Справа № 149/1125/25
Провадження №2-а/149/55/25
іменем України
25.04.2025 р. Хмільницький міськрайонний суд Вінницької області в складі:
головуючої судді Робак М. В.,
при секретарі Поліщук Л. А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Хмільнику справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , про скасування постанови про адміністративне правопорушення,
11.04.2025 до суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 , яку він мотивує тим, що постановою начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 полковника ОСОБА_2 №359 від 01.04.2025 року позивача визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч. З ст. 210 КУпАП та притягнути до адміністративної відповідальності у вигляді накладення штрафу у сумі 17 000.00 (сімнадцять тисяч гривень 00 копійок).
Позивач вважає постанову протиправною та незаконною, оскільки відповідно до копії повістки 09.05.2024 завершивши медичний огляд позивач прибув до ІНФОРМАЦІЯ_3 , а в подальшому після 18.05.2024 з'являвся для уточнення своїх облікових даних та з'ясуванню наслідків розгляду заяви про відстрочку. Зазначає про можливість застосування відповідачем примітки до ст. 210 КУпАП. В оскаржуваній постанові не зазначено, що відповідачем вживалися заходи щодо отримання персональних відомостей позивача в порядку електронної інформаційної взаємодії і що внаслідок проведених заходів такі відомості отримати не вдалося. Вважає, що викладені в постанові діяння позивача не утворює склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 210 КУпАП.
Враховуючи зазначене, просить позовні вимоги задоволити.
Ухвалою суду від 14.04.2025 відкрито провадження у справі без повідомлення (виклику) сторін. Надано відповідачу строк для подання відзиву на позов.
18.04.2025 року на адресу суду надійшов відзив від представника ІНФОРМАЦІЯ_3 , в якому він просить відмовити у задовлені позовних вимог, оскільки позивач у встановлені законом строки не оновив дані.
Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні із повідомленням (викликом) сторонами не заявлялося.
Суд, дослідивши докази, встановив наступні обставини.
Згідно довідки виданої виконкомом Хмільницької міської ради від 26.03.2025 №21-23/210 ОСОБА_1 проживає у АДРЕСА_1 разом із сім'єю до складу якої входять: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_7 . Батьком дійтей є ОСОБА_1 , що підтверджується свідоцтвами про їх народження.( коп.а.с.10,22-25).
Згідно довідки виданої виконкомом Хмільницької міської ради від 26.03.2025 №21-23/121 на утримані ОСОБА_1 перебуває троє неповнолітніх дітей ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_7 ( коп.а.с.11).
Згідно повістки № 2302 від 20.03.2025 ОСОБА_1 було викликано для уточнення даних до ІНФОРМАЦІЯ_3 на 28.03.2025 о 08:30 год.( коп.а.с. 15).
Згідно повістки від 23.04.2024 року ОСОБА_1 був викликаний на 29.04.2024 до ІНФОРМАЦІЯ_3 . Відповідно до відмітки на повістці від 23.04.2024 позивачем завершено медичний огляд 09.05.2024( коп.а.с. 16-17).
Згідно тимчасового посвідчення військовозобов'язаного ОСОБА_1 виданого 18.08.2022 року начальником ІНФОРМАЦІЯ_3 , останній підлягає повторному медичному огляду 18.08.2027 року( коп.а.с.26-27).
28.03.2025 відповідальним виконавцем адміністративного відділення ІНФОРМАЦІЯ_3 , старшим солдатом ОСОБА_7 було складено відносно ОСОБА_1 протокол про адміністративне правопорушення , зі змісту якого вбачається, що ОСОБА_1 протягом 60 днів з дня набрання чинності У казом Президента України про оголошення мобілізації затвердженим Верховною Радою України не уточнив свої облікові дані через центр надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у ТЦК та СП за місцем сового перебування або місцезнаходження, чим порушив вимоги ч.6 п.3 ст. 22 ЗУ"Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію". Чим вчинив правопорушення, передбачене частиною 3 статті 210-1 КУпАП. ( коп.а.с.20-21).
01.04.2025 року начальником ІНФОРМАЦІЯ_3 було здійснено розгляд справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 та винесено постанову №359 за справою про адміністративне правопорушення за ч.3 ст.210 КУпАП, та накладено стягнення у виді штрафу сумі 17000,00 грн. У постанові зазначено, що ОСОБА_1 протягом 60 днів з дня набрання чинності У казом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим ВРУ не уточнив свої облікові дані через центр надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного,резервіста, або у тцк та сп за місцем свого перебування або місцезнаходження,чим порушив вимоги ч.6 п.3 ст. 22 ЗУ"Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію". З наданих пояснень ОСОБА_1 не оновив данніу зв"язку з незнанням правил військового обліку. На розгляді справи був присутнім( коп.а.18-19).
Згідно з витягу з Резерв + ОСОБА_1 перебуває на військовому обліку, дата проходження ВЛК 29.04.2024 ( коп.а.с.29).
Частиною 3 ст. 210 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку в особливий період.
Згідно ізч.ч.1,3ст.1Закону України"Провійськовий обов'язокі військовуслужбу"№ 2232-XIIвід 25.03.1992(надалі-Закон №2232)захист Вітчизни,незалежності татериторіальної цілісностіУкраїни єконституційним обов'язкомгромадян України. Військовийобов'язок включає: підготовкугромадян довійськової служби; взяттягромадян навійськовий облік; прийняттяв добровільномупорядку (законтрактом)та призов(направлення)на військовуслужбу; проходженнявійськової служби; виконаннявійськового обов'язкув запасі; проходженняслужби увійськовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Згідно із ч. 10 ст. 1 Закону № 2232 громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані, зокрема, уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.
Так, абз. 4, 5 п.п. 1 п. 2 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» № 3633-IX від 11.04.2024 (надалі Закон 3633), установлено, що під час дії Указу Президента України "Про загальну мобілізацію" від 24 лютого 2022 року № 65/2022, затвердженого Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про загальну мобілізацію" від 3 березня 2022 року № 2105-IX, громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані, у разі перебування на території України - шляхом прибуття самостійно до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання, або до центру надання адміністративних послуг, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності).
Частиною 3 ст. 22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" визначено, що під час мобілізації інші військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.
Пунктом 22 Порядку проведення призовугромадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 560 від 16.02.2024 встановлено, що Резервісти та військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності Указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані (адресу місця проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності) та інші персональні дані) через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або місцезнаходження чи відповідному підрозділі розвідувальних органів України, Центральному управлінні або регіональному органі СБУ.
За змістом вказаних норм, громадяни України, які перебувають на території України, знаходяться на військовому обліку, повинні були уточнити свої персональні дані з 18.05.2024 року по 16.07.2024 року (включно), а саме: шляхом прибуття самостійно до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання; шляхом прибуття самостійно до центру надання адміністративних послуг; через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності).
В ході судового розгляду встановлено, що позивач у 60 денний строк з 18.05.2024 не уточнив свої персональні дані.
Суд відхиляє доводи позивача і про те, що він не підлягає притягненню до адміністративної відповідальності, оскільки приміткою визначено, що положення статей 210, 210-1 цього Кодексу не застосовуються у разі можливості отримання держателем Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів персональних даних призовника, військовозобов'язаного, резервіста шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи. Як вбачається з аналізу вищевказаних норм, чинним законодавством саме на військовозобов'язаного покладено обов'язок вчинити певні дії, і уточнити свої персональні дані у встановлений строк, які могли бути вчинені тільки ним особисто у один із визначених способів. У свою чергу держатель Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів може перевірити чи уточнив військовозобов'язаний свої персональні дані, що не звільняє позивача від обов'язку надати усю необхідну інформацію. Посилання позивача у цій частині суд розцінює як його суб"єктивне, хоча і помилкове, трактування норм чинного законодавства.
Згідно з ч. 3 ст. 210 КУпАП порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, вчинене в особливий період тягне за собою накладення штрафу на громадян від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об'єднань від двох тисяч до трьох тисяч п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до ст.1 Закону України "Про оборону України" № 1932-XII від 06.12.1991, особливий період це період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Статтею 1 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" № 389-VIII від 12.05.2015, воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Указом Президента України від 24.02.2022 року № 64/2022, у зв'язку із військовою агресією російської федерації проти України на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України введений воєнний стан з 05 год. 30 хв. 24.02.2022 року строком на 30 діб, який в подальшому неодноразово продовжувався, і продовжує свою дію на час розгляду справи.
За змістом оскаржуваної постанови, відповідачем враховано вищевказані норми законів, правильно кваліфіковані дії позивача та притягнуто до адміністративної відповідальності.
При цьому суд зауважує, що при винесенні оскаржуваного рішення, суб"єктом владних повноважень не в повній мірі враховано вимоги ст. 33 КУпАП, зокрема характер вчиненого правопорушення, особу порушника, який раніше до адміністративної відповідальності не притягався, ступінь його вини, його майновий стан, відсутність обставин, що обтяжують відповідальність. При цьому, суд бере до уваги, що позивач перебуває на військовому обліку,09.05.2024 завершив проходження медичного огляду, облікові дані не змінились та не вчиняв дій по ухиленню від мобілізації .
Відповідно до п. 4 ч. 3 ст. 286 КАС України, за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.
Отже, беручи до уваги вищезазначені обставини, суд вважає за можливе змінити захід стягнення ОСОБА_1 та на підставі ст. 22 КУпАП звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності у зв'язку з малозначністю вчиненого правопорушення, обмежившись усним зауваженням про недопустимість вчинення ним аналогічних правопорушень в майбутньому, що в повній мірі досягне мети адміністративного стягнення, визначеної ст. 23 КУпАП.
Враховуючи викладене позов підлягає частковому задоволенню.
Керуючись ст. ст. 243-246, 250, 271, 286 КАС України ст. 22, 23, 33, 34, 210 КУпАП, суд,
Позов задоволити частково.
Змінити захід стягнення, накладений на ОСОБА_1 постановою ІНФОРМАЦІЯ_3 № 359 від 01.04.2025 року та звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210 КУпАП на підставі ст. 22 КУпАП, в решті постанову №359 від 01.04.2025 року залишити без змін.
Рішення може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня складення судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення набирає законної сили після розгляду апеляційним судом апеляційної скарги.
Суддя Марина РОБАК