Справа № 524/10227/23 Номер провадження 22-ц/814/959/25Головуючий у 1-й інстанції Андрієць Д. Д. Доповідач ап. інст. Обідіна О. І.
15 квітня 2025 року м. Полтава
Колегія суддів судової палати у цивільних справах Полтавського апеляційного суду в складі:
головуючого судді: Обідіної О.І.,
суддів: Одринської Т.В., Пікуля В.П.,
розглянула в судовому засіданні в м. Полтаві, в порядку письмового провадження, апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 25 жовтня 2024 року по справі за позовом Комунального підприємства «Кременчукводоканал» Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за спожиті послуги з централізованого постачання холодної води і водовідведення,
У грудні 2023 року Комунальне підприємство «Кременчукводоканал» Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області (надалі КП «Кременчукводоканал») звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за спожиті послуги з централізованого постачання холодної води і водовідведення.
В обґрунтування позовних вимог зазначало, що КП «Кременчукводоканал» надає послуги з постачання холодної води і водовідведення за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідач, як побутовий споживач, не виконав свій обов'язок щодо своєчасної оплати послуг, що призвело до виникнення заборгованості в розмірі 7588,51 грн., яка підлягає до стягнення з урахуванням вимог ст. 625 ЦК України одночасно з 3% річних в сумі 34,92 грн. та інфляційними втратами в сумі 131,60 грн.
Рішенням Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 22 жовтня 2024 року позовні вимоги Комунального підприємства «Кременчукводоканал» Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області задоволено частково.
Стягнуто з ОСОБА_1 на користь Комунального підприємства «Кременчукводоканал» Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області, ідентифікаційний номер юридичної особи 03361655, заборгованість за спожиті послуги з централізованого постачання холодної води і водовідведення, з урахуванням 3% річних, індексу інфляції в сумі 6820,11 грн.
В іншій частині вимог відмовлено.
Сплачений Комунальним підприємством «Кременчукводоканал» Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області, судовий збір у сумі 2360,31 грн компенсовано за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Часткове задоволення позову вмотивоване обґрунтованістю заявлених вимог та доведеністю позивачем розміру заборгованості за спожиті послуги.
Не погодившись з даним судовим рішенням, ОСОБА_1 оскаржив його в апеляційному порядку, де посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи, просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.
Зазначає, що відсутність укладеного між сторонами договору про надання послуг свідчить про відсутність спору та безпідставність стягнення коштів.
На апеляційну скаргу ОСОБА_1 надіслало свій відзив КП «Кременчукводоканал» Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області, у якому спростовуючи доводи апеляційної скарги, просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.
Розгляд справи проводиться апеляційним судом в порядку письмового провадження на підставі ч. 1 ст. 369 ЦПК України за наявними матеріалами справи без повідомлення (виклику) учасників справи.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи в межах доводів апеляційної скарги та заявлених вимог, прийшла до висновку про залишення апеляційної скарги без задоволення, з огляду на наступне.
Згідно вимог ст. 367 ЦПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними в ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї.
Відповідно п. 1 ч. 1 ст. 374 ЦПК України, суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги має право залишити судове рішення без змін, а скаргу без задоволення.
Згідно ч. 1 ст. 375 ЦПК України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Судом першої інстанції вірно встановлено, що відповідач має зареєстроване місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 та є споживачем послуг з централізованого водопостачання та водовідведення, що надаються КП «Кременчукводоканал».
Нарахування за спожиті послуги відбувається згідно встановлених тарифів, оскільки квартира не обладнана засобами обліку споживання води.
Згідно наданих позивачем розрахунків, сума боргу за вищевказані послуги, надані за період з липня 2020 року по листопад 2023 року, станом на 22.12.2023 складає 7588,51 грн.
З урахуванням положень ст. 625 ЦК України, позивачем на вказану заборгованість нараховано 3% річних, шо складає 34,92 грн. та інфляційні втрати в розмірі 131,60 грн.
Відповідно до ч. 3 ст. 11 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» (яка введена в дію з 1 січня 2019 року) передбачені законодавством пільги та субсидії на оплату житлово-комунальних послуг виплачуються споживачу в грошовій формі у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Як вбачається з пенсійного посвідчення серії НОМЕР_1 , ОСОБА_1 є інвалідом І групи по зору і за своїм станом потребує сторонньої допомоги.
Рішенням виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області від 07.02.2022 №197 затверджено Положення про порядок надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг у грошовій готівковій формі Почесним громадянам міста, особам з інвалідністю по зору, членам сімей загиблих воїнів-афганців та Заслуженим донорам України.
Пільги на оплату житлово-комунальних послуг пільговикам надаються за місцем їх реєстрації на території Кременчуцької міської територіальної громади без урахування членів їх сімей у грошовій готівковій формі за рахунок коштів бюджету Кременчуцької міської територіальної громади у межах соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами, які затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 № 409 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування», у наступних розмірах: особам з інвалідністю І групи 50%. Пільга на оплату житлово-комунальних послуг надається у грошовій готівковій формі шляхом перерахування коштів на поточний рахунок пільговика або у разі його відсутності на відділення АТ «Укрпошта» (п. 2, 4 Положення).
Отже, відповідно до діючого на момент виникнення заборгованості Положення про порядок надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг у грошовій готівковій формі Почесним громадянам міста, особам з інвалідністю по зору, членам сімей загиблих воїнів-афганців та Заслуженим донорам України, пільга відповідачу виплачувалась в готівковій формі.
Частково задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що позивачем доведено факт не виконання відповідачем, як побутовим споживачем, свого обв'язку по сплаті за спожиті послуги, що призвело до утворення заборгованості, яка підлягає стягненню з урахуванням положень ст. 625 ЦК України.
При цьому, суд встановив, що у зв'язку з смертю одного з споживачів - ОСОБА_2 , 30 березня 2023 року, розмір заборгованості з квітня по липень 2023 року підлягає зменшенню на 934,92 грн.
Колегія суддів погоджується з рішенням суду, виходячи з наступного.
Частиною 1 ст. 15 ЦК України передбачено право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Згідно з ч. 1 ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Суд також може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках.
Правовідносини із споживання житлово-комунальних послуг регулюються Законом України «Про житлово-комунальні послуги», відповідно до ст. 4 якого законодавство України у сфері житлово-комунальних послуг базується на Конституції України і складається з нормативно-правових актів у галузі цивільного, житлового законодавства, цього Закону та інших нормативно-правових актів, що регулюють відносини у сфері житлово-комунальних послуг.
Відповідно до ст. 1 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги», комунальні послуги - це результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг.
Згідно ст. 19 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги», учасниками відносин у сфері житлово-комунальних послуг є: власник, споживач, виконавець, виробник.
Відповідно до ст. 21 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги», виконавець зобов'язаний, зокрема, забезпечувати своєчасність та відповідну якість житлово-комунальних послуг згідно із законодавством та умовами договору.
Згідно п.5 ст. 20 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» споживач зобов'язаний оплачувати житлово-комунальні послуги у строк, встановлений договором або законом.
Отже, згідно із зазначеними нормами закону споживачі зобов'язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними. Факт відсутності договору про надання житлово-комунальних послуг сам по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі.
Вказана правова позиція висловлена Верховним Судом України у постанові від 20 квітня 2016 року у справі № 6-2951цс15 та підтверджена в постанові Великої Палати Верховного Суду від 20 вересня 2018 року у справі № 751/3840/15-ц (провадження № 14-280цс18).
Згідно з п. 13 ч. 1 ст. 1 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» споживач житлово-комунальних послуг - індивідуальний або колективний споживач.
Відповідно з п. 6 ч. 1 ст. 1 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги», індивідуальний споживач - фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об'єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги.
Статтею 22 ЗУ «Про питну воду та питне водопостачання» передбачено, що споживачі питної води зобов'язані своєчасно вносити плату за використану питну воду відповідно до встановлених тарифів на послуги централізованого водопостачання і водовідведення.
Порядок оплати за житлово-комунальні послуги визначений у ст. 32 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги», якою передбачено, що плата за житлово-комунальні послуги нараховується щомісячно відповідно до умов договору в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Розмір плати за комунальні послуги розраховується, виходячи з розміру затверджених цін/тарифів та показань засобів обліку або за нормами, затвердженими в установленому порядку.
Відповідно до ст.ст. 67, 68 ЖК України, наймачі (власники) квартир зобов'язані своєчасно, вносити квартирну плату та плату за комунальні послуги.
Відповідно до п. 7 Правил користування приміщеннями житлових будинків і прибудинковими територіями, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 08 жовтня 1992 року № 572, власник або наймач (орендар) квартири зобов'язаний своєчасно оплачувати надані житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
У відповідності до п. 18 Правил надання населенню послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 630 від 21 липня 2005 року, розрахунковим періодом для оплати послуг є календарний місяць. Плата за послуги вноситься не пізніше 20-го числа місяця, що настає за розрахунковим, якщо договором не встановлено інший строк.
Згідно ч. 1 ст. 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Відповідно до ст. 526 ЦК України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно зі ст. 530 ЦК України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Згідно ст. 610 ЦК України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Відповідно до ст. 611 ЦК України, при порушенні зобов'язання наступають правові наслідки, встановлені договором або законом.
Отже, встановлено, що між сторонами склалися правовідносини з надання послуг з водопостачання та водовідведення, в яких одна сторона зобов'язана надавати другій стороні такі послуги, а друга - зобов'язана своєчасно здійснювати оплату за споживання і користування послугами.
Так, з 01.10.2019 року в Україні запропоновано монетизацію пільг на оплату житлово-комунальних послуг та з цього часу пільговики можуть отримати кошти у готівковій чи безготівковій формі, у відповідності до Порядку надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива та скрапленого газу у грошовій формі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №373 від 17.04.2019 року.
Починаючи з листопада 2019 року, споживачі отримують квитанції за комунальні послуги з повним розміром платежу, без урахування пільг.
Розмір пільги щомісячно розраховує орган соціального захисту населення, а не надавачі послуг.
За спірною адресою, за якою утворилася заборгованість, пільги у період до 01.01.2023 року надавалася у грошовій безготівковій у формі виплати надавачам послуг через АТ «Ощадбанк», а з 01.01.2023 року пільга надається у грошовій готівковій формі апелянту шляхом виплати через відділення АТ «Укрпошта».
Тобто, з 01.01.2023 року пільга апелянта надходить йому через відділення АТ «Укрпошта» у виді грошових коштів, якими він має можливість погашати спожиті послуги, тому у позивача відсутня будь - яка інформація про розмір та порядок надання пільг апелянту.
Нарахування за послуги з централізованого водопостачання та водовідведення за адресою АДРЕСА_1 , у зв'язку із відсутністю приладів обліку води, проводяться згідно норм споживання, які затверджені рішенням виконавчого комітету Кременчуцької міської ради №396 від 08.08.2014 рок «Про затвердження тимчасових норм питного водопостачання населення м. Кременчука, (зі змінами внесеними рішенням №571 від 03.10.2014 року «Про внесення змін до рішення виконавчого комітету Кременчуцької міської ради №396 від 08.08.2014 року «Про затвердження тимчасових норм питного водопостачання населення м. Кременчука»).
З наданого позивачем розрахунку вбачається, що ОСОБА_1 , користувач послуг наданих КП «Кременчукводоканал» з централізованого постачання холодної води і водовідведення за адресою: АДРЕСА_1 , допустив заборгованість за період з 01 листопада 2020 по 30 листопада 2023 року включно, розмір якої станом на 22.12.2023 становить - 7588,51 грн. в тому числі з плати за абонентське обслуговування у сумі 617,22 грн.
Разом з тим, місцевий суд з врахуванням встановлених обставин смерті споживача наданих послуг - ОСОБА_2 , зменшив суму боргу на 934,923 грн.
Будь-яких інших належних та допустимих доказів на спростування розрахунку чи розміру заборгованості відповідачем суду не надано, а відтак не спростовано обставини, якими позивач обґрунтовував заявлені вимоги.
Таким чином, вірно встановивши обставини по справі та визначившись з характером спірних правовідносин, суд першої інстанції дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову.
Доводи апеляційної скарги вказаних висновків суду першої інстанції не спростовують та не містить посилань на обставини, які б свідчили про його помилковість.
Фактично в апеляційній скарзі зазначаються ті самі обставини, які були прийняті судом першої інстанції до уваги та на підставі яких суд дійшов висновку про часткове задоволення позову.
Доводи апеляційної скарги фактично зводяться до відсутності укладеного між сторонами договору, безпідставності стягнення коштів, що в свою чергу свідчить про відсутність спору.
Відхиляючи вказані доводи, які є безпідставними та суперечать висновкам Верховного Суду викладеним при розгляді справ з подібними правовідносинами, колегія суддів зазначає, що факт відсутності договору про надання житлово-комунальних послуг сам по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі.
Враховуючи викладене, судова колегія приходить до висновку, що рішення суду ухвалене з додержанням вимог матеріального та процесуального права.
Таким чином, колегія суддів за результатами апеляційного розгляду справи вважає, що висновки суду першої інстанції зроблені на підставі повного, всебічного та об'єктивного дослідження наданих сторонами доказів, доводів та заперечень сторін, яким судом надана відповідна правова оцінка, а тому підстав для задоволення апеляційної скарги немає.
Керуючись п.1 ч.1 ст. 374, 375, 381, 382 ЦПК України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Рішення Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 25 жовтня 2024 року залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Повний текст постанови складено 25 квітня 2025 року.
Судді: О.І. Обідіна Т.В. Одринська В.П. Пікуль