутрішній об'єм дорівнює 1 куб.м і більше).

Розрізняють контейнери універсальні, спеціалізовані і контейнери-платформи.

Згідно з п. п. 17.1 - 17.5 Правил № 363, універсальні автомобільні контейнери призначені для перевезення дрібних партій вантажів без тари, у первинній або у полегшеній тарі. В цих контейнерах перевозяться продовольчі і промислові товари широкого споживання, продукція виробничо-технічного призначення, сільськогосподарські продукти і домашні речі громадян.

Забороняється перевозити в універсальних контейнерах вантажі, які швидко псуються, сипучі вантажі без тари, вибухові, займисті, їдкі та отруйні речовини, смердючі вантажі та ті, які забруднюють стіни і підлогу контейнера, а також вантажі, які не можуть бути завантажені в контейнер або вивантажені з нього без застосування вантажно-розвантажувальних механізмів. Окремі вантажні місця, які подаються для перевезення в контейнері, мають бути масою не більше 80 кг.

Спеціальні контейнери належать вантажовідправникам і вантажоодержувачам та призначаються для перевезення автомобільним транспортом певних видів вантажів, які потребують додержання особливих умов під час транспортування.

Універсальні автомобільні контейнери, що належать перевізникам, повинні мати єдину нумерацію, а також нанесене фарбою, що контрастно виділяється від кольору контейнера, таке маркування: розпізнавальний знак; номер контейнера; найменування власника контейнера; вантажність і маса тари контейнера, кг; внутрішній об'єм контейнера, куб.м; місце, місяць і рік виготовлення контейнера; час останнього капітального ремонту і наступного ремонту контейнера.

Номер контейнера наноситься на всіх бокових стінках, даху і всередині контейнера.

Універсальні автомобільні та спеціальні контейнери, які належать власникам вантажу, повинні мати маркування, яке запроваджене власником майна. При цьому обов'язково наноситься вантажність і маса тари контейнера, а також внутрішній об'єм контейнера (куб.м).

Відповідно до п. 17.15 Правил № 363, після завантаження вантажу вантажовідправник повинен зачинити контейнер, закріпити ручку замка контейнера дротом діаметром не менше 2 мм, опломбувати контейнер у порядку, передбаченому розділом 9 цих Правил навісити бірку довжиною 120-150 мм і шириною 80-100 мм, на якій зазначаються пункти відправлення та призначення вантажу і найменування вантажоодержувача.

Відповідно до вимог законодавства забороняється перевезення вантажів у контейнерах, які завантажені з порушенням Міжнародної конвенції щодо безпечних контейнерів.

З наданих відповідачем фотознімків, які були долучені до відзиву на позовну заяву встановлено, що вказані у постановах транспортний засіб - сідловий тягач з напівпричепом перевозив предмет з ознаками контейнеру, до конструкції якого внесено зміни - додано тентований верх, який не є контейнеровозом в розумінні вищезазначених норм.

Крім того, вантаж, що перевозився на платформі, не має відповідних маркувань, позначень, пломбування для ідентифікації його як контейнера, тобто не використовувався в момент зафіксованого порушення як контейнеровоз, тому фактична маса транспортного засобу повинна бути не більше 40 т.

На думку суду саме по собі свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу «KOGEL» державний реєстраційний номер НОМЕР_2 як спеціалізованого напівпричепа-н/пр. контейнеровоза-Е для перевезення контейнерів типу 1А, не може слугувати доказом перевезення контейнеровозом 18 липня 2024 року о 21 год. 32 хв. контейнеру та не поширює вагові обмеження, передбачені п. 22.5 Правил дорожнього руху, у 42 тони для відповідного транспорту з урахуванням вантажу.

Надані сторонами докази не доводять перевезення 18 липня 2024 року о 21 год. 32 хв контейнеровозом «KOGEL» державний реєстраційний номер НОМЕР_2 саме контейнеру.

Перевищення нормативних габаритних параметрів транспортного засобу, визначених п. 22.5 Прави дорожнього руху, було встановлено із врахуванням допустимої похибки вагового комплексу, як передбачено ДСТУ OIML R 134-1:2010 (OIML R 134-1:2006, IDT).

Відсоткове та натуральне значення перевищення максимально допустимої маси транспортних засобів отримується з врахуванням допустимої похибки вимірювання вагового комплексу, яка складає до 10 % щодо визначення загальної маси транспортного засобу та 16% щодо навантаження на осі.

Постановою серії АВ № 00000001 від 18 вересня 2024 року зафіксовано фактичні параметри транспортного засобу: кількість вісей - 5 шт.; спарені колеса - 2 вісь; відстань між вісями 1-2: 3771 мм, 2-3: 5744 мм, 3-4: 1290 мм, 4-5: 1300 мм, навантаження на вісь 1 - 8500 кг, 2 - 12950 кг, 3 - 9150 кг, 4 - 9000 кг, 5 - 8950 кг, загальна маса - 48 500 кг. довжина - 15,9 м.

Так, згідно інформаційної карти габаритно-вагового контролю за постановою серії АВ № 00000001 від 18 вересня 2024 року перевищення загальної маси транспортного засобу на 9 % (3,605 тон), при дозволеній максимальній фактичній масі 40 тон.

Розрахунок відсоткового перевищення загальної маси виглядає наступним чином: (48500 - 40000 (10%х 48500)/ 40000)х100 = 9 %

Зазначене свідчить про те, що відповідач довів правомірність прийнятого ним рішення про накладення на позивача адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху серії АВ № 00000001 від 18 вересня 2024 року.

Санкція ч. 2 ст. 132-1 КУпАП передбачає застосування адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5% до 10% включно, тобто накладення штрафу в розмірі 8 500 грн 00 коп.

З наведеного слідує, що адміністративне стягнення на ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення. передбаченого ч. 2 ст. 132-1 КУпАП, постановою серії АВ № 00000001 від 18 вересня 2024 року було накладено в межах санкції вказаної норми закону.

Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 286 КАС України, за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право залишити рішення суб'єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення.

Суд, дослідивши надані сторонами докази, дійшов висновку, що 18 вересня 2024 року при винесенні постанови про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі, стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання (перебування) на території України серії АВ № 00000001 відповідач діяв в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому відсутні правові підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .

Керуючись ст. ст. 9, 72-82, 139, 241-244, 250, 271, 286 КАС України, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 про визнання протиправною і скасування постанови про адміністративне правопорушення у сфері безпеки на автомобільному транспорті, зафіксоване в автоматичному режимі, стосовно особи, яка має реєстрацію місця проживання (перебування) на території України серії АВ № 00000001 від 18 вересня 2024 року, винесену головним спеціалістом відділу впровадження систем автоматичної фіксації порушень управління автоматичної фіксації порушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті Департаменту державного нагляду (контролю) за безпекою на наземному транспорті Тимощуком Андрієм Миколайовичем, про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 132-1 КУпАП, - відмовити.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення.

Повне найменування сторін:

Позивач: ОСОБА_1 , народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_7 .

Відповідач: Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) юридична адреса: м. Київ, вул. Антоновича, 51, код. ЄДРПОУ: 39816845.

Суддя Ярмак О. М.