13 листопада 2007 року м. Київ
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Головуючого - судді Фадєєвої Н.М.
Суддів - Бим М.Є., Гордійчук М.П., Леонтович К.Г., Чалого С.Я.
розглянувши у попередньому розгляді касаційну скаргу Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів на постанову господарського суду Луганської області від 23.10.2006р. та ухвалу Луганського апеляційного господарського суду від 05.12.2006р. у справі за позовом Луганського обласного відділення ФСЗІ до ВАТ « Алчевський металургійний комбінат» про стягнення коштів, -
Справа №К-38623/06
Доповідач Фадєєва Н.М.
Луганське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулося до господарського суду Луганської області з позовом про стягнення з Відкритого акціонерного товариства „Алчевський металургійний комбінат" 8 604 103 грн. 14 коп. за нестворені робочі місця для працевлаштування інвалідів у 2005р.
Постановою господарського суду Луганської області від 23.10.2006р. відмовлено в задоволенні позову.
Ухвалою Луганського апеляційного господарського суду від 05.12.2006р. апеляційна скарга залишена без задоволення, а постанова господарського суду Луганської області від 23.10.2006р. - без змін
Не погоджуючись з вищезазначеними судовими рішеннями, Луганське обласне відділення ФСЗІ звернулось з касаційною скаргою до Вищого адміністративного суду України, у якій просить скасувати вищезазначені судові рішення, ухвалити нове судове рішення, яким задовольнити позовні вимоги, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права.
Касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Статтею 19 Закону України „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні від 21.03.1991 №875-ХП (далі - Закон № 875) для підприємств (об'єднань), установ iорганізацій незалежно від форми власності iгосподарювання встановлений норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів у poзмipiчотирьох відсотків від загальної чисельності працюючих, а якщо працює від 15 до 25 чоловік - у кількості одного робочого місця. При цьому, підприємства (об'єднання), установи, організації незалежно від форм власності iгосподарювання, де кількість працюючих інвалідів менша, ніж установлено вищенаведеним нормативом, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів штрафні санкції, сума яких визначає- ться у poзмipiсередньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві (об'єднанні), установі, організації за кожне робоче місце, не зайняте інвалідом.
3 урахуванням вимог цього Закону та середньооблікової чисельності штатних працівників відповідач повинен був працевлаштувати у 2005р. 820 інвалідів.
3iзвіту відповідача про зайнятість та працевлаштування інвалідів по формі 10-П I(річна) за 2005 piк вбачається, що середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу становить 20 504 чоловік.
Фактично на підприємстві відповідача у 2005 році працювало 809 інвалідів. Сума штрафу за нестворені po6oчiмісця для інвалідів складає 8 604 103 грн. 14 коп.
Законодавством України (ч. 1 ст. 18 Закону № 875 iп. 10 „Положення про робоче міcцeінвалідів iпро порядок працевлаштування інвалідів", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1995 №314) обов'язок з безпосереднього працевлаштування інвалідів покладено на органи Міністерства праці України, Міністерства соціального захисту населення України, місцеві ради, громадські opraнізації інвалідів, а цьому мають передувати певні дії підприємств (об'єднань), установ iорганізацій зiстворення робочих місць для інвалідів та з відповідного інформування зазначених органів з метою працевлаштування.
Так, „Положенням про робоче місце інвалідів і про порядок працевлаштування інвалідів", затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.95 № 314 (далі - Положення) передбачено, що підприємства розробляють заходи по створенню робочих місць для інвалідів, вносять їх в колективний договір, інформують центри зайнятості, місцеві органи соціального захисту населення та відділення Фонду соціального захисту інвалідів про створення (пристосування) робочих місць для працевлаштування інвалідів, а працевлаштування інвалідів здійснюється державною службою зайнятості, органами Мінсоцзахисту, місцевими радами народних депутатів, громадськими організаціями інвалідів з урахуванням побажань, стану здоров'я інвалідів, їхніх здібностей і професійних навичок відповідно до висновків МСЕК.
З наявних у матеріалах справи листів Алчевського міського центру зайнятості від 06.06.06 № 02/7-та від 13.09.06 № 02/7-1337 вбачається, що протягом 2005р. підприємство відповідача щомісячно (у телефонному режимі) інформувало про наявність вільних місць (вакантних посад), в тому числі для працевлаштування інвалідів, та надавало звіти за формою № 3-ПН „Про наявність вільних робочих місць", на підставі яких центр зайнятості здійснював направлення осіб для працевлаштування, у тому числі і інвалідів. Робота на підприємстві у відповідача пропонувалася 18 особам, фактично працевлаштовано 2 особи, а решта осіб не працевлаштувалася з причин особистої відмови. Протягом спірного періоду відмов підприємства інвалідам в працевлаштуванні не було. Згідно листа Управління праці та соціального захисту населення Алчевської міської ради від 31.08.06 № 3148 на протязі 2005 року інваліди дляпрацевлаштування на підприємство відповідача не направлялись.
Судом встановлено, що відповідач здійснював всі необхідні заходи для працевлаштування інвалідів.
Відповідно до частини 1 статті 12 Закону України « Про охорону праці» підприємства, які використовують працю інвалідів зобов»язані створювати для них умови праці з урахуванням рекомендацій медико-соціальної експертної комісії та індивідуальних програм реабілітації, вживати додаткові заходи безпеки праці, які відповідають специфічним особливостям цієї категорії працівників.
Згідно з пунктом 3 Положення про робоче місце інваліда і про порядок працевлаштування інвалідів « робоче місце інваліда вважається створеним, якщо воно відповідає встановленим вимогам робочого місця для інваліда відповідної нозології. Атестоване спеціальною комісією підприємства з участю представників МСЕК, органів Держнаглядохоронпраці, громадських організацій інвалідів, і введено в дію шляхом працевлаштування на нього інваліда. У пункті 14 цього Положення визначено, що підприємства створюють для інвалідів умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації. А в пункті 32 Положення про медико-соціальну експертизу затверджене Постановою Кабінету Міністрів України від 22.02.1992р. № 83 затверджено, що медико-соціальні експертні видають особам, визнаним інвалідами, довідки МСЕК та індивідуальні реабілітаційні програми і в триденний строк надсилають копії цих документів Управлінню праці та соціального захисту населення районної, районної в м. Києві та м. Севастополі державної адміністрації та відповідному відділу управлінню міської, районної у місту ради, на території якого проживає інвалід. Копія програми надсилається також підприємству, установі, організації, яка зобов»язань надати соціальну допомогу і здійснювати реабілітацію інваліда.
Згідно наказу по підприємству № 369 від 14.07.2005р. « Про створення комісії для проведення атестації робочих місць інвалідів» була призначена комісія для проведення атестації робочих місць по умовам праці інвалідів та закінчена до 30.12.005р. Результати проведення цієї атестації були викладені у Постанові генерального директора та профспілкового комітету від 29.12.2005р. № 188 « Про результати атестації робочих місць інвалідів» Згідно листа Управління праці та зайнятості населення Головного управління праці та соціального захисту населення Луганської обласної державної адміністрації від 23.02.2006р. № 11/0840-33 встановлено, що атестація робочих місць проведена згідно з вимогами Методичних рекомендацій по їх проведенню, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 01.09.1992р. № 41. Відповідач, виконуючи вимоги абз. 4 п. 14 Постанови № 314 надав до відповідних органів звіт форми № 1-ПВ « Звіт про стан умов праці, пільги та компенсації за роботу із шкідливими умовами праці за 2005р.». затверджений наказом Держкомстату України від 04.10.2004р. № 535 та звіт форми № 1-УБ « Звіт про стан умов та безпеки праці за 2005р.», затверджений наказом Держнаглядохоронпраці України від 31.03.1994р. № 27, які свідчать про умови праці робітників підприємства відповідача.
У частині першій статті 17 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» визначено, що метою реалізації творчих і виробничих здібностей інваліда та з урахуванням індивідуальних програм реабілітації їм забезпечується право працювати на підприємствах, об»єднаннях, в установах і організаціях із звичайними умовами праці, в цехах і на дільницях, де застосовується праця інвалідів, а також займатися індивідуальною та іншою трудовою діяльністю, яка не заборонена законом.
Відповідно до частини 4 Закону України « Про охорону праці» державна політика в галузі охорони праці базується на таких принципах як пріоритет життя і здоров»я працівників; повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці; встановлення єдиних вимог з охорони праці для всіх підприємств та суб»єктів підприємницької діяльності незалежно від форм власності та видів діяльності.
Статтею 5 цього Закону передбачено також, що умови трудового договору не можуть містити положень, що суперечать законам та іншим нормативно-правовим актам з охорони праці. Працівнику не може пропонуватися робота, яка за медичним висновком протипоказана йому за станом здоров»я.
Колегія суддів погоджується з висновком суду, що обов»язок відповідача створити робочі місця для інвалідів не супроводжується його обов»язком їх працевлаштовувати.
Створення підприємством для інвалідів умов праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації неможливе без наявності інваліда, пошуком якого зобов»язані займатися органи працевлаштування, визначені у частині першій статті 18 Закону України « Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні».
Специфіка підприємства відповідача ВАТ « Алчевський металургійний комбінат» визначає, що переважна кількість посад пов»язань з важкими та шкідливими умовами праці, де використання праці інваліда неможливе.
Як встановлено судом, середньооблікова чисельність штатних працівників підприємства відповідача по формі № 10-ПІ за 2005р. складає 20 504 чоловік, згідно звіту форми № 1-ПВ та форми № 1-УБ за 2005р. на підприємстві 15 505 чоловік працювали на робочих місцях, які не допускають притягнення до праці осіб з обмеженими фізичними можливостями, а саме інвалідів. За різницею тільки 4 999 штатних працівників відповідача працюють на робочих місцях, де можливо залучити працю інвалідів. Оскільки виробничо-господарський цикл підприємства пов»язаний із шкідливим умовами праці, які не дозволяють використовувати працю інвалідів, норматив слід визначати від кількості робітників, які працюють на таких робочих місцях ( посадах), де можливо використовувати працю інвалідів. Цей висновок ґрунтується на положенні абз. 4 пункту 14 Постанови № 314.
Отже, відповідачем встановлений законодавством 4% норматив виконаний, вжито передбачені чинним законодавством заходи по забезпеченню працевлаштування інвалідів, а вимоги позивача про стягнення штрафних санкцій за нестворення робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2005р. є необґрунтованими.
Таким чином, суд дійшов правильного висновку про відмову в задоволенні позовних вимог.
Відповідно до ст. 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись ст.ст. 220, 220-1, 221, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Касаційну скаргу Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів залишити без задоволення, а постанову господарського суду Луганської області від 23.10.2006р. та ухвалу Луганського апеляційного господарського суду від 05.12.2006р.- без змін.
Ухвала набирає чинності з моменту проголошення і оскарженню не підлягає.
Судді :