Ухвала від 22.04.2025 по справі 904/1766/24

УКРАЇНА
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

УХВАЛА

що підлягає оскарженню

у справі про неплатоспроможність

22.04.2025м. ДніпроСправа № 904/1766/24

За заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

про визнання неплатоспроможним

Суддя Соловйова А.Є.

Секретар судового засідання Товстоп'ятка В.В.

Представники:

від боржника: не з'явився

керуючий реструктуризацією боргів: не з'явився

ВСТАНОВИВ:

22.04.2024 ОСОБА_1 звернувся до Господарського суду Дніпропетровської області із заявою про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність на підставі статті 116 Кодексу України з процедур банкрутства.

Ухвалою суду від 29.04.2024 заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність залишено без руху. Зобов'язано заявника протягом десяти днів з дня вручення ухвали суду усунути недоліки заяви, а саме надати:

- належним чином укладену заявником угоду з обраним ним арбітражним керуючим про виконання арбітражним керуючим повноважень у справі про неплатоспроможність, або докази авансування боржником на депозитний рахунок суду винагороди керуючому реструктуризацією за три місяці виконання повноважень.

02.05.2024 Заявником подано заяву б/н від 01.05.2024 про усунення недоліків заяви про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність, до якої додано Угоду №02/04 від 02.02.2024 про виконання арбітражним керуючим повноважень у справі про банкрутство (неплатоспроможність).

02.05.2024 Заявником подано заяву б/н від 02.05.2024 про усунення недоліків заяви про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність, до якої додано Угоду №30/04 від 30.04.2024 про виконання арбітражним керуючим повноважень у справі про банкрутство (неплатоспроможність).

Як вбачається з поданої заявником заяви б/н від 02.05.2024, ОСОБА_1 просить суд вважати неподаною заяву про усунення недоліків у справі №904/1766/24 від 01.05.2024.

Ухвалою суду від 07.05.2024 заява фізичної особи ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність і додані до неї документи повернута без розгляду.

Постановою Центрального апеляційного господарського суду від 17.12.2024 ухвалу Господарського суду Дніпропетровської області від 07.05.2024 по справі №904/1766/24 скасовано. Справу №904/1766/24 направлено до Господарського суду Дніпропетровської області для продовження розгляду та вирішення питання про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність за заявою ОСОБА_1 .

Ухвалою суду від 03.01.2025 прийнято до розгляду заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність. Призначено підготовче засідання суду на 22.01.2025 о 10:20 год.

07.01.2025 заявником подано клопотання б/н від 06.01.2025 про долучення до матеріалів справи заяви про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність від 22.04.2024.

22.01.2025 арбітражною керуючою Медведевою К.О. подано клопотання вих.№01-09/08 від 22.01.2025 про долучення до матеріалів справи доказів зміни прізвища внаслідок укладення шлюбу.

Суд долучив подані документи до матеріалів справи.

У підготовче засідання, призначене на 22.01.2025, з'явився заявник, який підтримав подану заяву про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність, представник заявника та арбітражна керуюча Медведева К.О.

Ухвалою суду від 22.01.2025 відкрито провадження у справі про неплатоспроможність фізичної особи ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ). Введент процедуру реструктуризації боргів фізичної особи ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ). Введено мораторій на задоволення вимог кредиторів строком на 120 днів, до 22.05.2025. Призначено керуючим реструктуризацією боргів фізичної особи ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) арбітражного керуючого Медведеву (раніше - Захарчук) Ксенію Олегівну (свідоцтво №1982 від 15.11.21, адреса 49069, м.Дніпро, буд 31Ж, оф. 317/1).

09.04.2025 арбітражною керуючою Медведевою К.О. подано клопотання вих.№02-01/165 від 31.03.2025 про накладення арешту та оголошення у розшук транспортного засібу: ГБК 8352, 1988 р.в., дата реєстрації 24.09.2023, номерний знак НОМЕР_2 , № кузову НОМЕР_3 , що зареєстрований за ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).

Ухвалою суду від 15.04.2025 призначено клопотання керуючої реструктуризації боргів ОСОБА_1 арбітражної керуючої Медведевої К.О. вих.№02-01/165 від 31.03.2025 про накладення арешту на транспортний засіб та оголошення його у розшук до розгляду в судовому засіданні на 22.04.2025 о 12:00 год.

В судове засідання, призначене на 22.04.2025, учасники справи не з'явились, про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлені належним чином.

Розглянувши клопотання керуючої реструктуризації боргів ОСОБА_1 арбітражної керуючої Медведевої К.О. вих.№02-01/165 від 31.03.2025, судом встановлено такі обставини.

Відповідно до статті 2 Кодексу України з процедур банкрутства, провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законодавчими актами України.

Згідно норм Кодексу України з процедур банкрутства арбітражний керуючий вживає заходів, спрямованих на пошук, виявлення та повернення майна банкрута, що знаходиться у третіх осіб.

Відповідно до статті 12 Кодексу України з процедур банкрутства арбітражний керуючий користується всіма правами розпорядника майна, керуючого санацією, керуючого реструктуризацією, керуючого реалізацією, ліквідатора відповідно до законодавства, у тому числі має право звертатися до господарського суду та суду загальної юрисдикції у випадках, передбачених цим Кодексом. Під час реалізації своїх прав та обов'язків арбітражний керуючий зобов'язаний діяти добросовісно, розсудливо та з метою, з якою ці права та обов'язки надано (покладено).

Нормами Кодексу України з процедур банкрутства не передбачено право арбітражного керуючого на звернення до органів Національної поліції України із заявою про оголошення у розшук та затримання майна боржника.

З моменту відкриття провадження у справі арешт майна боржника чи інші обмеження боржника щодо розпорядження належним йому майном можуть бути застосовані виключно господарським судом у межах провадження у справі про банкрутство (частина 14 статті 39 Кодексу про банкрутство).

Слід зазначити, що основна мета провадження у справі про банкрутство - є відновлення платоспроможності боржника та задоволення сукупного кола його кредиторів, яке передбачає послідовне виконання сторонами та учасниками процесу, арбітражним керуючим обов'язків, що визначені та передбачені положеннями Кодексу України з процедур банкрутства.

Згідно з частиною 1 статті 40 Кодексу України з процедур банкрутства, господарський суд має право за клопотанням сторін або учасників справи чи за своєю ініціативою вжити заходів до забезпечення вимог кредиторів.

Господарський суд за клопотанням арбітражного керуючого, кредиторів або з власної ініціативи може заборонити боржнику вчиняти без згоди арбітражного керуючого правочини, а також зобов'язати боржника передати цінні папери, майно, інші цінності на зберігання третім особам, вчинити чи утриматися від вчинення певних дій або вжити інших заходів для збереження майна боржника (у тому числі шляхом позбавлення боржника права розпорядження його нерухомим майном або цінними паперами без згоди арбітражного керуючого або суду, який розглядає справу про банкрутство; накладення арешту на конкретне рухоме майно боржника), про що виноситься ухвала.

Відповідно до приписів чинного законодавства України, право оголошувати в розшук автотранспортні засоби мають органи Державної виконавчої служби в порядку статті 36 Закону України «Про виконавче провадженням та правоохоронні органи відповідно до законодавства, що регулює їх діяльність.

Відповідно до частити 3 статті 36 Закону України «Про виконавче провадження» у разі необхідності розшуку транспортного засобу боржника виконавець виносить постанову про такий розшук, яка є обов'язковою для виконання поліцією. Тимчасове затримання та зберігання поліцією на спеціальних майданчиках чи стоянці виявленого за результатами розшуку транспортного засобу боржника здійснюються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Розшук транспортного засобу боржника припиняється в разі його виявлення, про що виконавцем не пізніше наступного робочого дня виноситься постанова про зняття майна з розшуку.

Відповідно до п.п. 1, 3, 4 розділу 3 Порядку взаємодії Міністерства внутрішніх справ України, Національної поліції України та органів і осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства юстиції України 30.01.2018 №64/261/5 (надалі - Порядок №64/261/5) підставою для залучення поліцейських до розшуку транспортного засобу боржника є постанова державного, приватного виконавця про такий розшук; постанова державного, приватного виконавця про розшук (зняття майна з розшуку) транспортного засобу боржника, постанова начальника відділу державної виконавчої служби про скасування постанови державного виконавця про розшук (зняття майна з розшуку) транспортного засобу боржника надсилається до ІПНП (інформаційний портал Національної поліції) в електронному вигляді з використанням ЕЦП державного, приватного виконавця, який виніс відповідну постанову, через АСВП (автоматизована система виконавчого провадження) не пізніше наступного робочого дня з дня н винесення; про виявлення та затримання транспортного засобу боржника, оголошеного в розшук, поліцейський інформує державного, приватного виконавця шляхом надсилання повідомлення через ІПНП (інформаційний портал Національної поліції) до АСВП (автоматизована система виконавчого провадження).

Згідно п.п. 5, 6 розділу 3 Порядку №64/261/5 тимчасове затримання транспортного засобу здійснюється поліцейськими відповідно до Порядку тимчасового затримання та зберігання транспортних засобів на спеціальних майданчиках і стоянках, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.12.2008 №1102. Вилучення тимчасово затриманого транспортного засобу боржника із спеціального майданчика чи стоянки здійснюється державним, приватним виконавцем на підставі вимоги державного, приватного виконавця, яка є обов'язковою для виконання.

Порядок тимчасового затримання працівниками уповноважених підрозділів Національної поліції транспортних засобів та їх зберігання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.12.2008 за №1102, визначає процедуру тимчасового затримання транспортних засобів працівниками уповноважених підрозділів Національної поліції (далі - поліцейські), зберігання таких транспортних засобів на спеціальних майданчиках і стоянках, а також їх повернення (далі - Порядок №1102).

Тимчасове затримання транспортного засобу здійснюється також у разі виявлення транспортного засобу боржника, оголошеного в розшук відповідно до статті 36 Закону України "Про виконавче провадження" (п. 2 Порядку №1102).

За наявності правових підстав, передбачених пунктом 2 цього Порядку, тимчасове затримання транспортного засобу проводиться шляхом його блокування або доставлення для зберігання на спеціальний майданчик чи стоянку (п. 2-1 Порядку №1102).

У разі тимчасового затримання транспортного засобу складається акт огляду та тимчасового затримання транспортного засобу (за формою згідно з додатком до Порядку №1102). У разі тимчасового затримання транспортного засобу місце розташування такого транспортного засобу повинно бути обов'язково зафіксоване в режимі фотозйомки (відеозапису), крім випадків тимчасового затримання транспортного засобу боржника, оголошеного в розшук відповідно до статті 36 Закочу України "Про виконавче провадження" (п. 4 Порядку №1102).

Про тимчасове затримання транспортного засобу боржника поліцейський письмово повідомляє державному виконавцю, приватному виконавцю не пізніше наступного робочого дня з дня затримання із зазначенням місця зберігання транспортного засобу (п. 8 Порядку №1102).

Вилучення тимчасово затриманого транспортного засобу боржника із спеціального майданчика чи стоянки здійснюється державним виконавцем, приватним виконавцем на підставі вимоги (п. 12 Порядку №1102).

Згідно із п. 4 ч. 1 ст. 35 Законом України "Про Національну поліцію" поліцейський може зупиняти транспортні засоби у разі, якщо транспортний засіб перебуває в розшуку.

Так, наразі відсутнє законодавче врегулювання питання щодо оголошення в розшук транспортних засобів на підставі судового рішення під час провадження у справі про банкрутство, оскільки, вищевказані нормативно-правові акти передбачають обов'язки органів Національної поліції України вчиняти відповідні дії па підставі, зокрема, постанови державного/приватного виконавця.

Водночас, відповідно до частини 10 статті 11 Господарського процесуального кодексу України якщо спірні відносини не врегульовані законом і відсутній звичай ділового обороту, який може бути до них застосований, суд застосовує закон, що регулює подібні відносини (аналогія закону), а за відсутності такого - виходить із загальних засад і змісту законодавства (аналогія права).

За таких обставин, керуючий реструктуризації боргів Боржника просить Господарський суд Дніпропетровської області застосувати аналогію закону під час розгляду питання щодо оголошення в розшук транспортного засобу, який належить Боржнику.

Відповідно до статей 1, 2 13 Закону України «Про Національну поліцію України» Національна поліція України (поліція) - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку.

Завданнями поліції є надання поліцейських послуг у сферах:

1) забезпечення публічної безпеки і порядку;

2) охорони прав і свобод людини, а також інтересів суспільства і держави;

3) протидії злочинності;

4) надання в межах, визначених законом, послуг з допомоги особам, які з особистих, економічних, соціальних причин або внаслідок надзвичайних ситуацій потребують такої допомоги.

Статтею 13 Закону України «Про Національну поліцію України» визначено Національну поліцію України як центральний орган управління поліцією.

Відповідно до пункту 26 частини 1 статті 23 Закону України «Про Національну поліцію України» Національна поліція України здійснює оперативно-розшукову діяльність відповідно до закону.

Також відповідно до статті 26 вищевказаного закону Національна поліція здійснює Формування інформаційних ресурсів поліцією. Поліція наповнює та підтримує в актуальному стані бази (банки) даних, що входять до єдиної інформаційної системи Міністерства внутрішніх справ України, стосовно бази даних, що формуються в процесі здійснення оперативно-розшукояої діяльності відповідно до закону (п.18).

Враховуючи, що Національна поліція України є центральним контролюючим органом територіальних органів поліції, зобов'язання останнього вчинити відповідні дії щодо повідомлення розпорядника майна про місце затримання та зберігання автомобілів не суперечать вищевказаним нормам чинного законодавства.

Наказом Міністерства внутрішніх справ №497 від 13.06.2018, що зареєстрований в Міністерстві юстиції України 06 липня 2018 року за №787/32239 затверджено Інструкцію з формування та ведення інформаційної підсистеми "Гарпун" інформаційно-телекомунікаційної системи Інформаційний портал Національної поліції України" (далі також -"Інструкція").

Відповідно до Інструкції, в ІП "Гарпун" накопичуються усі відомості про транспортні засоби усіх типів (автомобілі, автобуси, мотоцикли всіх типів, марок і моделей, самохідні машини, причепи та напівпричепи до них, мотоколяски, інші прирівняні до них ТЗ та мопеди) та номерні знаки ТЗ, що розшукуються у рамках кримінального, виконавчого проваджень, проваджень у справах про адміністративні правопорушення, оперативно-розшукової діяльності, а також за ухвалою слідчого судді, суду.

Так, на підставі вищевикладеного, оскільки місцезнаходження належного Боржнику рухомого майна невідоме, керуючий реструктуризацією боргів позбавлений можливості безпосередньо вимагати від територіальних органів поліції оголосити транспортні засоби в розшук без вчинення відповідних дій правоохоронними органами.

Враховуючи викладене, з метою недопущення затягування процедури реструктуризації боргів у справі, а також порушень прав та законних інтересів кредиторів та Боржника, суд дійшов висновку клопотання керуючої реструктуризації боргів ОСОБА_1 арбітражної керуючої Медведевої К.О. вих.№02-01/165 від 31.03.2025 задовольнити.

Керуючись ст.ст. 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, ст. 12, 113, 114 Кодексу України з процедур банкрутства, суд

УХВАЛИВ:

1. Клопотання керуючої реструктуризації боргів ОСОБА_1 арбітражної керуючої Медведевої К.О. вих.№02-01/165 від 31.03.2025 - задовольнити.

2. Накласти арешт на рухоме майно, а саме: транспортний засіб - ГБК 8352, 1988 р.в., дата реєстрації 24.09.2023, номерний знак НОМЕР_2 , № кузову НОМЕР_3 , що зареєстрований за ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).

3. Оголосити у розшук транспортний засіб - ГБК 8352, 1988 р.в., дата реєстрації 24.09.2023, номерний знак НОМЕР_2 , № кузову НОМЕР_3 , що зареєстрований за ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).

4. Доручити Управлінню інформаційно-аналітичної підтримки Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області (49027, м. Дніпро, вул. Сергія Єфремова, буд. 21, тел.: +38 (056) 370-38-24) оголосити в розшук транспортний засіб - ГБК 8352, 1988 р.в., дата реєстрації 24.09.2023, номерний знак НОМЕР_2 , № кузову НОМЕР_3 (в тому числі з включенням до інформаційної підсистем “Гарпун» інформаційно-телекомунікаційної системи “Інформаційний портал Національної поліпи України»), що зареєстрований за ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).

5. У разі виявлення вищезазначеного транспортного засобу, який зареєстрований за ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) негайно повідомити Господарський суд Дніпропетровської області (49027, м. Дніпро, вул. Володимира Винниченка, буд. 1) та керуючого реструктуризацією боргів - арбітражного керуючого Медведеву (Захарчук) Ксенію Олегівну (свідоцтво №1982 від 15.11.21, адреса 49069, м. Дніпро, буд 31Ж, оф. 317/1).

Ухвала суду набирає законної сили з моменту її прийняття - 22.04.2025.

Ухвала може бути оскаржена в порядку, передбаченому статтями 256, 257 Господарського процесуального кодексу України.

Суддя А.Є. Соловйова