Справа № 752/8274/25
Провадження №: 3/752/3665/25
25 квітня 2025 року суддя Голосіївського районного суду м. Києва Бондаренко Г.В., за участі секретаря Бондар І.Ю., розглянувши матеріали, які надійшли з Департаменту стратегічних розслідувань Управління стратегічних розслідувань в місті Києві Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, працює заступником директора ДУ «Агенство з розвитку інфраструктури фондового ринку України», проживає за адресою: АДРЕСА_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , про вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,
за участі прокурора Прокопова О.Е.,
особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ,
ОСОБА_1 , обіймаючи посаду заступника директора ДУ «Агенство з розвитку інфраструктури фондового ринку України», будучи посадовою особою юридичної особи публічного права, відповідно до п.п. «а» п. 2 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», будучи суб'єктом декларування та суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог абз. 1 ч. 2-7 Розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» та ч. 1 ст. 45 даного Закону, 01.02.2024 року о 13 год. 07 хв. несвоєчасно, без поважних причин подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий 2022 рік, шляхом заповнення електронної форми через мережу Інтернет з використаням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування у власному персональному електронному кабінеті, тобто вчинив адміністративне правопорушення пов'язане з корупцією передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Крім того, ОСОБА_1 , обіймаючи посаду заступника директора ДУ «Агенство з розвитку інфраструктури фондового ринку України», будучи посадовою особою юридичної особи публічного права, відповідно до п.п. «а» п. 2 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», будучи суб'єктом декларування та суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог абз. 1 ч. 2-7 Розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» та абзацу 1 ч. 2 ст. 45 даного Закону, 01.10.2023 року, припинивши діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні), шляхом заповнення електронної форми через мережу Інтернет з використаням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування у власному персональному електронному кабінеті, тобто вчинив адміністративне правопорушення пов'язане з корупцією передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 вину визнав в повному обсязі.
Прокурор в судовому засіданні вважав, що в діях ОСОБА_1 є склад адміністративного правопорушення за двома епізодами ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та просив призначити останньому стягнення у виді мінімального штрафу.
Представник Департаменту стратегічних розслідувань Управління стратегічних розслідувань в місті Києві Національної поліції України в судове засідання не з'явився, про дату та час повідомлений належним чином.
Згідно ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням визначається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено відповідальність.
За ч. 1 ст. 172-6 КУпАП передбачена відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Так? згідно з підпунктом «а» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» посадові особи юридичних осіб публічного права є суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону.
Відповідно до положення про державну установу «Агенство з розвитку інфраструктури фондового ринку України», вищевказана державна установа є юридичною особою публічного права.
26.10.2014 року ОСОБА_1 , як працівник ДУ «Агенство з розвитку інфраструктури фондового ринку України» ознайомлений з вимогами та обмеженнями ЗУ «Про запобігання корупції».
Наказом ДУ «Агенство з розвитку інфраструктури фондового ринку України» від 27.09.2023 рооку №059-К «Про переведення працівників» заступника директора ОСОБА_1 з 01.10.2023 року переведено на посаду страшого інженера-програміста у відділ інформаційних технологій.
За таких обставин, ОСОБА_1 , будучи посадовою особою установи, яка є юридичною особою публічного права, є суб'єктом, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції» та є суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов'язаних із корупцією.
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», який набрав чинності 12.10.2023, внесені зміни до деяких Законів України, а саме, згідно з пунктом 2-7 розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону №1700-VII, особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб'єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо - відповідні декларації не було подано раніше».
Беручи до уваги те, що ОСОБА_1 у 2022 році та 2023 роках був суб'єктом, на якого поширюються вимоги Закону України «Про запобігання корупції», то він зобов'язаний був своєчасно подати щорічну декларацію за 2022 рік та декларацію при звільненні до 31.01.2024 року включно.
Слід зазначити, що склад правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.172-6 КУпАП є формальним, тобто таким, який не передбачає обов'язкових елементів об'єктивної сторони - мети, мотивів та наслідків, для констатації наявності якого встановлення суспільно небезпечних наслідків не вимагається.
Для визнання зазначеного правопорушення закінченим не потрібне настання наслідків - воно вважається умисним за умови усвідомлення особою протиправного характеру своїх дій чи бездіяльності.
Таке усвідомлення презюмується, адже особа, зазначена в підпункті «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», була допущена у встановленому законом порядку до виконання функцій держави, пройшла спеціальну перевірку, була попереджена і мала виконувати вимоги законодавства щодо фінансового контролю.
Також суд зазначає, що відповідно до статті 68 Конституції України незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
За таких обставин, дослідивши матеріали справи, вважаю, що ОСОБА_1 слід визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, оскільки його вина підтверджується зібраними у справі доказами, а саме протоколами про адміністративні правопорушення №328 від 01.04.2025 року, №329 від 01.04.2025 року, скріншотами з Єдиного державного реєстру декларацій осіб уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, рапортами, поясненнями, наказом №10/08/70-К від 04.08.2010 року, наказом №017-К від 21.03.2023 року, наказом №059-К від 27.09.2023 року, аркушем ознайомлення працівника ДУ «Агенство з розвитку інфраструктури фондового ринку України» з вимогами та обмеженнями ЗУ «Про запобігання корупції» та листом нагадуванням про необхідність декларування.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, який раніше до адміністративної відповідальності не притягувався, відсутність обставин, що обтяжують відповідальність, вважаю за необхідне накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в межах санкції, передбаченої ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Відповідно ст. 40-1 КУпАП, у разі винесення судом постанови про накладення адміністративного стягнення в справі про адміністративне правопорушення, судовий збір сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Керуючись ст. 40-1, ст.ст. 283, 284 КУпАП, суддя
постановив:
визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 (п'ятдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в дохід держави в розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.
Постанова судді може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Голосіївський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Г.В. Бондаренко