Справа № 953/3785/25
Провадження № 1-в/953/140/25
22 квітня 2025 року м. Харків
Київський районний суд м. Харкова у складі:
головуючої судді - ОСОБА_1 ,
за участю секретаря - ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Київського районного суду м. Харкова подання начальника Харківського РУП № 1 ГУНП в Харківській області полковника поліції ОСОБА_3 про встановлення адміністративного нагляду відносно:
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Харкова, громадянина України, з середньою спеціальною освітою, неодруженого, який не працюює, мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , раніше судимого Київським районним судом м. Харкова:
- 13.11.2017 року - за ч. 1 ст. 115 КК України до покарання у виді позбавлення волі на строк 8 років, звільненого з місць позбавлення волі 10.02.2022 року,
Начальник Харківського РУП № 1 ГУНП в Харківській області полковник поліції ОСОБА_5 звернувся до суду з поданням про встановленння засудженому ОСОБА_4 адміністративного нагляду.
Подання мотивовано тим, що ОСОБА_4 раніше судимий за умисний тяжкий злочин до покарання у виді позбавлення волі, після звільнення з виправної установи систематично порушає громадський порядок, у зв'язку з чим кілька разів притягувався до адміністративної відповідальності, схильний до протиправної поведінки. З огляду на викладене, з метою посилення контролю способу життя ОСОБА_6 для запобігання вчиненню нових правопорушень начальник органу Національної поліції вважає за необхідне на підставі п. в) ч. 1 ст. 4, ч. 1 ст. 10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» від 01.12.1994 року № 264/94-ВР (зі змінами; далі - Закон № 264/94-ВР) накласти на нього такі обмеження: заборонити виходити з помешкання за адресою: АДРЕСА_1 у період з 21.00 до 05.00 год. без дозволу ХРУП № 1 ГУНП в Харківській області; заборонити відвідувати місця реалізації спиртних напоїв на розлив (кав?ярні, бари, закусочні) з метою вживання спиртних напоїв на всій території м. Харкова; заборонити виїжджати за межі м. Харкова в особистих справах у будь-який час доби без дозволу Харківського РУП № 1 ГУНП в Харківській області; зобов'язати з'являтися на реєстрацію кожен 1, 2, 3, 4 понеділок місяця з 10:00 до 11:00 год., або з 17:00 по 18:00 год. до Харківського РУП № 1 ГУНП в Харківській області.
Представник Харківського РУП № 1 ГУНП в Харківській області у судове засідання не з'явився, про час і місце розгляду подання був повідомлений належним чином.
ОСОБА_4 у судове засідання не з'явився, про час і місце розгляду подання його було сповіщено належним чином. Звернувся до суду з письмовою заявою, в якій просив розглядати подання за його відсутності та зазначив, що проти застосування стосовно нього ініційованих органом поліції обмежень адміністративного нагляду не заперечує. Клопотань про забезпечення його фаховою правничою допомогою під час розгляду подання ОСОБА_4 не заявляв.
За таких обставин, з огляду на зміст ст. 5 Закону № 264/94-ВР, якою унормовано процедуру, вирішення судом питання про встановлення адміністративного нагляду, неприбуття у судове засідання представника органу Національної поліції та особи, щодо якої вирішується відповідне питання, не перешкоджає розгляду судом подання.
Дослідивши матеріали подання, суд дійшов висновків про наявність фактичних і правових підстав для його задоволення з огляду на таке.
Згідно зі ст. 158 КВК України адміністративний нагляд встановлюється щодо осіб, зазначених у ст. 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» за постановою судді в порядку, передбаченому ст. 5 вищезазначеного Закону.
Адміністративний нагляд, як визначено ст. 2 Закону № 264/94-ВР, встановлюється з метою запобігання вчиненню кримінальних правопорушень окремими особами, звільненими з місць позбавлення волі, і здійснення виховного впливу на них.
У п. «в» ст. 3 Закону № 264/94-ВР передбачено встановлення такого нагляду щодо осіб, засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів Національної поліції, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення.
Підставою для встановлення адміністративного нагляду щодо осіб зазначеної вище категорії згідно п. в) ст. 4 Закону № 264/94-ВР є матеріали органів Національної поліції.
Як передбачено ст. 6 наведеного вище нормативного акту, адміністративний нагляд встановлюється у порядку, визначеному статтею 5 Закону № 264/94-ВР, строком від одного року до двох років і не може перевищувати термінів, передбачених законом для погашення або зняття судимості.
Як видно з матеріалів провадження, Київський районний суд м. Харкова вироком від 13.11.2017 року засудив ОСОБА_4 за ч1 ст. 115 КК України до покарання у виді позбавлення волі на строк 8 років.
Після звільнення з місць позбавлення волі ОСОБА_4 неодноразово порушував громадський порядок, за що піддавався адміністративним стягненням.
Зокрема, ОСОБА_4 було притягнуто до адміністративної відповідальності постановами дільничного ХРУП №1 ГУНП в Харківській області.:
- від 17.01.2025 року - за ч. 1 ст. 178 КУпАП за перебування у громадському місці у нетверезом стані;
- від 08.02.2025 року - за ч. 1 ст. 175-1 КУпАП за паління тютюнових виробів у забороненому місці;
- від 07.03.2025 року - за ч. 2 ст. 178 КУпАП за перебування у громадському місці у нетверезому стані.
17.01.2025 року та 08.02.2025 року підполковник поліції ХРУП №1 ГУНП в Харківській області ОСОБА_7 письмово попереджував ОСОБА_4 про те, що разі неприпинення антигромадського способу життя щодо нього буде встановлено адміністративний нагляд з застосуванням передбачених законом обмежень, і роз'яснив під підпис зміст Закону № 264/94-ВР
Виходячи з наведеного, оскільки ОСОБА_4 був судимий за умисний тяжкий злочин, пов'язаний із позбавленням людини життя, до покарання у виді позбавлення волі, після звільнення демонструє схильність до девіантної поведінки - систематично порушує громадський порядок, за що тричі притягувався до адміністративної відповідальності, і вчиняв нові правопорушення після неодноразових попереджень у встановленому законом порядку про правові наслідки такої поведінки, з метою забезпечення належного контролю способу життя ОСОБА_4 і запобігання вчиненню нових кримінальних правопорушень суд вважає за необхідне і доцільне встановити щодо нього адміністративний нагляд на підставі п. в) ст. 3 та п. «в» ст. 4 Закону № 264/94-ВР.
На підставі викладеного, керуючись ст. 158 КВК України, ст. ст. 3-5, 10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», суд
Подання начальника Харківського РУП № 1 ГУНП в Харківській області полковника поліції ОСОБА_3 задовольнити.
Встановити адміністративний нагляд стосовно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на строк 1 (один) рік з 22.04.2025 року.
Застосувати щодо ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , такі обмеження:
1)заборонити виходити з помешкання за адресою: АДРЕСА_1 у період з 21.00 до 05.00 год. без дозволу ХРУП № 1 ГУНП в Харківській області;
2)заборонити відвідувати місця реалізації спиртних напоїв на розлив (кав?ярні, бари, закусочні) з метою вживання спиртних напоїв на всій території м. Харкова;
3)заборонити виїжджати за межі м. Харкова в особистих питаннях у будь-який час доби без дозволу Харківського РУП № 1 ГУНП в Харківській області;
4)зобов'язати з'являтися для реєстрації кожен 1,2,3,4 понеділок місяця з 10:00 до 11:00 год., вбо з 17:00 до 18:00 год до Харківського РУП № 1 ГУНП в Харківській області.
Постанову може бути оскаржено протягом семи днів з дня її проголошення до Харківського апеляційного суду через Київський районний суд м. Харкова шляхом подання апеляційної скарги.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на її оскарження, якщо апеляційну скаргу не було подано, а у разі оскарження в апеляційному порядку - після прийняття остаточного рішення апеляційним судом, якщо постанову не було скасовано.
Суддя ОСОБА_1