Справа № 574/260/25
Провадження 1-в/574/15/2025
25 квітня 2025 року м. Буринь
Буринський районний суд Сумської області в складі:
головуючого судді ОСОБА_1
з участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Буринського районного суду Сумської області подання Т.в.о. начальника Відділу поліцейської діяльності №1 (м. Буринь) Конотопського РВП ГУНП в Сумській області ОСОБА_3 , про продовження адміністративного нагляду відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Буринь, Сумської області, зареєстрованого та фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , українця, громадянина України, не працюючого, не одруженого, раніше судимого,
1)
04.04.2025 року т.в.о. начальника ВПД №1 (м. Буринь) Конотопського РВП ГУ НП в Сумській області ОСОБА_3 звернувся до суду з поданням про встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_4 ..
25.04.2025 року начальник сектору превенції ВПД №1 (м. Буринь) Конотопського РВП ГУ НП в Сумській області ОСОБА_5 надав до суду заяву, в якій просив залишити без розгляду подання про продовження адміністративного нагляду відносно ОСОБА_6 , у зв'язку з відмовою від підтримання даного подання.
Оскільки всі учасники справи в судове засідання не з'явились фіксування технічними засобами не здійснювалось.
Дослідивши подання, додані до нього матеріали, суд дійшов до наступних висновків.
Умови і порядок встановлення та здійснення адміністративного нагляду за окремими категоріями раніше судимих осіб та їх обов'язки чітко визначено та регламентовано Законом України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі».
Згідно зі ст. 3 п. «в» Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється щодо засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів Національної поліції, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення.
Згідно зі ст. 6 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється на термін від одного року до двох років і не може перевищувати термінів, передбачених законом для погашення або зняття судимості. У разі, коли є підстава вважати, що особа, щодо якої встановлено адміністративний нагляд, залишається небезпечною для суспільства, адміністративний нагляд за поданням відповідного органу Національної поліції може бути продовжено у визначеному цим Законом порядку кожного разу ще на шість місяців, але не більше терміну, передбаченого законом для погашення або зняття судимості.
Виходячи з аналізу норм Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», суд вважає, що вказаний закон не містить конкретної норми щодо того, яким чином необхідно діяти в разі звернення із заявою про припинення розгляду подання про продовження адміністративного нагляду.
За таких обставин, з аналізу вищенаведених норм Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», виходячи із засад диспозитивності, суд робить висновок, що заява начальника сектору превенції ВПД №1 (м. Буринь) Конотопського РВП ГУ НП в Сумській області ОСОБА_5 про залишення без розгляду подання про продовження ОСОБА_4 адміністративного нагляду свідчить про небажання підтримувати подання, самостійно відстоювати свою правову позицію та доводити обставини, викладені у ньому, що, на думку суду, є підставою для залишення без розгляду такого подання.
Керуючись ст. ст. 369-372, 376 КПК України, суд,-
постановив:
Подання Т.в.о. начальника Відділу поліцейської діяльності №1 (м. Буринь) Конотопського РВП ГУНП в Сумській області ОСОБА_3 , про продовження адміністративного нагляду відносно ОСОБА_4 , залишити без розгляду.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя: ОСОБА_1