Рішення від 15.04.2025 по справі 922/4721/24

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"15" квітня 2025 р. м. ХарківСправа № 922/4721/24

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Жиляєва Є.М.

при секретарі судового засідання Деркач П. О.

розглянувши в порядку загального позовного провадження справу

за позовом Державної екологічної інспекції у Харківській області (61166, м. Харків, вул. Бакуліна, 6)

до Комунального підприємства "Жилсервіс" Первомайської міської ради Харківської області (64102, Харківська обл., м. Первомайський, вул. Світанкова, буд. 1)

про стягнення 2936640,00 грн

за участю представників:

позивача - Пивоваров О.М., самопредставництво,

відповідача - Вовнянко С.І., ордер серії АХ №1245156 від 10.03.2025; Ключка В.В., самопредставництво (директор).

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Державна екологічна інспекція у Харківській області звернулось до Господарського суду Харківської області з позовом до відповідача - Комунального підприємства "Жилсервіс" Первомайської міської ради Харківської області, в якому просить суд стягнути з Комунального підприємства "Жилсервіс" Первомайської міської ради Харківської області (64102, Харківська обл., м. Первомайський, вул. Світанкова, буд. 1, код ЄДРПОУ 39045562) на користь держави на р/р UA848999980333159331000020647, отримувач - Первомайська ТГ, ГУК Харків обл/МТГ Первомай/24062100, банк отримувач - Казначейство України (ЕАП), код ЄДРПОУ 37874947, МФО 899998, символ звітності 331 для зарахування по коду бюджетної кваліфікації 24062100 «Грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності», в розмірі 2936640,00 грн.

Ухвалою господарського суду Харківської області від 08.01.2025 у справі № 922/4721/24 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та підготовче засідання призначено на 04.02.2025 о 10:00.

10.01.2025 через загальний відділ діловодства суду через підсистему "Електронний суд" від відповідача надійшла заява (вх. №658), в якій відповідач просить суд відмовити у задоволенні клопотання про визнання поважним причин пропуску строку позовної давності.

23.01.2025 через загальний відділ діловодства суду через підсистему "Електронний суд" від відповідача надійшов відзив на позовну заяву (вх. №1898), який досліджено та приєднано до матеріалів справи.

Протокольною ухвалою Господарського суду Харківської області від 04.02.2025 у справі № 922/4721/24 відкладено підготовче засідання на 18.02.2025 об 11:00 год.

14.02.2025 через загальний відділ діловодства суду через підсистему "Електронний суд" від позивача надійшла відповідь на відзив (вх. №4099), яку досліджено та приєднано до матеріалів справи.

Ухвалою Господарського суду Харківської області від 18.02.2025 у справі № 922/4721/24 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 11.03.2025 о 10:40. Водночас призначене на 11.03.2025 на 10:40 судове засідання не відбулось у зв'язку з тим, що при розгляді 11.03.2025 справи № 922/4721/24 було виявлено непрацездатність (несправність) системи відеоконференцзв'язку (неможливість здійснення запису конференції). Через вказані обставини судове засідання, яке було призначене на 11.03.2025 о 10:40 не відбулося, про що було складено відповідний акт, копію якого долучено до матеріалів судової справи.

Враховуючи вищенаведене та з метою своєчасного повідомлення учасників справи про дату, час та місце розгляду справи, суд відклав розгляд справи по даній справі на 25.03.2025 об 11:20.

Протокольною ухвалою Господарського суду Харківської області від 25.03.2025 у справі № 922/4721/24 оголошено перерву в судовому засіданні з розгляду справи по суті до 15.04.2025 о 10:40.

Позивач у судове засідання 15.04.2025 з'явився, заявлені позовні вимоги підтримав повністю з підстав, викладених у позовній заяві, просив суд позов задовольнити повністю та стягнути з Комунального підприємства "Жилсервіс" Первомайської міської ради Харківської області (64102, Харківська обл., м. Первомайський, вул. Світанкова, буд. 1, код ЄДРПОУ 39045562) на користь держави на р/р UA848999980333159331000020647, отримувач - Первомайська ТГ, ГУК Харків обл/МТГ Первомай/24062100, банк отримувач - Казначейство України (ЕАП), код ЄДРПОУ 37874947, МФО 899998, символ звітності 331 для зарахування по коду бюджетної кваліфікації 24062100 «Грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності», в розмірі 2936640,00 грн.

Відповідач в судове засідання 15.04.2025 з'явився, проти позову заперечив повністю з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позовні вимоги та заперечення проти них, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Як вбачається з викладених у позові обставин, з метою перевірки тверджень, викладених у зверненні гр. ОСОБА_1 від 28.07.2021 року, враховуючи погодження Державної екологічної інспекції України на проведення Державною екологічною інспекцією у Харківській області (надалі - Інспекція) позапланового заходу державного нагляду (контролю) за додержанням вимог природоохоронного законодавства при здійсненні господарської діяльності суб'єктом господарювання Комунальне підприємство "Жилсервіс" Первомайської міської ради Харківської області, місцезнаходження: вул. Світанкова, 1, м. Первомайський, Харківської області, 64102, відповідно до наказу від 10.08.2021 за №766/12-02 та направлення від 10.08.2021 за №766/12-02/03-04, в термін з 12 по 13, з 16 по 18 серпня 2021 року проведено позапланову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства Відповідачем - Комунальним підприємством "Жилсервіс".

Так, позивачем у позові вказано про те, що при натурному обстеженні території ТПВ за адресою: 64102, Харківська обл., на північ від м. Первомайський Харківської області (1,8 км), в районі балки Сухотин Луг, було зафіксовано факти розміщення твердих побутових відходів, залишків схожих на тваринні, медичних відходів та ін. на відкритому гурті.

З метою з'ясування впливу відходів на ґрунт було здійснено відбір проб ґрунту, що зафіксовано відповідним актами №58-2021/163-164 та №59-2021/165-166 від 18.08.2021 року.

Протоколами №58-2021/163-164 та №59-2021/165-166 від 06.10.2021 року встановлено перевищень норм гранично - допустимих концентрацій та фонових значень по виявленим забруднюючим речовинам.

Також, з метою встановлення площі засмічення земельної ділянки під полігоном твердих побутових відходів було проведено геодезичну зйомку при залученні спеціаліста ТОВ "Є.П.С." та відповідно до висновку технічного звіту з топографо-геодезичних вишукувань щодо земельної ділянки на якій розташовано звалище побутових відходів на території Олексіїівської ОТГ біля м. Первомайський Лозівського району Харківської області визначено межі звалища побутових відходів та встановлено його площу, що складає 8,8841 га та частково розташоване на суміжних ділянках.

Площа перекриття звалища побутових відходів з суміжними ділянками складає:

- ділянка кад. №6324581000:22:000:0012- 1.31 га

- ділянка кад. №6324581000:22:000:0011 - 1.1.19 га

- ділянка кад. №6324581000:22:000:0008 - 0.35 га

Таким чином, проведеною перевіркою було встановлено, що відповідачем допускається зберігання відходів у несанкціонованих місцях, не вживаються заходи щодо запобігання негативному та екологонебезпечному впливу на земельні ділянки та ліквідації його наслідків, не здійснюється контроль за станом місць чи об'єктів розміщення відходів, а також не забезпечується захист земель від засмічення, що є порушенням ст.17 Закону України «Про відходи», ст.55 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» та ст. 35 Закону України «Про охорону земель».

За результатами перевірки складено акт від 18.08.2021 №766/12-02/03-04, який було направлено засобами поштового зв'язку та отримано відповідачем 26.08.2021р., що підтверджується відміткою у рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення.

Заперечень на вищевказаний акт перевірки від відповідача до Інспекції не надходило.

З метою добровільного відшкодування відповідачем збитків, завданих державі внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства зумовлених засміченням земельних ресурсів, на адресу Відповідача засобами поштового зв'язку направлено претензію з розрахунком збитків за вих. №193 від 12.10.2021 на суму 2753100,00 грн.,

Також, позивачем у позові зазначено про те, що з метою добровільного відшкодування відповідачем збитків, завданих державі внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства зумовлених забрудненням земельних ресурсів, на адресу Відповідача засобами поштового зв'язку направлено претензію з розрахунком збитків за вих. №194 від 13.10.2021 на суму 183540,00 грн.

Вищеозначені претензії були отримані відповідачем 21.10.2021, що підтверджується відміткою у рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення.

Проте вказані претензії залишилися з боку відповідачем без відповіді та задоволення, а шкоду заподіяну державі в наслідок порушення природоохоронного законодавства у добровільному порядку не відшкодовано.

Відповідач проти позову заперечив повністю, на обґрунтування своїх заперечень у відзиві на позовну заяву зазначив, зокрема про те, що позовні вимоги є безпідставними, оскільки КП “Жилсервіс» отримано дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами полігону ТПВ № 6324581001-1097 від 02.06.2014 (термін необмежений); позивачем зразки ґрунту бралися за межами полігону на земельних ділянках, які належать на праві приватної власності фізичним особам - громадянам України. Земельні ділянки вони отримали внаслідок земельної реформи, як члени КСП. Це землі сільськогосподарського призначення, а саме, земельні ділянки з кадастровими номерами: №6324581000:22:000:0012 1,31 га, №6324581000:22:000:0011 1,19 га, №6324581000:22:000:0008 0,35 га. Ніякого відношення Комунальне підприємство “Жилсервіс» Златопільської міської ради Харківської області до них не має. Отже, відповідачем у відзиві зазначено про те, що хто і коли засмічував вказані земельні ділянки відповідачу не відомо. Позивачем доказів того, що саме відповідач складував там сміття та інші відходи, не надано. Відповідно до листа Київського науково-дослідного інституту судових експертиз, експертизу неможливо та не ціле образно проводити, тому що амоній (обмінний) не є токсичним елементом і показником забруднення ґрунту. Крім цього, амонійна форма азоту в комплексі з нітратами складають мінеральний азот - складовий показник родючості ґрунту (висновок Української лабораторії якості та безпеки продукції агропромислового комплексу). Таким чином, відповідачем у відзиві зауважено про те, що можливо при використанні земельних ділянок сільськогосподарського призначення, суміжних з полігоном, землекористувачі використовували ті чи інші мінеральні добрива. Але це питання позивачем не перевірялось. Перевірка позивачем проводилася за заявою громадянки Дечкіної Д.В., яка не має відношення до тих земельних ділянок приватної власності, а відбір проб ґрунту проводився без представників Комунального підприємства “Жилсервіс» Златопільської міської ради Харківської області. За даним фактом СВ Первомайського ВП №1 Лозівського РВП ГУНП в Харківській області було відкрито кримінального провадження №1202122110000146, внесеного 05.08.2021 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 239 та ч.1 ст.367 КК України та досудове слідство закінчено, встановлена винна особа. Кримінальне провадження розглянуто Первомайським міськрайонним судом Харківської області. 21.03.2023 року ухвалений вирок. Справа № 632/805/22, провадження № 1-кп/632/28/23. Завдана матеріальна шкода на суму 183540 гривен відшкодована, інші збитки в ході досудового слідства не підтвердились. Таким чином, на переконання відповідача, позовні вимоги необґрунтовані, отже не підлягають задоволенню.

Надаючи правову кваліфікацію викладеним вище обставинам, оцінюючи надані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд виходить з наступного.

В силу положень ст. 2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» відносини у галузі охорони навколишнього природного середовища в Україні регулюються цим Законом, а також земельним, водним, лісовим законодавством, законодавством про надра, про охорону атмосферного повітря, про охорону і використання рослинного і тваринного світу та іншим спеціальним законодавством.

Завданням законодавства про охорону навколишнього природного середовища є регулювання відносин у галузі охорони, використання і відтворення природних ресурсів, забезпечення екологічної безпеки, запобігання і ліквідації негативного впливу господарської та іншої діяльності на навколишнє природне середовище, збереження природних ресурсів, генетичного фонду живої природи, ландшафтів та інших природних комплексів, унікальних територій та природних об'єктів, пов'язаних з історико-культурною спадщиною (ст.1 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»).

Статтею 2 Закону України «Про охорону земель» передбачено, що об'єктом особливої охорони держави є всі землі в межах території України.

Відповідно до ст. 35 Закону України «Про охорону земель» власники і землекористувачі, в тому числі орендарі, земельних ділянок при здійсненні господарської діяльності зобов'язані: дотримуватися вимог земельного та природоохоронного законодавства України; проводити на земельних ділянках господарську діяльність способами, які не завдають шкідливого впливу на стан земель та родючість ґрунтів; забезпечувати захист земель від ерозії, виснаження, забруднення, засмічення, засолення, осолонцювання, підкислення, перезволоження, підтоплення, заростання бур'янами, чагарниками і дрібноліссям; уживати заходів щодо запобігання негативному і екологонебезпечному впливу на земельні ділянки та ліквідації наслідків цього впливу.

Частиною 4 ст. 33 Закону України «Про відходи» передбачено, що зберігання та видалення відходів здійснюється в місцях, визначених органами місцевого самоврядування з врахуванням вимог земельного та природоохоронного законодавства, за наявності спеціальних дозволів, у яких визначені види та кількість відходів, загальні та технічні вимоги, заходи безпеки, відомості щодо утворення, призначення, методів оброблення відповідно до встановлених лімітів та умови їх зберігання.

Відповідно до підп.6 та підп. 15 пункту «а» ч. 1 ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить вирішення питань збирання, транспортування, утилізації та знешкодження побутових відходів, знешкодження та захоронення трупів тварин; затвердження схем санітарного очищення населених пунктів та впровадження систем роздільного збирання побутових відходів.

Частиною 1 ст. 21 Закону України «Про відходи» передбачені зобов'язання органів місцевого самоврядування у сфері поводження з відходами, зокрема п. «а» передбачено обов'язок виконувати вимоги законодавства про відходи; п. «в» передбачено організацію збирання і видалення побутових відходів, у тому числі відходів дрібних виробників, створення полігонів для їх захоронення, а також організацію роздільного збирання корисних компонентів цих відходів; п. «д» передбачено вирішення питань щодо розміщення на своїй території об'єктів поводження з відходами; п. «з» передбачено здійснення контролю за раціональним використанням та безпечним поводженням з відходами на своїй території; п. «м» передбачено здійснення контролю за додержанням юридичними та фізичними особами вимог у сфері поводження з виробничими та побутовими відходами відповідно до закону та розгляд справ про адміністративні правопорушення або передача їх матеріалів на розгляд інших державних органів у разі порушення законодавства про відходи.

Пунктом 7 ч. 1 ст. 33 Закону України «Про місцеве самоврядування» передбачено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: визначення території для розміщення відходів відповідно до законодавства.

Статями 21, 27, 28, 31, 32, 33 Закону України «Про відходи» на сільські ради покладені обов'язки щодо організації збирання і видалення побутових відходів, створення полігонів для їх захоронення, організацію роздільного збирання корисних компонентів, затвердження місцевих та регіональних програм поводження з відходами та контроль за їх виконанням, вирішення питань щодо розміщення на своїй території об'єктів поводження з відходами.

Відповідно до ч. 3 ст. 33 Закону України «Про відходи» видалення відходів здійснюється відповідно до встановлених законодавством вимог екологічної безпеки з обов'язковим забезпеченням можливості утилізації чи захоронення залишкових продуктів за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Забороняється змішування чи захоронення відходів, для утилізації яких в Україні існує відповідна технологія (ч.5 ст. 33 Закону України «Про відходи»).

Відповідно п. 1.1 ДБН В2.4-2.2005 «Полігони твердих побутових відходів. Основні положення проектування» (далі ДБГ В.2.4-2-2005) полігони твердих побутових відходів є інженерними спеціалізованими спорудами, які призначені для захоронення твердих побутових відходів.

Згідно із пунктом 1.2 ДБН В.2.4-2-2005 полігони ТПВ повинні забезпечувати санітарне та епідемічне благополуччя населення, екологічну безпеку навколишнього природного середовища, запобігати розвиткові небезпечних геологічних процесів та явищ.

Відповідно до п. 1.11 ДБН В.2.4-2-2005 при проектуванні полігонів ТПВ повинні бути передбачені: рішення, що забезпечують експлуатаційну надійність, економічність, мінімальне відчуження земельних та інших природних ресурсів і обов'язкове повернення тимчасово відчужуваних земель для подальшого господарського використання; розроблення матеріалів оцінки впливу на навколишнє природне середовище згідно з ДБН А.2.2-1; інженерні заходи, що забезпечують стійкість полігона як споруди, його довговічність і безпеку навколишнього середовища; вимоги щодо безпеки життя і здоров'я людини.

За приписами ч. 2 ст. 3 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» здійснення оцінки впливу на довкілля є обов'язковим у процесі прийняття рішень про провадження планованої діяльності, визначеної частинами другою та третьої цієї статті. Така планована діяльність підлягає оцінці впливу на довкілля до прийняття рішення про провадження планованої діяльності.

Відповідно до ч. 3 ст. 3 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» до другої категорії видів планової діяльності та об'єктів, які можуть мати значний вплив на довкілля та підлягають оцінці впливу на довкілля, включає утилізація, видалення, оброблення, знешкодження, захоронення побутових відходів.

Статтею 56 Закону України «Про охорону земель» передбачено, що юридичні і фізичні особи, винні в порушенні законодавства України про охорону земель, несуть відповідальність згідно із законом. Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства України про охорону земель, підлягає відшкодуванню в повному обсязі.

Також, пунктом «е» ч. 1 ст. 41 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» встановлено, що економічні заходи забезпечення охорони навколишнього природного середовища, зокрема, передбачають відшкодування в установленому порядку збитків, завданих порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Відповідно до ст. 43 Закону України «Про відходи» підприємства, установи, організації зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про відходи, в порядку і розмірах, встановлених законодавством України.

У відповідності до приписів ст. 68, 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність. Підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів. Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.

Методикою визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України № 171 від 27.10.1997 із змінами, визначено порядок розрахунку розмірів відшкодування шкоди суб'єктами господарювання та фізичними особами в процесі їх діяльності через забруднення земель хімічними речовинами, їх засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами, і поширюється на всі землі України незалежно від форм їх власності.

Методика застосовується під час встановлення розмірів шкоди від забруднення, засмічення земель будь-якого цільового призначення, що сталося внаслідок несанкціонованих, непередбачених проектами, дозволами скидів, викидів речовин, сполук і матеріалів, внаслідок порушення норм екологічної безпеки у разі зберігання, транспортування та проведення вантажно-розвантажувальних робіт, використання пестицидів і агрохімікатів, токсичних речовин, виробничих і побутових відходів; самовільного розміщення промислових, побутових та інших відходів (пункти 1.2, 1.3 Методики).

Пунктом 3.2 Методики визначено, що землі вважаються засміченими, якщо на відкритому ґрунті наявні сторонні предмети і матеріали, сміття без відповідних дозволів, що призвело або може призвести до забруднення навколишнього природного середовища.

Факти забруднення (засмічення) земель встановлюються уповноваженими особами, які здійснюють державний контроль за додержанням вимог природоохоронного законодавства шляхом оформлення актів перевірок, протоколів про адміністративне правопорушення та інших матеріалів, що підтверджують факт забруднення та засмічення земель (п. 3.3 Методики).

Згідно з п. 5.1 Методики розміри шкоди обчислюються уповноваженими особами, що здійснюють державний контроль за додержанням вимог природоохоронного законодавства, на основі актів перевірок, протоколів про адміністративне правопорушення та інших матеріалів, що підтверджують факт засмічення земель, протягом шести місяців з дня виявлення порушення.

При цьому, під час розгляду даної справи судом установлено, що полігон твердих побутових відходів (ТПВ) знаходиться на північ від м. Златопіль (колишня назва - м.Первомайський) (1,8 км), район балки Сухотин Луг Олексіївської сільської територіальної громади Лозівського району Харківської області. Найближча житлова забудова розташована з півдня звалища на відстані 600м від межі місця видалення відходів (МВВ).

Для облаштування полігону вибрана непридатна для сільськогосподарського та промислового використання ділянка землі - яр. Рік початку експлуатації полігону - 1978 р. Проектна площа полігону - 5га. Розрахунковий термін експлуатації полігону 60 років (до 2038р).

Берекська сільська рада народних депутатів Первомайського району Харківської області надала рішення від 25.07.1997 «Про закріплення земельної ділянки під сміттєзвалище для відходів Первомайському управлінню житлово-комунального господарства.

Державний акт на право постійного користування землею І-ХР № 002031 від 17.12.1999р видано Первомайському виробничому управлінню житлово- комунального господарства (ВУЖКГ).

Також, у 2001 році Первомайським ВУЖКГ був отриманий паспорт МВВ (Погоджено: Начальник держуправління екології та природних ресурсів області, Головний державний санітарний лікар (адміністративної території), Керівник органу Мінпраці (Держнаглядохоронпраці) в області, Керівник організації (підприємства) сфери управління Держводгоспу в області. Затверджено:Голова місцевої державної адміністрації). Згідно паспорту на 2001 рік обсяг видалених відходів склав 75 000 тн, проектний обсяг видалених відходів - 200 000 тн.

Акт приймання-передачі з балансу Первомайського ВУЖКХ на баланс Комунального підприємства “Комунальник - 1» від 04.02.2005р. До об'єкта передачі входить Первомайський полігон ТПВ.

Відповідно до рішення 52 сесії 6 скликання Первомайської міської ради Харківської області № 854-52/6 від 20.12.2013 КП “Жилсервіс» створено, як самостійну юридичну особу. Згідно рішення 54 сесії 6 скликання Первомайської міської ради Харківської області № 893-54/6 від 31.01.2014, КП “Жилсервіс» визнано виконавцем послуг міського звалища ТПВ.

Також, із обставин справи убачається, що Комунальним підприємством “Жилсервіс» отримано дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами полігону ТПВ № 6324581001-1097 від 02.06.2014 (термін необмежений)

Послуги з вивезення та прийому побутових відходів від мешканців житлових будинків здійснюється після укладання договорів, на полігоні щоденно ведеться “Журнал прийому відходів».

На полігон підвозиться ґрунт та глина для пересипання. Схили підсипаються будівельними відходами, що затримує розмивання та обвали. У разі загрозливого характеру небезпечні ділянки огороджуються сигнальними парканами та стрічками.

Також, із обставин справи убачається, що у 2017 році Комунальним підприємством “Жилсервіс» було отримано новий паспорт МВВ, погоджений головою Первомайської міської ради, начальником управління Держпродспоживслужби у Харківській області та який затверджено директором Департаменту екології та природних ресурсів Харківської обласної державної адміністрації. Відповідно до паспорту на 2017 рік обсяг видалених відходів склав 124277 тн, проектний обсяг видалених відходів - відсутній.

Відповідно до п.14 постанови (далі Постанови) Кабінету Міністрів України від 31.08.98р. № 1360 “Про затвердження Порядку ведення реєстру об'єктів утворення, оброблення та утилізації відходів» КП “Жилсервіс» включено до реєстру об'єктів утворення, оброблення та утилізації відходів.

Відповідно до вимог ст.27 Закону України “Про відходи» та п.15 Постанови КП “Жилсервіс» щорічно надає інформацію Департаменту екології та природних ресурсів Харківської обласної державної адміністрації дані про зміни у діяльності своїх об'єктів для внесення відповідних змін до реєстрових карт та реєстру. Так “Відходи комунальні (міські) змішані, у т.ч. сміття з урн» (код відходів за КВ 7720.3.1.01; Код за КВЕД 81.10) склали: за 2017 рік - 7617 тн, за 2018 рік - 7617 тн., за 2019 рік - 7889 тн, за 2020 рік - 9060 тн, за 2021 рік - 11746 тн.

Рішенням виконавчого комітету Первомайської міської ради № 97 від 24.03.2021було затверджена Схема санітарної очистки міста.

Відповідно до Правил експлуатації полігонів побутових відходів, затверджених наказом Міністерства питань житлово-комунального господарства України 01.12.2010 № 435, на полігоні створена система моніторингу. А саме: дослідження проб повітря проводиться за такими показниками: азот, діоксид вуглецю, ангідрид сірчаний, вуглецю оксид, сірководень, фенол, формальдегід (двічі на рік); дослідження ґрунту на території полігона побутових відходів та у межах санітарно-захисної зони (на відстані 50, 100, 200 і 500 м) проводяться двічі на рік; контроль за станом підземних вод проводиться щокварталу. У дослідженнях ґрунту, води яйця та личинки гельмінтів та цист патогенних кишкових найпростіших не знайдено. У дослідженнях атмосферного повітря вміст шкідливих речовин не перевищує “Гранично допустимі концентрації хімічних і біологічних речовин в атмосферному повітрі населених місць, вміст сірководню в повітрі робочої зони робітника з благоустрою звалища не перевищує ГДК встановлені ГОСТ 12.1.005-88.

Для проведення досліджень між КП “Жилсервіс» та ДУ “Харківський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров'я України» Зміївська міськміжрайонна філія укладаються договори. ДУ “Харківський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров'я України» Зміївська міськміжрайонна філія для проведення досліджень мають свідоцтва, оформленні ДП “Харківський регіональний науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації» про відповідність системи вимірювань вимогам ДСТУ ISO 10012:2005: № 01-0093/2019 від 08.07.2019р. (стан вимірювань мікробіологічної лабораторії), № 01- 0092/2019 від 08.07.2019р. (стан вимірювань санітарно-гігієнічної лабораторії). Згідно листа ДП “Харківський регіональний науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації» № 366/15 від 12.07.2022р. у зв'язку з веденням бойових дій на території Харківської області, проявами тероризму та пов'язаними з цим ускладненнями, чинність свідоцтв продовжена на період дії воєнного і надзвичайного стану.

При цьому, суд визнав слушними доводи відповідача про те, що позивачем зразки ґрунту бралися за межами полігону на земельних ділянках, які належать на праві приватної власності фізичним особам - громадянам України.

Земельні ділянки отримані внаслідок земельної реформи, як члени КСП.

Також, земельні ділянки з кадастровими номерами: №6324581000:22:000:0012 1,31 га, №6324581000:22:000:0011 1,19 га, №6324581000:22:000:0008 0,35 га є землями сільськогосподарського призначення.

Отже, позивачем належними та допустимими доказами переконливо не доведено, яким чином Комунальне підприємство “Жилсервіс» Златопільської міської ради Харківської області має відношення до вказаних земельних ділянок.

Крім того, належних та допустимих доказів з яких убачається, що саме Комунальне підприємство “Жилсервіс» Златопільської міської ради Харківської області складувало на зазначених земельних ділянках сміття та інші відходи, позивачем не надано.

При цьому, відповідно до листа Київського науково-дослідного інституту судових експертиз, експертизу неможливо та не ціле образно проводити, тому що амоній (обмінний) не є токсичним елементом і показником забруднення ґрунту. Крім цього, амонійна форма азоту в комплексі з нітратами складають мінеральний азот - складовий показник родючості ґрунту (висновок Української лабораторії якості та безпеки продукції агропромислового комплексу).

Також, постановою Кабінету міністрів України від 15.12.2021 №1325 затвердив нормативні граничні допустимі концентрації небезпечних речовин у ґрунтах, а також перелік таких речовин, в яких: аммоній - відсутній та фосфор (за P2O5): 200 мг/кг.

При цьому, у ґрунті, який був відібраний державною екологічною інспекцією фосфор становить 162,7 мг/кг, що на 37,3 мг/кг менше нормативні граничні допустимі концентрації небезпечних речовин у ґрунтах.

Нітрат амонію - неорганічна сполука складу NH4NO3, сіль нітратної кислоти. Білі гігроскопічні кристали, добре розчинні у воді; проявляє властивості окисника (при нагріванні).

Під назвою амонійна селітра широко використовується як нітрогеновмісне добриво, яке містить 34-35% нітрогену.

Таким чином, суд визнав слушними доводи відповідача про те, що при використанні земельних ділянок сільськогосподарського призначення, суміжних з полігоном, землекористувачі використовували ті чи інші мінеральні добрива.

Проте вищевказані обставини позивачем перевірено не було, що призвело до передчасних висновків щодо забруднення земельних ділянок саме відповідачем.

Суд вважає також за необхідне звернути увагу на те, що перевірка позивачем проводилася за заявою громадянки Дечкіної Д.В., втім яке саме відношення вказана особа має до зазначених земельних ділянок приватної власності позивачем не вказано.

Також, судом враховано й те, що відбір проб ґрунту проводився без представників Комунального підприємства “Жилсервіс» Златопільської міської ради Харківської області.

Із обставин справи убачається, що за даним фактом СВ Первомайського ВП №1 Лозівського РВП ГУНП в Харківській області було відкрито кримінального провадження №1202122110000146, внесеного 05.08.2021 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 239 та ч.1 ст.367 КК України та досудове слідство закінчено та встановлено винну особу.

Кримінальне провадження розглянуто Первомайським міськрайонним судом Харківської області тв 21.03.2023 було ухвалений вирок по справі № 632/805/22, (провадження № 1-кп/632/28/23).

При цьому, завдана матеріальна шкода на суму 183540 гривен відшкодована та інші збитки під час досудового слідства не підтвердились.

Відповідно до ч. 1 ст. 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право па захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

За приписами ст. 22 Цивільного кодексу України збитками є втрати, яких особа зазнала в зв'язку із знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки); доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).

Відшкодування збитків є однією з форм або заходів цивільно-правової відповідальності, яка вважається загальною або універсальною саме в силу правил статті 22 Цивільного кодексу України, оскільки частиною першою визначено, що особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування.

Загальні положення про цивільно-правову відповідальність за завдання позадоговірної майнової шкоди визначено у ст. 1166 Цивільного кодексу України, відповідно до якої майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим не майновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.

Стаття 1166 Цивільного кодексу України встановлює загальні правила відшкодування завданої особі недоговірної шкоди. Загальною підставою застосування до правовідносин із завдання шкоди вказаної статті є відсутність договірних відносин між боржником (завдавачем шкоди) та кредитором (потерпілим).

Загальне правило вказаної статті встановлює, що будь-яка майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам або майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується особою, яка її завдала, в повному обсязі.

Для відшкодування шкоди за правилами ст. 1166 Цивільного кодексу України необхідно довести факти неправомірної винної поведінки, наявності негативних наслідків та причинного зв'язку між ними.

В позові заявлено до відшкодування шкоду/збитки, яку завдано саме у зв'язку з недотриманням відповідачем вимог закону (природоохоронного законодавства).

Частина 2 ст. 1166 Цивільного кодексу України, встановлює презумпцію вини завдавача шкоди, що означає, що особа, яка завдала шкоду, буде вважатися винною, якщо вона сама не доведе відсутність своєї вини (у зв'язку із наявністю вини іншої особи або у зв'язку із дією об'єктивних обставин).

Разом з тим, під час розгляду справи позивачем належними та допустимими доказами переконливо не доведено, яким чином відповідач - Комунальне підприємство “Жилсервіс» Златопільської міської ради Харківської області має відношення до вказаних земельних ділянок.

Крім того, належних та допустимих доказів з яких убачається, що саме Комунальне підприємство “Жилсервіс» Златопільської міської ради Харківської області складувало на зазначених земельних ділянках сміття та інші відходи, позивачем не надано.

Згідно зі ст. 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.

Відповідно до ст. 73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно з ч. 1 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Належними у розумінні ч. 1 ст. 76 Господарського процесуального кодексу України є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування.

Згідно з ч. 2 ст. 76 Господарського процесуального кодексу України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Як визначено ст. 79 Господарського процесуального кодексу України, наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

За наслідками розгляду спору суд дійшов висновку, що позовні вимоги недоведені позивачем та необґрунтовані, тому задоволенню не підлягають,

Витрати по сплаті судового збору, у відповідності до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України покладаються судом на позивача.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 79, 129, 233, 236-241, Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

У позові відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення Господарського суду Харківської області може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги в порядку, встановленому статтями 254, 256-259 Господарського процесуального кодексу України.

Повне рішення складено "24" квітня 2025 р.

Суддя Є.М. Жиляєв