Справа № 591/1616/25 Провадження № 3/591/590/25
25 квітня 2025 року м. Суми Суддя Зарічного районного суду м. Суми Сибільов О.В., розглянувши матеріали, які надійшли від Департаменту формування доброчесності політичних фінансів Національного агенства з питань запобігання корупції про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого та зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , громадянина України, керівника політичної партії «Патріоти України»,
за скоєння правопорушень, передбачених ст. 212-21 КУпАП,
Згідно протоколу, ОСОБА_1 будучи керівником партії «Патріоти України», всупереч вимогам ст. 17 Закону України «Про політичні партії в Україні», не подав звіт політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за 3-й та 4-й квартали 2024 року, які зобов'язаний був подати: за 3-й квартал - до 11 листопада 2024 року та за 4-й квартал - до 10 лютого 2025 року, чим вчинив адміністративні правопорушення передбачені ст. 212-21 КУпАП.
За цими фактами відносно ОСОБА_1 за ст. 212-21 КУпАП було складено протокол про адміністративне правопорушення № 50-33/685 від 30 січня 2025 року та № 50-33/838 від 02 квітня 2025 року.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, про день та час слухання справи був повідомлений по телефону (а.с. 56, 93), про причини неявки суд не повідомив, заяв, клопотань, зауважень, а також доказів поважності причин неприбуття суду не надав, тому згідно ст. 268 КУпАП України, вважаю за можливе справу розглянути без його участі.
Враховуючи, що в провадженні Зарічного районного суду знаходяться дві справи про вчинення адміністративних правопорушень однією особою, суд вважає за необхідне, відповідно до вимог ст. 36 КУпАП, об'єднати їх в одне провадження під одним номером: справа № 591/1616/25, провадження № 3/591/590/25.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень підтверджується дослідженими в судовому засіданні доказами, а саме: протоколами про адміністративні правопорушення № 50-33/685 від 30 січня 2025 року та № 50-33/838 від 02 квітня 2025 року, складеними відносно ОСОБА_1 за ст. 212-21 КУпАП (а.с. 2-8, 59-64), а також матеріалами долученими до них стосовно діяльності партії, її керівників та інформації щодо неподання звітності, які підтверджують обставини наведені в протоколах.
Так, 26 грудня 2023 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення державного фінансування та контролю за діяльністю політичних партій» від 23 серпня 2023 року № 3337-ІХ, який відновив звітування політичних партій та обов'язок Національного агентства перевіряти звіти.
Частиною 9 ст. 17 Закону України «Про політичні партії в Україні», передбачено, що політична партія щоквартально, не пізніше ніж на сороковий день після закінчення звітного кварталу, зобов'язана подати до Національного агентства з питань запобігання корупції звіт про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру (у тому числі її місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи) шляхом його заповнення на офіційному вебсайті Національного агентства з питань запобігання корупції.
Враховуючи вимоги частин третьої та четвертої розділу III Порядку подання звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, затвердженого наказом Національного агентства від 19.02.2021 № 102/21 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.04.2021 № 507/36129 - політична партія повинна була подати до Національного агентства звіт за 3-й квартал 2024 року до 11 листопада 2024 року та за 4-й квартал 2024 року до 10 лютого 2025 року.
Частиною 20 статті 17 Закону України «Про політичні партії в Україні» передбачено, що протягом 10 календарних днів з дня завершення строку на подання політичними партіями звітів про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру Національне агентство на своєму офіційному вебсайті оприлюднює список політичних партій, які не подали свої звіти у визначений цим законом строк, та забезпечує притягнення винних осіб до відповідальності, передбаченої законом.
Список політичних партій, які не подали звіти у визначений Законом строк, розміщений на офіційному вебсайті Національного агентства, де також і вказана політична партія «Патріоти України», що не подала звіт за 3-й та 4-й квартал 2024 року у визначений законом строк.
Отже, станом на дату складання протоколу про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 як керівником Партії не подано до Національного агентства звіти за 3-й та 4-й квартали 2024 року через Єдиний державний реєстр звітності політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, про що свідчить список, оприлюднений на офіційному вебсайті Національного агентства.
Повноваження ОСОБА_1 як керівника Партії підтверджуються копією протоколу чергового III з'їзду політичної партії «Патріоти України» від 09.10.2023 та відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с. 19-23, 68-77).
Враховуючи норми статті 19 Закону України «Про політичні партії в Україні», а також приписи статей 7, 9, 23, 24 КУпАП, суб'єктом вчинення правопорушення, передбаченого статтею 21221 КУпАП є керівник Партії або уповноважена особа Партії.
Отже, факт вчинення ОСОБА_1 як посадовою особою (керівником Партії) правопорушень суд вважає доведеним, а його дії кваліфікує за 212-21 КУпАП, оскільки він, всупереч вимогам Закону України «Про політичні партії в Україні», не подав звіти політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за 3-й та 4-й квартали 2024 року, які зобов'язаний був подати: за 3-й квартал - до 11 листопада 2024 року та за 4-й квартал - до 10 лютого 2025 року.
Обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, суду не зазначені.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення та особу ОСОБА_1 , стосовно якого відсутні відомості про притягнення раніше до відповідальності за аналогічні правопорушення, ступінь вини, майновий стан, тому суд вважає, що відносно ОСОБА_1 належить призначити адміністративне стягнення з дотриманням вимог ст. 36 КУпАП, у вигляді мінімального розміру штрафу.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП з особи, що притягується до адміністративної відповідальності необхідно стягнути судовий збір.
Керуючись ст. 4 ЗУ «Про судовий збір», ст.ст. 36, 40-1, 212-21, 283, 284 КУпАП, суддя
Об'єднати в одне провадження справу 591/1616/25, провадження № 3/591/590/25 та справу № 591/4098/25, провадження № 3/591/1220/25, під одним номером: справа № 591/1616/25, провадження № 3/591/590/25.
ОСОБА_1 визнати винним у скоєнні адміністративних правопорушень, передбачених ст. 212-21 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу на користь держави в розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 5100 гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави в сумі 605 гривень 60 копійок (р/р UA908999980313111256000026001; отримувач - ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106; код за ЄДРПОУ- 37993783; банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), найменування коду класифікації доходів бюджету - Судовий збір (стягувачем є Державна судова адміністрація України).
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через 15 днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених ст.ст. 300-1, 300-2 КУпАП, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через 15 днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч. 1 ст. 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання, в порядку якого з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП та зазначеного у постанові про стягнення штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень.
Постанова може бути оскаржена до Сумського апеляційного суду через Зарічний районний суд м. Суми протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя О.В. Сибільов