Єдиний унікальний номер 317/1071/25
Провадження № 3/317/709/2025
24 квітня 2025 року м. Запоріжжя
Суддя Запорізького районного суду Запорізької області Качан А.В., розглянувши матеріали справ про адміністративне правопорушення ЄУН 317/1071/25, провадження № 3/317/709/2025, ЄУН 317/1072/25, провадження № 3/317/710/2025, ЄУН 317/1073/25, провадження № 3/317/711/2025 та ЄУН 317/1074/25, провадження № 3/317/712/2025, які надійшли ізВП № 6 Запорізького районного управління поліції ГУНП в Запорізькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадянина України, не працює, проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за адміністративні правопорушення, передбачені ч. 3 ст. 130, ч. 5 ст. 126 КУпАП,-
18.02.2025 о 18 год. 18 хв., по вул.. Центральна, 1 у с. Дніпрові хвилі Запорізького району Запорізької області водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом ВАЗ 2107, д.н.з. НОМЕР_2 , з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: різкий запах алкоголю з порожнини рота, тремтіння пальців рук, різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя. Від огляду на місці зупинки за допомогою ALCOTEST DRAGER на стан алкогольного сп'яніння відмовився, також відмовився від огляду у встановленому законом порядку в медичному закладі під відеозапис на бодікамеру, чим порушив вимоги п. 2.5 Правил дорожнього руху, за що відповідальність передбачена ч. 3 ст. 130 КУпАП.
Крім того, 19.02.2025 о 13 год. 00 хв., на вул. Квітковій в с. Новопетрівка Запорізького району Запорізької області водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом ВАЗ 2107, д.н.з. НОМЕР_2 , з явними ознаками наркотичного сп'яніння, а саме: звужені зіниці очей, які не реагують на світло, порушення мови, порушення координації рухів від проходження медичного огляду на стан наркотичного сп'яніння відмовився під відеозапис, чим порушив вимоги п. 2.5 Правил дорожнього руху, за що відповідальність передбачена ч. 3 ст. 130 КУпАП
Крім того, 19.02.2025 о 13 год. 00 хв., на вул. Квітковій в с. Новопетрівка Запорізького району Запорізької області водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом ВАЗ 2107, д.н.з. НОМЕР_2 , при цьому 03.09.2024 терміном на 10 років був позбавлений права керування. Правопорушення вчинене повторно протягом року, чим порушив вимоги п. 2.1а Правил дорожнього руху, за що відповідальність передбачена ч. 5 ст. 126 КУпАП.
Крім того, 18.02.2025 о 18 год. 18 хв., по вул.. Центральна, 1 у с. Дніпрові хвилі Запорізького району Запорізької області водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом ВАЗ 2107, д.н.з. НОМЕР_2 , будучи позбавленим права керування, який протягом року притягався до відповідальності за ч. 4 ст. 126 КУпАП постанова ББА 618622, чим порушив вимоги п. 2.1а Правил дорожнього руху, за що відповідальність передбачена ч. 5 ст. 126 КУпАП.
Обставини правопорушень викладені у:
- протоколі про адміністративні правопорушення серії ААД № 592910, складеному 18.02.2025;
- протоколі про адміністративні правопорушення серії ААД № 592950, складеному 19.02.2025;
- протоколі про адміністративні правопорушення серії ААД № 592949, складеному 19.02.2025;
- протоколі про адміністративні правопорушення серії ЕПР1 № 250608, складеному 18.02.2025.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.
Клопотання про відкладення розгляду справи на адресу суду від ОСОБА_1 не надходило, а тому, на підставі ст. 268 КУпАП, яка не містить імперативної заборони розглядати справу про адміністративне правопорушення за статтею 126 КУпАП без обов'язкової присутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, з урахуванням необхідності додержання строків, передбачених ст. 38, 277 КУпАП, суд постановив проводити розгляд за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, на підставі всебічного, повного і об'єктивного аналізу всіх доказів по справі в їх сукупності, у відповідності до ст. 252 КУпАП, суд дійшов наступних висновків.
Статтею 280 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Диспозиція ч. 1 ст. 130 КУпАП передбачає відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Згідно ч. 2 ст. 130 КУпАП повторне протягом року вчинення будь-якого з порушень, передбачених частиною першою цієї статті, тягне за собою накладення штрафу на водіїв у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк три роки та з оплатним вилученням транспортного засобу чи без такого або адміністративний арешт на строк десять діб з позбавленням права керування транспортними засобами на строк три роки та з оплатним вилученням транспортного засобу чи без такого і на інших осіб - накладення штрафу у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з оплатним вилученням транспортного засобу чи без такого або адміністративний арешт на строк десять діб з оплатним вилученням транспортного засобу чи без такого.
Відповідно до ч. 3 ст. 130 КУпАП дії, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені особою, яка двічі протягом року піддавалася адміністративному стягненню за керування транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, за відмову від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, тягнуть за собою накладення штрафу на водіїв у розмірі трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк десять років та з конфіскацією транспортного засобу, який є у приватній власності порушника, або адміністративний арешт на строк п'ятнадцять діб з позбавленням права керування транспортними засобами на строк десять років та з конфіскацією транспортного засобу, який є у приватній власності порушника, і на інших осіб - накладення штрафу у розмірі трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією транспортного засобу, який є у приватній власності порушника, або адміністративний арешт на строк п'ятнадцять діб з конфіскацією транспортного засобу, який є у приватній власності порушника.
Відповідно п. 2.5 Правил дорожнього руху, водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Згідно з ст. 126 КУпАП керування транспортним засобом особою, яка не має при собі або не пред'явила у спосіб, який дає можливість поліцейському прочитати та зафіксувати дані, що містяться в посвідченні водія відповідної категорії, реєстраційному документі на транспортний засіб, а також полісі (договорі) обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів (страхового сертифіката "Зелена картка"), або не пред'явила електронне посвідчення водія та електронне свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, чинний внутрішній електронний договір зазначеного виду обов'язкового страхування у візуальній формі страхового поліса, а також інших документів, передбачених законодавством, тягне за собою накладення штрафу в розмірі двадцяти п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом, або передача керування транспортним засобом особі, яка не має права керування таким транспортним засобом, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Керування транспортним засобом особою, стосовно якої встановлено тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами, тягне за собою позбавлення права керування транспортними засобами на строк від трьох до шести місяців.
Керування транспортним засобом особою, позбавленою права керування транспортними засобами, тягне за собою накладення штрафу в розмірі однієї тисячі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Повторне протягом року вчинення порушень, передбачених частинами другою - четвертою цієї статті, тягне за собою накладення штрафу в розмірі двох тисяч чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортним засобом на строк від п'яти до семи років та з оплатним вилученням транспортного засобу чи без такого.
На переконання суду, вина ОСОБА_1 підтверджується:
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД № 592910 від 18.02.2025, яким зафіксовані обставини вчиненого правопорушення за ч. 3 ст. 130 КУпАП. ОСОБА_1 протокол не підписав, від надання пояснень відмовився;
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД № 592950 від 19.02.2025, яким зафіксовані обставини вчиненого правопорушення за ч. 3 ст. 130 КУпАП. ОСОБА_1 протокол не підписав, від надання пояснень відмовився;
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД № 592949 від 19.02.2025, яким зафіксовані обставини вчиненого правопорушення за ч. 5 ст. 126 КУпАП. ОСОБА_1 протокол не підписав, від надання пояснень відмовився;
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 250608 від 18.02.2025, яким зафіксовані обставини вчиненого правопорушення за ч. 5 ст. 126 КУпАП. ОСОБА_1 протокол підписав без застережень, від надання пояснень відмовився;
- актом огляду на стан сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, відповідно до якого ОСОБА_1 відмовився від огляду на стан сп'яніння, хоча мав ознаки алкогольного сп'яніння;
- довідкою інспектора сектору адміністративної практики Запорізького РУП ГУНП в Запорізькій області, за змістом якої згідно з базою даних підсистеми «Адмінпрактика» ТС ПНП станом на 19 год. 05 хв. 18.02.2025 ОСОБА_1 протягом року двічі притягувався до адміністративної відповідальності за правопорушення передбачені ст. 130 КУпАП, зафіксовано позбавлення права керування всіма видами транспортних засобів строком на 10 років, відповідно до постанови Запорізького районного суду Запорізької області від 11.09.2024 № 317/3845/24. Крім того, 20.09.2024 Запорізьким районним судом Запорізької області ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 130 КУпАП, винесено постанову № 317/4126/24 щодо позбавлення права керування транспортними засобами строком на 10 років;
- направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 19.02.2025;
- рапортом поліцейського СРПП ВП № 6 ЗРУП ГУНП в Запорізькій області Гладиш В.;
- довідкою інспектора сектору адміністративної практики Запорізького РУП ГУНП в Запорізькій області, за змістом якої згідно з базою даних підсистеми «Адмінпрактика» ТС ПНП станом на 13 год. 40 хв. 19.02.2025 ОСОБА_1 протягом року притягувався до адміністративної відповідальності за правопорушення передбачені ч. 4 ст. 126 КУпАП, зафіксовано позбавлення права керування всіма видами транспортних засобів строком на 10 років, відповідно до постанови Запорізького районного суду Запорізької області від 20.09.2024;
- копією постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ББА № 618622 від 01.05.2024 відносно ОСОБА_1 за ч. 4 ст. 126 КУпАП;
- відеозаписом події, що мала місце 18.02.2025, яким зафіксовано обставини події;
- відеозаписом події, що мала місце 19.02.2025, яким зафіксовано обставини події.
Досліджені у суді докази у своїй сукупності вказують на те, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 130, ч. 5 ст. 126 КУпАП.
Відповідно до ст. 23 КУпАП, метою адміністративного стягнення є виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, а також запобігання вчинення нових правопорушень.
Згідно з ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Враховуючи вимоги ст. 33 КУпАП, особу правопорушника, суддя приходить до висновку про необхідність накладення на правопорушника стягнення, достатнього для його виправлення та в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених, тобто ч. 3 ст. 130 КУпАП, а саме адміністративний арешт на строк п'ятнадцять діб.
Суддя не застосовує до ОСОБА_1 стягнення у вигляді конфіскацією транспортного засобу, оскільки матеріали справи не містять доказів належності йому на праві приватної власності даного транспортного засобу.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, ст. 4 Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір у розмірі 605,60 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст. 33, 40-1, 126, 130, 283, 284, 287-290 КУпАП, ст. 4 Закону України «Про судовий збір»,-
Об'єднати в одне провадження справу про адміністративне правопорушення ЄУН 317/1071/25, провадження № 3/317/709/2025 відносно ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 130 КУпАП, справу про адміністративне правопорушення ЄУН 317/1072/25, провадження № 3/317/710/2025 відносно ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 130 КУпАП, справу про адміністративне правопорушення ЄУН 317/1073/25, провадження № 3/317/711/2025 відносно ОСОБА_1 за ч. 5 ст. 126 КУпАП, справу про адміністративне правопорушення ЄУН 317/1077/25, провадження № 3/317/712/2025 відносно ОСОБА_1 за ч. 5 ст. 126 КУпАП. Об'єднаній справі присвоїти ЄУН 317/1071/25, провадження № 3/317/709/2025.
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 130, ч. 5 ст. 126 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді адміністративного арешту на строк п'ятнадцять діб.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави (отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код отримувача (ЄДРПОУ) 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA 908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106) судовий збір в розмірі 605 грн. 60 коп. (шістсот п'ять грн. 60 коп.).
Роз'яснити правопорушнику, що у разі несплати штрафу в установлений ст. 307 КУпАП строк, постанова буде надіслана для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем його проживання. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення відповідно до вимог ст. 308 КУпАП з порушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу; витрати на облік зазначених правопорушень.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя А.В. Качан